Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4. Қазақ ұлттық ойындары |
Мектеп: №1 ЖОББМ |
||||||
|
Күні: ________2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Қизат Саят Қизатұлы |
||||||
|
Сынып: 3а сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақтың ұлттық ойындары |
|
|||||
|
Оқу мақсаттары |
4.3.5.1 дене қимылдарына қатысудың түрлі мүмкіндіктерін, оларға қатысу мүмкіндіктерін алу жолдарын зерттеу және салыстыру |
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Білім алушылар дене қызметтеріне қатысу мүмкіндіктерін қалай алу керектігін түсінеді. Көбі: Білім алушылар дене қызметтеріне қатысу мүмкіндіктерін қалай алу керектігін түсінеді,зерттейді,айтады. Кейбірі: Білім алушылар дене қызметтеріне қатысу мүмкіндіктерін қалай алу керектігін түсінедізерттейді,айтады,жақсы түсініп көрсетіп салыстырады. |
|
|||||
|
Жетістік критерийлері |
Қимыл-қозғалыс әрекеттеріне қатысу мүмкіндігі туралы айтады. Мектепте және мектептен тыс уақыттағы қимыл-қозғалыс әрекеттерін атайды |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың ынтымақтастыққа, патриоттыққа, болжай білуге, өз ойын жеткізуге тәрбиелеу. |
|
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Өзін-өзі тану,Сауат ашу,Информатика,математика,Биология |
|
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Асықтың 3D Sketchfab форматында көрсету және асықтың алшы,тәйке,бүк,шік түсініктерімен таныстырамын. Планшет, QR код Интербелсенді тақта. |
|
|||||
|
Бастапқы білім |
Қазақтың ұлттық,қозғалмалы ойындары |
|
|||||
|
Сабақ барысы Б-барлық сынып, Т-топтық, ЖЖ- жұпптық жұмыс, Ж- жеке, Тәж -оқушы тәжірибесі,К- мұғалімнің көмегі, Ф-фор.бағалау. |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. «Жағымды орта қалыптастыру» Б.«Шаттық шеңберге» Білім алушылардың зейінін қарату, ұлттық ойындарды атап өту арқылы мақсатқа жету.Қауіпсіздік ережесін айту. Жүгіру жаттығулары. Топқа бөлу: «Санау әдісі» арқылы 3 топқа бөлемін. ЖДЖ-асықтың тұрысы арқылы орындату. Асықтың 3D Sketchfab форматында көрсетемін және асықтың алшы,тәйке,бүк,шік түсініктерімен таныстырамын. QR-код арқылы ханталапай, бәйге ойындарының ережесін интербелсенді тақта арқылы көрсетемін. QR
код іске
қосу. Бекет бойынша ойындарға бөліп жіберу. 2-3 минут аралығында ауыстыру. |
Кең спорт алаң ысқырық Асық суреті бар қағаздар Sketchfab бағдарламасы Интербелсенді тақта
Алаңда бекеттерде алмасу
Іс әркетке арналған кең алаң, ысқырық,сақалар,асықтар, гинастикалық таяқшалар,төсеніштер
Хан алшы түскен кезде ғана талайды және ҚТ сақтау қажет
Асықтар Асықтар бояулы болуы міндетті емес
Асықтар Сақалары бояулы болуы міндетті емес.
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 27 мин |
Бекет бойынша ойындарға бөліп жіберу. 2-3 минут аралығында бекеттерді ауыстыру. 1.Бекет
(Т, ЖЖ, Ж,
ҚБ) «Ханталапай
ойыны». Бұл
ойында оқушылар 2-10 оқушы арасында
ойнайды.
2.Бекет «Гүлемей» ойынын 2 ойыншы ойнайды. Неше асықпен ойнауды ойыншылар өздері келіседі. Мысалы: 1 асықтан. Ойыншылар өз асықтарын ортаға кезекпен гүлейді.(Гүлеу- ойыншының асықты ортаға шиыра тастауы).Асықтардың түсу деңгейіне қарай кезек белгіленеді. Мысалы: мұнда ақ асық «бастаушы».
Бастаушы асықтарды алақанына алып ортаға тастап жібереді. Асықтардың түсуіне қарай мынаны тауып бер дейді (алшы,қос алшы, тәйке, қос тәйке, шік, қос шік, үш шік, бүк,қос бүк, кейде барлық асықтар аттас түсуі мүмкін. Мұнда: қос бүк.
Бастаушы қос бүк тауып бер дейді Екінші ойыншы бастаушының қимылын қайталап оның көрсеткенін тауып беруге тырысады. Бұл жерде екінші ойыншының асықтары тәйке және бүк түсті. Қос бүкті таба алмады, демек бастаушы ұтты.
Егер бастаушының көрсеткенін тауып берсе «ұтыс», барлық асықтарды өзіне алады.
3. Бекет «Бәйге ойыны».Ойын шарты: Ойынды екі ойыншы ойнайды немесе 2х2 жұп ойнатылады. Алдымен кезекті білу үшін,асық иіріп алшы түскен оқушы немесе жұп ойынды бастайды. Төрт асық иіріп тәйке немесе алшы түссе ғана өз асықтарын жылжытып отырады. Төрт асықтан біреуі ғана алшы немесе тәйке түссе онда ойыншы бір жүріс жасайды.Кезек сол ойыншыда қалады.Ойыншылар алдын-ала айналым санын келіседі.
|
||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия. Рефлексия «Білім қоржыны» әдісі
Мұғалім «Білім қоржынын» сабақ барысында жаттығуды орындау жолдарын түсінгендігін анықтау, сабақтың соңында алған білімінің деңгейін анықтау үшін қолдана алады. |
||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлау? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлау? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
Берілген тапсырмаларды, жүйелі жаттығулар жинағының реттілігін көрсетеді. Жаттығуларды барынша біркелкі орындау, ұлттық ойындарды жалпылау. Қабілеті жоғары оқушылар ойындардағы қозғалыс әрекеттерін қайталап, сынып алдында орындалуын өз бетінше көрсету. |
Оқушылардың өз бетінше тапсырмамен белсенді жұмыс істеуі, өз бетінше қателерін түзеу. Ойындар барысында бейресми қалыптастырушы бағалаулар. |
Тапсырмаларды орындау кезінде спорттық құралдардың дұрыс орналасуына көңіл бөлу. Дене қуатын үнемдеу шарттары. Дұрыс тыныс алу. Сабақ барысында техника қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
|||||
|
Жaлпы бaғa Caбaқтың жaқcы өткeн eкi acпeктici (oқыту туpaлы дa, oқу туpaлы дa oйлaныңыз)? 1: 2: Caбaқты жaқcapтуғa нe ықпaл eтe aлaды (oқыту туpaлы дa, oқу туpaлы дa oйлaныңыз)? 1: 2: Caбaқ бapыcындa cынып туpaлы нeмece жeкeлeгeн oқушылapдың жeтicтiк/қиындықтapы туpaлы нeнi бiлдiм, кeлeci caбaқтapдa нeгe көңiл бөлу қaжeт? 1: 2: |
|||||||
Ханталапай және Бәйге ойынының ережелері

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақтың ұлттық ойындары. Асық ойындары
Қазақтың ұлттық ойындары. Асық ойындары
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4. Қазақ ұлттық ойындары |
Мектеп: №1 ЖОББМ |
||||||
|
Күні: ________2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Қизат Саят Қизатұлы |
||||||
|
Сынып: 3а сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақтың ұлттық ойындары |
|
|||||
|
Оқу мақсаттары |
4.3.5.1 дене қимылдарына қатысудың түрлі мүмкіндіктерін, оларға қатысу мүмкіндіктерін алу жолдарын зерттеу және салыстыру |
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Білім алушылар дене қызметтеріне қатысу мүмкіндіктерін қалай алу керектігін түсінеді. Көбі: Білім алушылар дене қызметтеріне қатысу мүмкіндіктерін қалай алу керектігін түсінеді,зерттейді,айтады. Кейбірі: Білім алушылар дене қызметтеріне қатысу мүмкіндіктерін қалай алу керектігін түсінедізерттейді,айтады,жақсы түсініп көрсетіп салыстырады. |
|
|||||
|
Жетістік критерийлері |
Қимыл-қозғалыс әрекеттеріне қатысу мүмкіндігі туралы айтады. Мектепте және мектептен тыс уақыттағы қимыл-қозғалыс әрекеттерін атайды |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың ынтымақтастыққа, патриоттыққа, болжай білуге, өз ойын жеткізуге тәрбиелеу. |
|
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Өзін-өзі тану,Сауат ашу,Информатика,математика,Биология |
|
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Асықтың 3D Sketchfab форматында көрсету және асықтың алшы,тәйке,бүк,шік түсініктерімен таныстырамын. Планшет, QR код Интербелсенді тақта. |
|
|||||
|
Бастапқы білім |
Қазақтың ұлттық,қозғалмалы ойындары |
|
|||||
|
Сабақ барысы Б-барлық сынып, Т-топтық, ЖЖ- жұпптық жұмыс, Ж- жеке, Тәж -оқушы тәжірибесі,К- мұғалімнің көмегі, Ф-фор.бағалау. |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. «Жағымды орта қалыптастыру» Б.«Шаттық шеңберге» Білім алушылардың зейінін қарату, ұлттық ойындарды атап өту арқылы мақсатқа жету.Қауіпсіздік ережесін айту. Жүгіру жаттығулары. Топқа бөлу: «Санау әдісі» арқылы 3 топқа бөлемін. ЖДЖ-асықтың тұрысы арқылы орындату. Асықтың 3D Sketchfab форматында көрсетемін және асықтың алшы,тәйке,бүк,шік түсініктерімен таныстырамын. QR-код арқылы ханталапай, бәйге ойындарының ережесін интербелсенді тақта арқылы көрсетемін. QR
код іске
қосу. Бекет бойынша ойындарға бөліп жіберу. 2-3 минут аралығында ауыстыру. |
Кең спорт алаң ысқырық Асық суреті бар қағаздар Sketchfab бағдарламасы Интербелсенді тақта
Алаңда бекеттерде алмасу
Іс әркетке арналған кең алаң, ысқырық,сақалар,асықтар, гинастикалық таяқшалар,төсеніштер
Хан алшы түскен кезде ғана талайды және ҚТ сақтау қажет
Асықтар Асықтар бояулы болуы міндетті емес
Асықтар Сақалары бояулы болуы міндетті емес.
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 27 мин |
Бекет бойынша ойындарға бөліп жіберу. 2-3 минут аралығында бекеттерді ауыстыру. 1.Бекет
(Т, ЖЖ, Ж,
ҚБ) «Ханталапай
ойыны». Бұл
ойында оқушылар 2-10 оқушы арасында
ойнайды.
2.Бекет «Гүлемей» ойынын 2 ойыншы ойнайды. Неше асықпен ойнауды ойыншылар өздері келіседі. Мысалы: 1 асықтан. Ойыншылар өз асықтарын ортаға кезекпен гүлейді.(Гүлеу- ойыншының асықты ортаға шиыра тастауы).Асықтардың түсу деңгейіне қарай кезек белгіленеді. Мысалы: мұнда ақ асық «бастаушы».
Бастаушы асықтарды алақанына алып ортаға тастап жібереді. Асықтардың түсуіне қарай мынаны тауып бер дейді (алшы,қос алшы, тәйке, қос тәйке, шік, қос шік, үш шік, бүк,қос бүк, кейде барлық асықтар аттас түсуі мүмкін. Мұнда: қос бүк.
Бастаушы қос бүк тауып бер дейді Екінші ойыншы бастаушының қимылын қайталап оның көрсеткенін тауып беруге тырысады. Бұл жерде екінші ойыншының асықтары тәйке және бүк түсті. Қос бүкті таба алмады, демек бастаушы ұтты.
Егер бастаушының көрсеткенін тауып берсе «ұтыс», барлық асықтарды өзіне алады.
3. Бекет «Бәйге ойыны».Ойын шарты: Ойынды екі ойыншы ойнайды немесе 2х2 жұп ойнатылады. Алдымен кезекті білу үшін,асық иіріп алшы түскен оқушы немесе жұп ойынды бастайды. Төрт асық иіріп тәйке немесе алшы түссе ғана өз асықтарын жылжытып отырады. Төрт асықтан біреуі ғана алшы немесе тәйке түссе онда ойыншы бір жүріс жасайды.Кезек сол ойыншыда қалады.Ойыншылар алдын-ала айналым санын келіседі.
|
||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия. Рефлексия «Білім қоржыны» әдісі
Мұғалім «Білім қоржынын» сабақ барысында жаттығуды орындау жолдарын түсінгендігін анықтау, сабақтың соңында алған білімінің деңгейін анықтау үшін қолдана алады. |
||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлау? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлау? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
Берілген тапсырмаларды, жүйелі жаттығулар жинағының реттілігін көрсетеді. Жаттығуларды барынша біркелкі орындау, ұлттық ойындарды жалпылау. Қабілеті жоғары оқушылар ойындардағы қозғалыс әрекеттерін қайталап, сынып алдында орындалуын өз бетінше көрсету. |
Оқушылардың өз бетінше тапсырмамен белсенді жұмыс істеуі, өз бетінше қателерін түзеу. Ойындар барысында бейресми қалыптастырушы бағалаулар. |
Тапсырмаларды орындау кезінде спорттық құралдардың дұрыс орналасуына көңіл бөлу. Дене қуатын үнемдеу шарттары. Дұрыс тыныс алу. Сабақ барысында техника қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
|||||
|
Жaлпы бaғa Caбaқтың жaқcы өткeн eкi acпeктici (oқыту туpaлы дa, oқу туpaлы дa oйлaныңыз)? 1: 2: Caбaқты жaқcapтуғa нe ықпaл eтe aлaды (oқыту туpaлы дa, oқу туpaлы дa oйлaныңыз)? 1: 2: Caбaқ бapыcындa cынып туpaлы нeмece жeкeлeгeн oқушылapдың жeтicтiк/қиындықтapы туpaлы нeнi бiлдiм, кeлeci caбaқтapдa нeгe көңiл бөлу қaжeт? 1: 2: |
|||||||
Ханталапай және Бәйге ойынының ережелері

шағым қалдыра аласыз



















