Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
1 жыл бойы тегін жүктеу мүмкіндігіне ие болыңыз!
жеңілдік
Қасым Аманжолов «Туған жер» өлеңі.
Пәні: қазақ тілі |
Мектеп: |
«К.Ушинский атындағы №7 орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||
Күні: 12.12.18ж |
Мұғалімнің аты-жөні: |
Джадирова Ж.Ж. |
|||||||||||||||
Сынып: 11б |
қатысқандар: ___ қатыспағандар___ |
||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қасым Аманжолов «Туған жер» өлеңі. |
||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары: |
Оқушыларға Қасым өлеңінің мәнін түсіндіре отырып, туған жердің ерекшелігін ұғындыру. |
||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Білімділік: Оқушыларға Қасым өлеңінің мәнін түсіндіре отырып, туған жердің ерекшелігін ұғынуға жағдай жасау. Дамытушылық: Қасым шығармаларын оқу арқылы ой түюге, мәнерлі сөйлеуге дағдыландыру. Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке тәрбиелеу. |
||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Отанын сүюге, қорғауға тәрбиелеу. |
||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Тарих, |
||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Кескіндер, суреттер |
||||||||||||||||
Алдыңғы оқу/бастапқы білім |
Қасым Аманжолов туралы |
||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
||||||||||||||||
Сабақтың басталуы |
Туған жер Дүние жар Қызығушылықты ояту. Ребус шешу
- Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарымен таныстыру. |
||||||||||||||||
С |
1-тапсырма.
« Туған жер
2-тапсырма. Сандар сөйлейді.
3-тапсырма. Топпен жұмыс. Қасым Аманжолов туралы не білеміз? «Дара диаграмма» толтыру.
Қасым Аманжолов
Аудиотыңдалым. Қасым Аманжоловтың «Туған жер» өлеңің мәтінін тыңдау.
Мәтінмен жұмыс. Қасым Аманжоловтың «Туған жер»
өлеңі
Кері
байланыс. «Бас
бармақ»
Кері
байланыс. «3 Қ» әдісі
Өмірмен
байланыс
Кері
байланыс “Отшашу”
әдісі «Атамекен» әні |
||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
БББ стратегиясы бойынша сабақты қорытындылау.
- |
||||||||||||||||
Бағалау |
Оқушының жауаптары мен талдау жұмыстары бағаланды |
||||||||||||||||
Үйге тапсырма |
Қасым Аманжоловтың «Туған жер» өлеңін жаттау |
||||||||||||||||
Қосымша ақпараттар |
|||||||||||||||||
Саралау- |
Оқушыларға бағыт-бағдар бере отырып, оқушы берілген тапсырманы орындай алмай қиналған кезде оқушыға сараланған тапсырмалар ұсынамын. Қабілетті оқушыларға В,С,Д деңгейіндегі сараланған (күрделенген) тапсырмаларды, ерекше көңіл бөлуді қажет ететін оқушыларға оқулықта берілген немесе сараланған (жеңілдетілген) тапсырмаларды қолданамын. Сабаққа әр тапсырманы оқушы деңгейіне қарай жеңілден күрделіге құрылған тапсырмаларды орындауды жоспарладым. |
|
|||||||||||||||
Бағалау- |
Әрбір тапсырманы орындап болған соң, оқушыларға бағалаушы және бағыттаушы бағыттарында кері байланыс бердім. Бағалау 1-тапсырмада «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланса, жұптық 2-тапсырмада «3 Қ» әдісі арқылы ал 3 топпен жасалатын тапсырмада “Отшашу” әдісі арқылы жүргізілуін қадағаладым. Сабақ соңында сабақ мақсатына қанша оқушы жеткенін, жетпегенін «БББ» әдісі арқылы рефлексия жасадым. Сабақ барысында қалыптастырушы бағалау іске асады, себебі берілген тапсырмалар дескриптор арқылы бағаланды.
|
|
|||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия-
|
Сабағым философия, тарих, қазақ тілі пәндерімен байланысқа түсті. Оқушылардың денсаулық және қауіпсіздік ережелері сақталды. АКТ-мен байланыс болды. |
|
|||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Тексерілді: _____________________
« _____»_____________ 2018ж
Джадирова Жанар Жамбылқызы |
11 б сынып |
К.Ушинский атындағы №7 орта мектеп |
|
Күні |
05 желтоқсан қараша 2018 жыл |
||
Сабақтың атауы |
Ғабиден Мұстафин «Шығанақ» повесі Стиль туралы ұғым. |
||
Сілтеме |
Оқулық, сабақ жоспары |
||
Жалпы мақсаты |
Ғабиден Мұстафин «Шығанақ» повесі мазмұнын әңгімелеу, идеялық ерекшеліктерін таныту, түсініп оқуға ,түсінгенін әңгімелеуге, ойын толық жеткізе білуге үйренеді, |
||
Сабақтың мақсаттары |
Білімділік: Ғабиден Мұстафин «Шығанақ» повесі туралы оқушы білімін тереңдету. Тәрбиелік:
Оқушы бойына
азаматтық гуманистік қасиеттерді дарыту, сөз тереңдігін түсініп
бағалай білуге, ізгілікке, адамгершілікке
тәрбиелеу. |
||
Оқыту мақсаты |
Ұсынылған мәтін негізінде ой толғауға жетелеу. |
||
Күтілетін нәтиже: |
Тақырып бойынша өз ойларын ауызша, жазбаша жеткізе алады. |
||
Сабақтың түрі, әдіс тәсілдері |
Диалог арқылы ой өрбіту, өздік жұмыс, жұппен жұмыс, үлестірмелі карточкамен жұмыс |
||
Тапсырма |
Мұғалім әрекеті |
Оқушылар әрекеті |
|
Психологиялық дайындық |
«Шаттық шеңбер» құру |
Оқушылар бір-біріне ізгі тілектерін айтады. |
|
Өзін- өзі бағалау |
«0тшашу» әдісі негізінде бағаланды. |
Оқушылар өзін-өз бағалап отырады. |
|
Білу Кіріспе бөлімі |
|
Оқушылар сұрақтарға толық жауап береді. |
|
Қызығушылықты ояту. Жаңа тақырыпқа шығу |
Қызығушылықты ояту. Ребус шешу. Сабақтың мақсатымен таныстырады. |
|
|
Түсіну Мағынаны тану |
1939жылы «Өмір мен өлім» атты тұңғыш романын жазады.1939-1948 жылдары «Әдебиет майданында (қазіргі «Жұлдыз») қызмет етеді.1942 жылы «Айқап» пьесасын, «Тұтқын», «Құлаған құз», «Керуен» әңгімелерін жазады.1945 жылы «Шығанақ»,1948 жылы «Миллионер» шығармалары жарияланды.1952 жылы жазылған «Қарағанды», «Дауылдан кейін» (1960), «Көз көрген» романдары – оқырман қауымның ықыласына бөленген шығармалар.Жазушының «Шығанақ романы 1945 жылы жарық көрді.Шығарма адам мен табиғат арасындағы үйлесімді жаңа қырынан көрсетті.Адамзаттың қажетін тек табиғаттан алуға үйренген қам-қарекетінің екінші жағын ашуды мақсат еткен.Бұл шығанақ бейнесімен ашылған. «Миллионер романы (1948) «Шығанақ» романында суыртпақтап басталған ұжымдық еңбек жемісін кең көлемде ашты.Жазушы соғыстан кейінгі күйзелген елдің болашағын жарқын да,шат тұрмыс,бай-бақуатты қалыпта көрсетеді. «Қарағанды» романы(1952) – Қазақстандағы өндірістің дамуын,жұмысша табының туып,қалыптасқанын көрсетететін шығарма.Жұмысша тақырыбы,әрі Қарағанды өңіріндегі өндіріс жазушы өміріне таныс. «Дауылдан кейін»(1959), «Көз көрген» (1963). Ғ.Мұстафин шығармалары – қазақ даласының,қазақ халқының тарихы.Өсу,даму,өркендеуінің шежіресі.Сондай-ақ,жазушы шығармалары – жақсылыққа сенген,бақытты келер күннен күткен халық үмітінің көрінісі іспеттес. |
|
|
Сергіту сәті |
|
|
|
Қолдану |
Оқулықпен
жұмыс |
Өз пікірін жазады. |
|
Талдау |
- Ғабиден Мұстафин кім? - «Шығанақ» повесінің кейіпкерлері кім? «Дара диаграмма» толтыру. |
Тапсырмаларды орындайды. |
|
Жинақтау |
|
Тақырып бойынша қорытынды жасайды. |
|
Бағалау |
Оқушының жауаптары мен талдау жұмыстары бағаланды |
жекелей бағалау |
|
Үйге тапсырма |
«Шығанақ» повесінің ьоқу, мазмұндау |
Жауапкершілікті сезіндіру, қосымша материалдармен жұмыс істеу. |
Тексерілді: _____________________
« _____»_____________ 2018ж.
Джадирова Жанар Жамбылқызы |
11 б сынып |
К.Ушинский атындағы №7 орта мектеп |
|
Күні |
19 желтоқсан 2018 жыл |
||
Сабақтың атауы |
Әбділда Тәжібаев «Сыр жыры» топтамасы. Образды жинақтау және даралау. |
||
Сілтеме |
Оқулық, сабақ жоспары |
||
Сабақтың мақсаттары |
Білімділік – Әбділда Тәжібаев туралы қысқаша мәлімет беру,өлеңінің мазмұны мен идеясын ашу арқылы табиғаттағы, адам өміріндегі атқарар жүгін таныту, өлеңді түсініп оқуға , туған жерін сүйуге баулу; Дамытушылық – Оқушының ауызша және жазбаша тіл мәдениетін қалыптастыру,жеке тұлғаны дамыту,өлеңді құрылысына талдай білуге машықтандыру,шығармашылық қабілеттерін дамыту; Тәрбиелік – Адам өміріне қажет өзеннің пайдасын білуге, оны қорғауға баулу,өз елін, жерін сүюге қастерлеуге тәрбиелеу |
||
Оқыту мақсаты |
Ұсынылған мәтін негізінде ой толғауға жетелеу. |
||
Күтілетін нәтиже: |
Тақырып бойынша өз ойларын ауызша, жазбаша жеткізе алады. |
||
Сабақтың түрі, әдіс тәсілдері |
Диалог арқылы ой өрбіту, өздік жұмыс, жұппен жұмыс, үлестірмелі карточкамен жұмыс |
||
Тапсырма |
Мұғалім әрекеті |
Оқушылар әрекеті |
|
Психологиялық дайындық |
«Шаттық шеңбер» құру |
Оқушылар бір-біріне ізгі тілектерін айтады. |
|
Өзін- өзі бағалау |
«0тшашу» әдісі негізінде бағаланды. |
Оқушылар өзін-өз бағалап отырады. |
|
Білу Кіріспе бөлімі |
|
Оқушылар сұрақтарға толық жауап береді. |
|
Қызығушылықты ояту. Жаңа тақырыпқа шығу |
Қызығушылықты ояту. Сабақтың мақсатымен таныстырады. |
|
|
Түсіну Мағынаны тану |
Қасиетті қазақтың кең даласы талай ғұламаларды, жезтаңдай әншілерді, құдіретті күйшілерді, данышпан, ақылгөй билерді, ақиық ақындарды, отанын сүйген батырларды дүниеге әкелді. Солардың бірі бүгінгі таөырыбымызға өзек болған. Әбділда Тәжібаев ағамыздың өміріне, «Сырдария» атты өлеңіне тоқталамыз. Оқушыларды сабақ жоспарымен таныстыру. Жоспар: І. Білім: «Сыр елі – жыр елі» ІІ. Түсіну: Өлеңнің тақырыбын ашу ІІІ. Қолдану: Өлең идеясын ашу ІҮ. Талдау: Өлеңді құрылысына көркем талдау Ү.Жинақтау: Өлеңнің маңыздылығы. І.Кіріспе сөз: 1. Әбділда Тәжібаевтың өмірі, шығармалары туралы қысқаша мәлімет. 2. Картамен жұмыс.Сырдария өлеңі туралы әңгімелеу. Гейне – неміс ақыны, Рейн – Германиядағы өзен, Тарас – Украин ақыны, Днепр – Украинадағы өзен, Пушкин – орыс ақыны, Еділ (Волга) – Ресейдегі өзен. 5.Оқушыларға өлеңді мәнерлетіп оқытып, жалқы есімдерді тапқызу Гейне, Рейн, Тарас, Днепр, Пушкин, Еділ. |
|
|
Сергіту сәті |
|
|
|
Қолдану |
Оқулықпен
жұмыс - Сұрақ – жауап әдісімен өлеңнің идеясын ашу 1.Өлең тақырыбы не жайында? 2.Өлеңнің Сырдарияға арналуы қай жерден байқалады? 3.Ақын еліне,жеріне деген сүйіспеншілігін қалай білдіреді? Оны қай жолдан байқауға болады? 4.Ел анасы менің анам деген жолдардың мағынасын қалай түсінесіңдер? 5.Анаға ұқсас ұғымды қалай білдірген? 6.Лирика дегеніміз не? 7.Бұл өлең лириканың қай түріне жатады? |
Өз пікірін жазады. |
|
Талдау |
ІҮ. Өлеңнің құрылысына, көркем тіліне талдау. 1.Параллелизм сөзіне түсінік беру 2. Өлеңді сатылай кешенді талдау. 1.Параллелизм – көркем әдебиетте автор өзінің көңіл күйіне ұқсас жайларды, сол сияқты табиғат құбылыстарын қатар алып қолдану.Сол арқылы ой сезімін көрсетеді. |
Тапсырмаларды орындайды. |
|
Жинақтау |
2.Сатылай кешенді талдау. ІҮ.Өлеңнің маңыздылығы: Ақын өзінің туған жеріне, өзеніне, еліне деген сүйіспеншілігін бейнелеген. ІҮ. Жаңа сабақты бекіту: Ой толғау: «Су – тіршілік көзі» Ү. Сабақты қорытындылау: 1. Әбділда Тәжібаев кім? (ассоциялық әдіс) Ғабиден Мұстафин кім? - «Шығанақ» повесінің кейіпкерлері кім?
|
Тақырып бойынша қорытынды жасайды. |
|
Бағалау |
Оқушының жауаптары мен талдау жұмыстары бағаланды |
жекелей бағалау |
|
Үйге тапсырма |
«Сырдария» атты өлеңін жаттау |
Жауапкершілікті сезіндіру, қосымша материалдармен жұмыс істеу. |
Тексерілді: _____________________
« _____»_____________ 2018ж.

