Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қанайналым мүшелері-жануарлардағы тасымал.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы Заттардың тасымалдануы |
Мектеп: Мәтібұлақ ауылындағы орта мектеп МДШО кмм |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 23.11 Сабақ №22 |
Мұғалімнің аты-жөні: Г.И.Максутова |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Қанайналым мүшелері-жануарлардағы тасымал. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.6-жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар : жануарларда заттардың тасымалдануын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: жануарларда қан айналу жүйесінің түрлерін айтады және оны ажыратады. Кейбір оқушылар: жануарларда заттардың тасымалдануын сипаттайды, дәлелдейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
1.Тасымалдауға қатысатын мүшелерді айта алады, түсінеді. 2.Жануарлардағы қан айналу жүйесінің түрлеріндегі айырмашылықтары мен ерекшеліктерін анықтайды. 3.Ашық және тұйық қан айналу жүйесін түсіндіреді. 4.Ашық және тұйық қан айналу жүйесін салыстырады. 5.Ашық және тұйық қан айналу жүйесіне мысал келтіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Дағдылар |
Жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеті. Қарым –қатынас дағдылары. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
диффузия-диффузия-Diffusion асқорыту-пищеварительный-digestive қан айналу-кравообращение-circulation тыныс алу-дыхание-breath зәр шығару жүйесі-мочевая система-urinary system жүрек-сердце-heart |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Өзгелердің мәдениетінежәне көзқарастарына құрметпен қарау. Қарым-қатынас жасау қабілетін қалыптастыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Зоология,жаратылыстану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
7.1.3.5 |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған Кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі -Good morning children -Who is absent today? -What is your mood? Excellent Good Fine Топқа бөлу: «Мозайка» әдісі арқылы Firstly grop- Blue Secondly group-Green Thirdly group-Red Үй тапсырмасын пысықтау, қорытындылау мақсатында оқушыларға тест беріледі. Бір –бірімен ауысу арқылы өзара тексереді 1. Сабақтың ең сыртқы қабаты А) қабық Ә) сүрек Б) өзек В) камбий Г) сору аймағы 2. Сабақтың түзуші ұлпа қабаты А) қабық Ә) тоз Б) тін В) өзек Г) камбий 3. Сабақтың ең қалың, ең қуатты қабаты А) тін Ә) өзек Б) камбий В) сүрек Г) қабық 4. Ағаш сабағының негізгі қор жинаушы бөлімі А) тоз Ә) камбий Б) өзек В) сүрек Г) қабық 5. Тамыр түкшелері орналасқан аймақ А) сору Ә) бөліну Б) өсу В) өткізу Г) тамыр оймақшасы
Видео «Қан айналым мүшелері-жануарлардағы тасымал» Оқулықпен жұмыс 76-79 бетке дейін «Сканер» әдісі арқылы оқиды 2 минут «Конверттегі сұрақтар» әдісі Конверттер топтардың алдына қойылады. Сұрақтарға топпен жауап береді. 1.Жануарларда заттарды тасымалдайтын мүшелерді ата? 2.Жануарларда қан айналу жүйесінің неше түрі кездеседі? 3.Қарапайымдар мен жалпақ құрттарда қоректік заттар қалай тасымалданады? 4.Ашық қан айналу жүйесі ұғымы нені білдіреді? «Галерея» әдісі Суреттер беріледі. Суреттен қан айналу жүйесінің тұйық немесе ашық екенін анықтайды, түсіндіреді.
Биологиялық диктант 1.Жануарлада қан айналу жүйесінің ........ түрі кездеседі. 2.Омыртқасыздардың қан айналу жүйесі............ . 3........ қан айналу жүйесі буылтық құрттарға, хордалыларға тән. 4.Заттардың тасымалдануына............. және ...... ........... жүйелері де қатысады. |
Қима қағаздар
Тест Кеспе қағаздар Интербелсенді тақта Оқулық
Конверттер
Суреттер
Ақ парақшалар |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Сабақты бекіту Семантикалық кесте
|
Кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма: |
-Жіңішке және жуан сұрақтар дайындап келу. -«Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қан айналым жүйесінің эволюциясы» деген тақырыпта шағын эссе жазыңыздар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері Жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу. |
Дескриптор Тасымалдауға қатысатын мүшелерді айтты. Жануарлардағы қан айналу жүйесінің түрлеріндегі айырмашылықтарды анықтады.
Ашық және тұйық қан айналу жүйесін түсіндірді . Ашық және тұйық қан айналу жүйесін салыстырды. Ашық және тұйық қан айналу жүйесін қай тірі ағзаларға тән екенін дәлелдеді.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия |
Көңіл күй смайликтеріне стикерлер жапсыру |
Стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Мадақтап, қолпаштау арқылы |
Пəнаралық байланыс Зоология, жаратылыстану.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
Тексерген____________________________________А.Е.Чанчарова
Диффузия
Диффузия
Diffusion
Асқорыту
Пищеварительный
digestive
қан айналу
кравообращение
circulation
тыныс алу
дыхание
breath
зәр шығару жүйесі
мочевая система
urinary system
жүрек
сердце
heart
Биологиялық диктант
1.Жануарлада қан айналу жүйесінің ........ түрі кездеседі.
2.Омыртқасыздардың қан айналу жүйесі............ .
3........ қан айналу жүйесі буылтық құрттарға, хордалыларға тән.
4.Заттардың тасымалдануына............. және ...... ........... жүйелері де қатысады.
Биологиялық диктант
1.Жануарлада қан айналу жүйесінің ........ түрі кездеседі.
2.Омыртқасыздардың қан айналу жүйесі............ .
3........ қан айналу жүйесі буылтық құрттарға, хордалыларға тән.
4.Заттардың тасымалдануына............. және ...... ........... жүйелері де қатысады.
Биологиялық диктант
1.Жануарлада қан айналу жүйесінің ........ түрі кездеседі.
2.Омыртқасыздардың қан айналу жүйесі............ .
3........ қан айналу жүйесі буылтық құрттарға, хордалыларға тән.
4.Заттардың тасымалдануына............. және ...... ........... жүйелері де қатысады.
Биологиялық диктант
1.Жануарлада қан айналу жүйесінің ........ түрі кездеседі.
2.Омыртқасыздардың қан айналу жүйесі............ .
3........ қан айналу жүйесі буылтық құрттарға, хордалыларға тән.
4.Заттардың тасымалдануына............. және ...... ........... жүйелері де қатысады.
Биологиялық диктант
1.Жануарлада қан айналу жүйесінің ........ түрі кездеседі.
2.Омыртқасыздардың қан айналу жүйесі............ .
3........ қан айналу жүйесі буылтық құрттарға, хордалыларға тән.
4.Заттардың тасымалдануына............. және ...... ........... жүйелері де қатысады.
Биологиялық диктант
1.Жануарлада қан айналу жүйесінің ........ түрі кездеседі.
2.Омыртқасыздардың қан айналу жүйесі............ .
3........ қан айналу жүйесі буылтық құрттарға, хордалыларға тән.
4.Заттардың тасымалдануына............. және ...... ........... жүйелері де қатысады.
1.Жануарларда заттарды тасымалдайтын мүшелерді ата?
2.Жануарларда қан айналу жүйесінің неше түрі кездеседі?
3.Қарапайымдар мен жалпақ құрттарда қоректік заттар қалай тасымалданады?
4.Ашық қан айналу жүйесі ұғымы нені білдіреді?
1.Жануарларда заттарды тасымалдайтын мүшелерді ата?
2.Жануарларда қан айналу жүйесінің неше түрі кездеседі?
3.Қарапайымдар мен жалпақ құрттарда қоректік заттар қалай тасымалданады?
4.Ашық қан айналу жүйесі ұғымы нені білдіреді?
1.Жануарларда заттарды тасымалдайтын мүшелерді ата?
2.Жануарларда қан айналу жүйесінің неше түрі кездеседі?
3.Қарапайымдар мен жалпақ құрттарда қоректік заттар қалай тасымалданады?
4.Ашық қан айналу жүйесі ұғымы нені білдіреді?
1. Сабақтың ең сыртқы қабаты
А) қабық Ә) сүрек Б) өзек
В) камбий Г) сору аймағы
2. Сабақтың түзуші ұлпа қабаты
А) қабық Ә) тоз Б) тін
В) өзек Г) камбий
3. Сабақтың ең қалың, ең қуатты қабаты
А) тін Ә) өзек Б) камбий
В) сүрек Г) қабық
4. Ағаш сабағының негізгі қор жинаушы бөлімі
А) тоз Ә) камбий Б) өзек
В) сүрек Г) қабық
5. Тамыр түкшелері орналасқан аймақ
А) сору Ә) бөліну Б) өсу
В) өткізу Г) тамыр оймақшасы
1. Сабақтың ең сыртқы қабаты
А) қабық Ә) сүрек Б) өзек
В) камбий Г) сору аймағы
2. Сабақтың түзуші ұлпа қабаты
А) қабық Ә) тоз Б) тін
В) өзек Г) камбий
3. Сабақтың ең қалың, ең қуатты қабаты
А) тін Ә) өзек Б) камбий
В) сүрек Г) қабық
4. Ағаш сабағының негізгі қор жинаушы бөлімі
А) тоз Ә) камбий Б) өзек
В) сүрек Г) қабық
5. Тамыр түкшелері орналасқан аймақ
А) сору Ә) бөліну Б) өсу
В) өткізу Г) тамыр оймақшасы
1. Сабақтың ең сыртқы қабаты
А) қабық Ә) сүрек Б) өзек
В) камбий Г) сору аймағы
2. Сабақтың түзуші ұлпа қабаты
А) қабық Ә) тоз Б) тін
В) өзек Г) камбий
3. Сабақтың ең қалың, ең қуатты қабаты
А) тін Ә) өзек Б) камбий
В) сүрек Г) қабық
4. Ағаш сабағының негізгі қор жинаушы бөлімі
А) тоз Ә) камбий Б) өзек
В) сүрек Г) қабық
5. Тамыр түкшелері орналасқан аймақ
А) сору Ә) бөліну Б) өсу
В) өткізу Г) тамыр оймақшасы
Семантикалық кесте
№ |
Жануарлар |
Ашық қан айналым |
Тұйық қан айналым |
1 |
Былқылдақденелілер |
|
|
2 |
Буылтық құрттар |
|
|
3 |
Құстар |
|
|
4 |
Буынаяқтылар |
|
|
5 |
Хордалылар |
|
|
Семантикалық кесте
№ |
Жануарлар |
Ашық қан айналым |
Тұйық қан айналым |
1 |
Былқылдақденелілер |
|
|
2 |
Буылтық құрттар |
|
|
3 |
Құстар |
|
|
4 |
Буынаяқтылар |
|
|
5 |
Хордалылар |
|
|
Семантикалық кесте
№ |
Жануарлар |
Ашық қан айналым |
Тұйық қан айналым |
1 |
Былқылдақденелілер |
|
|
2 |
Буылтық құрттар |
|
|
3 |
Құстар |
|
|
4 |
Буынаяқтылар |
|
|
5 |
Хордалылар |
|
|
Семантикалық кесте
№ |
Жануарлар |
Ашық қан айналым |
Тұйық қан айналым |
1 |
Былқылдақденелілер |
|
|
2 |
Буылтық құрттар |
|
|
3 |
Құстар |
|
|
4 |
Буынаяқтылар |
|
|
5 |
Хордалылар |
|
|
Семантикалық кесте
№ |
Жануарлар |
Ашық қан айналым |
Тұйық қан айналым |
1 |
Былқылдақденелілер |
|
|
2 |
Буылтық құрттар |
|
|
3 |
Құстар |
|
|
4 |
Буынаяқтылар |
|
|
5 |
Хордалылар |
|
|
Семантикалық кесте
№ |
Жануарлар |
Ашық қан айналым |
Тұйық қан айналым |
1 |
Былқылдақденелілер |
|
|
2 |
Буылтық құрттар |
|
|
3 |
Құстар |
|
|
4 |
Буынаяқтылар |
|
|
5 |
Хордалылар |
|
|
Семантикалық кесте
№ |
Жануарлар |
Ашық қан айналым |
Тұйық қан айналым |
1 |
Былқылдақденелілер |
|
|
2 |
Буылтық құрттар |
|
|
3 |
Құстар |
|
|
4 |
Буынаяқтылар |
|
|
5 |
Хордалылар |
|
|
Семантикалық кесте
№ |
Жануарлар |
Ашық қан айналым |
Тұйық қан айналым |
1 |
Былқылдақденелілер |
|
|
2 |
Буылтық құрттар |
|
|
3 |
Құстар |
|
|
4 |
Буынаяқтылар |
|
|
5 |
Хордалылар |
|
|
Семантикалық кесте
№ |
Жануарлар |
Ашық қан айналым |
Тұйық қан айналым |
1 |
Былқылдақденелілер |
|
|
2 |
Буылтық құрттар |
|
|
3 |
Құстар |
|
|
4 |
Буынаяқтылар |
|
|
5 |
Хордалылар |
|
|
Семантикалық кесте
№ |
Жануарлар |
Ашық қан айналым |
Тұйық қан айналым |
1 |
Былқылдақденелілер |
|
|
2 |
Буылтық құрттар |
|
|
3 |
Құстар |
|
|
4 |
Буынаяқтылар |
|
|
5 |
Хордалылар |
|
|
Дескриптор:
Суреттен қан айналу жүйесінің тұйық немесе ашық екенін анықтайды, түсіндіреді.