Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
қмж ҚАЗАҚ әдебиеті 7-СЫНЫП 1-ТОҚСАН
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекітілді:
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Ермекова Гулназира Кенжесовна |
|
Күні: 27 10 2022 |
Пәні: қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 7 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
«Жиембет пен Қазтуған, Жыраулардан сөз туған» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру; 7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу. |
|
Сабақтың мақсаты |
шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастырады шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады |
|
Құндылықтарға баулу |
- Рухани құндылық - Қазақ халқының даналығы |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, жетістік критерийімен танысты
ҚАЗТУҒАН
|
«Қазтуған» сөзіне, яғни авторға ассосация жасату, оқушының толғаулар желісі бойынша меңгергенін тезис құру арқылы байқау. Тарихи тұлға екенін айқындау (тарих пәнімен сабақтастық) |
Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
|
|||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. /Ж/. «Өлеңді жалғастыр» тәсілі арқылы өлеңнің үзіндісін мәнерлеп оқып, жатқа айтаңыз. Үзіндіден кейіпкердің бейнесін анықтайтын сөздерді «Концептуалды кестеге» теріп жазыңыздар. «Концептуалды кесте»
2-тапсырма. Өлеңнен автордың көзқарасын, пікірін білдіретін үзінділерді тауып, содан автордың көзқарасын кесте арқылы түсіндіре отырып, автор бейнесін анықта. «РАФТ» стратегиясын негізге ала отырып, болашақ ұрпақ атынан, жырауға хат жазыңыздар.
Дискриптор: -Өлеңнен автор көзқарасын білдіретін үзінділер табады, -Автор көзқарасын түсіндіреді. -Анықталған үзінділер негізінде автор бейнесін анықтайды, -«РАФТ» стратегиясы бойынша жырауға хат жазады.
|
Оқушылардың мәнерлеп, талапқа сай (екпін, ырғақ, пауза, көтеріңкі дауыс) оқуы қадағаланады. Кейіпкердің бейнесін анықтайды. Қазтуған жыраудың өлеңін мәнерлеп оқи отырып, кейіпкерге талдау жасайды. Өлеңге өз пікірін білдіріп, автор бейнесін анықтай отырып, жырауға хат жазады
Қазтуған жыраудың өлеңін талдай отырып, өз ойын айтады.
|
Дискриптор: -Өлеңді мәнерлеп, талапқа сай оқиды, -Жатқа айтады, -Кейіпкерді анықтайтын кестені толтырады. ҚБ. «Парталас көршіңе 1 пікір таңда» тәсілі арқылы жұпта бағалайды. 1.Жарайсың. 2.Мен сабақтағы сенің жұмысыңа ризамын! 3.Сен жақсырақ жұмыс істей алар едің, егер ....
|
|
|||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс кезеңі Оқу мазмұнына байланысты «Түртіп алу» әдісі
Үй тапсырмасы:Қазтуған жыраудың өлеңін «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас» деген мақалмен байланыстырып, үзіндіні жаттау. |
|
|
|
Бөлім |
Көне күндерден жеткен жәдігерлер |
||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні |
Ермекова Гулназира Кенжесовна |
||||||||||||||||||||||
Күні |
20 10 2022 |
||||||||||||||||||||||
Сынып |
7« Г » |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Жырдың көркемдік ерекшелігі |
||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.4.1 көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту 7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау; |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
-көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айтады - шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдайды |
||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
- Рухани құндылық - Қазақ халқының даналығы |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі(5минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: – амандасу; – оқушылардың сабаққа қатысымын тексеру; Өткенді еске түсіруге арналған сұрақтар |
Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут |
Ой қозғау. «Қазтуған» сөзіне, яғни авторға ассосация жасату, оқушының толғаулар желісі бойынша меңгергенін тезис құру арқылы байқау. Тарихи тұлға екенін айқындау (тарих пәнімен сабақтастық)
ҚАЗТУҒАН |
Берілген сұрақтарға жауап береді. Берілген ақпараттарды дәптерге жазып алады Ой қозғау. «Көршіңмен әңгімелес» тәсілі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. 1.Қазтуған жыраудың шығармаларында қандай жер су атаулары кездеседі? 2.Неліктен жырау өлеңдерінің тақырыбы ел мүддесін қорғауға арналған? 3.»Қазтуғанның қонысымен қоштасуы» өлеңінің маңызы қандай? 4.Толғауда автордың айтқысы келген ойы? 5.«Қайран менің Еділім» деген жолдар неліктен жиі қолданылып тұр? |
2 балл |
https://www.youtube.com/watch?v=dE46jWbdDZI |
|||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30 |
Сөздік жұмысы «Қазтуғанның қонысымен қоштасуы» жыры бойынша сөздердің мағынасын анықтайды.
Жырдан дәлел келтіре отырып, ой бөлісу мен оны қолдану оқушыларға өз көзқарасын білдіру, ойын жеткізу дағдыларын дамытуға ықпал етеді, көмектеседі. «Түртіп алу» әдісі. Оқушыларға https://www.youtube.com/watch?v=dE46jWbdDZI сілтемесіндегі бейнебаянды көреді. (Мұғалім қажет деген тұстарын көрсетеді). Оқушылар қажетті ақпаратты дәптерлеріне түртіп жазып алады. Жазып алған ақпараттарын сабақ барысында қолданады. Қазтуған Сүйінішұлы Сыпыра жырау негізін салған, көнеден келе жатқан толғау жанрының дамуына үлкен үлес қосты. Ол Еділдің Ақтума, Бозан бойларында туып-өскен. XV ғасырдың орта шенінде іргесі жаңадан қаланған Қазақ хандығына қоныс аударған. Қазтуған жырау жорық жыршысы және халық эпосын жасаушылардың бірі. Артына қазақтардың әскери рухын, туған жерін, халық өмірі мен тұрмысын суреттейтін көптеген өлеңдерден тұратын шығармашылық мол мұра қалдырды. Олардың көпшілігі сақталмаған. Дегенмен, бізге жеткен жекелеген туындылары оның әдебиет тарихы төрінен орын алуға лайықты екенін айғақтайды. |
1-тaпсырмa. Жыр жолдарынан берілген көркемдегіш құралдарды табыңыз.
Дескриптор: жырдағы көркемдегіш құралдарды табады; көркемдегіш құралдарға мысалдар келтіреді; -қолданылу ерекшелігін талдайды.
ҚБ. Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі 2-тапсырма. Топқа берілген өлең үзіндісін дауыстап мәнерлеп оқу үшін жұпқа бөлінеді. Жұпта отырып дауыстап оқиды. Егер жұбы талапқа сай оқымаса , бір-біріне дұрыс оқу жолдарын керектігін үйретеді.. Мысалы: (екпін, ырғақ. пауза, көтеріңкі дауыс т.б.) Әр жұп өз қалауларыңыз бойынша мәнерлеп оқи алатын оқушыны ұсынады. Осы жұмыс арқылы оқушылардың шығарманы мәнерлеп оқу дағдылары бағаланады. Дескриптор: Өлеңді оқуда екпін, ырғақ. пауза, көтеріңкі дауысты дұрыс қолданады. Өлең мазмұнын түсініп оқиды. Оқу тапсырмасы: мазмұндау |
Дескриптор арқылы 4 балл
Дескриптор арқылы 4 балл |
7-класқа арналған Қазақ әдебиеті оқулығы
«Атамұра» баспасы
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Мен үшін……….». Сұрақтарға жауап береді. Мен үшін бүгінгі сабақ құнды болды ма? Мен үшін қандай тапсырмалар қызықты болды? Мен оны қалай орындадым ? Мен неден қиналдым? |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Ермекова Гулназира Кенжесовна |
|
Күні: 18.10.2022 ж. |
Пәні: қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 7 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Қазтуған жыраудың «Туған жермен қоштасу» толғауы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу; 7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру; |
|
Сабақтың мақсаты |
шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады. кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. |
|
Құндылықтарға баулу |
- Рухани құндылық - Қазақ халқының даналығы |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, жетістік критерийімен танысты
ҚАЗТУҒАН
|
«Қазтуған» сөзіне, яғни авторға ассосация жасату, оқушының толғаулар желісі бойынша меңгергенін тезис құру арқылы байқау. Тарихи тұлға екенін айқындау (тарих пәнімен сабақтастық) |
Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
|
||||||
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. "Ой толғаныс" әдісі бойынша толғаудағы кейіпкер(ақын) мінезін ерекшелеп тұрған сөз бен суреттемелерге үзінді тауып, бір сөйлеммен дәлелдеңдер. 2-тапсырма. Баға бер. Кейіпкердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік бейнесін салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беріңдер. Кейіпкердің іс-әрекеті: Автор берген портреттік бейне: Тарихи және көркемдік құрылымы: Ықтимал жауап: Кейіпкердің іс-әрекеті: Ойыл да, Қиыл, Жем, Сағыз, Қайран, саланың жатқан аңғары-ай. Ақ шалмалы пірлердің, Мешітке жаққан шамдары-ай! Менің бүйтіп қозғалақтап жүргенім Аузы түкті кәпірдің Күшті болған салдары-ай! Кәпірден теңдік алуға Қайтар келер деймісің Мұсылманның баяғы Шыңғыстан туған хандары-ай?! Автор берген портреттік бейне: Буыршынның жалғыз қырқар азуы, Бөкеннің желіп өтер төрт саны. Бұғының ауыр қара мүйізі, Бидайықтың жалғыз сорасы, Қашағанның ұзын құрығы, Ақ орданың тіреу-сырығы. Айдаса, қойдың көсемі, Сөйлесе - тілдің шешені, ...Өзіне тиген дұшпанын Қарт бурадай тіздеген- Мен- қарға бойлы Қазтуған, Қайғыланып асып барамын Ноғайлы-қазақ елімнен!
Тарихи және көркемдік құрылымы:
Қазтуғанның ата жолын қуып, ел ісіне араласқан ортасы Еділ-Жайық арасы, Каспий алабы, Нарын, Қарасу деген жерлер. Қазтуған қиын кездегі сол даланың қиыншылығын арқалаған ел басылардың әулетінен шығып, елін,жерін қорғауды тепсініп сөйлеп, тебірене күй төккен. Өз елінен қайғыра көшіп бара жатқан Қазтуғанды көреміз.
|
Ықтимал жауап: 1-мысал ...Айдаса - қойдың көсемі, Сөйлесе - тілдің шешені, Арғымағын жаз жіберіп, күз мінген, Күз жіберіп, жаз мінген, Жазаласа - екі жылда бір мінген, Жолдасын жолай іздеген, Өзіне тиген дұшпанын Қарт бурадай тіздеген - Мен - Қарғабойлы Қазтуған... 2-мысал ...Қонысымнан ауған соң, Кетпегей еді ырысым. Таудағы тарлан бөрі едім, Тарылған сынды тынысым... Дәлел: Бұл жолдардан шешен, өзіне сенімді, қайсар Қазтуғанның бейнесін көреміз. |
Дескриптор: толғаудағы кейіпкер(ақын) мінезін ерекшелеп тұрған сөз бен суреттемелерге үзінді тауып, бір сөйлеммен дәлелдейді. Дескриптор: Кейіпкердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік бейнесін салыстырады. Тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. |
Оқулық |
||||||
Сабақтың соңы |
Кері байланыс кезеңі Оқу мазмұнына байланысты «Түртіп алу» әдісі
Үй тапсырмасы:Қазтуған жыраудың өлеңін «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас» деген мақалмен байланыстырып, үзіндіні жаттау. |
Сабаққа кері байланыс береді |
1-10 аралығында бағалау |
Стикер |
Бөлім |
Көне күндерден жеткен жәдігерлер |
||||
Педагогтің аты-жөні |
Ермекова Г |
||||
Күні |
13 10 2022 |
||||
Сынып |
7« А » |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Қазтуған жырау – ерлігімен танылған батыр. |
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау; |
||||
Сабақтың мақсаты
|
- эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтайды |
||||
Құндылықтарды дарыту |
- Рухани құндылық - Қазақ халқының даналығы |
||||
Сабақтың барысы |
|||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі(5минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: – амандасу; – оқушылардың сабаққа қатысымын тексеру; Өткенді еске түсіруге арналған сұрақтар |
Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
|
Сабақтың басы 10 минут |
Бекболат Тлеухан «Қайран менің Еділім!» https://www.youtube.co m/watch?v=hgzO7rD9kd I «Түртіп алу» әдісі. (1420, қазіргі Астрахан облысы Красный Яр қала маңы - ө.ж.б.) - жырау. Қазтуған Сүйінішұлының туған, қайтыс болған жылдары белгісіз. Халық арасында Қарға бойлы Қазтуған атанып кеткен. Қазақтың XV ғасырдағы айтулы жорық жырауы. Әскербасы, батыр болған.Еділдің Ақтума, Бозан бойларында туып-өскен. XV ғасырдың орта шенінде іргесі жаңадан қаланған Қазақ хандығына қоныс аударған. Қазтуған жырау жорық жыршысы және халық эпосын жасаушылардың бірі саналады. Артына қазақтардың әскери рухын, туған жерін, халық өмірі мен тұрмысын суреттейтін көптеген өлеңдерден тұратын шығармашылық мол мұра қалдырды. Олардың көпшілігі сақталмаған.Дегенмен, бізге жеткен жекелеген туындылары оның әдебиет тарихы төрінен орын алуға лайықты екенін айғақтайды. Оның поэзиясы жауынгерлердің көшпелі өмірін, көзқарасын суреттейді. Және олардың тұрмысын, айналадағы құлан таза табиғат туралы ойларын бейнелейді. |
Берілген сұрақтарға жауап береді. Берілген ақпараттарды дәптерге жазып алады Ой қозғау. Б.Тлеуханның орындауындағы Қазтуған жыраудың«Қайран менің Еділім!» туындысын тыңдатып, талқылау арқылы «Қазтуғанның қонысымен қоштасуы» толғауына өту. Шығармамен танысады. |
2 балл |
Бекболат Тлеухан «Қайран менің Еділім!» https://www.youtube.co m/watch?v=hgzO7rD9kd I |
|
Сабақтың ортасы 30 |
Сұрақ қоя білу Негізгі сұрақ «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас» деп неліктен айтылған? Жанама сұрақ Жыраудың қайғыру себебі неде? Неліктен Еділ, Жайық, Аштарханды қоныс етпеудің жайын жырлаған? Ойыңызды тарихи деректерге сүйене отырып баяндаңыз. Қайта келер деймісің Мұсылманның баяғы Шыңғыстан туған хандары-ай?!-деп жырлауының астарына пайымдау жасаңыз |
1-тапсырма.Жырды негізге ала отырып,Қазтуған жыраудың бейнесін ашайық.
Қазтуған бейнесі Сыртқы бейнесі Іс-әрекет
Көңіл күй Көзқарасысы
мінезі 2-тапсырма.Төменде берілген үзіндіде автор не айтпақ болды деп ойлайсыңдар? Кейінгі өскен жас бала Тек тірлікке сүйініп, Ақ балтырын түрініп, Ықтиярсыз жүпіріп Басарына ерініп, Аузы түкті кәпірдің Көкірегі күйініп, Етпегей еді жұмысын… деген шумақтағы автордың ойын қалай түсінгеніміз туралы сыныптастарымызбен ой бөлісейік Дескриптор: -жыраудың бейнесін анықтайды - кестені толтырады -берілген шумақтардағы автордың ойын анықтайды
ҚБ. Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
Оқу тапсырмасы: мазмұндау |
Дескриптор арқылы 4 балл Дескриптор арқылы 4 балл |
7-класқа арналған Қазақ әдебиеті оқулығы «Атамұра» баспасы |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Мен үшін……….». Сұрақтарға жауап береді. Мен үшін бүгінгі сабақ құнды болды ма? Мен үшін қандай тапсырмалар қызықты болды? Мен оны қалай орындадым ? Мен неден қиналдым? |
|
|
|
Бөлім: |
Көне күндерден жеткен жәдігерлер |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Ермекова Гулназира Кенжесовна |
|
Күні: 11.10.2022 ж. |
Пәні: қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 7 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Толғаудың тілдік ерекшелігі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау; 7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу. |
|
Сабақтың мақсаты |
шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдайды және әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазады. |
|
Құндылықтарға баулу |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу Оқушылардың назарын сабаққа аудару Үй тапсырмасын сұрау |
Үй тапсырмасын айтады |
Ауызша мадақтау |
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма «Пирамидалық талқылау» арқылы топтар мәтіннің ішінен көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды: теңеу,символ, синекдоха; қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс риторикалық сұрақ т.б. Тіктөртбұрыштың сыртқы бөлігіне топтың әр мүшесі өз жауабын жазады, ал ішкі төртбұрышқа төрт пікірге ортақ түйінді ой жазылады. 2-тапсырма. Жиембет толғауының мазмұнын талдап, сыни шолу жазыңыз. |
Синекдоха - бүтіннің орнына бөлшекті, бөлшектің орнына бүтінді пайдалану, яғни бұл суреттеген құбылыстарға ерекше рең, ажар беріп, айтпақ ойларын аша түсуге мейлінше ықпал еткен көркемдік тәсілдердің бірі. Синекдоханы меңзеу деп те айтуға болады.
Жығылғанды тұрғызсаң, (Шалгиіз) Мұндағы «жығылған, жылаған, қисайғандар» - жәбір көріп, жапа шеккендер. Теңеу - заттың, я құбылыстың сыр-сипатын, белгі-бедерін, қадір-қасиетін, сапа-сынын өзге затпен не құбылыспен салыстыра суреттеу арқылы танытып, айырықша мән-мағына беру. Академик Қажым Жұмалиев теңеулердің жасалу жолын мынадай түрлерге бөледі:
1. -дай, -дей, -тай, -тей, -дайын,
-дейін жұрнақтары
арқылы; Анафора – айтпақ ойды, ұқтырар сезімді мұқият сіңіру үшін өлең жолдарының басында бір сөздің бірнеше қайталанып айтылуы.
Отан –
менің ата-анам, Эпифора - өлеңнің әр тармақтарының соңында немесе әр ой ағымының аяқ жағында бір сөздің қайталанып келуі. Ақындар басты назар аударған нәрсенің не болмыстың басты қасиетін өлең жолы аяғында бірнеше дүркін қайталап, оқиғаны үдете,дамыта көрсетеді.
Кетеген
болса,түйең жау, Ассонанс – шумақтың алғашқы дыбыстары бірдей дауысты дыбыстан келіп, ерекше үндес табуы (мазмұнға лайық). Махамбет өлеңіндегі
Ереуіл атқа ер салмай, Аллитерация - өлең жолдарының бірыңғай дауыссыз дыбыстан келіп үндесуі. Дауыссыз, әсіресе қатаң дауыссыз дыбыстар қайталанып, шегелеп айтар ақыл, нақылды, тепсініп толғар тегеурінді күш-қуатты өте әсерлі береді.
Көптер көзін тіккендей, (Махамбет) Риторикалық сұрақ - бұл сөйлеушіге өте айқын болғандықтан жауап талап етілмеген немесе жауап күтілмейтін мәлімдеме-сұрақ.Мысалы, «біз осы әділетсіздікке қашанға дейін шыдаймыз?» деген сұраққа жауап күтпейді, бірақ бұл жерде «Біз әділетсіздікке ұзақ уақыт бойына шыдаймыз» деп баса айтқысы келеді және «осыған шыдамдылықты тоқтатып, бірдеңе жасаудың уақыты келді» дегенді меңзейді.
|
|
Ақ |
С абақтың соңы |
|
Кері байланыс береді |
1-10 балл аралығында бағалау |
|
Бөлім |
Көне күндерден жеткен жәдігерлер |
|||||||||||||
Педагогтің аты-жөні |
Ермекова Гулназира Кенжесовна |
|||||||||||||
Күні |
06.10 2022 |
|||||||||||||
Сынып |
7« Г » |
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Жиембет жырау. «Еңсегей бойлы ер Есім» толғауы |
|||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау; 7.3.1.1 кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру; |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты
|
-эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтайды -кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға береді |
|||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
- Рухани құндылық - Қазақ халқының даналығы |
|||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі(5минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: – амандасу; – оқушылардың сабаққа қатысымын тексеру; Өткенді еске түсіруге арналған сұрақтар |
Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
||||||||||
Сабақтың басы 10 минут |
Жырдан дәлел келтіре отырып, ой бөлісу мен оны қолдану оқушыларға өз көзқарасын білдіру, ойын жеткізу дағдыларын дамытуға ықпал етеді, көмектеседі. «Түртіп алу» әдісі. Оқушыларға https://www.youtube.com/watch?v=dE46jWbdDZI сілтемесіндегі бейнебаянды көреді. (Мұғалім қажет деген тұстарын көрсетеді). Оқушылар қажетті ақпаратты дәптерлеріне түртіп жазып алады. Жазып алған ақпараттарын сабақ барысында қолданады.
|
Берілген сұрақтарға жауап береді. Берілген ақпараттарды дәптерге жазып алады Ой қозғау. «Жырау» сөзіне құрастырылған сөзжұмбақты шешеді. Ми шабуылы Осы екі сурет арқылы бір адамды қандай қырынан қарастыруға болады? |
2 балл |
https://www.youtube.com/watch?v=dE46jWbdDZI |
||||||||||
Сабақтың ортасы 30 |
|
1-тaпсырмa. Шығармадан автор бейнесін танытатын жолдарды табыңыз Дескриптор: -автор бейнесін анықтайды -авторды сипаттайды ҚБ. Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі 2-тапсырма. Берілген кестені толтырады. Жиембет жырау мен Есім хан бейнесі суреттелген эпизодтарды мәнерлеп оқып, салыстыра отырып, оларға портреттік мінездеме кестесін жасап шығады.
Дескриптор: -Жиембет жырау мен Есім хан бейнесін автор берген мінездемемен салыстырады. Орта деңгей Шығарманың "тарихи құндылығын" көрсететін эпизодтарды ментальді карта әдісіне түсіреді.
Оқу тапсырмасы: мазмұндау |
Дескриптор арқылы 4 балл
Дескриптор арқылы 4 балл |
7-класқа арналған Қазақ әдебиеті оқулығы
«Атамұра» баспасы
|
||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Мен үшін……….». Сұрақтарға жауап береді. Мен үшін бүгінгі сабақ құнды болды ма? Мен үшін қандай тапсырмалар қызықты болды? Мен оны қалай орындадым ? Мен неден қиналдым? |
|
|
|
Бөлім |
Көне күндерден жеткен жәдігерлер |
||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні |
Ермекова Гулназира Кенжесовна |
||||||||||||||
Күні |
04 10 2022 |
||||||||||||||
Сынып |
7« Г » |
||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
«Күлтегін» жазба ескерткіші |
||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік
тұрғыдан талдау; |
||||||||||||||
Сабақтың мақсаты
|
-әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан
талдайды |
||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
- Рухани құндылық - Қазақ халқының даналығы |
||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі(5минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: – амандасу; – оқушылардың сабаққа қатысымын тексеру; Өткенді еске түсіруге арналған сұрақтар |
Сұрақтарға жауап береді. |
|
|
|||||||||||
Сабақтың басы 10 минут |
Ой қозғау. Түрік қағанатының негізін құраған кім? 630-680 жылдары қағанат қандай күйде болады? Қағанат қай ханның тұсында бостандыққа жетеді? Елтеріс хан дүниеден өткен соң, таққа кім отырады? Қапаған хан қаза тапқаннан кейін қағанатты кім билейді? |
Берілген сұрақтарға жауап береді. Берілген ақпараттарды дәптерге жазып алады Ой қозғау. Түрік қағанатының негізін құраған кім? 630-680 жылдары қағанат қандай күйде болады? Қағанат қай ханның тұсында бостандыққа жетеді? Елтеріс хан дүниеден өткен соң, таққа кім отырады? Қапаған хан қаза тапқаннан кейін қағанатты кім билейді? |
2 балл |
https://www.youtube.com/watch?v=dE46jWbdDZI |
|||||||||||
Сабақтың ортасы 30 |
Сөздік жұмысы «Күлтегін» жыры бойынша сөздердің мағынасын анықтайды.
Жырдан дәлел келтіре отырып, ой бөлісу мен оны қолдану оқушыларға өз көзқарасын білдіру, ойын жеткізу дағдыларын дамытуға ықпал етеді, көмектеседі. «Түртіп алу» әдісі. Оқушыларға https://www.youtube.com/watch?v=dE46jWbdDZI сілтемесіндегі бейнебаянды көреді. (Мұғалім қажет деген тұстарын көрсетеді). Оқушылар қажетті ақпаратты дәптерлеріне түртіп жазып алады. Жазып алған ақпараттарын сабақ барысында қолданады. 2-тапсырма. қадамды сұхбат Әр топ тақырыпқа байланысты бір-біріне мәтін бойынша 3 түрлі сұрақ, пікір айтып талқылайды. Негізгі ақпаратты анықтайды. |
1-тaпсырмa. Берілген кестеге Күлтегін мен oның aғaсының елді ел қылу үшін жaсaғaн әрекеттерін oқулықтaғы жырдaн теріп жaзып, aдaмгершілік қaсиеттеріне бaғa бер.
Дескриптор: - Күлтегін бейнесін гумaнистік тұрғыдaн тaлдaйды -Күлтегін мен oның aғaсының ел үшін жaсaғaн әрекеттерін aнықтaйды; - Іс әрекеттері aрқылы мінездеме береді. ҚБ. Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі Мінездеу. Кейіпкерлерге мінездеме беру: Күлтегін, Білге Анықтау. Күлтегін жауласқан елдер мен жер атауларын анықтау Салыстыру. Жоқтау-жырды батырлық жырмен салыстыру Топтық бағалау. Дескриптор: -кейіпкерлерге мінездеме береді -тарихи құндылығын бағалап,салыстырады Оқу тапсырмасы: мазмұндау |
Дескриптор арқылы 4 балл
Дескриптор арқылы 4 балл |
7-класқа арналған Қазақ әдебиеті оқулығы
«Атамұра» баспасы
|
|||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Мен үшін……….». Сұрақтарға жауап береді. Мен үшін бүгінгі сабақ құнды болды ма? Мен үшін қандай тапсырмалар қызықты болды? Мен оны қалай орындадым ? Мен неден қиналдым? |
|
|
|
Бөлім: |
Көне күндерден жеткен жәдігерлер |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Ермекова Гулназира Кенжесовна |
|
Күні: 27.09.2022 ж. |
Пәні: қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 7 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Орхон-Енисей ескерткіштері. «Күлтегін» жыр |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; 7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты |
әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды және эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтайды |
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды өткен тарихымызды қастерлеуге, құрметтеуге баулу |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасау «Миға шабуыл»
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, жетістік критерийі таныстырылады. |
Оқушылар өздерінің суреттері бойынша білетін ақпараттарын айту үшін топта 1минут талқылайды. Оқушылар жауабы тыңдалады. |
Жарайсың!
Тамаша!
Керемет! |
Суреттер |
|||||
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану «Түртіп алу» әдісі. Оқушыларға https://www.youtube.com/watch?v=dE46jWbdDZI сілтемесіндегі бейнебаянды көреді. (Мұғалім қажет деген тұстарын көрсетеді). Тапсырма 1 Т «ДЖИГСО» әдісі. Оқушылар тапсырманы топта орындайды. Әр топқа шығармадан үзінді беріледі.
Бағалау. «Дауыс беру» әдісі Оқушылар спикерлерді дауыс беру арқылы бағалайды. Әр оқушы бір спикерге ғана дауыс бере алады. Шығарма мазмұнын жақсы түсіндіре білген әрі әсерлі етіп жеткізген спикерге дауыс береді.
Тапсырма 2 С Оқушылар сынып болып шығарманың композициялық құрылымын ажыратады және оны тақтаға жазады. (Мұғалім қажет болған жағдайда оқушыларға көмек береді, бағыттайды)
|
Оқушылар қажетті ақпаратты дәптерлеріне түртіп жазып алады. Жазып алған ақпараттарын сабақ барысында қолданады. Оқушылар үзіндіні топта оқып, мазмұнын талқылайды.Топтан бір спикер таңдалады. Спикер өз топтарына берілген үзіндінің мазмұнын басқа топтарға барып түсіндіреді
Шығарманың басталуы.... Шығарманың дамуы... Шығарманың шиеленісуі... Шарықтау шегі... Шығарманың шешімі... . |
|
https://www.youtube.com/watch?v=dE46jWbdDZ
оқулық |
|||||
Сабақтың соңы
|
3 «Қ» Қызық... Қиын... Қажет... Үйге тапсырма: мазмұндау |
Сабаққа кері байланыс береді
|
1-10 балла аралығында бағалау |
|
Бөлім: |
Көне күндерден жеткен жәдігерлер |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Ермекова Гулназира Кенжесовна |
|
Күні: 22 09 2022 |
Пәні: қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 7 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
«Ғашықтық жөні бір бөлек» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу 7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу |
|
Сабақтың мақсаты |
шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады және әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазады |
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың бойына жыр мазмұны арқылы адамгершілік қасиеттерді дарыту |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру сәті «Блум түймедағы» әдісі арқылы оқушыларға сұрақ қойылады. Қарапайым сұрақ : Жағалбайлы елі қай жерді қоныс еткен? Түсіндірмелі сұрақ : Неліктен шығарма «Қыз Жібек» деп аталды деп ойлайсыңдар? Нақтылайтын сұрақ: Менің қателесуім мүмкін, бірақ өткен сабақтардың бірінде жыр шынайы оқиғаға құрылған дедіңіздер? Сол қаншалықты рас? Шығармашылық сұрақ: Егер де жырда Сансызбай атты кейіпкер болмаса, оқиға желісі қалай аяқталуы мүмкін? Бағалаушы сұрақ : Бекежанның іс-әркетіне қалай қарайсың? Қолданбалы сұрақ : Қазақ қыздарының бәрі сұлу. Дегенмен әр салада тұңғыш болған қазақ қыздары туралы білесіз бе? |
Мұғаліммен амандасады Үй тапсырмасын айтады Сұрақтарға өзіндік көзқарасын білдіре отырып, толық әрі нақты жауап береді |
Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
|
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
ЖЖ 1-тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі Ата – салтым- қазынам «Қыз Жібек» жыры- екі жас арасындағы шынайы махаббат , сүйіспеншілік тақырыбын ғана емес, көшпелі қазақ тіршілігінің әлеуметтік - тұрмыстық жағдайлары, әдет –ғұрпы, салт – санасы, дүниетанымы, өмірге көзқарасын қамтиды.Келесі тапсырмамыз жырдағы әдет –ғұрып, салт – дәстүрлердің атауы, олардың орындалуы жырда қалай суреттелгені туралы оқушылар сәйкестендіру арқылы табады. Ат қою- Өмірге келген сәбиге ат қояды. Оған қойылған ат өмірінің қандай болуына да ықпал етеді. Жырда Базарбай ұлдарына Төлеген, Сансызбай деп ат қояды. Қалың бермеу- Дәулетті адамдар баласы туылғаннан –ақ , өздеріне көңілі жақын, терезесі тең, серттескен адаммен құда түсіп, ұлы бар үй қызы бар үйге қалың малын алдын – ала төлеп қояды. «Қыз Жібек» жырында Базарбай Төлегенге қалың бермейді, себебі ұлы ер жеткен де өзі қалаған қызына үйленер деп шешім қабылдайды.
Қыз
көру
Сүйінші
Бата аяқ
Бата
Теріс
бата
Әмеңгерлік «Қыз Жібек » жырында Жібекке Төлегеннің інісі Сансызбай әмеңгерлік жолымен үйленіп, аға аманатын орындайды. Ж 2-тапсырма Егер сен автор болсаң, «Қыз Жібек» жырын қалай аяқтар едің?Қандай өзгерістер енгізер едің? С 3-тапсырма Оқушылар «Қазақ халқының даналығы көрініс тапқан жыр» тақырыбын талдап, шығарманың эстетикалық құндылығына баға бере отырп, сыни шолу жазады ҮЛГІ: Төменде сыни шолулардың кейбір мысалдары келтірілген: Американы жаулап алу Цветан Тодоров Харпер мен Роу. (Нью Йорк). 1984 жыл. «Бұл кітап Американы жаулап алудың тарихи нұсқасын қайталайды. Автор Цветан Тодоров бізге басқаның, жаулағанның мәселесіне мысалдар келтіреді және жаулап алушының «менінің» технологиялық жетістіктерін анық таниды. Автордың айтуынша, байырғы халықтың үлкен проблемаларының бірі - олардың коммуникациялық жүйесінің мүмкін еместігі; Басқаша айтқанда, олар жаулап алушылардың тілін білмейді немесе олардың әдет -ғұрпын түсінбейді ... «Оның кітабында Американы жаулап алу, жаулап алушылар мен жергілікті тұрғындардың әр түрлі мәселелері әзірленді. Алайда, бұл кітапта отарлаушы «мен» тұрғысынан берілген кейбір перспективалар бар. Негізгі тақырыптардың бірі - Тодоров бір-бірін жақсы білу үшін бір-бірін білу керек деп ұсынады ... «Қорытындылай келе, Тодоров басқалардың мәселесін зерттеу үшін көптеген тарихи тұлғаларды жинайды. Басқаның қабылдауы «меннің» ұқсастығымен салыстырылады. Өкінішке орай, тілдің, мәдениеттің және діннің проблемаларының түп -тамырын анықтайтын «мен» симуляциясын көрсететін ұқсастықтар болған жоқ. Тодоров Еуропадан көрген тарихқа сілтеме жасай отырып, көзқарасты қамтиды ... ». |
Жұптасқан оқушылар кестені сәкестендіреді. Алғашқы болған жұптар оқиды
Сұрақтарға жауап бере отырып, шығармашылық жұмыс жазады Дескриптор: -оқиғаны әрі қарай дамытып жазады; -өзіндік пікірін білдіреді.
Сыни шолу - бұл белгілі бір ғылыми, мәдени немесе өнер оқиғасына бағалар мен сипаттамалар ашылатын қысқа мәтін. Бұл сыни пікірлердің немесе пікірлердің теріс екенін білдірмейді. Керісінше, шолулардың бұл түрлері оң және теріс жақтарын көрсетеді. Екінші жағынан, сыни шолу - бұл белгілі бір жұмыстың ерекшеліктерін, күшті және әлсіз жақтарын көрсету үшін жасалған жазбалар. Сонымен қатар, олар мазмұнға назар аударады және дәлелді дәлелдермен ойларды түсіндіреді. Рецензенттің негізгі мақсаты – шығармаға немесе оқиғаға жұртшылықтың назарын аудару.
Сыни шолу - бұл белгілі бір ғылыми, мәдени немесе көркем оқиғаның бағасы мен сипаттамасы ашылатын шағын мәтін
Сыни шолудың басты ерекшеліктерінің бірі - ең маңызды тақырыптар мен аспектілерді көрсету арқылы аудиторияның қызығушылығын ояту арқылы ізденетіндігінің арқасында қысқалық. Дәл осылай, рецензенттің жұмысқа қатысты пікірі де ерекшеленеді, сондықтан олардың жұмысты терең білуі маңызды. Енді сыни шолуды жүзеге асыру мәтіннің мағыналы және үйлесімді болуы үшін белгілі бір құрылымдауға әкеледі. Осылайша, ол тақырыптан, кіріспеден, әзірлемеден және қорытындыдан тұрады. Рецензия мәтінінде ең өзекті мәселелер талқыланып, авторлық баға ашыла
|
Ауызша мадақтау
Дескриптор арқылы кері байланыс беру
От шашу |
|
||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
Сабақты бекіту
Рефлексия «Блоб ағашы» әдісі
Үйге тапсырма: Қыздар: «Қазіргі заманның Төлегені. Ұлдар: « Қазіргі заманның Жібегі» тақырыптарында эссе жазу. |
Блоб ағашына аттарын жазып апарады, себебін түсіндіреді.
Үйге берілген тапсырма нөмірін күнделікке жазады. |
|
|
Бөлім: |
Көне күндерден жеткен жәдігерлер |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Ермекова Гулназира Кенжесовна |
|
Күні: 15.09.2022 |
Пәні: қазақ әдебиеті |
|
Сынып: 7 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
«Жібектің жайын сұрасаң» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау; 7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу |
|
Сабақтың мақсаты |
көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды; шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады: |
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
«Әдеби эстафета» әдісімен өткен сабаққа кері байланыс жасалады. Оқушылардың жыр мазмұнын қаншалықты меңгергенін бақылау мақсатында мұғалім қолына бір таяқшаны алып,жырдың кез-келген жерінен бастап айтады, қолындағы таяқшаны бір оқушыға береді; |
Таяқшаны алған оқушы ары қарай жалғастырып кез-келген келесі оқушыға беріліп,эстафета жалғасады. |
Тамаша! Керемет! Жарайсың! |
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Жырда Жібектің бейнесі қандай көркемдегіш тәсілдер арқылы жасалған? Жібек бейнесін талдаңыз. Қыз Жібектің дидары Наурыздың ақша қарындай. Ақ бетінің қызылы Ақ тауықтың қанындай. Екі беттің ажары Жазғы түскен сағымдай. Білегінің мүсіні Айбалтаның сабындай. Атқан оқтай жылысып, Ор қояндай ығысып. Қылаң етіп, қылт етіп, Сылаң етіп, сылт етіп, Мықындары былқылдап, Тау суындай құлтылдап, Сүмбіледей жылтылдап, Буындары былқылдап, Айдынды туған Қыз Жібек Отауға қарап жөнелді Дескриптор:
2-тапсырма. Базарбайдың Төлегенге теріс бата беруі туралы оқиғаға өзгерістер енгізіп, қайта жазыңыз.
Базарбай көп жұртына арыз қылып айтты: – Ай, жарандар, менің мынау балам тілегімді бермей кетті, қайнына баратынын білгенің маған ұстап бер, - дейді. – Егер де біреуің қошемет қылып ерсең, мен тұзыма салып, теріс батамды беремін, - деді. __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Дескриптор: - оқиға желісін қолданады; - оқиғаны дамытып жазады; - өзіндік көзқарасын білдіреді. |
Қыз Жібектің бейнесі қандай көркемдегіш тәсіл арқылы жасалғанын анықтайды
Базарбайдың Төлегенге теріс бата беруі туралы оқиғаға өзгерістер енгізіп, қайта жазады. |
Бас бармақ |
Оқулық |
Сабақтың соңы |
3 «Қ» Қызық... Қиын.. Қажет... Үйге тапсырма: жырдан үзінді жаттау |
Сабаққа кері байланыс береді |
1-10 балл аралығында бағалау |
|
Бөлім: |
Көне күндерден жеткен жәдігерлер |
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
Ермекова Гулназира Кенжесовна |
|
Күні: 13.09.2022 |
Пәні: қазақ әдебиеті |
|
Сынып:7 «г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Сұлулық пен парасаттың жыршысы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау; 7.3.4.1 әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу |
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдайды,әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазады |
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық патриотизм |
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
|||||||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
1.Троп деген не? 2.Троптың қанша түрі? |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
|||||||||||||||
Сабақтың ортасы . |
№7-тапсырма. Көркемдік ерекшеліктері. Шығармашылық жұмысы.
|
Жазылым: Дескриптор: Жалпы-3 балл: -Көркемдік ерекшеліктерін табады. -Шығарманың жаңашылдығы неде екенін анықтай алады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||||||
Жеке жұмыс
|
№8-тапсырма. Берілген үзіндіні топта талқылап, кейіпкердің мақсаты мен іс-әрекетін бағалаңдар. |
Дескриптор: Жалпы-3 балл. -сұрақтарға жауап береді |
|||||||||||||||||
|
№15-тапсырма: Жырдан үзінді келтіре отырып, кейіпкерлерге мінездеме беріңдер |
Дескриптор: Жалпы-4балл. - тапсырманы орындайды |
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы
|
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.
|
|