Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Пропорцияның негізгі қасиеті
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1А Қатынастар және пропорция |
Мектеп: |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы |
Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.3 Пропорция анықтамасын білу 6.1.2.4 Пропорцияларды ажырату және құрастыру 6.1.2.5 Пропорцияның негізгі қасиетін білу және қолдану |
|
Сабақ мақсаттары |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаты: пропорция және оның қасиетін ауызша және жазбаша анықтайды. Пәндік лексика және терминдер: а–ның в-ға бөліндісі с-ның d-ға бөліндісіне тең; а–ның в-ға қатынасы с-ның d-ға қатынасына тең деп тұжырымдайды; пропорция, ортаңғы және шеткі мүшелер. Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестер:«Екі немесе бірнеше қатынастың тура теңдігі ….», «Пропорцияның шеткі мүшелерінің көбейтіндісінің мәні ...». |
|
Құндылықтарға баулу |
- құрмет: оқушы мен оқушы, оқушы мен мұғалім арасындағы қарым-қатынастың қатар-құрбыға деген сыйластық пен үлкенге деген ізеттіліктің негізі екендігін ұғыну; - ынтымақтастық: топтық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау; - ашықтық: топпен жұмыста өз пікірін ашық айту және топ мүшелерінің пікірін тыңдай білу; - еңбек және шығармашылық: берілген тапсырмаларды орындауда еңбек етудің маңыздылығын ұғынып, шығармашылық қабілетін шыңдай білу; |
|
Пәнаралық байланыстар |
жаратылыстану (халықаралық бірліктер жүйесінің өлшем бірліктерін анықтауда пропорция тақырыбында алған білімдерін қолданады). |
|
Алдыңғы білім |
6.1.2.1 сандардың қатынасы ұғымын меңгеру; 6.1.2.2 берілген қатынасқа кері қатынас табу. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Амандасу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру; Оқушыларды «Санамақ» арқылы төрт топқа бөлу. |
Слайд1 ("Сөзді тап" кестесі
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ширату жаттығулары. «Сөзді тап» әдісі - сабақ тақырыбына байланысты оқушылардың қызығушылығын туғызу. Сандардың қатынастарын табыңдар және сөзді анықтаңдар
Осыдан бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не деп ойлайсыңдар? Өмірдегі көптеген мәселелер пропорция көмегімен шешіледі. Сабағымыздың соңында балалар біз «Пропорцияны өмірде қайда қолдануға болады?» деген сұраққа жауап беруіміз керек.Балалар бүгінгі сабағымыздын тақырыбы «Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті» деп аталады. Сабақ барысында пропорция тақырыбы бойынша білімдеріңді қорытындылап және есеп шығарып көрсетулерің қажет. Оқушылармен бірігіп сабақ мақсатын анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырыпты ашу: "Дейін-кейін" әдісі алдыңғы білімдеріне сүйеніп «Дейін», жаңа тақырыпты игергеннен соң «Кейін» бағанасы толтырылыады, топта талдай отырып, талқы жүргізуге мүмкіндік береді. Қалыптастырылатын дағдылар: бірлескен жұмыс; ойлау, шешім қабылдау.
Айналмалы бекет әдісі жаңа білімді меңгеру барысында мәселені толығымен қамтуды көздейді, сондай-ақ олардың белсенді болып, жылдам қозғалуын талап етеді. Қалыптастырылатын дағдылар: жағдайларды немесе фактілерді бағалау; ақпаратты талдау; өз ойларын жеткізе білу. 1 тапсырма бөлшегін бөлімі 20 болатын бөлшекке келтіріңдер.
= тура болу үшін * орнына қандай сан қою керек?
2 тапсырма бөлшегін бөлімі 35 болатын бөлшекке келтіріңдер.
= тура болу үшін * орнына қандай сан қою керек?
3 тапсырма бөлшегін бөлімі 20 болатын бөлшек түрінде жазуға болады ма?
= тура болатынын түсіндіріңдер.
4 тапсырма бөлшегін бөлімі 24 болатын бөлшек түрінде жазуға болады ма? = тура болатынын түсіндіріңдер. |
http://www.okulyk-edu.kz/show/list/ocenka-book/208
Слайд2("Дейін-кейін" кестесі)
Карточкалар (Әр бекет тегі тапсыр малар)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(Ө)1-тапсырма «Кестені толтыру» әдісі - әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып тақырыптың түсіну деңгейін арттырады. Қалыптастырылатын дағдылар: ақпаратты салыстыру; өз ойларын жинақтау және жазу. Төмендегі сөйлеммен берілген екі қатынастың теңдігін екі тәсілмен жазып кестені толтырыңдар.
Шыққан теңдіктердің пропорция болатынын тексеріңдер. Дескриптор:
ҚБ: "Бағдаршам" әдісі арқылы. (Т) 2-тапсырма «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі - берілген тапсырма бойынша оқушылар топта жұмыс жасау арқылы пропорцияның негізгі қасиетін пайдалана отырып барлық жағдайларды қарастырады. Қалыптастырылатын дағдылар: ақпаратты cаралау; бірлескен жұмыс; ойлау, шешім қабылдау. Тура теңдігінен пропорция құрыңдар және шыққан пропорция мүшелерінің орнын ауыстырудың барлық мүмкін жағдайларын қарастырыңдар.
Дескриптор:
Қ Б: "Кедергіге қарсы басқару" графикалық органайзерді пайдаланып, оқушылардың қажеттіліктерін анықтау. (Т)3-тапсырма Венн диаграммасы бойынша оқушылар топта жұмыс жасау арқылы пропорцияның негізгі қасиетін есеп шығаруда қолданады. Қалыптастырылатын дағдылар: ақпаратты зерттеу; бірлескен жұмыс; ойлау, шешім қабылдау.
Теледидар 20%
770 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |