Материалдар / ҚМЖ "Аяз би" ертегісіндегі кейіпкерлер бейнесі" 6-сынып АРМАН-ПВ баспасы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ҚМЖ "Аяз би" ертегісіндегі кейіпкерлер бейнесі" 6-сынып АРМАН-ПВ баспасы

Материал туралы қысқаша түсінік
6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау. 6.3.2.1. кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Қараша 2024
113
1 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


«БЕКІТЕМІН»

Бөлім: Туған жерім-аялы алтын бесігі

Мектеп:


Күні:

Пәні: қазақ әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:


Сынып:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

"Аяз би" ертегісінің кейіпкерлер бейнесі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.1.3.1 әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау.

6.3.2.1. кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Өмірдегі қарапайым адамның зеректілігі мен танымдылығын тани отырып, кейіпкерлер бейнесін ашады.

Көптеген оқушылар: Жақсы мен жаман қасиеттерді салыстыра отырып, адамның жақсылығы мен жамандығы ішкі жан дүниесі мен рухани байлығы арқылы бағаланатындығына дәлел келтіреді.

Кейбір оқушылар: Кейіпкерлердің іс-әрекетіне баға беріп, шынайы өмірмен салыстырады.

Бағалау критерийі

  • Кейіпкерлер портретін жасайды, мінездеме береді;

  • Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды;

  • Өз көзқарасын дәлелді жеткізеді;

  • Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып, баға береді.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



7 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

1.Сәлемдесу.

2.Түгелдеу.

3. Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

«Амандасу» әдісі

(Оқушылар екі қатар болып, бір-біріне қарап тұрады)

Қазақтар қол алысады.

Италияда құшақтасады.

Бразилияда бір-бірінің иығын қағады.

Никараквуада арқасымен.

Зимбабеде шынтақпен.

Австралияда шапалақ, секіреді.

4. Алдыңғы сабақты пысықтау.

«Визуалды айғақтар» әдісі. Оқушылар екі топқа бөлінеді. Екі топтың оқушыларына бірдей суреттер таратылады. Оқушылар таратылған суреттерді ертегі мазмұнына сай жүйелеп, плакатқа жапсырып шығуы тиіс. Осылай оқушылардың ертегі мазмұнын қаншалықты меңгергендігі аңғарылады.


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.

Сәлемдеседі, назарларын сабаққа аударады.

Екі топтың оқушылары таратылған суреттерді ертегі мазмұнына сай жүйелеп, плакатқа жапсырып шығуы тиіс.


ҚБ Мадақтау сөздері арқылы және «Жемістермен»бағаланады.







6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы







суреттер

Сабақтың ортасы

33 мин

































Мағынаны тану.

  • Балалар, кейіпкер, образ, бейне, портрет ұғымдары жайлы не білесіңдер?


Shape1

«Аяз би» – халық арманынан туған кейіпкер. Шешен, қара қылды қақ жарған би, абыз. Кейбір деректерде Аяз би Майқы бидің кеңесшісі, ХІІ–ХІІІ ғасырларда өмір сүрген, тарихта болған адам деп те айтылады.




1-тапсырма. «Ай, Аяз, баймын деп аспа, ханмын деп таспа, Аяз, әліңді біл, Құмырсқа жолыңды біл» деген нақыл сөз арқылы Аяз биге мінездеме, портрет жасаңдар.

2-тапсырма. Саралау тапсырмасы

І деңгей - ертегіде кездесетін кейіпкерлерді бойындағы қасиеттеріне қарай жағымды, жағымсыз деп топтастырыңдар. («Топтастыру» стратегиясы)

ІІ деңгей - Басты кейіпкер Аяз бидің өткен сынақтарын жазыңдар. («Теріп алу» стратегиясы)

ІІІ деңгей - Аяз би қандай қасиеттері арқылы мұратына жетті? Ертегі мазмұны бойынша қандай тұжырым жасауға болады.



3-тапсырма

«Талқылау картасы»

Жаманға ұқсағың келе ме?

ИЯ (неге?)

ЖОҚ (неге?)





Оқушылар кейіпкер, образ, бейне, портрет ұғымдары жайлы не білетіндіктерін ортаға салады.



Басты кейіпкер Аяз би туралы тарихи мәлімет алады.








1-тапсырма

Дескриптор:

1.Кейіпкердің сыртқы бейнесін сипаттайды;

2.Кейіпкердің сөзі, пікірі арқылы қандай адам екенін анықтайды, дәлел келтіреді;

3.Мінезін сипаттайтын іс-әрекеттерін анықтайды;

4.Кейіпкердің көңіл күйін анықтайды;

5.Іс-әрекетін анықтайды, ойын дәлелдейді.






2-тапсырма

Дескриптор:

1.Ертегіде кездесетін кейіпкерлерді бойындағы қасиеттеріне қарай жағымды, жағымсыз деп топтастырады;

2.Басты кейіпкер Аяз бидің өткен сынақтарын теріп жазады;

3.Аяз бидің мұратына жету жолын сипаттайды.




3-тапсырма

Дескриптор

1. Кейіпкерге ұқсау немесе ұқсамау себептерін түсіндіреді.

2. Жақсы мен жаман қасиеттерді салыстырады.

3. Адамның жақсылығы мен жамандығы ішкі жан дүниесі мен рухани байлығы арқылы бағаланатындығына дәлел келтіреді.

4. Тұжырым жасайды.


ҚБ «Жемістер»

















ҚБ «Жемістер»








«Аяз би» ертегісі






слайдтар



























Дәптер, қалам.

























кесте

Сабақтың соңы

5 мин


Кері байланыс

«Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім?»


Жемістерді көп жинаған оқушыларға бүгінгі сабақтың «Үздік оқушысы» номинациясы беріледі.



Үйге тапсырма: Бұрын елді хандар биледі, ал қазір елді кімдер басқарады? Басшы адамның бойында қандай қасиеттер болу

керек деп ойлайсыңдар? Ойларыңды тұжырымдап, шағын ойтолғау жазып келіңдер.


Кері байланыс парақшасы

Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын?

Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау





Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма?

Барлық оқушылар ОМ жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме?

Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?








Жалпы бағалау

Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:


2:


Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)

1:


2:


Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?









"Аяз би" ертегісінің кейіпкерлеріне мінездеме:

Жаман – қазақ ауыз әдебиетіндегі ел басшысының үлгілі бейнесі. Ол – қарапайым, парасатты, адал, шыншыл, көреген, тапқыр, кішіпейіл, іззетті, көпшіл, қайырымды, қанағатшыл. Бұл қарапайым халық бұқарасының «елді осындай адам басқарса» деген арманынан туған бейне.

Мадан хан – ақылды, бірақ көрсеқызар.

Меңді сұлу – көреген, сынай біледі, бойына ойы сай.

Қырық уәзір – күншіл, ақылсыз.





























ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ

ТҮРКІСТАН ОБЛЫСЫНЫҢ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ

СОЗАҚ АУДАНЫНЫҢ БІЛІМ БӨЛІМІНІҢ

«НӘЗІР ТӨРЕҚҰЛОВ АТЫНДАҒЫ ІТ-МЕКТЕП-ЛИЦЕЙ»

КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ






Сабақтың тақырыбы: «Аяз би» ертегісінің кейіпкерлер бейнесі

Сыныбы: 6 «Ғ»

Пән мұғалімі: Смайыл Айнақыз Бейсенбайқызы












2023-2024 оқу жылы



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!