|
Сабақ: қазақ тілі |
Мектеп: Т.Рысқұлов атын. мектеп-лицейі Мұғалімі: Аманкулова Роза |
||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: ІХ бөлім. Қазақстандағы туризм және экотуризм. Пунктуация (Сілтеме №545 бұйрық), («Мектеп» баспасы) |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Туризм мен табиғатты қорғау. Төл сөздің тыныс белгілері |
|||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып |
8-сынып |
||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау 8.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтін жаза алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тыңдалған мәтіннің мазмұнын ұсынылған ақпараттарды қолдана отырып түсінеді, мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді анықтап жазады. Кейбір оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтіннің мазмұнын ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтай отырып түсінеді, қолданады, мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді анықтап жазады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: аймақ, бес кластер, туристік өнім, Астана, Алматы, Оңтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, өзендер, көлдер Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: даланың алуан түрлілігі, мәдени туризм, көшпенділер мәдениеті Пән лексикасы және терминология: Туризм, жағажай, саяхат, турист Талқылау сұрақтары:
|
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру және инновация негізінде экономикалық өсу |
||||
|
Ойлау дағдысы |
Қолдану |
||||
|
Пәнаралық байланыс: |
География, экология, әдебиет |
||||
|
Алдыңғы оқу: 8.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, тезис құрастырып жазу |
|||||
|
Сабақ барысы |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин. Мотивациялық кезең |
«Туған жерімнің табиғаты» тақырыбында жазған эсселерін оқыту. |
Суретті кеспе қағаздар Оңтүстік Қазақстан Астана-Алматы Батыс Қазақстан Шығыс Қазақстан |
|||
|
Сабақтың ортасы 20 мин. Операциялық кезең |
1-тапсырма: Топтық жұмыс тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтін құрыңдар. «Түртіп алу» әдісі арқылы постер қорғайды.( төл сөздің тыныс белгілеріне мән бер). Бейнероликтен көргендерін «Түртіп алу» әдісімен әр топ тірек сөздерді қолдана отырып, өз өңіріндегі туризм жағдайын графиктеп жазады. 1. ОҚО тобы: мәдени, Жамбыл облысы, фестиваль, кең байтақ, туристік өнім 2. ШҚО тобы: экологиялық, орталық, туристік өнім, саяхат, кластер, демалыс 3. БҚО тобы: Жағажай, мәдениет, нарық, саяхат тур, төрт аймақ, табиғат сыйы. 4. Астана-Алматы тобы: Елорда, даланың алуан түрлілігі, көшпенділер мәдениеті, брэнд, Бурабай, 6 туристік өнім мүмкіндіктер. ҚБ: «Басбармақ» Дескриптор: -Тірек сөздерді пайдалана алды. -Берілген ақпаратпен байланыстырды -Туризм жағдайын графиктеп жазды. -Төл сөздің тыныс белгілеріне мән берді. 2-тапсырма: Жұптық жұмыс мәтіндегі ақпараттарды қолдана отырып, диаграмма, кесте арқылы деректерді анықтап жаз. «Диаграмма құру» әдісі арқылы әр жұп берілген бейнероликтен алған деректерді топтастырып, дара диаграмма құрыңдар.
ҚБ: Оқушылар бір-бірін бағалайды. Дескриптор: -диаграмма құра алды. -Деректерді топтастыра алды. 3-тапсырма: Жеке жұмыс Ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтай отырып, графиктік мәтіндегі деректерді анықтап жаз, мәтін құрылымын сақта. «Мәтін құру» әдісі. Берілген тақырып бойынша әр топтағы бала мәтін құрастыру арқылы жеке жұмыс (төл сөздерді пайдалана отырып) жүргізеді.
ҚБ: «Қол шапалақ» Дескрипторлар:
|
«Қазақстан -2020» Туризм саласын дамыту Бейнеролик постер Тірек сөздер (оқушы мен мұғалім, мұғалім мен оқушы)
Қызыл, сары, жасыл түсті житондар |
|||
|
Саралау Рефлексиялық кезең 10 мин |
|
|
|||
|
Кері байланыс |
«Алма ағашы»
|
стикер |
|||
|
Рефлексия 4 мин. |
«Табыс диаграммасы»
Үйге тапсырма: «Егер табиғатқа тіл бітсе...» тақырыбында эссе жаз |
Парақшалар |
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойнша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|
||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1: 2: |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы туризм және экотуризм
Қазақстандағы туризм және экотуризм
|
Сабақ: қазақ тілі |
Мектеп: Т.Рысқұлов атын. мектеп-лицейі Мұғалімі: Аманкулова Роза |
||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: ІХ бөлім. Қазақстандағы туризм және экотуризм. Пунктуация (Сілтеме №545 бұйрық), («Мектеп» баспасы) |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Туризм мен табиғатты қорғау. Төл сөздің тыныс белгілері |
|||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып |
8-сынып |
||||
|
Оқу мақсаты: |
8.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау 8.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтін жаза алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тыңдалған мәтіннің мазмұнын ұсынылған ақпараттарды қолдана отырып түсінеді, мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді анықтап жазады. Кейбір оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтіннің мазмұнын ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтай отырып түсінеді, қолданады, мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді анықтап жазады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: аймақ, бес кластер, туристік өнім, Астана, Алматы, Оңтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, өзендер, көлдер Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: даланың алуан түрлілігі, мәдени туризм, көшпенділер мәдениеті Пән лексикасы және терминология: Туризм, жағажай, саяхат, турист Талқылау сұрақтары:
|
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру және инновация негізінде экономикалық өсу |
||||
|
Ойлау дағдысы |
Қолдану |
||||
|
Пәнаралық байланыс: |
География, экология, әдебиет |
||||
|
Алдыңғы оқу: 8.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, тезис құрастырып жазу |
|||||
|
Сабақ барысы |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 мин. Мотивациялық кезең |
«Туған жерімнің табиғаты» тақырыбында жазған эсселерін оқыту. |
Суретті кеспе қағаздар Оңтүстік Қазақстан Астана-Алматы Батыс Қазақстан Шығыс Қазақстан |
|||
|
Сабақтың ортасы 20 мин. Операциялық кезең |
1-тапсырма: Топтық жұмыс тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтін құрыңдар. «Түртіп алу» әдісі арқылы постер қорғайды.( төл сөздің тыныс белгілеріне мән бер). Бейнероликтен көргендерін «Түртіп алу» әдісімен әр топ тірек сөздерді қолдана отырып, өз өңіріндегі туризм жағдайын графиктеп жазады. 1. ОҚО тобы: мәдени, Жамбыл облысы, фестиваль, кең байтақ, туристік өнім 2. ШҚО тобы: экологиялық, орталық, туристік өнім, саяхат, кластер, демалыс 3. БҚО тобы: Жағажай, мәдениет, нарық, саяхат тур, төрт аймақ, табиғат сыйы. 4. Астана-Алматы тобы: Елорда, даланың алуан түрлілігі, көшпенділер мәдениеті, брэнд, Бурабай, 6 туристік өнім мүмкіндіктер. ҚБ: «Басбармақ» Дескриптор: -Тірек сөздерді пайдалана алды. -Берілген ақпаратпен байланыстырды -Туризм жағдайын графиктеп жазды. -Төл сөздің тыныс белгілеріне мән берді. 2-тапсырма: Жұптық жұмыс мәтіндегі ақпараттарды қолдана отырып, диаграмма, кесте арқылы деректерді анықтап жаз. «Диаграмма құру» әдісі арқылы әр жұп берілген бейнероликтен алған деректерді топтастырып, дара диаграмма құрыңдар.
ҚБ: Оқушылар бір-бірін бағалайды. Дескриптор: -диаграмма құра алды. -Деректерді топтастыра алды. 3-тапсырма: Жеке жұмыс Ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтай отырып, графиктік мәтіндегі деректерді анықтап жаз, мәтін құрылымын сақта. «Мәтін құру» әдісі. Берілген тақырып бойынша әр топтағы бала мәтін құрастыру арқылы жеке жұмыс (төл сөздерді пайдалана отырып) жүргізеді.
ҚБ: «Қол шапалақ» Дескрипторлар:
|
«Қазақстан -2020» Туризм саласын дамыту Бейнеролик постер Тірек сөздер (оқушы мен мұғалім, мұғалім мен оқушы)
Қызыл, сары, жасыл түсті житондар |
|||
|
Саралау Рефлексиялық кезең 10 мин |
|
|
|||
|
Кері байланыс |
«Алма ағашы»
|
стикер |
|||
|
Рефлексия 4 мин. |
«Табыс диаграммасы»
Үйге тапсырма: «Егер табиғатқа тіл бітсе...» тақырыбында эссе жаз |
Парақшалар |
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойнша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|
||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1: 2: |
|||||
шағым қалдыра аласыз
















