|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
«Мен балаң, жарық күнде сәуле қуған...» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
БҚО Бәйтерек ауданы Переметный ауылы Қасым Аманжолов атындағы ЖОББМ Лукпанова Жемис Темиргалиевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: |
6 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қ. Әбдіқадыров. «Қажымұқан» Жаяу сүйреген шана |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйке оқу мақсаты: |
6.1.1.1.Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын,сюжетін анықтау 6.2.4.1.Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды -Көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін,оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады ЕБҚ оқушылар: шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтап, сәйкестендіреді -көркемдегіш құрал ретінде берілген тірек сөздерді, үзінділерді пайдаланып, шығармадағы табиғат көрінісін,оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтай алады -Көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін,оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жаза алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педогог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин. 3 мин |
Ұйымдастыру бөлімі -амандасу -Психологиялық ахуал орнату «Мозайка» әдісі. Оқушылар сурет қиындыларын беремін. 1-топ. 2-топ. 3-топ. Суретпен байланыстыра отырып, сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау. |
Оқушылар қағаз қиындыларын құрау арқылы топтарға бірігеді. Әр топ өз суреттеріне қатысты ойларын айтады |
Қолдау сөздер: «Жарайсыңдар!» «Өте жақсы!» |
1-қосымша
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 мин 7 мин. 13 мин 4 мин. |
Мағынаны тану. (Интерактивті тақта арқылы әдебиет теориясы туралы өткен білімді еске түсіреді) Жанр- Сюжет- Фабула- 1-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» 1-қадам. Бөлім мазмұнын топпен әңгімелеңдер.(ТЖ) 2-қадам. Әңгіменің фабуласын жүйелеп жазыңдар (ЖЖ) Бөлім мазмұны бойынша кестені толтырыңдар.
ЕБҚ: Жұбының көмегімен фабула бөліктерін сәйкестендіреді
Жеке жұмыс.Әңгіменің сюжетін анықтаңдар
ЕБҚ оқушылар дайын сюжетті сәйкестендіреді (3-қосымша)
2-тапсырма. «РРР» әдісі. (танысу, тәжірибе,қолдану) 1-қадам. Әдебиетте табиғат көрінісін, кейіпкер бейнесін сипаттауды қалай атайды? 2-қадам. Шығармадан дәлел келтіріңдер. 3-қадам. Көркемдегіш құралдарды қосып (теңеу, эпитет) табиғат көрінісін, оқиға орнын , кейіпкер бейнесін сипаттап жазыңдар.
«Автор орындығы» әдісі бойынша оқушылар өз жұмыстарын оқиды. ЕБҚ оқушыларға тірек сөздер беріледі, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады
Сабақты бекіту. «Сезімдер себеті» (Функционалдық сауаттылығын артыру) -Қажымұқанды қай қырынан таныдың?(елестету) -Қажымұқанның қай әрекеті сені қуантты? (қуану) - Қай кейіпкердің әрекеті ұнамады? (ұнатпау) -Шығарманың қай тұсы өкінішті болды?(өкіну) -Қай оқиға сенің бойыңда аяушылық сезімін оятты? (аяушылық) -Сені таңқалдырған оқиға болды ма? (таңдану)
-
|
Жанр, сюжет, фабула туралы білімдерін еске түсіреді.
Оқушылар алдымен бөлім мазмұнын топта талқылайды, жұппен фабуласын жүйелейді,соңында бір оқушы орындаған жұмысын оқиды.
Кестені толтырады. Дескриптор бойынша өз өзін бағалайды.
Оқушылар өз жұмыстарын оқиды. ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс »
Оқушылар қобдишадан смайликтер бойынша сұрақтарға жауап береді,өз көзқарастарын білдіреді. |
Дескриптор: -Шығарманың жанрын табады -Фабуласын анықтайды
Дескриптор: -Сюжетін анықтайды (басталуы, байлаанысы, дамуы, шиеленісуі, шарықтау шегі, шешімі)
Дескриптор: -Көркемдегіш құралдарды пайдаланады- -Табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады
Мұғалім тарапынан қолдау сөздер: «Жарайсыңдар!» «Өте жақсы!» |
2-қосымша
6-сынып. Қазақ әдебиеті. Б.Керімбекова,Ж.Мұқанова. Алматы «Мектеп»,2018. (Барлық оқушылар үшін)
3-қосымша.(ЕБҚ оқушы үшін)
4-қосымша. Тірек сөздер жазылған қима қағаздар.
Әр түрлі көңіл-күйді білдіретін смайликтер салынған қобдиша. (елестету, қуану, өкіну, ұнатпау,аяу,таңдану)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Кері байланыс. «3 Қ» Қиын болғаны....................... Қызықты болғаны............... Құнды болғаны.................... Үйге тапсырма. Қажымұқан туралы қызықты деректер жазу |
Өз пікірлерін білдіреді. |
Өзін өзі бағалау, өзара бағалау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-қосымша

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қалмақан Әбдіқадыров. Жаяу сүйреген шана. 6-сынып
Қалмақан Әбдіқадыров. Жаяу сүйреген шана. 6-сынып
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
«Мен балаң, жарық күнде сәуле қуған...» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
БҚО Бәйтерек ауданы Переметный ауылы Қасым Аманжолов атындағы ЖОББМ Лукпанова Жемис Темиргалиевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: |
6 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қ. Әбдіқадыров. «Қажымұқан» Жаяу сүйреген шана |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйке оқу мақсаты: |
6.1.1.1.Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын,сюжетін анықтау 6.2.4.1.Әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды -Көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін,оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады ЕБҚ оқушылар: шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтап, сәйкестендіреді -көркемдегіш құрал ретінде берілген тірек сөздерді, үзінділерді пайдаланып, шығармадағы табиғат көрінісін,оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтай алады -Көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін,оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жаза алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педогог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин. 3 мин |
Ұйымдастыру бөлімі -амандасу -Психологиялық ахуал орнату «Мозайка» әдісі. Оқушылар сурет қиындыларын беремін. 1-топ. 2-топ. 3-топ. Суретпен байланыстыра отырып, сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау. |
Оқушылар қағаз қиындыларын құрау арқылы топтарға бірігеді. Әр топ өз суреттеріне қатысты ойларын айтады |
Қолдау сөздер: «Жарайсыңдар!» «Өте жақсы!» |
1-қосымша
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 мин 7 мин. 13 мин 4 мин. |
Мағынаны тану. (Интерактивті тақта арқылы әдебиет теориясы туралы өткен білімді еске түсіреді) Жанр- Сюжет- Фабула- 1-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» 1-қадам. Бөлім мазмұнын топпен әңгімелеңдер.(ТЖ) 2-қадам. Әңгіменің фабуласын жүйелеп жазыңдар (ЖЖ) Бөлім мазмұны бойынша кестені толтырыңдар.
ЕБҚ: Жұбының көмегімен фабула бөліктерін сәйкестендіреді
Жеке жұмыс.Әңгіменің сюжетін анықтаңдар
ЕБҚ оқушылар дайын сюжетті сәйкестендіреді (3-қосымша)
2-тапсырма. «РРР» әдісі. (танысу, тәжірибе,қолдану) 1-қадам. Әдебиетте табиғат көрінісін, кейіпкер бейнесін сипаттауды қалай атайды? 2-қадам. Шығармадан дәлел келтіріңдер. 3-қадам. Көркемдегіш құралдарды қосып (теңеу, эпитет) табиғат көрінісін, оқиға орнын , кейіпкер бейнесін сипаттап жазыңдар.
«Автор орындығы» әдісі бойынша оқушылар өз жұмыстарын оқиды. ЕБҚ оқушыларға тірек сөздер беріледі, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады
Сабақты бекіту. «Сезімдер себеті» (Функционалдық сауаттылығын артыру) -Қажымұқанды қай қырынан таныдың?(елестету) -Қажымұқанның қай әрекеті сені қуантты? (қуану) - Қай кейіпкердің әрекеті ұнамады? (ұнатпау) -Шығарманың қай тұсы өкінішті болды?(өкіну) -Қай оқиға сенің бойыңда аяушылық сезімін оятты? (аяушылық) -Сені таңқалдырған оқиға болды ма? (таңдану)
-
|
Жанр, сюжет, фабула туралы білімдерін еске түсіреді.
Оқушылар алдымен бөлім мазмұнын топта талқылайды, жұппен фабуласын жүйелейді,соңында бір оқушы орындаған жұмысын оқиды.
Кестені толтырады. Дескриптор бойынша өз өзін бағалайды.
Оқушылар өз жұмыстарын оқиды. ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс »
Оқушылар қобдишадан смайликтер бойынша сұрақтарға жауап береді,өз көзқарастарын білдіреді. |
Дескриптор: -Шығарманың жанрын табады -Фабуласын анықтайды
Дескриптор: -Сюжетін анықтайды (басталуы, байлаанысы, дамуы, шиеленісуі, шарықтау шегі, шешімі)
Дескриптор: -Көркемдегіш құралдарды пайдаланады- -Табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады
Мұғалім тарапынан қолдау сөздер: «Жарайсыңдар!» «Өте жақсы!» |
2-қосымша
6-сынып. Қазақ әдебиеті. Б.Керімбекова,Ж.Мұқанова. Алматы «Мектеп»,2018. (Барлық оқушылар үшін)
3-қосымша.(ЕБҚ оқушы үшін)
4-қосымша. Тірек сөздер жазылған қима қағаздар.
Әр түрлі көңіл-күйді білдіретін смайликтер салынған қобдиша. (елестету, қуану, өкіну, ұнатпау,аяу,таңдану)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Кері байланыс. «3 Қ» Қиын болғаны....................... Қызықты болғаны............... Құнды болғаны.................... Үйге тапсырма. Қажымұқан туралы қызықты деректер жазу |
Өз пікірлерін білдіреді. |
Өзін өзі бағалау, өзара бағалау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-қосымша

шағым қалдыра аласыз














