|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жазықтықтағы векторлар |
Мектеп: Жалпы білім беретін Нарын орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Аманбаева.Н.Г |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Вектор. Векторларға амалдар қолдану.Коллинеар және коллинеар емес векторлар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.1.4.5. Екі вектордың арасындағы бұрыштың анықтамасын білу; 9.1.4.6.Векторлардың скаляр көбейтіндісін табу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Екі вектордың арасындағы бұрыш пен векторлардың скаляр көбейтіндісін табуды сипаттай алады. Көпшілігі:.Екі вектордың скаляр көбейтіндісін және векторлардың арасындағы бұрышты табады. Кейбіреулері: Екі вектордың арасындағы бұрыш пен векторлардың скаляр көбейтіндісінің қасиеттерін есептер шығаруда қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Екі вектордың арасындағы бұрыш пен екі вектордың скаляр көбейтіндісін сипаттайды. -Екі вектордың арасындағы бұрыш, екі векторлардың скаляр көбейтіндісін табады; -Екі векторлардың арасындағы бұрыш пен векторлардың скаляр көбейтіндісінің қасиеттерін есептер шығаруда қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Арнайы лексика және терминология: Вектор, бұрыш, бағыттас, қарама-қарсы, нөлдік,скаляр көбейтінді,косинус, абсолют шама,ортогональ Диалог пен жазу жүргізу үшін сөздердің пайдалы жинағы: Екі вектордың скаляр көбейтіндісі деген не? - скаляр көбейтінді Екі вектор арасындағы бұрыш деп...... cosφ= Екі вектордың скаляр көбейтіндісінің қасиеттері...... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бірін-бірі құрметтеуге, сыйлауға, пікірін тыңдауға, жауапкершілікке, сыни ойлауға, ынтымақтастыққа топтық және жұппен жұмыс жасата отырып оқушыларда құрмет құндылығы, жеке жұмыс арқылы үздіксіз білім алу құндылығы қалыптасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Векторлардың арасындағы бұрышты, скалярлық шаманы анықтауда физикамен,амалдарды тізбектей орындауда алгебра бағытындағы пәндерде анықтауға мүмкіндігі бар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Векторларды координаталары бойынша қосу және азайту, векторды санға көбейту, векторлардың коллинеарлық шарты, вектордың координаталары, вектордың ұзындығын табу туралы білімі бар.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут |
Оқушыларды тексеру, амандасу. Ширату. «Пазлдар» әдісі арқылы сыныпты «Коллинеар векторлар», «Бірлік векторлар»,«Тең векторлар» деп 3 топқа бөлу.Векторлар түрлері мен анықтамаларын А4 форматындағы қағазға салып, қиып, қиындылардан сәйкес векторларды құрастыру арқылы топтар өз тобының атауын анықтау. «Көршіңді тексер» әдісі бойынша дәптерлерін алмастырып, презентациядағы жауаппен сәйкестендіру; «Бір қадам алға...» әдісі бойынша сұрақ-жауап арқылы өткен сабаққа шолу жасау;
|
Кеспе қағаздар
Слайд-1
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут
5 минут
5 минут
3 минут
5 минут
3 минут
|
Оқушыларды бүгінгі сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийімен таныстыру. Векторлардың арасындағы бұрыш пен векторлардың скалярлық көбейтіндісі туралы мағлұмат беру. Т: «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша бұрыштың түрін анықтайды.
Векторлар қалай орналасқан? Векторлардың арасында қандай бұрыштар пайда болды? Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін: «Серпілген сауал» әдісін қолдану Оқушыларға тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында сұрақтар лақтырылады.Оқушылар жауабын оқулықтан табады.
жағдайда вектордың арасындағы бұрыш қалай орналасады?
анықтаймыз?
бұрыш неге тең.
cos мұндағы - және векторларының арасындағы бұрыш. Векторлардың арасындағы бұрыш: cosφ= Скаляр көбейтіндінің қасиеттері:
Координаталары мен болатын векторлардың скаляр көбейтіндісі :
(a1;a2) (b1 ;b2) ·=a1·b1+a2·b2
(Т): «Ойлан тап!» әдісі Егер және бұрышы 300, 450,600,900,1800 болса, · скаляр көбейтіндісін табыңдар. Дескриптор:
ҚБ:Топтық жұмыстар «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағаланады. (ЖЖ): «Конверт-сұрақ» әдісі Егер а) (-5;3) (n; 2) б) (-3; m) (-6;-3) с) (-6;3) (5; n) д) (-0,2;5) (m;0,5) е) (n; -2) ( ж)-3;m) (0,2;3) векторлары перпендикуляр болса онда вектордың белгісіз координаттарын анықтаңыз. Дескриптор:
ҚБ:Жұптық жұмыстар «Бұрыштар» әдісі арқылы бағаланады.
Ширату. «Боди-арт» әдісі. (оқушылар екі қатарға тұрып, бірінің артына бірі сурет салады Соңғы ойыншы алдыңғының арқасына өзі қалаған векторлардың орналасуы бойынша қалаған суретті салады, ол ойыншы ненің суретін сезінгенін өзінің алдындағы оқушыға салады. Осылайша алдыңғы қатысушыға дейін сурет салу жалғасады. Соңғы және бірінші баланың суреттері салыстырылып, кімнің тұсынан ағаттық кеткені анықталады.)
(Ж): Сараланған тапсырма «Барлық оқушылармен жұмыс» әдісі А(-1;-2), В(4;-2), С(3;1) нүктелері берілген.АВС үшбұрышының бұрыштарын табыңыз. Дескриптор:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















