Қазақ әдебиеті пәнінен сабақ жоспары
№17ЖББОМ қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
Мусатаева Салтанат Тұрсынқызы
Сабақтың тақырыбы: «Қожанасырдың тойға баруы».
Сабақтың мақсаты: Қожанасыр туралы қысқаша мәлімет беру, түсініктерін қалыптастыру,Қожанасырдың тапқыр жауабы үйрету.
Сабақтың міндеттері:
-тiл мәдениетiн қалыптастыру, ауызекi сөйлеу, жазу, тыңдау мәдениетiн жетiлдiру;
- жаңа тақырыптың маңызы мен ерекшелiктерiн ажырата бiлуiне қажеттi iскерлiк-дағдыларын қалыптастыру;
-жаңа тақырып арқылы оқушының рухани дүниесiн жетiлдiру, адамгершiлiкке тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Қолданылатын көрнекі құралдар: Интерактивті тақта, үлестірмелі кесте мен мәтін.
Сабақтың проблемасы: Қазақ халқы қонақтарын қалай күтеді?
Сабақ барысы:
1.Қызығушылын ояту.
1. Психологиялық бағдар.
Сабақтың тақырыбы: «Қожанасырдың тойға баруы».
Сабақтың мақсаты: Қожанасыр туралы қысқаша мәлімет беру, түсініктерін қалыптастыру,Қожанасырдың тапқыр жауабы үйрету.
Сабақтың міндеттері:
-тiл мәдениетiн қалыптастыру, ауызекi сөйлеу, жазу, тыңдау мәдениетiн жетiлдiру;
- жаңа тақырыптың маңызы мен ерекшелiктерiн ажырата бiлуiне қажеттi iскерлiк-дағдыларын қалыптастыру;
-жаңа тақырып арқылы оқушының рухани дүниесiн жетiлдiру, адамгершiлiкке тәрбиелеу;
2.Оқушылардың назарын сабаққа бағыттау. Сабаққа қандай көңіл күймен келдіңдер?
3. Мұғалімінің кіріспе сөзі:
Қожанасырдың бейнесі мен мінезі туралы мәліметтер беру.
1. Сөздікпен жұмыс
а) Жаңа сөздерді мәнерлеп оқу
ә)Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрастыру
2. Мағына таныту.
*Жаңа тақырыпты меңгерту және бекіту үшін мәтінді және техникалық карта қолдану.
* Жұптық ,топтық жекеленген жұмыстар.
*Диагностика (Технологиялық карта).
*Білімін бағалау және қадағалау.
1.Мәтін бойынша жұмыс .Технологиялық карта бойынша жұмыс.
Оқушылар топқа бөліп, орындалатын тапсырманы түсіндіру;
1-топ мәтін бойынша мәтіннің 1,2- бөлшегін,2 -топ 3,4 –бөлшектерін мәнерлеп оқып, техникалық картамен жұмыс.
3.Ой толғаныс.
Оқушының сабақты қорытындылауы.
Рефликсия. «Вен диаграммасы» стратегиясы.
Мұғалімнің сабақты қорытындылауы.
Қазақ халқы қонақтарын қалай күтеді?
4.Бағалау.
5.Үйге тапсырма : «Мен қонақты қалай күтер едім?» тақырыбында эссе жазып келу.
Қожанасырдың тойға баруы
1-бөлімі
Бір бай той жасапты. Тойға Қожанасыр да келіпті. Қожанасырдың киімі жаман екен.
2-бөлімі
Оны ешкім елемепті. «Төрге шық, тамақ іш” – демепті.
3-бөлімі
Қожанасыр өз үйіне қайта барады. Жақсы киімін киіп, тойға келеді.
Бұл жолы үй иесі Қожанасырды құрметтейді. Төрге
отырғызады.
4-бөлімі
Ет келгенде Қожанасыр етті жемейді. Табаққа шапанының жеңін малып:
- Же, шапаным, же! – деп отыра береді.
5-бөлімі
Үй иесі:
-
Қожеке, бұныңыз не? Шапан ет жей ме?
Сонда Қожанасыр:
-
Сен адамды сыйламайды екенсің, киімді сыйлайсың. Сондықтан шапаныма жегізіп отырмын! – депті.
«Қожанасырдың тойға баруы» атты аңыз-әңгіме бойынша
сабақтың технологиялық картасы
1.______________________________________________________________
1.Қонақ сіз үшін қандай жағымды ассоциация туғызады?
2.Кейіпкерлердің іс-әрекеттерін салыстыр.
|
Кейіпкердің іс-әрекеті |
Байдыңіс- әрекеті |
|
|
|
|
Ортақ |
|
|
Айырмашылығы |
|
3.Өз ойыңды дәлелде. Бұл әрекеттердің несі жақсы және несі жаман?
|
Жақсы |
Жаман |
|
|
|
4.Дискуссиялық карта
Проблема Қонақтарды қалай күту керек?
«Иә» мәйегі «Жоқ» мәйегі
5. «Екі жазбалы күнделігіне» өзіңнің байқағаныңды жаз
|
Мені таң қалдырған сөйлемдер,әрекеттер, ойлар |
Мені неге мұны таңдадым? Бұл мені не туралы ойландырды? |
|
|
|
6.Аңыз-әңгіменің соңын жаз
Вен диаграммасы

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Қожанасырдың тойға баруы».
«Қожанасырдың тойға баруы».
Қазақ әдебиеті пәнінен сабақ жоспары
№17ЖББОМ қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
Мусатаева Салтанат Тұрсынқызы
Сабақтың тақырыбы: «Қожанасырдың тойға баруы».
Сабақтың мақсаты: Қожанасыр туралы қысқаша мәлімет беру, түсініктерін қалыптастыру,Қожанасырдың тапқыр жауабы үйрету.
Сабақтың міндеттері:
-тiл мәдениетiн қалыптастыру, ауызекi сөйлеу, жазу, тыңдау мәдениетiн жетiлдiру;
- жаңа тақырыптың маңызы мен ерекшелiктерiн ажырата бiлуiне қажеттi iскерлiк-дағдыларын қалыптастыру;
-жаңа тақырып арқылы оқушының рухани дүниесiн жетiлдiру, адамгершiлiкке тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Қолданылатын көрнекі құралдар: Интерактивті тақта, үлестірмелі кесте мен мәтін.
Сабақтың проблемасы: Қазақ халқы қонақтарын қалай күтеді?
Сабақ барысы:
1.Қызығушылын ояту.
1. Психологиялық бағдар.
Сабақтың тақырыбы: «Қожанасырдың тойға баруы».
Сабақтың мақсаты: Қожанасыр туралы қысқаша мәлімет беру, түсініктерін қалыптастыру,Қожанасырдың тапқыр жауабы үйрету.
Сабақтың міндеттері:
-тiл мәдениетiн қалыптастыру, ауызекi сөйлеу, жазу, тыңдау мәдениетiн жетiлдiру;
- жаңа тақырыптың маңызы мен ерекшелiктерiн ажырата бiлуiне қажеттi iскерлiк-дағдыларын қалыптастыру;
-жаңа тақырып арқылы оқушының рухани дүниесiн жетiлдiру, адамгершiлiкке тәрбиелеу;
2.Оқушылардың назарын сабаққа бағыттау. Сабаққа қандай көңіл күймен келдіңдер?
3. Мұғалімінің кіріспе сөзі:
Қожанасырдың бейнесі мен мінезі туралы мәліметтер беру.
1. Сөздікпен жұмыс
а) Жаңа сөздерді мәнерлеп оқу
ә)Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрастыру
2. Мағына таныту.
*Жаңа тақырыпты меңгерту және бекіту үшін мәтінді және техникалық карта қолдану.
* Жұптық ,топтық жекеленген жұмыстар.
*Диагностика (Технологиялық карта).
*Білімін бағалау және қадағалау.
1.Мәтін бойынша жұмыс .Технологиялық карта бойынша жұмыс.
Оқушылар топқа бөліп, орындалатын тапсырманы түсіндіру;
1-топ мәтін бойынша мәтіннің 1,2- бөлшегін,2 -топ 3,4 –бөлшектерін мәнерлеп оқып, техникалық картамен жұмыс.
3.Ой толғаныс.
Оқушының сабақты қорытындылауы.
Рефликсия. «Вен диаграммасы» стратегиясы.
Мұғалімнің сабақты қорытындылауы.
Қазақ халқы қонақтарын қалай күтеді?
4.Бағалау.
5.Үйге тапсырма : «Мен қонақты қалай күтер едім?» тақырыбында эссе жазып келу.
Қожанасырдың тойға баруы
1-бөлімі
Бір бай той жасапты. Тойға Қожанасыр да келіпті. Қожанасырдың киімі жаман екен.
2-бөлімі
Оны ешкім елемепті. «Төрге шық, тамақ іш” – демепті.
3-бөлімі
Қожанасыр өз үйіне қайта барады. Жақсы киімін киіп, тойға келеді.
Бұл жолы үй иесі Қожанасырды құрметтейді. Төрге
отырғызады.
4-бөлімі
Ет келгенде Қожанасыр етті жемейді. Табаққа шапанының жеңін малып:
- Же, шапаным, же! – деп отыра береді.
5-бөлімі
Үй иесі:
-
Қожеке, бұныңыз не? Шапан ет жей ме?
Сонда Қожанасыр:
-
Сен адамды сыйламайды екенсің, киімді сыйлайсың. Сондықтан шапаныма жегізіп отырмын! – депті.
«Қожанасырдың тойға баруы» атты аңыз-әңгіме бойынша
сабақтың технологиялық картасы
1.______________________________________________________________
1.Қонақ сіз үшін қандай жағымды ассоциация туғызады?
2.Кейіпкерлердің іс-әрекеттерін салыстыр.
|
Кейіпкердің іс-әрекеті |
Байдыңіс- әрекеті |
|
|
|
|
Ортақ |
|
|
Айырмашылығы |
|
3.Өз ойыңды дәлелде. Бұл әрекеттердің несі жақсы және несі жаман?
|
Жақсы |
Жаман |
|
|
|
4.Дискуссиялық карта
Проблема Қонақтарды қалай күту керек?
«Иә» мәйегі «Жоқ» мәйегі
5. «Екі жазбалы күнделігіне» өзіңнің байқағаныңды жаз
|
Мені таң қалдырған сөйлемдер,әрекеттер, ойлар |
Мені неге мұны таңдадым? Бұл мені не туралы ойландырды? |
|
|
|
6.Аңыз-әңгіменің соңын жаз
Вен диаграммасы

шағым қалдыра аласыз













