|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары Немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Оқушылардың оқу мақсатына жету, ақпаратты түсіну деңгейлерін анықтау мақсатында кері байланыс жүргізу арқылы бағалау критерийлеріне сәйкес бағаланады. Сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызғаны туралы ойларын білдіріп, «Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау Тапсырма орындау барысында электр желілерін, оқу құралдарын дұрыс пайдалана алу.
|
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Презентация "Шалкиіз жырау Би Темірге толғауындағы маңызды үзінділер" 8-сынып
Презентация "Шалкиіз жырау Би Темірге толғауындағы маңызды үзінділер" 8-сынып
|
|
Пәні: Қазақ тілі |
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Дананың сөзі – ақылдың көзі Тақырыбы: Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауындағы» маңызды үзінділер |
||||||||
|
|
Мектеп: №17 |
|||||||||
|
|
Күні: 19.10.18 |
Мұғалімнің аты-жөні: У. Абдукаримова |
||||||||
|
|
Сынып: 8- «В» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу. |
|
||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Өлеңнің әрбір үзінділеріне өзіндік көзқарастарын дәлелді түрде білдірту. |
|
||||||||
|
Құндылықтарды игерту: |
«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы: -Тіл мен мәдениет; -Өмір бойы білім алу; -Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну; -Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау. Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
|
||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Тарих, қазақ тілі, денешынықтыру |
|
||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
Электронды оқулық, интерактивті тақта |
|
||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Қалаған үзінділеріне өз пікірлерін білдіре алады. |
|
||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Менің ойымша... Менің түсінгенім бойынша... |
|
||||||||
|
Дифференциация |
Оқушылардың барлығы: нақыл сөздердің астарлы мағынасын түсінеді. Оқушылардың көбісі: өз көзқарастарын дәлелді түрде бере алады. Оқушылардың кейбірі: айтылған пікірлерді өмірде қолдана алады. |
|
||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауы», Темір образына сипаттама |
|
||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурс |
|
|||||||
|
Сабақтың басы |
Қызығушылықты ояту 1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу 2. Психологиялық ахуал. Мотивация кезеңі «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілектерін айтып, достық сезімдерін білдіреді. Сабақ мақсатын таныстыру. 3.«Таза тақта» әдісі -өтілген тақырыптар бойынша әр топ бірнеше сұрақтар дайындайды. -дайын сұрақтарды тақтаға іледі. -сұрақтарды топ мүшесі оқиды. -жауап алынған сұрақ тақтадан алынады. -осы ретпен топтар жалғастыра береді (сұрақтар қайталанбауы керек). 4. Ширату - Би Темір қазіргі замандағы кімдер? - Би Темірдің мадақтауына қарағанда елінің қамын ойлағыш,кемеңгер би болған тәрізді. Осындай тұлғалар қазіргі кезде бар ма? -Бар болса,атын атап,қандай мақтауға тұрар істері бар екенін айтсаңдар. - «Егер мен ақын болсам..» деп, сол тұлғаларды қалай мақтар едің? |
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|
|||||||
|
С |
«Жолаушының қойын дәптері» әдісі 1).Топқа бөліну. 2).Толғаудан ойланбай,бей-жай қарауға болмайтын үзінділерді жазып алу. 3).Осы үзінділер қандай әсер берді, деген сұрақ төңірегінде топ ішінде талқылайды. 4). Сол сұраққа жауап ретінде өз пікірлерін жазады. 5). Автор орындығына жазған пікірді оқиды. Қалыптастырушы бағалау: «Бас бармақ» әдісі Топтық тапсырма. 3 топқа тапсырмалар берілді: 1-тапсырма:Темір тұлғасы,бейнесін көрсететін сөздерді жинақтап жазу,ол сөздер ішінен теңеу,метафора сияқты көркемдегіш сөздерді табу. 2-тапсырма: Толғаудағы ассонанс пен аллитерацияны табу,қай дыбыстар көп пайдаланылған. Мысалы: «Ж», «Т», «С» дауыссыз дыбыстарының жиі кездесуі. 3-тапсырма: Толғауда айтылған өсиет сөздерді жинақтаңдар. Дескриптор: -Темір тұлғасын көрсететін сөздерді жинақтап жазады. -Теңеу, метафораларды табады. -Ассонанс, аллитерацияларды ажыратады -Өсиет сөздерді жазады. Жұптық жұмыс. «Венн диаграммасы» арқылы «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауымен салыстыру жазу. Дескриптор: 1.Шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан аша алады. 2.Басқа шығармамен салыстыра алады. |
|
|
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Қорытындылау. «Кейіпкерге хат» әдісі. Толғаудағы кейіпкерге өзіндік көзқараспен хат жазу. Оқушыларды өзара бағалау. «ҚҚҚ кестесі»
Үйге тапсырма. Баға беру. Толғаудан келешекте қажет болатын қандай қорытынды шығаруға болады? Сұрағына ой-пікірлеріңді жазыңдар. |
|
|
|||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары Немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Оқушылардың оқу мақсатына жету, ақпаратты түсіну деңгейлерін анықтау мақсатында кері байланыс жүргізу арқылы бағалау критерийлеріне сәйкес бағаланады. Сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызғаны туралы ойларын білдіріп, «Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау Тапсырма орындау барысында электр желілерін, оқу құралдарын дұрыс пайдалана алу.
|
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
||
шағым қалдыра аласыз
абақтың ортасы












