Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Жасушалық цикл |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Бодаубекова Айна Алтайқызы |
|
|
Күні: |
25.01.24ж |
|
|
Сынып: 10 «Д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қартаю.Қартаю үрдісі туралы теориялар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.2.4 - қартаю үдерісін түсіндіру және қартаю үдерісінің себептерін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Қартаю үдерісін түсіндіреді және қартаю үдерісінің себептерін сипаттайды |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ре-сурс-тар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдас-тыру Кезеңі 8 мин. |
1.Білім алушылармен сәлемдесу. 2.Психологиялық ахуал туғызу. Оқушылармен амандасып,көңіл күйлерін сұрай отырып назарларын үй тапсырмасына аударамын. 3.Оқушаларды топтастыру. Оқушыларға түрлі-түсті карточкалар таратылады.Таратылған карточкалардағы сандар бойынша оқушылар 2 топқа топтасады. Әр оқушыға жеке бағалау парағын ұсынылады. Бағалау парағында оқушы өзін-өзі бағалап отырады.
Алдыңғы білімді қайталау. «Word wall» қосымшасы арқылы оқушыларға интерактивті тақтада сұрақтар беріледі. Оқушылар берілген сұрақтарғат жеке-жеке жауап береді.
Ж: радиоактивті-иондық сәуле шоқтары, темекі тарту-темекі түтініндегі обырды қоздырғыш химиялық заттар, спиртті ішімдіктер, зиянды өндірістік қалдықтар
Ж: консервіленген тағамдар, майлар, көмірсутекті кулинарлық заттар, арахис ж/е бидай дақылдары
Ж: В,С гепатит вирустары, Эпштейн-Барр вирусы, лимфа жасушаларындағы Т жасушасы
Ж: генетикалық реттеу механизімі бұзылған жасушалардан қалыптасқан патологиялық өспе
Ж: Радиациялық теория, химиялық теория, вирусты генетикалық теория, дизонтогенетикалық теория, жарақат теориясы, термиялық теория, кешенді теория. Ой қозғау
1.Суреттерде не көріп
отырсыздар? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады Оқушылар өздеріне берілген карточкалар бойынша 2 топқа бірігіп отырады.
Дескриптор: - Генде мутация жүргізетін факторларды анықтайды -Обырдың пайда болуына ықпал ететін заттарды анықтайды - Обыр ауруын туғызатын вирустарды анықтайды (2 балл)
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Өзін-өзі бағалау
Мадақтау! Жарайсың!Жақсы! Орташа!
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
«Word wall» қосымшасы
Ин-терак-тивті тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 25 мин.
Сабақтың соңы 7 мин. |
Зерттеу мен талдау. Оқушыларға тақырып бойынша қысқаша бейне ролик көрсету. Бейнематериалды көре отырып, «Түртіп алу» әдісі арқылы маңызды мәліметтерді жазып отырады. Ой түйеді. Қосымша мұғалім түсіндірмесі айтылады.
1-тапсырма.Топтық жұмыс. «Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдіс арқылы мәтінмен жұмыс 1 топ. Қартаю үдерісінің теориясы..Геронтология ғылымы 2 топ. Өмір сүру ұзақтығы және оның әртүрлі факторларға тәуелділігі. Қалыпты және ерте қартаю. 2-тапсырма. Word wall әдісі арқылы тапсырма орындау. (Сәйкестендіру)
3-тапсырма «Суретті зерделе»Жұптық жұмыс
«BOMB QUIZ» әдісі арқылы сабақты бекіту.
|
Оқушылар бейнематериал-ды мұқият қарайды. Түсініп тыңдап, маңыздыларын жазып алады
Дескриптор: І топ Қартаю үдерісінің теориясын түсіндіреді. II топ Өмір сүру ұзақтығы және оның әртүрлі факторларға тәуелділігін анықтайды. Оқушылар топпен топқа қойылған сұрақтарға плакатка жауап жазып, тақтаға шығып қорғап айтып береді. (2 балл)
Дескриптор: Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша дұрыс жауабын сәйкестендіру арқылы табады. (2 балл)
Жұптық жұмыс орындайды Дескриптор:
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: Жасушалық
цикл Педагогтің
аты-жөні Бодаубекова Айна
Алтайқызы Күні: 25.01.24ж Сынып: 10 «Д» Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы Қартаю.Қартаю үрдісі туралы
теориялар Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 10.2.2.4 - қартаю үдерісін
түсіндіру және қартаю үдерісінің
себептерін сипаттау Сабақтың
мақсаты: Қартаю үдерісін түсіндіреді
және қартаю үдерісінің себептерін
сипаттайды
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі/ уақыт Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ре-сурс-тар
Сабақтың басы
Ұйымдас-тыру
Кезеңі 8
мин. 1.Білім алушылармен
сәлемдесу. 2.Психологиялық ахуал
туғызу. Оқушылармен
амандасып,көңіл күйлерін сұрай отырып назарларын үй тапсырмасына
аударамын. 3.Оқушаларды
топтастыру. Оқушыларға түрлі-түсті
карточкалар таратылады.Таратылған карточкалардағы сандар бойынша
оқушылар 2 топқа топтасады. Әр оқушыға жеке бағалау
парағын ұсынылады. Бағалау парағында оқушы
өзін-өзі бағалап отырады.
Алдыңғы білімді
қайталау. «Word wall» қосымшасы
арқылы оқушыларға интерактивті тақтада сұрақтар беріледі. Оқушылар
берілген сұрақтарғат жеке-жеке жауап
береді.
Генде мутация жүргізетін
факторлар:
Ж: радиоактивті-иондық
сәуле шоқтары, темекі тарту-темекі түтініндегі обырды қоздырғыш
химиялық заттар, спиртті ішімдіктер, зиянды өндірістік
қалдықтар
Обырдың пайда болуына
ықпал ететін заттар:
Ж: консервіленген тағамдар, майлар, көмірсутекті кулинарлық
заттар, арахис ж/е бидай
дақылдары
Обыр ауруын туғызатын
вирустар:
Ж: В,С гепатит вирустары, Эпштейн-Барр вирусы, лимфа
жасушаларындағы Т
жасушасы
Қатерлі ісік дегеніміз
не?
Ж: генетикалық реттеу
механизімі бұзылған жасушалардан қалыптасқан патологиялық
өспе
Онкологиялық
жағдайлардың пайда болу
теориялары:
Ж: Радиациялық теория,
химиялық теория, вирусты генетикалық теория, дизонтогенетикалық
теория, жарақат теориясы, термиялық теория, кешенді
теория.
Ой
қозғау
1.Суреттерде не көріп
отырсыздар? Оқушыларды сабақтың
тақырыбы және мақсатымен
таныстыру. Оқушылар жағымды
психологиялық ахуал қалыптастырады Оқушылар өздеріне
берілген карточкалар бойынша 2 топқа бірігіп
отырады.
Дескриптор: - Генде мутация
жүргізетін факторларды
анықтайды -Обырдың пайда болуына
ықпал ететін заттарды
анықтайды - Обыр ауруын туғызатын
вирустарды анықтайды (2
балл)
Оқушылар өз ойларын ортаға
салады. Оқушылардың жауаптары арқылы
жаңа тақырыпқа көшу
Өзін-өзі бағалау
Мадақтау!
Жарайсың!Жақсы!
Орташа!
Мұғалім оқушылар
жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады
«Word wall»
қосымшасы
Ин-терак-тивті
тақта
Сабақтың ортасы
Жаңа сабақ
25 мин.
Сабақтың
соңы 7
мин.
Зерттеу мен талдау.
Оқушыларға тақырып бойынша қысқаша бейне ролик
көрсету. Бейнематериалды көре
отырып, «Түртіп
алу» әдісі арқылы маңызды
мәліметтерді жазып отырады. Ой
түйеді.
Қосымша мұғалім түсіндірмесі
айтылады.
1-тапсырма.Топтық
жұмыс.
«Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдіс арқылы мәтінмен
жұмыс
1
топ. Қартаю үдерісінің
теориясы..Геронтология
ғылымы
2
топ. Өмір сүру ұзақтығы және оның
әртүрлі факторларға тәуелділігі. Қалыпты және ерте
қартаю.
2-тапсырма. Word wall әдісі арқылы
тапсырма орындау.
(Сәйкестендіру) Қартаю.... биологиялық
процесс Қартаю проблемаларын
зерттейтін ғылым Геронтология
Қартаю
жасы 60 тан
74 жасқа дейін есептеледі Өмір сүру
салты Әлеуметтік экономикалық
жағдайға да, жеке белсенділікке де, адамның өзінің өмір сүру
ұстанымына да тәуелді 70
жас
3-тапсырма
«Суретті зерделе»Жұптық
жұмыс
«BOMB QUIZ» әдісі
арқылы сабақты бекіту.
Геронтология ғылымы не туралы?
Қартаю
Қартаю жасына жеткен адамның ми тамырлары арқылы қанның
ағысы неше пайызға төмендейді? 20%
Қартаю жасына жеткен адамның өкпесінің тіршілік
сыйымдылығы? 56% пайызға төмендейді
Қартаю жасына жеткен адамның дәм сезу қабілеті неше пайыз
сақталады? 36%
Гормондық зат алмасу және адам денсаулығы үшін маңызды рөл
атқаратын және оның жетіспеушілігі әртүрлі аурулардың пайда болуына
әкеледі? Se селен
Оқушылар бейнематериал-ды мұқият қарайды. Түсініп тыңдап,
маңыздыларын жазып алады
Дескриптор:
І топ Қартаю үдерісінің
теориясын түсіндіреді.
II топ Өмір сүру ұзақтығы және оның әртүрлі факторларға
тәуелділігін анықтайды.
Оқушылар топпен топқа қойылған сұрақтарға плакатка жауап
жазып, тақтаға шығып қорғап айтып
береді.
(2 балл)
Дескриптор:
Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша дұрыс жауабын
сәйкестендіру арқылы табады.
(2 балл)
Жұптық жұмыс орындайды
Дескриптор:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















