Материалдар / Қарындасымның сүйікті ісі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қарындасымның сүйікті ісі

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлығы: Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. Көпшілігі: Тірек сөздер арқылы ғаламшарлар туралы мәтінді құрастырып,сұрақтарға жауап беру. Кейбірі: Тірек сөздер мен жетекші сұрақтарды басшылыққа ала отырып,өз ойын еркін білдіру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
511
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: қазақ тілі

Сынып: 4

Өтілетін мерзімі: 18.09.2017.

Тақырыбы: Қарындасымның сүйікті ісі

Мұғалім:.

Мақсаты: Сүйікті ісі туралы айта алуға үйрету; қандай да бір іспен айналысудың маңызын түсіну; сабақ барысында меңгерген белсенді сөздік қор мен қарапайым үлгі құрылымдарды өзіне таныс өмірлік жағдаяттарда қолдана алу

Күтілетін нәтиже:

Барлығы: сүйікті іс туралы біледі, тыңдаған мәтіннің мазмұнын түсінеді

Көбі: өзінің сүйікті ісі туралы айта алады.

Кейбіреуі: өзіне таныс өмірлік жағдаяттарда тілдесе алады

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Биші, билеу, би үйірмесі, қатысу, аптасына үш рет, би көйлектері, халық биі, Оқушылар сарайы

Құндылықтарды дарыту:

Отбасы мүшелерін құрметтеу,үлкенді сыйлау, кішіге қамқор болу.

Пәнаралық байланыс:

музыка, би

Бастапқы білім:

Отбасы мүшелері атауларын меңгерді, олардың сүйікті істерін біледі



Сабақ кезеңдері

Орындалатын тапсырмалар

Уа

қы

ты

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

Ресурс

Оқушыларға психология

лық ахуал туғызу

Тренинг «Шаттық шеңбері»

2

Топпен амандасады, бүгінгі күнге сәттілік тілейді

Топқа бөлуді ұйымдастырады, бағалау парақтарын береді.

Мақсаты: Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруға жағдай жасау.

Оқушылар суреттер арқылы үш топқа бөлінеді.

Менің халім тамаша!

Сіздікі де тамаша!

Сенің халің жақсы ма?

Оның халі жақсы ма?

Барлығы да тамаша!

2cлайд

тренинг

Өткен сабақты тексеру:

5

«Ініңнің сүйікті ісі» туралы диалогты сұрау, сөздерді тексеру, отбасы мүшелерінің сүйікті істерін айтады


Оқушылар бір -бірімен сөйлеседі, өз ойларын білдіреді


Тілдік қатысым:

Жұпта жұмыс














3

Ойын «Активити»

Мақсаты: Оқушылардың айтылым, тыңдалым, есте сақтау қабілеті дамиды.

-Мен саған домбыра бердім.

- Сіз маған домбыра бердіңіз бе?

- Иә, мен саған домбыра бердім.

- Ол маған домбыра берді

Домбыра

3 слайд

Мағынаны тану






































3


Тақтада «Сөз қоржынының»ішінен «Сүйікті іс» сөзі жазулы.

-Бұл сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?

«Сүйікті іс»деген сөзді қалай түсінеміз?

- Сүйікті адамдарың кімдер?

- Ал, мына суретке қараңдаршы, кімді көріп тұрсыңдар?

Бұл – қыз, қарындас ( только относительно брата)

-Кімнің қарындасы бар?

-Менің қарындасым бар.

-Никитаның қарындасы бар ма?

-Иә, оның қарындасы бар.

Никитаның қарындасының сүйікті ісін білесіңдер ме?

- Қарындасымның сүйікті ісі

Сабақ тақырыбын таныстырады.Сұрақ -жауап арқылы сабақ тақырыбын ашады.


Оқушылар «Сүйікті іс»

туралы сөйлеседі, менің сүйікті адамдарым...( атам, әжем, әкем, анам....)









Оқушылар суретпен жұмыс жүргізеді,бір- бірімен сөйлеседі.











Оқушылар сабақ тақырыбын өздері айтады


4 слайд











Сурет

Отбасы мүшелері





















1 слайд














«Cөздіктер сөйлейді» әлемі

Тақырыпқа байланысты сөздердің аудармасын білу керек.

6

Тақтада тақырып бойынша жаңа сөздер беріледі.

Сөздікпен жұмыс.

Интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады, сөздер бойынша сұрақтар қояды.




Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, мұғаліммен бірге оқиды. Айтылым. Жаңа сөздердің айтылуына байланысты ауызша жаттығу жүргізеді.

3 cлайд

Тақырып бойынша мәтіннің мағынасын, мазмұнын түсіну, аударуайту

Бірлескен оқылым



Топтық жұмыс

«Зуылдақ»әдісі

7

3-топқа мәтін берілді.Мақсаты: Оқушылардың есту және жазу қабілетін дамыту, мәтінді өздігінен аударуға бағыттау,топта сыныптастарының көмегіне жүгінуге, бір- бірлерінің пікірлерін тыңдауға дағдыландыру.




Тыңдалым. Оқылым. Айтылым.

Мәтінді топта тыңдайды, оқиды, жаңа сөздерді айтады

Оқушылар топта мәтінді оқиды, түсініктерін «Зуылдақ» әдісі арқылы кезектесіп айтады.

Кеспе қағаздар

Сергіту сәті

2

Мұғалім: -Сендер би билеуді жақсы көресіңдер ме?

-Мынау қандай би? Естеріңе түсіріңдерші. – Кел, бірге билейік!

Оқушылар «Қызыл гүлім ай» биін билеп, сергіп қалады.


7 слайд

Жіктік жалғаудың ережесін қайталау. Жалғауды сөйлем барысында қолдана алу. Берілген сөздерді дұрыс жіктеу.

4

Грамматикалық тапсырма

Ережені қайталау.Тапсырма: биші, әнші сөздерін жіктеу.

Жазылым. Ережені еске түсіру, тақтаға 2 оқушы шығып, сөздерді жіктейді.

Ережені түсініп, дұрыс жіктеген оқушыларды мадақтау.


Диалог құрастыру

Топтық жұмыс

6

1.Оқушыларға тапсырма беріледі.

I- топ тапсырмасы

Оның сүйікті ісі – би.

II- топ тапсырмасы

Қарындасымның сүйікті ісі.

III-топ тапсырмасы

Сенің сүйікті ісің қандай?

Тілдесім. Тірек сөздер арқылы диалог құрады.

Жақсы тілдесімге түскен оқушыларды қолпаштау.

8 слайд

Тақтамен жұмыс


4

Тапсырма: тақырып бойынша сөйлем құрау

Би биледім, екі би.

Әдемі би, қазақ биі.

Би үйрендім, жақсы би.

Жазылым. Оқушылар

топта сөз тіркестерінен сөйлем құрайды, тақтаға жазады.



Формативті бағалау

3

Сабақты түсінгендер - жасыл түсті, жартылай түсінгендер- сары түсті, түсінбегендер -қызыл түсті көрсетеді.

«Бағдаршам» тәсілі бойынша бағаланады.Оқушылар материалды қаншалықты меңгергенінбағалайды.



Үйге тапсырма

2

22 бет, 5- тапсырма үлгі бойынша сөйлем құрастыру

Күнделікке жазады.


Рефлексия

3

« Қай топ көп сөз біледі?» «Шағын шолу» тәсілімен топқа парақшалар таратады.

Мұғалім оқушылардың өзін бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды.

Тақырып аясында өзінің есінде қалған сөздерін, сөйлемдерін параққа жазады

А4 парақша

ла



Тексерілді : 18.09.2017

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!