Материалдар / Қазақстанның экономикалық аудандарының шаруашылық салаларымен мамандануы

Қазақстанның экономикалық аудандарының шаруашылық салаларымен мамандануы

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сыныпқа арналған сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Қаңтар 2023
424
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспардың тарауы: Мектебі: Солтүстік Қазақстан облысы

«Ақтас негізгі мектебі» КММ Есіл ауданы «Ақтас негізгі мектебі» КММ

Экономикалық география Мұғалімнің аты-жөні: Сергалиева Зауреш Фазыловна

Сыныбы: 9

Сабақтың тақырыбы


Қазақстанның экономикалық аудандарының шаруашылық салаларымен мамандануы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

9.5.3.2 Қазақстанның экономикалық аудандарының шаруашылық салаларын анықтап,мамандануын түсіндіреді

Сабақтың мақсаты


1.Географиялық еңбек бөлінісі мен аумақтық экономикалық аудандастыру өзекті мәселелерімен, шаруашылық мамандануы бойынша картамен жұмыстанып ,білімдерін дамытады.

2. Мамандану факторларын, экономикалық аудандандастыру торын анықтап, құрамы бойынша сипаттайды.

3.Экономикалық аудандардың шаруашылық мамандану себептері мен ерекшеліктерін талдап, сандық мәліметтер бойынша есептейді.

Бағалау критерийі


1.Мамандану факторлары мен экономикалық аудандастыру құрамын біліп,талдайды

2.Экономикалық аудандардың шаруашылық ерекшеліктерін сипаттап ,сандық мәліметтер бойынша есептеу жолдарын ұсынады.

Тілдік мақсаттар


  • Қазақстанның экономикалық аудандарын картадан көрсетеді, шаруашылық салаларын анықтайды, дәлелдейді;

  • Экономикалық ауданға жататын ерекшеліктерін тауып,анықтайды;

  • Сандық мәліметтер бойынша есептеу жолдарын ұсынады ;

Ойлау дағдылары

Түсіну,білу,талдау

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» идеясының аясында, еңбекке және шығармашылыққа ,өмір бойы білім алуға баулу

Пәнаралық байланыс


Математика

Алдыңғы бөлім


9.5.3.1 Қазақстан шаруашылығы салаларын жоспар бойынша сипаттайды

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар



Сабақтың басы



3-минут





























Сабақтың ортасы





































































































































Сабақтың соңы

Қорытынды



Рефлексия











Үйге тапсырма:



Оқушылармен амандасу,ынтымақтық атмосферасын құру .

Үй тапсырмасы: «Ашық микрафон» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау

1.Қазақстан шаруашылығы салалары қалай аталады?

2.Ауыл шаруашылық дақылдарын өндіруден алда келе жатқан аудандарды біріктір /сәйкестендіру/

1

Солтүстік

А

тары

2

Шығыс

Ә

жаздық бидай,картоп

3

Онтүстік

Б

күнбағыс,күздік қарабидай

4

Батыс

В

қант қызылшасы, мақта

Бірін-бірі бағалауда «Дәптер алмасу» әдісі,

3.Өқулықпен жұмыс: 237- сурет б-ша Қазақстанда қай облыс:

1/ ірі қара; 2/ қой мен ешкі; 3/жылқы; 4/шошқа; 5/түйе ; 6/ үй құсы саны жөнінен 1-ші орында


К.Б: «Мадақтау» әдісі


«Қызығушылығын ояту» әдісі арқылы жаңа сабаққа көшу

Кең дала көремісің сонау жатқан,

Жібектей жасыл шөппен бетін жапқан.

Асқар тау айдын шалқар көл мен өзен

Әне, сол анам еді ғой мені тапқан» - деп Сәкен Сейфуллин айтқандай,Қазақстан кең байтақ өлке.


Ендеше бүгін біз сендермен осы өлке жайлы сабағымызды өткізгелі отырмыз

Балалар біздің еліміз неше экономикалық ауданға , неше облысқа бөлінеді?

Мұғалім кіріспе: Қазақстанның әр аймағы бір-бірінен өндірістің табиғи және экономикалық жағдайлармен ерекшеленеді.Яғни, олар өнім шығаруға мамандануы бойынша әртүрлі болып келеді.

Мысалы,елдің онтүстігінде минер,. Тыңайтқыштар өндіріледі, мақта өсіріледі.Солтүстікте бидай өсіріледі,машина шығарылады.Орталықта көмір өндіріліп,болат балқытылады.Осы аймақтардың әрқайсысы өз өнімімен өздерін ғана емес,елдің басқа аймақтарын қамтамасыз етеді.Онын орнына олар өздерінде жеттіспейтін тауарларды басқа аймақтардан алады.Еңбек нәтижелерімен алмасу журеді. Осындай елдің жекелеген аудандарының арасындағы бөлінісін еңбек бөлінісін аумақтық деп атайды

Мамандану –шар-лық пен өнімдерінің ең үлкен бөлігін құлайды. Мыс:Шығыс Қазақстанда маманданған саласы- түсті метал-гия, су электр-энергетикасы боп саналады.

Қосалқы сала-дегеніміз мысалы, Солт Қаз-да маманданған салалардың бірі егіншілік жатады.Бұл саланы дамыту үшін техника шығаратын өндіріс саласымен байланыс орнату керек, яғни шаруаш-қа Павлодардан трактор зауыты шығаратын трактор қажет /осыны қосалқы сала деп айтуға болады/

Біздің елімізде әр түрлі деңгейдегі экономик аудандар бар.Экономикал аудан дегеніміз- аумақтық еңбек бөлінісі нәтижесінде қалыптасып, бір-бірінен шар-лық мамандануы және кешенді дамуы жөнінен айырмашылық жасайтын елдің бір бөлігі.

Белгілі ғалым Н.Н.Баранский Қазақстан аумағын 5 эконом. ауданға бөлді.Ендеше біз әрбіріміз жеке карта суреттерін таңдап аламыз, сол бойынша жұмыс жасаймыз

Экономикалык аудандардың суреттері бойынша бөлу.

1-топ Батыс Қазақстан

2-топ Орталық Қазақстан

3-топ Шығыс Қазақстан

4- топ Солтүстік Қазақстан

5-топ Оңтүстік Қазақстан



Ж.ж. 1- тапсырма

Постер-таныстырылым жоспар бойынша

а/ауданның аты;

ә/құрамы;

б//басты қалалары /облыс орталықтары мен республикалық маңызы бар қалалар

в/ауданның халқы мен жер көлемі жөнінен басқа аудандар арасындағы орны /кестелер б-ша/ К.Б: «Бас бармақ» әдісі


Ж.ж 2-тапсырма

«Кластер әдісі» арқылы географиялық еңбек бөлінісі мен аумақтық экономикалық аудандастыру өзекті мәселелерімен, шаруашылық мамандануы бойынша картамен жұмыс жүргізе отырып бес аймақ бойынша кластер құра отырып түсіндіреді.

1-топ Батыс Қазақстан тобы -Батыс Қазақстанның еңбек бөлінісі мен мамандануы

2-топ Орталық Қазақстан тобы - Орталық Қазақстанның еңбек бөлінісі мен мамандануы

3-топ Шығыс Қазақстан тобы - Шығыс Қазақстанның еңбек бөлінісі мен мамандануы

4-топ Солтүстік Қазақстан тобы - Солтүстік Қазақстанның еңбек бөлінісі мен мамандануы

5- топ Оңтүстік Қазақстанның еңбек бөлінісі мен мамандануы


Бағалау критерийі

Дескриптор

1.Мамандану факторлары мен экономикалық аудандастыру құрамын біліп,талдайды

Мамандану факторларын сипаттайды

Экономикалық аудандастыруды сипаттайды


К.Б: «Мадақтама» әдісі /керемет,жақсы, талпын/

3-тапсырма.Саралау. Жеке

«Ғажайып сандар» әдісі

Формула бойынша экономикалық ауданның мамандану коэффицентін анықта:

Өндіріс

Барлығы,

/млрд.тг/

Солтүстік %

Онтүстік %

Көмір

290

-

0

Мүнай-газ

9200

-

5

Химия

330

7

33

Ағаш өңдеу

20

25

3

Тамақ

1530

27

18

Машина жасау

1000

30

7

Жиһаз шығару

40

17

9

Халқы млн,адам

18,0

18

27



Бағалау критерийш

Дескриптор

Экономикар аудандардың шаруашылық ерекшеліктерін сипаттап, сандық мәліметтер бойынша есептеу жолдарын ұсыналы

-мамандану себебі мен ерекшелігін талдайды

Маманлану коэффицентін анықтайлы

КБ: « Фигуралар» әдісі арқылы бағалау


Синквейі әдісі: /5 жолды өлең шығару/

Қазақстан сөзіне


Кері байланыс:оқушылар стикер жапсырады



Пар 59 ,Орталық Қазақстан бойынша постер жасап әкелу





Экономикалык аудандардың суреттері





Shape1





www/rfitbdx/vgththktburwbhyngtgh





















Қазақстанның экономикалық аудандар картасы, атластар





















Сандар бойынша бір бірден аудандарын таңдап алады







Қосымша мәтін

























































Shape2

Shape3

Shape4

абақтың ортасы





















30-минут

«Қызығушылығын ояту» әдісі арқылы жаңа сабаққа көшу

Кең дала көремісің сонау жатқан,

Жібектей жасыл шөппен бетін жапқан.

Асқар тау айдын шалқар көл мен өзен

Әне, сол анам еді ғой мені тапқан» - деп Сәкен Сейфуллин айтқандай,Қазақстан кең байтақ өлке.


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ