Ы.Алтынсарин атындағы жалпы орта білім беретін мектебі
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
IV Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Дене шынықтыру пәні мұғалімі Андамасова Асылжамал Асылбековна |
|
|
Күні: |
17.10.2024 |
|
|
Сынып: 6 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтың ұлттық ойындары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.6.1 - жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін түсіне білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақтың ұлттық ойындарын біледі. Жарыстың ережесін құрастыра алады. Әр түрлі физикалық әрекеттерді пайдаланып, қазақтың ұлттық ойындарын ойнай алады. |
|
Сабақтың барысы
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
басы 5-7 мин |
Оқушылармен амандасу, оқушыларға сәттілік тілеп, жағымды ахуал қалыптастыру. Сергіту сәті: «Асық, арқан, құмалақ». Мұғалім сергіту сәтінің ережесін түсіндіреді. Оқушылар екі-екіден қол ұстасып тұрады. Үшінші оқушы екі кісінің ортасында тұрады. «Асық» дегенде, ортадағы кісілер орнын ауыстырады. «Арқан» дегенде, қол ұстасқан кісілер ауысады. «Құмалақтар» дегенде, барлығы ауысады. Осы сергіту сәтін 2-3 рет орындатады. Ұлттық құндылықты насихаттау мақсатында оқушыларды суреттер таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. 1 топ: Тоғызқұмалақ; 2 топ: Арқан тарту;
3 Мұғалім оқушыларды миға шабуыл сұрақтары арқылы сабақтың тақырыбын, мақсатын таныстырады. Қауіпсіздің ережелерін, топ ережелерін түсіндіреді. Миға шабуыл сұрақтары:
|
Мұғаліммен амандасады. Сергіту сәтіне белсене қатысады. Оқушылар суреттерді таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. 1 топ: Тоғызқұмалақ; 2 топ: Арқан тарту; 3 топ: Асық ату. Сұрақтарға жауап береді. |
Одағай сөздер. Жарайсың! Керемет! |
Іс-әрекеттің әрбір түріне арналған кең алаң. Топқа бөлуге арналған суреттер |
|
|
Сабақтың ортасы 28-30 |
Сабақты түсіндіру Мұғалім АКТ-ні пайдаланып «Қазақтың ұлттық ойындары»тақырыбында, соның ішінде «Тоғызқұмалақ», «Арқан тартыс», «Асық ату» ойындарының шығу тарихына тоқталады, оқушыларға мәлімет береді. Топтық жұмыс Топтарға қосымша ресурстар беріледі, оқушылар сол арқылы ойын түрлерін ұйымдастыруды жоспарлайды. 1 топ - тоғызқұмалақ ойынының ережесімен таныстырады. Тоғызқұмалақ ойынын ойнатады. 2 топ- арқан тартыс ойынының ережесін таныстырады, жарыс ұйымдастырады. 3 топ – асық ату ойынының ережесін таныстырады және жарыс ұйымдастырады. Сабақты бекіту тапсырмасы «Нұрдәулеттен сұрақ» ойыны.
Жасанды интеллект D-ID нейрожелісінде жасалған бейнемультфильм арқылы сабақты бекітуге арналған сұрақтар қойылады. 1.Қай отауға тұздық қойылмайды? (9) 2.Тоғызқұмалақ ойынында бірінші жүретін адамды кім деп атайды? (бастаушы) 3.Арқан тартыс ойынына неше метрлік арқан қажет? (8-10м) 4.Атуға арналған асықты қалай атайды? (сақа) 5. Асықтардың түсу жағдайлары ? (алшы, бүк, шүк, тәйкі ) |
Сабақты мұқият тыңдайды. Топ ережесін сақтай отырып, топта белсенділік танытады. Жарыс, ойындарды қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып ұйымдастырады. Камбинацияны аяқтайды, Жұптасып ойын тактикасын көрсетеді және ойындағы қиындық ережелерін үйренеді, сұрақтарға жауап береді Бекіту сұрақтарына дұрыс жауап береді. Жауаптары: 1.9 2.Бастаушы 3.8-10 м. 4. Сақа 5. алшы, бүк, шүк, тәйкі |
|
Презентация Тоғызқұмалақ тақтасы арқан, асық Бейнемультфильм |
|
Сабақтың соңы 3-5 мин |
Рефлексия «Додекаэдр» әдісі
Мұғалім додекаэдрды оқушыға ұсынады, оқушы таңдаған сұрағына сәйкес жауап береді. 1. Маған сабақ ұнады. Себебі... 2. Менің бүгінгі тақырыптан түсінгенім 3. нені орындау жеңіл болды, қандай күтпеген қиындықтар болды? 4. Бүгінгі сабақта... өзгерткім келеді 5. Сабақтағы көңіл күйім... болды. Себебі... 6. Мұғалімге ұсынысыңыз... 7. Барлық тапсырмаларды орындай алдым. Себебі... 8. ... тапсырма маған қиындық тудырды. Себебі...
9 10. Мен өзіме бүгін беремін. Себебі... 11. Әлі де үйренуім керек... 12. Сабақтың қай кезеңі тиімді болды? Сабақты қорытындылау. Оқушыларға алғыс білдіру. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. Сабақты қорытындылайды. |
Додекаэдр |
Додекаэдр |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақтың ұлттық ойындары, 6-сынып
Қазақтың ұлттық ойындары, 6-сынып
Ы.Алтынсарин атындағы жалпы орта білім беретін мектебі
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
IV Қазақтың ұлттық және зияткерлік ойындары |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Дене шынықтыру пәні мұғалімі Андамасова Асылжамал Асылбековна |
|
|
Күні: |
17.10.2024 |
|
|
Сынып: 6 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтың ұлттық ойындары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.6.1 - жарыс іс-әрекеттерін және төрелік ету ережелерін түсіне білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақтың ұлттық ойындарын біледі. Жарыстың ережесін құрастыра алады. Әр түрлі физикалық әрекеттерді пайдаланып, қазақтың ұлттық ойындарын ойнай алады. |
|
Сабақтың барысы
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
басы 5-7 мин |
Оқушылармен амандасу, оқушыларға сәттілік тілеп, жағымды ахуал қалыптастыру. Сергіту сәті: «Асық, арқан, құмалақ». Мұғалім сергіту сәтінің ережесін түсіндіреді. Оқушылар екі-екіден қол ұстасып тұрады. Үшінші оқушы екі кісінің ортасында тұрады. «Асық» дегенде, ортадағы кісілер орнын ауыстырады. «Арқан» дегенде, қол ұстасқан кісілер ауысады. «Құмалақтар» дегенде, барлығы ауысады. Осы сергіту сәтін 2-3 рет орындатады. Ұлттық құндылықты насихаттау мақсатында оқушыларды суреттер таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. 1 топ: Тоғызқұмалақ; 2 топ: Арқан тарту;
3 Мұғалім оқушыларды миға шабуыл сұрақтары арқылы сабақтың тақырыбын, мақсатын таныстырады. Қауіпсіздің ережелерін, топ ережелерін түсіндіреді. Миға шабуыл сұрақтары:
|
Мұғаліммен амандасады. Сергіту сәтіне белсене қатысады. Оқушылар суреттерді таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. 1 топ: Тоғызқұмалақ; 2 топ: Арқан тарту; 3 топ: Асық ату. Сұрақтарға жауап береді. |
Одағай сөздер. Жарайсың! Керемет! |
Іс-әрекеттің әрбір түріне арналған кең алаң. Топқа бөлуге арналған суреттер |
|
|
Сабақтың ортасы 28-30 |
Сабақты түсіндіру Мұғалім АКТ-ні пайдаланып «Қазақтың ұлттық ойындары»тақырыбында, соның ішінде «Тоғызқұмалақ», «Арқан тартыс», «Асық ату» ойындарының шығу тарихына тоқталады, оқушыларға мәлімет береді. Топтық жұмыс Топтарға қосымша ресурстар беріледі, оқушылар сол арқылы ойын түрлерін ұйымдастыруды жоспарлайды. 1 топ - тоғызқұмалақ ойынының ережесімен таныстырады. Тоғызқұмалақ ойынын ойнатады. 2 топ- арқан тартыс ойынының ережесін таныстырады, жарыс ұйымдастырады. 3 топ – асық ату ойынының ережесін таныстырады және жарыс ұйымдастырады. Сабақты бекіту тапсырмасы «Нұрдәулеттен сұрақ» ойыны.
Жасанды интеллект D-ID нейрожелісінде жасалған бейнемультфильм арқылы сабақты бекітуге арналған сұрақтар қойылады. 1.Қай отауға тұздық қойылмайды? (9) 2.Тоғызқұмалақ ойынында бірінші жүретін адамды кім деп атайды? (бастаушы) 3.Арқан тартыс ойынына неше метрлік арқан қажет? (8-10м) 4.Атуға арналған асықты қалай атайды? (сақа) 5. Асықтардың түсу жағдайлары ? (алшы, бүк, шүк, тәйкі ) |
Сабақты мұқият тыңдайды. Топ ережесін сақтай отырып, топта белсенділік танытады. Жарыс, ойындарды қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып ұйымдастырады. Камбинацияны аяқтайды, Жұптасып ойын тактикасын көрсетеді және ойындағы қиындық ережелерін үйренеді, сұрақтарға жауап береді Бекіту сұрақтарына дұрыс жауап береді. Жауаптары: 1.9 2.Бастаушы 3.8-10 м. 4. Сақа 5. алшы, бүк, шүк, тәйкі |
|
Презентация Тоғызқұмалақ тақтасы арқан, асық Бейнемультфильм |
|
Сабақтың соңы 3-5 мин |
Рефлексия «Додекаэдр» әдісі
Мұғалім додекаэдрды оқушыға ұсынады, оқушы таңдаған сұрағына сәйкес жауап береді. 1. Маған сабақ ұнады. Себебі... 2. Менің бүгінгі тақырыптан түсінгенім 3. нені орындау жеңіл болды, қандай күтпеген қиындықтар болды? 4. Бүгінгі сабақта... өзгерткім келеді 5. Сабақтағы көңіл күйім... болды. Себебі... 6. Мұғалімге ұсынысыңыз... 7. Барлық тапсырмаларды орындай алдым. Себебі... 8. ... тапсырма маған қиындық тудырды. Себебі...
9 10. Мен өзіме бүгін беремін. Себебі... 11. Әлі де үйренуім керек... 12. Сабақтың қай кезеңі тиімді болды? Сабақты қорытындылау. Оқушыларға алғыс білдіру. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. Сабақты қорытындылайды. |
Додекаэдр |
Додекаэдр |
|
шағым қалдыра аласыз

топ: Асық
ату.
















