ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ ГЕОГРАФИЯ
Авторы:
08 Маусым 2023
252
7 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ашық сабақ «Саяси интеграция. Қазақстанның саяси-интеграциялық үдерістердегі мүдделері, бағыттары және бастамалары» 8 класс

Мектеп: ШҚО ББ Өскемен қаласы бойынша бб “№49ЖББМ”КММ

Күні: 25.05.2023

Мұғалімнің аты-жөні:Каирбаева Назерке Магзатовна

Сынып: 8 АҚатысқандар: 24 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Саяси интеграция. Қазақстанның саяси-интеграциялық үдерістердегі мүдделері, бағыттары және бастамалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

8.6.1.6- Қазақстанның саяси интеграциядағы мүдделері мен мақсаттарын талдайды.

Сабақтың мақсаттары:

1.Қазақстанның саяси интеграциядағы мүдделері мен мақсаттарын талдайды.

2.Интеграциялық бірлестіктердің қажеттілігі, Қазақстанның саяси-интеграциялық үдерістердегі карта бойынша бағыттарынаталдау жасай отырып, еліміздің интеграциялық бірлестіктер құрамындағы алатын орнының маңыздылығы туралы ой тұжырымдайды.

3.Қазақстанның саяси интеграциядағы мүдделері, басымдықтарына талдау жасап,саяси интеграциядағы Қазақстанның алатын орны мен қызметіне баға береді.

Пәнарлық байланыс:

Қазақстан тарихы-Қазақстан және халықаралық ұйымдар тақырыбында тәуелсіз Қазақстанның сыртқы саясатының қалыптасуы,әлемдік қауымдастыққа тең құқылы мше болып ел мүддесіне сай жұмыстар жүргізіп жатырғандығын айқындайды.

Экономика-Қазақстанның сыртқы саясатын анықтайды.

Алдыңғы білім:

Саяси интеграция ұғымы, Интеграциялық бірлестіктердің құрылу мақсаттарын біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері:

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

М:Топ мүшелерін біріктіру, топта жағымды ахуал құру, жұмыс белсенділіктерін арттыру мақсатында «Мықты тірек» тренингін жүргізу.

Оқушыларды БҰҰ, ЕО, ДСҰ, ШЫҰ тізімін беріп тірек сөздермен топтастыру.

М: Алдыңғы білімді тексеру мақсатында «Сөздер банкі» ойынын ұйымдастыру.




Тапсырма: Ж:

Тақырыпқа қатысы бар сөздерді оған қатысы жоқ сөздермен араластырып банкаға салып,оқушылар солардың арасынан алдыңғы білімге қатысты сөздерді анықтап, мағынасын айтады. Демография, Интеграция,БҰҰ,Урбандалу,ШЫҰ,ТМД,Миграция, ЕЭО, АӨСШК,Депопуляция, Экономикалық Одақ, Кеден Одағы, ДСҰ

Дескриптор:

- Банкаға салынған сөздер арасынан алдыңғы білімге қатысты сөздерді анықтай алады;

-БҰҰ, ШЫҰ,ТМД, ЕЭО, АӨСШК, Экономикалық Одақ, Кеден Одағы, ДСҰ ұғымдарына түсінік бере алады;

- БҰҰ, ШЫҰ, ТМД, ЕЭО, АӨСШК, Экономикалық Одақ, Кеден Одағы, ДСҰ бірлестіктерінің мақсаттарын ажырата алады.


М: «Миға шабуыл» Қазақстан қандай халықаралық ұйымдарға мүше? Қазақстан саяси интеграцияны қандай бағыттарда жүргізеді?

К :«Кинометафора» әдісі«Халықаралық ұйымдардағы Қазақстан» бейнефильм.

Оқушылар мұғаліммен амандасып болғаннан соң, тірек сөздер бойынша 4-топқа бөлінеді. Ойын ойнауға дайындалады











Оқушылар берілген сөлдердің ішінен алдыңғы тақырыпқа қатысты сөздерді бөлек, жаңа тақырыпқа қатысты сөздерді бөлек ажыратып салады.






Оқушылар мұғалімнің қойған сұрағына ойланып жауап береді, бұрыннан білетін білімдерін естеріне түсіреді.

Берілген бейнефильмді мұқият қарап шығады.










Қалыптастырушы бағалау. Оқушылардың дұрыс жауаптарын «Сэндвич» әдісімен бағалау.



Тірек сөздер: БҰҰ, ЕО, ДСҰ, ШЫҰ






Слайд 3

Интербелсенді тақта

Сілтеме:https://youtu.be/r9E5Z7c6VxM




















https://youtu.be/r9E5Z7c6VxM


Сабақтың ортасы

25 мин

Жаңа саба О: сабақтың мақсатын мұғаліммен бірлесе отырып анықтайды.

Тапсырма:Т: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі.

Оқушылар берілген тапсырма (сұрақ) бойынша (Саяси интеграция. Қазақстанның саяси-интеграциялық үдерістердегі мүдделері, бағыттары және бастамалары)туралы мәтінмен танысады. Жұппен жұмыс жасау арқылы оқи отырып,ойларын қорытып, жұп болып ойларымен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.

І-топ Ойлан.

Тапсырма:Еліміз интеграциялық бірлестіктерге қатысуына орай сыртқы саясатында қандай мақсаттарды көздейді?

Дескриптор:

-Еліміздің интеграциялық бірлестіктерге қатысуына орай сыртқы саясатындағы көздейтінмақсаттарын анықтай алады;

Еліміздің интеграциялық бірлестіктерге қатысуына орай сыртқы саясаты туралы мәселені топта талқылай алады.

2-топ Жұптас.

Тапсырма:Қазақстанның Халықаралық ұйымдар құрамындағы қызметін анықтаңыз.

Дескриптор:

-Халықаралық ұйымдар туралы қосымша деректермен және оқулықпен жұмыстана алады;

- Қазақстанның Халықаралық ұйымдар құрамындағы қызметін анықтап,талдау жасай алады;

- Қазақстанның Халықаралық ұйымдар құрамындағы қызметі туралы ойларын нақты, жүйелі тұжырымдап бір-біріне жеткізе алады.

3-топ Бөліс.

Тапсырма:Қазақстан құрамына кіретін ұйымдар мен одақтар интеграциялық бірлестіктердің қандай түріне жатады?

Дескриптор:

-Қазақстан құрамына кіретін ұйымдар мен одақтар интеграциялық бірлестіктерді түрлеріне ажыратуда қосымша деректермен жұмыстана алады;

- Қазақстан құрамына кіретін ұйымдар мен одақтар интеграциялық бірлестіктерді түріне қарай жіктей алады;

- Қазақстан құрамына кіретін халықаралық ұйымдар мен одақтардың туралы ойларын жүйелі ой тұжырымдай алады.

Қалыптастырушы бағалау. Оқушылардың дұрыс жауаптарын «Бас бармақ» әдісімен бағалау.

Тапсырма 2: Сараланған тапсырмалар


КВЕСТ” ойын түріндегі тапсырмаларға көшеміз. Әр топтың алдына ноут бук беріледі және ойынның сілтемесі жіберіледі. Оқушылар жеке-жеке ноут бук арқылы, кей бірі ұялы телефондары арқылы ойынға кіреді.https://joyteka.com/100291727

Төмендегі сұрақтардың жауабын табуға тырысады.


1-сұрақ:

Интеграция дегеніміз не? (Ашық сұрақ)

Жауабы: Белгілі бір мүдделерге негізделіп құрылған мемлекеттер арасындағы бірігу.


2-сұрақ:

Интеграцияның үш мақсаты? (Ашық сұрақ)

Жауабы: саяси, экономикалық, әскери


3-сұрақ:

Еуропалық экономикалық аймақ (ортақ нарық) одағының мүше елдері

Жауабы:

а)АҚШ, Канада, Мексика

б)ЕО,Норвегия, Исландия және Лихтенштейн

в)Бруней, Вьетнам, Индонезия

Дұрыс жауабы: б)



Оқушылар топта және жұпта мәтінмен танысады, өзара мәтінді талқылайды және қорытындыға келеді. Ойларымен жұптаса отырып бөліседі. Бұл жұптық талқылау топтық талқылауға ұласады.


1,2,3-топ оқушылары топпен берілген сұрақтарға жауап іздейді, оқулықтан қарап мұғалімге жауаптарын айтады.

Әр топ һзіне берілген тапсырмалар бойынша дескрипторды негізге ала отырып жауап беруге тырысады.

Топтар бір бірінің жауабын “Бас бармақ” әдісі арқылы бағалайды.














Оқушылар сілтемені басып ойынға тіркеледі және өз есімдерін жазып, квест ойынының бөлмесіне кіреді.






























Қалыптастырушы бағалау. Оқушылардың дұрыс жауаптарын «Бас бармақ» әдісімен бағалау.

Бас бармақ

Picture 4 Picture 4

















Квест тапсырмаларын дұрыс орындап, бөлменің есігінен шыққан оқушылардың есімдері мұғалімнің үстел бетінде шығып тұрады. Сол бойнша қай оқушы бірінші болып ойынды аяқтағандығын көруге болады.


Оқушылардың бірін бірі бағалауы ретінде: “Күн, ай, жұлдыз” әдісі қолданылады.




А4, маркер, суреттер

Оқулық-«Қазақстанның эконмикалық және әлеуметтік географиясы» Алматы«Мектеп»2013 293-296 бб

«Қазақстанның эконмикалық және әлеуметтік географиясы» Алматы«Атамұра»2005 225-232 бб




























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ