8-сынып
|
Сабақ: |
Мектеп: №39 қазақ орта мектебі |
|
Мұғалімнің аты – жөні : Құдабаева Самал Шәріпқызы |
|
|
Сынып :8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтың ұлттық ойыны. «Аударыспақ» |
|
Сабақтың мақсаты |
Ойын кезінеде оқушылардың ұлттық патриотизм сезімін ояту,ынтымақтастыққа жататын мінез құлық көрсету. |
|
Оқу мақсаты |
7.2.7.7 Жарыс кезінде адал ойнау,патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді талқылау және бейімдей білу |
|
№4-бөлім |
Қазақ ұлттық және зияткерлік ойындары |
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Бір-бірінің үстінде қолдарын ұстасады,аударыспақ,төсеніш, |
|
Талқылауға арналған сұрақтар : Ұлттық ойын, ат үстіндегі Аударыспақ спортының дененің(адамның)өсіп жетілуіне маңызы қандай? |
|
|
Не себепті... деп ойлайсыз? |
|
|
Адамның ептілік, күштілік, икемділік, шапшаңдық, төзімділік, тапқырлық, батылдық касиеттерін дамытады және іштін,шаптың,балтырдың,қолдың бұлшықеттерін катайуына жане кан айналымның калыпты болуына әсерін тигізеді. |
|
|
Ишара: Сөреге, жүгір,шенбер сызығы |
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Басы |
Сапқа тұру: Сәлемдесу. Сабақтың тақырыбын хабарлау, мақсатын түсіндіру. Жалпы дамыту жаттығулары. Саптық жаттығулар: Бір орында:оңға,солға,кері бұрылу. Жүру жаттығулары: Жаттығулар дұрыс тұрақтылықтың дамуына ықпал етеді. Оқушылар арқаны түзу ұстап жүруіне көз жеткізу. - қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру. - қолды белге қойып өкшемен жүру. - табанның ішкі жағымен жүру; - табанның сыртқы жағымен жүру; - жартылай отырып жүру,толық отырып жүру. Жүгіру жаттығулары: Еркін жүгіру,түзу аяқты көтеріп жүгіру,аяқты артқа көтеріп жугіру,екі жаққа аяқты көтеріп жүгіру. Жүріске ауысып, тыныс алу жаттығуларын орындау. Жалпы дене жаттығулары. Секіру жаттығулары: Қолды белге қойып оң аяқпен секіру Қолды белге қойып сол аяқпен секіру Қолды белге қойып қос аяқпен секіру Отырған күйде алға ұмтылып секіру Қолды жоғары созып қос аяқпен секіру Жалпы дамыту жаттығулары: Б-қ Аяқ иық деңгейінде қол белде басты 1-4 солға 1-4 оңға айналдырамыз. Б-қ Аяқ иық деңгейінде қол денемізді белді 1-4 солға,1-4 оңға айналдырамыз. Б-қ Аяқ иық деңгейінде қол тізеде тізені 1-4-ішке,1-4-сыртқа айналдырамыз. Б-қ Аяқ иық деңгейінде қол белде белді 1-4 солға 1-4 оңға айналдырамыз. |
Доп, төсеніш, ысқырғыш, уақыт, өлшегіш |
|
Ортасы |
Белсенді оқыту әдістері: Оқушыларды санау арқылы 3 топқа бөліп, оқушыларды спорт залда қаз – қатар сапқа тұрғызып, оқушыларға Қазақтың ұлттық ойындарының бірі аударыспақ ойынын техникасы түсіндіру. 1 топ- Шеңбер ішінде әтешше секіріп бір-бірін шеңберден шығару әдісі. 2 топ-Сызық бойына қарама –қарсы тұрып бір бірін тарту әдісі. 3 топ- Бір бірін арқалап берілген нүктеге барып келу жаттығуларын орындау әдісі Оқушыларды 2-2 ден бөліп 4 оқушыны спорт залға төсеніш төсеп үстіне 2 оқушы бір бірін арқалап алып қарама- қарсы арқаласқан оқушымен қолдарынан ұстап екі жаққа тартысады ойын мақсаты арқадағы оқушыны жерге құлату не жерге түсіру. Кім жерге түсіп кетсе сол топ жеңіледіде арқадағы оқушы ат болған оқушыны арқалап тартысады екі мәрте тартыста қай команда басым болса сол команда жеңеді. Барлық оқушыларды шығарып аударыспақ ойынын ойнату. |
|
|
Соңы |
Қалыпқа келтіру жаттығулары: Қалыпқа келтіру жаттығулары ( Шеңбер жасау арқылы бір қатармен жай жүру,тыныс алу) Бағалау (Сабақ барысында белсенділік
көрсетіп,тапсырмаларды дұрыс орындау ерекшеліктері бойынша
бағалау) |
|
|
Қосымша ақпарат |
|
|
|
Саралауға – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілетті оқушыға тапсырмасы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Шеңбер ішінде әтешше секіріп бір-бірін шеңберден шығару әдісі орындады Сызық бойына қарама –қарсы тұрып бір бірін тарту әдісін орындады Бір бірін арқалап берілген нүктеге барып келу жаттығуларын орындау әдісін орындады |
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік , АКТ – мен байланыс.Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
|
Қабілеті жоғары балаларға мақтау,мадақтау және осы ойынды ары қарай шыңдауды талап етемін |
Ойын ойнату арқылы тексеремін |
Математика |
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма ? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма ?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері өз деңгейінде орындалды. Оқушылар қазақтың ұлттық «Аударыспақ» ойнының техникасын әдіс тәсілдері арқылы дамытуды үйренді. Сабақ жақсы өтті және өз деңгейіне жетті. Комбинациялармен элементтерді жиынтықтап орындау барысында шебер орындалуын арттыруды уйрету. |
|
|
Сызық бойына қарама –қарсы тұрып бір бірін тарту әдісін дұрыс орындауын қайталаттым. Бір бірін арқалап берілген нүктеге барып келу жаттығуларын оқушыларға дұрыс жасалуын үйреттім. |
||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты ) 1:Оқушылар берілген тапсырмаларды қызығушылықпен орындауы. 2:Дискриптор бойынша бағалау Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) ? 1: Тапсырмаларды орындау барысында көшбасшы оқушыларды көбірек тарту 2:Дискрипторды оқушылардың өздеріне құрғызу Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім ? 1:Топқа бөлу әдістерін түрлендіру 2: Берілген жаттығуларды орындаған және орындамаған оқушыларды саралап тапсырмалар беру |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақтың ұлттық ойыны. «Аударыспақ»
8-сынып
|
Сабақ: |
Мектеп: №39 қазақ орта мектебі |
|
Мұғалімнің аты – жөні : Құдабаева Самал Шәріпқызы |
|
|
Сынып :8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтың ұлттық ойыны. «Аударыспақ» |
|
Сабақтың мақсаты |
Ойын кезінеде оқушылардың ұлттық патриотизм сезімін ояту,ынтымақтастыққа жататын мінез құлық көрсету. |
|
Оқу мақсаты |
7.2.7.7 Жарыс кезінде адал ойнау,патриотизм және ынтымақтастыққа жататын мінез-құлық көрсетуді талқылау және бейімдей білу |
|
№4-бөлім |
Қазақ ұлттық және зияткерлік ойындары |
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Бір-бірінің үстінде қолдарын ұстасады,аударыспақ,төсеніш, |
|
Талқылауға арналған сұрақтар : Ұлттық ойын, ат үстіндегі Аударыспақ спортының дененің(адамның)өсіп жетілуіне маңызы қандай? |
|
|
Не себепті... деп ойлайсыз? |
|
|
Адамның ептілік, күштілік, икемділік, шапшаңдық, төзімділік, тапқырлық, батылдық касиеттерін дамытады және іштін,шаптың,балтырдың,қолдың бұлшықеттерін катайуына жане кан айналымның калыпты болуына әсерін тигізеді. |
|
|
Ишара: Сөреге, жүгір,шенбер сызығы |
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Басы |
Сапқа тұру: Сәлемдесу. Сабақтың тақырыбын хабарлау, мақсатын түсіндіру. Жалпы дамыту жаттығулары. Саптық жаттығулар: Бір орында:оңға,солға,кері бұрылу. Жүру жаттығулары: Жаттығулар дұрыс тұрақтылықтың дамуына ықпал етеді. Оқушылар арқаны түзу ұстап жүруіне көз жеткізу. - қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру. - қолды белге қойып өкшемен жүру. - табанның ішкі жағымен жүру; - табанның сыртқы жағымен жүру; - жартылай отырып жүру,толық отырып жүру. Жүгіру жаттығулары: Еркін жүгіру,түзу аяқты көтеріп жүгіру,аяқты артқа көтеріп жугіру,екі жаққа аяқты көтеріп жүгіру. Жүріске ауысып, тыныс алу жаттығуларын орындау. Жалпы дене жаттығулары. Секіру жаттығулары: Қолды белге қойып оң аяқпен секіру Қолды белге қойып сол аяқпен секіру Қолды белге қойып қос аяқпен секіру Отырған күйде алға ұмтылып секіру Қолды жоғары созып қос аяқпен секіру Жалпы дамыту жаттығулары: Б-қ Аяқ иық деңгейінде қол белде басты 1-4 солға 1-4 оңға айналдырамыз. Б-қ Аяқ иық деңгейінде қол денемізді белді 1-4 солға,1-4 оңға айналдырамыз. Б-қ Аяқ иық деңгейінде қол тізеде тізені 1-4-ішке,1-4-сыртқа айналдырамыз. Б-қ Аяқ иық деңгейінде қол белде белді 1-4 солға 1-4 оңға айналдырамыз. |
Доп, төсеніш, ысқырғыш, уақыт, өлшегіш |
|
Ортасы |
Белсенді оқыту әдістері: Оқушыларды санау арқылы 3 топқа бөліп, оқушыларды спорт залда қаз – қатар сапқа тұрғызып, оқушыларға Қазақтың ұлттық ойындарының бірі аударыспақ ойынын техникасы түсіндіру. 1 топ- Шеңбер ішінде әтешше секіріп бір-бірін шеңберден шығару әдісі. 2 топ-Сызық бойына қарама –қарсы тұрып бір бірін тарту әдісі. 3 топ- Бір бірін арқалап берілген нүктеге барып келу жаттығуларын орындау әдісі Оқушыларды 2-2 ден бөліп 4 оқушыны спорт залға төсеніш төсеп үстіне 2 оқушы бір бірін арқалап алып қарама- қарсы арқаласқан оқушымен қолдарынан ұстап екі жаққа тартысады ойын мақсаты арқадағы оқушыны жерге құлату не жерге түсіру. Кім жерге түсіп кетсе сол топ жеңіледіде арқадағы оқушы ат болған оқушыны арқалап тартысады екі мәрте тартыста қай команда басым болса сол команда жеңеді. Барлық оқушыларды шығарып аударыспақ ойынын ойнату. |
|
|
Соңы |
Қалыпқа келтіру жаттығулары: Қалыпқа келтіру жаттығулары ( Шеңбер жасау арқылы бір қатармен жай жүру,тыныс алу) Бағалау (Сабақ барысында белсенділік
көрсетіп,тапсырмаларды дұрыс орындау ерекшеліктері бойынша
бағалау) |
|
|
Қосымша ақпарат |
|
|
|
Саралауға – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілетті оқушыға тапсырмасы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Шеңбер ішінде әтешше секіріп бір-бірін шеңберден шығару әдісі орындады Сызық бойына қарама –қарсы тұрып бір бірін тарту әдісін орындады Бір бірін арқалап берілген нүктеге барып келу жаттығуларын орындау әдісін орындады |
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік , АКТ – мен байланыс.Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
|
Қабілеті жоғары балаларға мақтау,мадақтау және осы ойынды ары қарай шыңдауды талап етемін |
Ойын ойнату арқылы тексеремін |
Математика |
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма ? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма ?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері өз деңгейінде орындалды. Оқушылар қазақтың ұлттық «Аударыспақ» ойнының техникасын әдіс тәсілдері арқылы дамытуды үйренді. Сабақ жақсы өтті және өз деңгейіне жетті. Комбинациялармен элементтерді жиынтықтап орындау барысында шебер орындалуын арттыруды уйрету. |
|
|
Сызық бойына қарама –қарсы тұрып бір бірін тарту әдісін дұрыс орындауын қайталаттым. Бір бірін арқалап берілген нүктеге барып келу жаттығуларын оқушыларға дұрыс жасалуын үйреттім. |
||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты ) 1:Оқушылар берілген тапсырмаларды қызығушылықпен орындауы. 2:Дискриптор бойынша бағалау Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) ? 1: Тапсырмаларды орындау барысында көшбасшы оқушыларды көбірек тарту 2:Дискрипторды оқушылардың өздеріне құрғызу Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім ? 1:Топқа бөлу әдістерін түрлендіру 2: Берілген жаттығуларды орындаған және орындамаған оқушыларды саралап тапсырмалар беру |
||
шағым қалдыра аласыз


