|
Пән: Қазақ тілі Т2 Күні: 05.12.2022ж Сынып: 8Ә |
Бөлім: V. Кәсіп –бақыттың шырағы,Еңбек – ырыстың бұлағы Педагогтің аты-жөні: Халилова Раийсам Адылжановна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қайырымды Ораз |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.4.1. орта көлемді прозалық,драммалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау,тақырыбы мен идеясын талдау 8.5.1.3. етістіктің бұйрық рай қызметін білу,ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану; |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
орта көлемді прозалық,драммалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдап,тақырыбы мен идеясын талдайды етістіктің бұйрық рай қызметін біледі,ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады; |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.Көтерiңкi көңiл-күй oрнaту үшiн «Мен ғажаппын» әдісін қолдану арқылы сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру. Әр адам өзіне қаншалықты баға берсе, соған соншалықты лайықты болады.Тұлға ретінде қалыптасуың үшін өзіңді,өмірлік іс - әрекетіңді лайықты бағалай білуің керек.Өзіңе арнап неғұрлым жақсы,жағымды,жылы сөздерді көбірек айту керек.Өзіңді-өзің дұрыс бағалағаның жөн.Әр адамның өзіне арнаған жақсы,жағымды қолдау,мадақтау,мақтау сөздері болуы тиіс. Мысалы: -Мен тамаша жанмын. Мен сабырлымын,салмақтымын. «Шеңбер» әдісі арқылы екі топқа бөлу. І топ Бүркіт Бүркіттей боп өмірде көкке самғаймыз. ІІ топ Қаршыға Қаршығадай тұйғын,қарақты болайық Үй тапсырмасын сұрау. 7-тапсырма. Сөздерді сәйкестендер. Осы тіркестерді пайдаланып,сөйлем құрау. |
слайд Суреттер
https://wheelofnames.com/ru/9p3-vb4
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ «Қайырымды Ораз» Сөздікпен жұмыс Жаңа сөздер: ителгі –ірі жыртқыш құс төсек тарту- ауыр науқасқа ұшырау жәрдемдесу – көмектесу Жаңа сөздердің мағыналарын түсіндіру. 2. Дұрыс айтуға дағдыландыру: мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды; |
Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды, мұғалім соңынан қайталайды. Оқушылар жаңа сөздермен сөз орамдарын, қарапайым сөйлем құрастырады. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады. |
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша! Дескриптор: - жаңа сөздерді үйренеді; - суретті сипаттай алады; - сұрақтарға жауап береді; - бұйрық райды ажырата алады. |
Оқулық 111 бет
сөздік слайд |
||||||||
|
|
1-тапсырма. Суреттегі аңшы құстар туралы айт. Айтылым. Ителгі,Қаршыға,Бүркіт Оқушыларға дайын материалдар беріледі. |
Оқушылар айтылым тапсырмасын орындайды. Оқушылар топпен мәтін бойынша жұмыс жасайды. |
|
Оқулық 111 бет
|
||||||||
|
2-тапсырма. Жазылым. мәтіндегі етістіктерді бұйрық рай тұлғасында жазу. Ұстап,жатқызған,бөлген,күзетеді,атайды,ұшады,мақтап,теңеген,қалыптасқан |
Оқушылар мәтіндегі етістіктерді бұйрық рай тұлғасында жазады. Ұстайын,жатқызайын, бөлейін,күзетейін,атайын, ұшайын,мақтайын,теңейін,қалыптасайын. |
Дескриптор: - жаңа сөздерді үйренеді; - суретті сипаттай алады; - сұрақтарға жауап береді; - бұйрық райды ажырата алады. |
||||||||||
|
3-тапсырма. Оқылым. Айтылым. Тыңдалым. «Сұраққа жетіп ал» әдісі Мәтінмен жұмыс. Оқу мақсаттарына сай мәтінді оқиды, бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты, көтерілетін мәселені болжайды, идеясын анықтайды, түсінгенін айтады, мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіреді, мағыналық бөлікке бөледі, әр бөлігіне ат қояды, екі сұрақтан дайындайды. «Саятшы Ораз» мәтіні
|
Оқушыларға «Саятшы Ораз» әңгімесі туралы видеоролик көрсетіледі. Оқушылар оқылым, айтылым тапсырмасын орындайды. Кіріспе Аңшылық кәсібі- ғажап ертегі. Негізгі бөлім Ораздың аңшылық қонақжайлылығы Қорытынды бөлім Екі үйге ортақ олжа Идеясы:Аңшы Ораздың Мұқан үйіне көмек көрсетуі
|
Дескриптор:
-үш бөлімге ат қояды -топ атауларының мағынасын ашады.
|
Оқулық 111-112 бет
|
|||||||||
|
Сергіту сәті. 4-тапсырма. Жазылым. Мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын түсіндір. Жылы шыраймен Төсек тартып Күн көру Көрші қондың кеңестен |
Сергіту сәтін орындайды «Бағдаршам» жаттығуы Мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіреді. |
Дескриптор:
Бағалау формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
Оқулық
111-112 бет
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Кері байланыс «Tik tok» әдісі Оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазып шығады Маған сабақ ұнады. Сабақата ұнаған әдіс тәсілдер. Кіммен бөлісе аламын? |
|
||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы: 7 тапсырма 113 бет Бағалау.Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қайырымды Ораз 8Ә сынып қазақ тілі мен әдебиеті
Қайырымды Ораз 8Ә сынып қазақ тілі мен әдебиеті
|
Пән: Қазақ тілі Т2 Күні: 05.12.2022ж Сынып: 8Ә |
Бөлім: V. Кәсіп –бақыттың шырағы,Еңбек – ырыстың бұлағы Педагогтің аты-жөні: Халилова Раийсам Адылжановна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қайырымды Ораз |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.4.1. орта көлемді прозалық,драммалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау,тақырыбы мен идеясын талдау 8.5.1.3. етістіктің бұйрық рай қызметін білу,ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану; |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
орта көлемді прозалық,драммалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдап,тақырыбы мен идеясын талдайды етістіктің бұйрық рай қызметін біледі,ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады; |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу.Көтерiңкi көңiл-күй oрнaту үшiн «Мен ғажаппын» әдісін қолдану арқылы сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру. Әр адам өзіне қаншалықты баға берсе, соған соншалықты лайықты болады.Тұлға ретінде қалыптасуың үшін өзіңді,өмірлік іс - әрекетіңді лайықты бағалай білуің керек.Өзіңе арнап неғұрлым жақсы,жағымды,жылы сөздерді көбірек айту керек.Өзіңді-өзің дұрыс бағалағаның жөн.Әр адамның өзіне арнаған жақсы,жағымды қолдау,мадақтау,мақтау сөздері болуы тиіс. Мысалы: -Мен тамаша жанмын. Мен сабырлымын,салмақтымын. «Шеңбер» әдісі арқылы екі топқа бөлу. І топ Бүркіт Бүркіттей боп өмірде көкке самғаймыз. ІІ топ Қаршыға Қаршығадай тұйғын,қарақты болайық Үй тапсырмасын сұрау. 7-тапсырма. Сөздерді сәйкестендер. Осы тіркестерді пайдаланып,сөйлем құрау. |
слайд Суреттер
https://wheelofnames.com/ru/9p3-vb4
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ «Қайырымды Ораз» Сөздікпен жұмыс Жаңа сөздер: ителгі –ірі жыртқыш құс төсек тарту- ауыр науқасқа ұшырау жәрдемдесу – көмектесу Жаңа сөздердің мағыналарын түсіндіру. 2. Дұрыс айтуға дағдыландыру: мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды; |
Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды, мұғалім соңынан қайталайды. Оқушылар жаңа сөздермен сөз орамдарын, қарапайым сөйлем құрастырады. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады. |
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша! Дескриптор: - жаңа сөздерді үйренеді; - суретті сипаттай алады; - сұрақтарға жауап береді; - бұйрық райды ажырата алады. |
Оқулық 111 бет
сөздік слайд |
||||||||
|
|
1-тапсырма. Суреттегі аңшы құстар туралы айт. Айтылым. Ителгі,Қаршыға,Бүркіт Оқушыларға дайын материалдар беріледі. |
Оқушылар айтылым тапсырмасын орындайды. Оқушылар топпен мәтін бойынша жұмыс жасайды. |
|
Оқулық 111 бет
|
||||||||
|
2-тапсырма. Жазылым. мәтіндегі етістіктерді бұйрық рай тұлғасында жазу. Ұстап,жатқызған,бөлген,күзетеді,атайды,ұшады,мақтап,теңеген,қалыптасқан |
Оқушылар мәтіндегі етістіктерді бұйрық рай тұлғасында жазады. Ұстайын,жатқызайын, бөлейін,күзетейін,атайын, ұшайын,мақтайын,теңейін,қалыптасайын. |
Дескриптор: - жаңа сөздерді үйренеді; - суретті сипаттай алады; - сұрақтарға жауап береді; - бұйрық райды ажырата алады. |
||||||||||
|
3-тапсырма. Оқылым. Айтылым. Тыңдалым. «Сұраққа жетіп ал» әдісі Мәтінмен жұмыс. Оқу мақсаттарына сай мәтінді оқиды, бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты, көтерілетін мәселені болжайды, идеясын анықтайды, түсінгенін айтады, мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіреді, мағыналық бөлікке бөледі, әр бөлігіне ат қояды, екі сұрақтан дайындайды. «Саятшы Ораз» мәтіні
|
Оқушыларға «Саятшы Ораз» әңгімесі туралы видеоролик көрсетіледі. Оқушылар оқылым, айтылым тапсырмасын орындайды. Кіріспе Аңшылық кәсібі- ғажап ертегі. Негізгі бөлім Ораздың аңшылық қонақжайлылығы Қорытынды бөлім Екі үйге ортақ олжа Идеясы:Аңшы Ораздың Мұқан үйіне көмек көрсетуі
|
Дескриптор:
-үш бөлімге ат қояды -топ атауларының мағынасын ашады.
|
Оқулық 111-112 бет
|
|||||||||
|
Сергіту сәті. 4-тапсырма. Жазылым. Мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын түсіндір. Жылы шыраймен Төсек тартып Күн көру Көрші қондың кеңестен |
Сергіту сәтін орындайды «Бағдаршам» жаттығуы Мәтіндегі қою қаріппен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіреді. |
Дескриптор:
Бағалау формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
Оқулық
111-112 бет
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Кері байланыс «Tik tok» әдісі Оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазып шығады Маған сабақ ұнады. Сабақата ұнаған әдіс тәсілдер. Кіммен бөлісе аламын? |
|
||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы: 7 тапсырма 113 бет Бағалау.Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















