Сынып: 8 «Ә» | Күні:20.12.17ж | Пәні: Биология | Пән мұғалімі: Тянова Г |
Сабақтың тақырыбы: | Қанның ұюы. Тромбоциттер |
Сабақтың мақсаты: | Қан құрамы, оның формалы элементтерінің маңызы туралы білімдерін толықтыру. |
Күтілетін нәтиже | Өз бетімен жұмыс жасай алады, топпен жұмыс істеу дағдысы дамиды, бірін-бірі бағалауға үйренеді, өз ойын ашық айтады. |
Оқыту әдістері | Топтық жұмыс, жеке жұмыс |
Ресурстар | Интер белсенді тақта, маркер, ватман, стикер, смайлик, түрлі түсті қағаздар, оқулық. |
Блум таксономиясы | Сабақтың мазмұны |
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Уақыт |
| Ұйымдастыру: Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, психологиялық ахуал туғызу.Түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөліп, топ ережесімен таныстыру | Оқушыларға топтарға бөлінеді, топ басшысын сайлайды, топ ережесімен танысады. | 2 мин |
Білу | Үй тапсырмасын сұрау. «Көпір» тапсырмалары. 1. Қан құрамына кіретін заттар?2. Қанның қызыл жасушаларын қалай атаймыз?3. Эритроциттер қайда түзіледі?4. Ақ қан түйіршіктерін қалай атаймыз?5. Фагоцитозды ашқан кім?6. Лейкоциттер қайда бұзылады? 7. Лейкоциттер не арқылы қозғалады?8. Оттегін тасымалдайтын нәруыз?9. Ядросы жоқ қан жасушасы?10. Қандағы түссіз сұйықтық? | Үйге берілген тапсырма бойынша шолу жасап, өткен тақырып бойынша ашық сұрақтарға жауап береді.Жауаптары:1. плазма, эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер2. эритроцит3. сүйектің қызыл кемігінде, көкбауырда4. лейкоцит5. И. Мечников6. көкбауырда7. жалғанаяқтар8. Гемоглобин9. эритроциттер10. плазма | 5 мин |
Түсіну | Сабақты слайд арқылы таныстыру, түсіндіру | Жаңа сабақпен слайд арқылы танысады. | 8 мин |
Қолдану | Мәтінді оқулықтан оқуға сілтеме беру.Кубизм стратегиясы арқылы әр бөлімді оқыта отырып, сұрақтар қою арқылы мәтінді талдау. | Кубизм стратегиясын пайдалана отырып, топтар өзара тақырыптың мәтінімен жұмыс жасайды. Сұрақтар қойып, жауап беруге дайындалады. | 10 мин |
Талдау
| Дайындаған постерді қорғауға уақыт беруІ топ: Қанның құрамы, қасиеттеріІІ топ: ТромбоциттерІІІ топ:Қанның ұюы | Әр топ өздері дайындаған сұрақтарының жауабын келесі топтан алады. | 5 мин |
Жинақтау | Ой козғау.Биологиялык диктантОрганизмнің ішкі ортасы деп... айтады. Қан организмдегі... ұлпаға жатады. Қан жасушаларына..,....,... жатады. Эритроциттің қызметі... тасымалдау. Лейкоциттер организмге түскен... өзіне сіңіріп қорытады. Қан жасушалары... жасалады.Көп нуктенің орнына қоятын создер: сүйек кемігінде, дәнекер. лейкоцит, эритроцит, тромбоцит, қан, лимфа, жасуша сұйыктығы, О2, бөгде заттарды. |
| 5 мин |
Бағалау | Топтық және өзін-өзі бағалау. Топ жетекшілеріне алдын-ала бағалау парақтары тапсырылған. 1.Үй тапсырмасына дайындығы2.Жаңа тақырыпты түсінуі3.Топтық жұмысқа қатысуы4.Топ ережесін ұстанды ма?1-2 ұпай – «қанағаттанарлық»3-4 ұпай –«жақсы»5 ұпай – «өте жақсы» | Бағалау критерийлері бойынша сабақтағы өзінің, топтың жұмысына баға беру. | 2мин |
Рефлексия | «Екі жұлдыз, бір тілек» стикер таратып беру. | Бүгінгі өткен сабаққа кері байланыс жасау, екі ұсыныс, бір тілек стикерге жазып тілек ағашына ілу. | 2 мин |
Үйге тапсырма | Қанның ұюы. Тромбоциттер | Күнделіктеріне берілген тапсырманы жазып алады. | 1мин |