|
Бөлім: |
Атмосфера |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ұлықпанова А.Ө. |
|
Күні: |
30.11.22 |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.5 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қолайсыз атмосфералық құбылыстарды талдай отырып,сақтану шараларын ұсынады 7.3.2.6 жергілікті компоненттің негізінде жекелеген метеорологиялық элементтердің: температура, қысым,жел,бұлттылық,жауын-шашын,ылғалдылық көрсеткіштері негізінде графикалық синоптикалық материалдар жасайды |
|
Сабақтың мақсаты: |
- жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қолайсыз атмосфералық құбылыстарды анықтайды ,сақтану шараларын ұсынады - жергілікті компоненттің негізінде жекелеген метеорологиялық элементтерді сипаттайды - Атмосфералық құбылыстарды топтастыру арқылы қолайсыз атмосфералық құбылыстардың халық шаруашылығына кері әсеріне баға береді |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Тілек шамы” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Топ ережесін еске түсіру.Топтастыру. Үй тапсырмасын қайталау үшін worldwall платформасын пайдалану |
Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: оқушыларды 3 топқа біріктіру. I -топ II – топ III - топ
|
Тақтаға шығып сұрақтарға жауап берген оқушыларға түрлі түсті қағаздардан беру |
Интерактивті тақта. Worl Wall платформасы |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Сабақ тақырыбы жарияланады. Сабақ мақсаты таныстырылады. |
Суреттер сөйлейді: «Миға шабуыл»әдісі 1. Көріп отырған суреттер туралы не айта аламыз? · 2. Осы суреттердің атмосфералық құбылыстарды көрсетіңіз Оқушылар пікірі тыңдалады, олар өз ойларын ортаға салады. |
Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
Презентация |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин.
|
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді Әр топқа 3 атмосфералық құбылыстар таратылады, сол бойынша сақтану шараларын ұсынады |
Оқулықты оқып тақырыппен танысып шығады. 1 тапсырма. «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі арқылы атмосфералық құбылыстарды сипаттаңыз Дескрипторлар:
|
Дескриптор: Атмосфералық құбылыстарды сипаттайды -2 балл Сақтану шараларын жазады -2 балл |
|
|
|
|
Оқушыларға жеке кітаппен жұмыс жасауға тапсырмалар беріледі. |
2 тапсырма. «Атмосфера орнату» әдісі арқылы топтық жұмыс орындайды Қазақстанның 3 облысы: Ақтөбе облысы, Ақмола облысы, Түркістан облысы бойынша бір күндік ауа райын сипаттама беріңіз 3 Тапсырма: Атмосфералық құбылыстардың адам өмірі мен шаруашылыққа тигізетін кері әсеріне баға беріңіз
Үй тапсырмасы:Атмосфералық электрлену құбылысынан сақтану шараларын сипаттап жазып келу Бекіту: «Ыстық орындық» сабақты бекітуге сұрақтарға жауап беру
|
Дескриптор: -облыстағы жауын –шашын, температурасын, ылғалдылығын желдің соғу бағыттарын анықтауды -2 балл -Синоптикалық картаны сызады – 2 балл Дескриптор: -Қолайсыз атмосфералық құбылыстардың адам өміріне және шаруашылыққа әсерін талдауды – 1 балл Алдын алу шараларын ұсынады -1 балл |
Жұмыс дәптерлері. Кескін карта ауа райы шартты белгілері |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
« Бес түйін сөз, бір ой» әдісі арқылы сабаққа баға беру |
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін бір түйін сөзбен қорытындылайды Рефлексия: «Бес түйінді сөз, бір ой»
|
|
|
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Оқушыларды бағалау |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар
|
Бөлім: |
Атмосфера |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ұлықпанова А.Ө. |
|
Күні: |
30.11.22 |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.5 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қолайсыз атмосфералық құбылыстарды талдай отырып,сақтану шараларын ұсынады 7.3.2.6 жергілікті компоненттің негізінде жекелеген метеорологиялық элементтердің: температура, қысым,жел,бұлттылық,жауын-шашын,ылғалдылық көрсеткіштері негізінде графикалық синоптикалық материалдар жасайды |
|
Сабақтың мақсаты: |
- жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қолайсыз атмосфералық құбылыстарды анықтайды ,сақтану шараларын ұсынады - жергілікті компоненттің негізінде жекелеген метеорологиялық элементтерді сипаттайды - Атмосфералық құбылыстарды топтастыру арқылы қолайсыз атмосфералық құбылыстардың халық шаруашылығына кері әсеріне баға береді |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Тілек шамы” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Топ ережесін еске түсіру.Топтастыру. Үй тапсырмасын қайталау үшін worldwall платформасын пайдалану |
Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: оқушыларды 3 топқа біріктіру. I -топ II – топ III - топ
|
Тақтаға шығып сұрақтарға жауап берген оқушыларға түрлі түсті қағаздардан беру |
Интерактивті тақта. Worl Wall платформасы |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Сабақ тақырыбы жарияланады. Сабақ мақсаты таныстырылады. |
Суреттер сөйлейді: «Миға шабуыл»әдісі 1. Көріп отырған суреттер туралы не айта аламыз? · 2. Осы суреттердің атмосфералық құбылыстарды көрсетіңіз Оқушылар пікірі тыңдалады, олар өз ойларын ортаға салады. |
Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
Презентация |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин.
|
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді Әр топқа 3 атмосфералық құбылыстар таратылады, сол бойынша сақтану шараларын ұсынады |
Оқулықты оқып тақырыппен танысып шығады. 1 тапсырма. «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі арқылы атмосфералық құбылыстарды сипаттаңыз Дескрипторлар:
|
Дескриптор: Атмосфералық құбылыстарды сипаттайды -2 балл Сақтану шараларын жазады -2 балл |
|
|
|
|
Оқушыларға жеке кітаппен жұмыс жасауға тапсырмалар беріледі. |
2 тапсырма. «Атмосфера орнату» әдісі арқылы топтық жұмыс орындайды Қазақстанның 3 облысы: Ақтөбе облысы, Ақмола облысы, Түркістан облысы бойынша бір күндік ауа райын сипаттама беріңіз 3 Тапсырма: Атмосфералық құбылыстардың адам өмірі мен шаруашылыққа тигізетін кері әсеріне баға беріңіз
Үй тапсырмасы:Атмосфералық электрлену құбылысынан сақтану шараларын сипаттап жазып келу Бекіту: «Ыстық орындық» сабақты бекітуге сұрақтарға жауап беру
|
Дескриптор: -облыстағы жауын –шашын, температурасын, ылғалдылығын желдің соғу бағыттарын анықтауды -2 балл -Синоптикалық картаны сызады – 2 балл Дескриптор: -Қолайсыз атмосфералық құбылыстардың адам өміріне және шаруашылыққа әсерін талдауды – 1 балл Алдын алу шараларын ұсынады -1 балл |
Жұмыс дәптерлері. Кескін карта ауа райы шартты белгілері |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
« Бес түйін сөз, бір ой» әдісі арқылы сабаққа баға беру |
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін бір түйін сөзбен қорытындылайды Рефлексия: «Бес түйінді сөз, бір ой»
|
|
|
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Оқушыларды бағалау |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
шағым қалдыра аласыз
















