Сабақ: «Аяз би» ертегісі,
1-сабақ
|
Мектеп: Айшабибі орта
мектебі
|
Күні:12.09.2018
жыл
|
Мұғалімнің есімі: Сабралиева
Г.С.
|
Сынып: 6«Б»
|
Қатысқандар саны: 16
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ мақсаты
|
«Аяз би» ертегісінің мазмұнын
меңгерту.
|
Күтілетін нәтиже
|
Барлық оқушылар:
|
Ертегі мазмұнын
түсінеді.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
Ертегі мазмұнын баяндап
береді.
Кейіпкерлерді жағымды, жағымсыз қасиеттері
бойынша жіктей алады.
Кейіпкерлердің іс-әрекетіне баға бере
біледі.(тапсырманың шартын талдайды, ережелерді біледі,сөздерді
таба біледі, қорыта алады)
|
Кейбір оқушылар:
|
● ертегі мазмұнын толық меңгереді, шығарманы талдай
алады,ой қорыта алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
●Алған білімдерін
қолданады;
Өз
ойларын дәлелді түрде жеткізе алады;
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
|
Аяз
би, адамның жаман және жақсы қасиеттері, хан,
уәзір
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
|
|
Сіз
неліктен ...... екенін айта аласыз ба?
|
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
|
Алдыңғы оқу
|
«Ер
Төстік» ертегісі
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
2 минут
10
минут
|
Ұйымдастыру
Сәлемдесу, сынып оқушыларын
түгендеу,
Сынып оқушыларын топқа бөлу( «Капитан»
бойынша )
Үй тапсырмасын сұрау (Сұрақ-жауап әдісі
бойынша, ыстық орындық әдісі)
|
Үлестірмелер
|
Ортасы
30 минут
|
1.Топтық жұмыс «Жигсо» әдісі арқылы ертегі
мазмұнын меңгерту. Жоспар:
1.Хан
тапсырмасы.
2.Жаманмен
кездесу.
3.Тұлпардың
сыны.
4.ГауҺар тас
сыры.
5.Меңді қыздың
шарты.
6.Жаманның сертке
беріктігі.
7.Барсакелмес
уақиғасы.
8.Аяз би.
Топқа бөлінгеннен кейін әр топ 5 рөлді
анықтап алады: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы, бақылаушы.
Жұмыс төмендегідей жоспармен өтіледі. Берілген мәтінді оқып, топпен
бірлесе отырып,талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған
жұмыстарға сәйкес бақылау парағын
толтырады.
Бақылаушының бақылау
парағы
№
|
Бағалау өлшемдері
|
Лидер
|
Хатшы
|
Баяндамашы
|
Уақыт сақшысы
|
1
|
Тақырыптың ашылуына үлес
қосу
|
|
|
|
|
2
|
Міндетін атқару
|
|
|
|
|
3
|
Топтық жұмысқа ат салысу
|
|
|
|
|
Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндеттерін
атқарады. Топ пікірін талдау.
2. Ертегі мазмұны бойынша топтарға тапсырма
беру.
І топ- басты кейіпкер Аяз бидің өткен
сынақтарын жаз «Теріп алу» стратегиясы;
ІІ топ - Диалог құрау сурет
бойынша
ІІІ топ- Ертегі желісі бойынша сұрақ
дайындау
V топ- Сурет салу
3.Әр топқа ойларын айтқызу,
дәлелдеу.
4. Оқулық, сөздік дәптермен
жұмыс.
|
Ғаламтор жүйесі
5 сынып оқулығы
АКТ құралдары( интербелсенді тақта,
компьютер, слайд,)
|
Аяқталуы
Үйге
тапсырма
2 минут
Бағалау 1 минут
|
1. Топ оқушыларының жұмысын топ
басшысына бағалату;
2. Берілген бағалау парағына
топ басшысының бағалауы бойынша бағаларын қоюын
қадағалайды.
3. Кері байланыс «Даналық ағашы»
арқылы
Үйге тапсырма.
1. Ертегі мазмұнын толық игеру, жоспар
құру.
|
бағалау парағы
|
Қосымша ақпарат электрондық оқулық. Түйін
жасады. Салыстырады. Дәлелдейді.
|
Уақыты
|
Кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мақсаты
|
Мұғалім не істейді?
|
Оқушылар не істейді?
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
3 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Мен қандаймын?»
әдісі
Әр оқушы бір парақ ақ қағазға
сол қолының сызбасын сызып түсіріп, бас бармағына өз есімін жазады
да, әр саусаққа өз мінезін жазады. Сыныптастарына оқып
береді.
|
Жаңа тақырыпқа кіріспе ретінде өз мінездерінің түрін
жазады
|
Оқушылардың тез ойлау белсенділігін
бақылайды.
|
Әр саусаққа өз мінездерін жазады
|
«Қолдау, қолпаштау»
|
Үлестірмелі А4 ақ парақ қағазы
|
5 минут
|
Қызығушылықты ояту
|
Сөз
жасыру.
-Балалар, сендер
кейіпкер, типтік бейне, тек деген сөздердің мағынасын білесіздер
ме? (мағынасын ашу)
Ендеше біздің бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы «Аяз би» ертегісіндегі
кейіпкерлер бейнесі
кейіпкер
|
типтік
бейне
|
тек
|
|
|
|
Тақырыптың негізгі мақсаты мен
күтілетін нәтижесін анықтату
|
Сөздердің
мағынасын ашқызу арқылы ой тастау, топтарға бөлу, жаңа сабақтың
тақырыбын болжату.
|
Оқушыларға
сөздердің мағынасын ажырату арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен
мақсатын анықтауға, жаңа сабаққа жетелеу.
|
Оқушылар
ойлануы, берілген сөздердің мағынасын табуы арқылы жаңа сабақтың
тақырыбын болжауы күтіледі
|
«Қолдау
қолпаштау»
әдісі
|
Конверт
Толығырақ: https://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/26547/
|
5 минут
минут
|
Жекелей
жұмыс
«Эмоция лық
термометр» жаттығуы
|
Мақсаты: Ертегіден алған эмоция мен
сезімге талдау жасауға және кейіпкерлердің іс- әрекеті арқылы
кейіпкерлерді топтастыруға, оларды жіктеуге
жетелеу
Орындалу
алгоритмі:
Көзімізді жұмып ертегінің
мазмұнын еске түсіреміз. Барлық оқиғаны қарап шығып, жеке
үзінділерді еске түсіреміз. Енді көз алдымызға «Аяз би»
ертегісіндегі оқиғаны жасаймыз. Қай кейіпкердің іс- әрекетінен
қандай әсер алдың, ол саған қалай әсер етті? Қандай сезімде
тұрсың?Қырық уәзірдің іс- әрекеті дұрыс па? Аяз бидің іс- әрекеті
арқылы қандай ой түйдің? Ертегіде қандай кейіпкерлер саған ұнады
немесе ұнамады?Өз алған әсерін бойынша енді ертегідегі
кейіпкерлерді қалайша топтастырар
едің?
Топтастыру
.
ұнамды
кейіпкерлер
|
ұнамсыз
кейіпкерлер
|
|
|
|
|
Дескриптор.
-
Ертегі мазмұнын толықтай
біледі
-
Ертегідегі кейіпкерлердің
іс- әрекетінен алған әсерлері бойынша кейіпкерлерді жіктей
алады
|
Оқушылардың топ ішінде
«Эмоциялық термометр» жаттығуы бойынша жекелей жұмыс жасауын,
тыңдалым, жазылым , айтылым дағдыларының қалыптасуын
бақылау.
|
Ертегіден негізгі
кейіпкерлердің іс- әрекетін ажырата алуда және тыңдауы мен
түсінуінде кедергілері бар оқушыларды бақылау,
көмектесу
|
Ертегіні
түсініп оқуы, негізгі кейіпкерлерді топтастыра алуы
күтіледі
|
Қ/Б
Смайликтер
арқылы топты бағалау
|
«Эмоция
лық
термометр» жаттығуы
ның орындалу
алгоритмі жазылған парақшалар
|
6
минут
|
Жұптық
жұмыс
«Мінез
деме беруші лер»
әдісі
|
1-тапсырма.
«Мінездеме
берушілер» әдісі.
Мінездеме
берілетін кейіпкерлер: Мадан хан, Жаман, Меңді сұлу,
қырық уәзір
Кейіп
керлер
|
қасиеттері
|
қандай тектегі кейіпкер?
(эпостық, лирикалық,
драмалық)
|
|
Мадан
|
|
|
Жаман
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дескритор:
-
Ұнаған
кейіпкерлерінің жеке дара қасиеттерін жазып, мінездеме
береді;
-
Тек тұрғысынан
қандай типті кейіпкер екенін
анықтайды
|
Әр түрлі
тапсырмалар орындау арқылы өз ойын жүйелі жеткізе алуға, орынды
жауап беруге, мәселенің ең негізгі түйінін табуға үйрету, өзіне
қажетті ақпаратты саралап, талқылауға жетелеу
|
«Мінездеме берушілер» әдісі арқылы
кейіпкерлерге мінездеме беріп, өз ойын жазуда жазылым дағдысын
дамыту, ойлау белсенділіктерін дамыту
|
«Мінездеме
берушілер» әдісі
негізінде
өз ойын
қорытып қағаз бетіне түсіруі күтіледі, жұптар бір- біріне оқып
береді, жазғандарымен ой алмасады, ойлау белсенділігі жоғары
оқушыларды бақылау
|
Критериалды
бағалау
Оқушылар
өзара бағалайды
|
Интерактив-ті тақтада тапсырма-лар
көрсетіледі
|
15
минут
|
Топтық
жұмыс
|
«FILA»
кестесімен жұмыс
Мақсаты: көркем шығармадағы
кейіпкердің бейнесін образдық тұрғыдан ашуға бағытталады. Топ
құрамында 4 адамнан болады. Әрқайсысы жеке сұрақтарды бөліп алады,
кейін барлығы сұрақтардың жауабын біріктіреді
Сұрақ
-тапсырма: Аяз би Мадан хан өмірде
болған кейіпкер ме, әлде халық армандауынан туындаған типтік бейне
ме?
F-дерек.
тер
Кейіп
кер
туралы
|
I-
Пікір.
кейіпкер туралы өзінің
пікірі
|
L-
сұрақ
тар.
Кейіпкердің іс-әрекетің
ашатын сұрақтар
|
A-іс-әрекеті
Автор
дың
кейіпкерді суреттеудегі қолдан
ған іс-
әрекеті
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Орындау
алгоритмі:
Тақырып негізінде сұрақ
беріледі
Топтағы әр оқушы бір
сұрақтан бөліп алып, ізденеді
Сұрақтардың жауабы
тақтаға немесе батпырауыққа ілінеді
Әркім өз қалаулары
бойынша оқып шығады
Дескриптор:
1.Кейіпкер туралы
қосымша деректер жинақтай алды
2. Кейіпкер туралы
өзіндік пікірі қалыптасқан
3. Кейіпкердің іс-
әрекетін ашатын 5 сұрақ құрастыра алады
4. Автордың кейіпкерді
суреттеудегі қолданған іс-әрекетіне дәлел
келтірген
|
Топтық жұмыс
жасау кезінде тапсырманың күрделену деңгейіне сәйкес оқушының ойлау
қабілетін байқау, әр оқушының жеке қабілетін айқындау. Жазба
жұмысын сауатты жазуға, өз пікірін, көзқарасын жеткізе білуге
дағдыландыру.
|
Өз ойын
жүйелі әрі сауатты жаза алуын және ойлау белсенділігі жоғары
оқушыны бақылау
|
Өзіне
берілген сұрақ төңірегінде оқушының тиянақты жауап беруі алуы
күтіледі
|
Критериалды
бағалау
|
Интерактив
ті тақта,
интернет желісі,
|
3
минут
|
Қорытынды
«Табыс
сатысы»
|
Кері байланыс «Табыс
сатысы »
|
Өтіліп
жатқан тақырып төңірегінде өзіндік ой-тұжырым, қорытынды шығара
білуге үйрену
|
Сыни ойлана
алатын, өзіндік қабілетімен ерекшеленетін дарынды оқушыны
анықтау
|
Оқушылар
жаңа тақырыптан алған білімдерін қорытытып, нені білетінін, нені
түсінетінін, нені жасай алатындындарын жазады
|
Қ/Б
«Қолдау
қолпаштау»
әдісі
|
Интерактив-ті тақта
|
3
минут
|
Рефлексия
|
.
|
Оқушылардың
АКТ-ны тиімді қолдануын жетілдіру
|
Оқушылардың
жауаптарына кері байланыс беру
|
Оқушылар
сабақ барысында алған 3 жаңа алған ақпаратын, сабақта кездескен 2
қиыншылықты және сабақтың ұнаған 1 аспектісі туралы жазулары
күтіледі
|
|
АКТ
Ватсап
|