Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қмж «Масғұт» поэмасы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Қалың елім қазағым. Абай Құнанбаев. Масғұт поэмасы.
Бөлім: |
1-бөлім: Қалың елім қазағым қайран жұртым |
Педагогтің аты-жөні: |
Қайрат Әсемай Кемелбек Мадина |
Күні: |
|
Сыныбы:10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Қалың елім қазағым. Абай Құнанбаев. Масғұт поэмасы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну 10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Әдеби шығармаға сюжеттік композициялық талдау жасай отырып идеялық мазмұнын түсінеді, үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады. |
Құндылықтарға баулу: |
Ұлтжандылық, адамгершілік, мәдениеттілік |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) Алдын ала тақтаға үш алманың суретін іліп (қызыл, ақ, сары). Оқушыларға әр түстің қандай мағына беретінін ойлануды ұсыну: Қызыл алма — байлық пен сән-салтанат. Ақ алма — білім мен парасаттылық. Сары алма — тағдыр немесе өлім. Оқушылар өз ойларын бөлісіп, алмалардың мән-мағынасын талқылайды. |
Мақсаты: Сурет немесе символдармен жұмыс әдісінің мақсаты-оқушылардың қиялдау, абстрактілі ойлау,және шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы тақырыпқа деген қызығушылықты арттыру. |
Тиімділігі: Тақырыпты жақсы түсіну: 2.Ой қозғау және ассоциация құру: 3.Пікірталас дағдыларын дамыту: |
Визуалды материалдар (алма суреттері) |
|||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Миға шабуыл» «Ой шақыру әдісі» Әдіс оқушылардың жаңа тақырыпқа деген қызығушылығын оятып, олардың алдын ала білімдерін белсендіреді. Әдіс оқушылардың өз ойларын еркін айтуына мүмкіндік береді және сабақ барысында жаңа материалды жақсы қабылдауға дайындық ретінде пайдаланылады. Оқушылар сұраққа жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
“Масғұт” поэмасы бойынша: “Егер адамға өмірінде бір ғана таңдау жасауға мүмкіндік берілсе, ол не таңдауы мүмкін?” деген сұрақ қою арқылы оқушылардың ойларын қозғауға болады. |
Мақсаты: Ой шақыру әдісі сабақтың бастапқы кезеңінде оқушылардың қызығушылығын арттырып, оларды белсенді жұмысқа дайындайды. Бұл әдіс сабақтың одан әрі өтуіне оң әсерін тигізіп, оқушылардың терең ойлау дағдыларын дамытуға ықпал етеді. Тиімділігі: Қызығушылық ты арттыру. Сын тұрғысынан ойлауды дамыту. Белсенді талқылау және пікір алмасу. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Бақылау және кері байланыс» тәсілі көрінеді Оқушылардың жауабын тыңдап, бақылап кері байланыс беру арқылы оқушыларға дұрыс жолды көрсетуге және олардың қателіктерін дұрыстауды үйренуге мүмкіндік береді |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|||||||||
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 6 мин. |
№1-тапсырма Мәтінмен жұмыс Мәтіннің негізгі бөлігін оқуды ұйымдастыру немесе оқушыларға поэманың үзіндісін оқулықтан оқуды ұсыну.Үйден оқып келуді тапсыру |
Оқушылардан шығарманың басты оқиғалары мен негізгі кейіпкерлерін анықтау сұралады. Мысал: “Масғұт” поэмасының кейбір үзінділерін оқып, Масғұттың таңдауының себебін талдау. Оқушылар шығарманың тақырыбы мен негізгі идеясын анықтайды. Шығарманың тақырыбы қандай? Абай поэма арқылы қандай идеяларды жеткізгісі келді? т.б оқушы ізденеді Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -тақырыбын, идеясын анықтайды. |
Оқулықпен жұмыс |
||||||||||
7мин |
№2-тапсырма. «Масғұт» поэмасы мен И.С.Тургеневтің «Шығыс аңызы» атты шығармасымен салыстырып, ортақ құндылықтарды анықтайды. «Масғұт» поемасы И.С.Тургенев нұсқасы https://antongopko.livejournal.com/29280.html Сілтемені пайдалану |
Дескриптор: Жалпы – 4 балл. -Екі шығарманы салыстырады -Көтерілген мәселені анықтайды -Ортақ құндылықты анықтайды - кестені толтырады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, Сілтемені пайдалану |
||||||||||
13мин |
№3-тапсырма «Әдеби кафе» әдісі сабақта оқушылардың қызығушылығын арттырып, талдау және пікір алмасуға бағытталған интерактивті әдіс. Әдіс барысында сынып 4-5топқа бөлінеді, әр үстелде шығарманың белгілі бір аспектісі талқыланады.
|
Үстелдердің тақырыптары: - Үстел 1: Кейіпкерлердің бейнесі. Бұл үстелде оқушылар Масғұттың және басқа кейіпкерлердің ерекшеліктерін, мінез-құлықтарын талдайды. - Үстел 2:Тақырып пен идея. Мұнда шығарманың негізгі тақырыбы және автордың идеясы талқыланады. Оқушылар Абайдың не айтқысы келгенін анықтауға тырысады. - Үстел 3: Символдар мен метафоралар*. Поэмадағы символдар мен көркемдік құралдар (мысалы, алма символы) талқыланады. - Үстел 4: Философиялық ойлар. Абайдың философиялық көзқарасы мен шығарманың өмірлік құндылықтары қарастырылады. - Үстел 5:Шығарманың өзектілігі. Поэманың қазіргі заманмен байланысы мен оның оқушылар үшін маңызы талқыланады. Әр топ өз үстелінде берілген тақырып бойынша талқылау жүргізеді. Олар шығармадан үзінділер келтіріп, өз ойларын дәлелдейді. Белгілі бір уақыт өткен соң, әр топ келесі үстелге ауысады. Олар алдыңғы топтың жазған ойларын оқып, талқылауды жалғастырады немесе жаңа пікір қосады. - Осылайша, барлық топтар барлық үстелдерден өтіп, әр тақырыпты талқылайды. Қорытынды кезең: - Әр топ өз үстеліне қайта оралып, қорытынды жасайды. Әр топтан бір өкіл шығып, сыныпқа өз талқылауларының нәтижесін ұсынады. - Мұғалім оқушылардың айтқандарын жинақтап, шығарманың негізгі идеяларын қорытындылайды. |
|
||||||||||
Жеке жұмыс 5мин
|
№4-тапсырма. Қолдану |
Оқушыларға жаңа заман Масғұтының бейнесін жасау.Үш алманы қазіргі заманда не болуы мүмкін екені айтылады. Мысалы: сары алма (байлық) — жаңа технологиялар мен жылдам табыс. қызыл алма (сұлулық) — әлеуметтік желідегі сұлулық стандарттары, инстаграм мәдениеті. ақ өмір алма(ақыл) — білімділік, жетістік Оқушыларға қазіргі заманғы “алмаларды” сипаттап, Масғұт қандай таңдау жасайтынын жазуды ұсыныңыз. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
||||||||||
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Сұрақтар шеңбері» әдісі. Оқушылар шеңбер құрып, кезекпен сабақтан алған әсерін айтады. Әр оқушы бір сұраққа жауап береді Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Пікір айту: Сабақта ең маңыздысы не болды? Нені көбірек үйрендің? Қандай сұрақтар әлі де қалды? Оқушылар берілген сұрақтардың бірін таңдап пікірін айтады
|
Мұғалім оқушыларды «Смайлик әдісі»арқылы бағалайды Өте жақсы! Жақсы Орташа Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|