|
Тақырыбы: |
Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі |
||||||||||||
|
Күні, айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||
|
7-сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
көркем шығарманың мазмұны мен пішіні (Т/Ж1); әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау (7.Т/Ж1) |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: шығарманың мазұнын баяндайды. |
||||||||||||
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: повестің негізгі ойы мен идясын анықтайды; |
||||||||||||
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Повестің сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі; |
Шығарманың тақырыбын,мазмұнын айтады; Повестің негізгі ойы мен идясын анықтайды; Шығарма желісі бойынша сұрақ дайындайды; |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаты |
Ұлы Отан соғысы, қазақ жауынгерлері |
||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Соғыс басталмай тұрғандағы бейбіт өмір салтанаты туралы өз ойларыңды білдіріңдер. Кішкентай Серік анасы екеуі қайдан келді? Ойын баласы Серіктің ерте есеюіне не себеп болды? |
|||||||||||||
|
Алдынғы оқу: |
М.Әуезов «Көксерек» |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы
|
Ұйымдастыру. Топқа бөлу.«Мозайка» әдісі арқылы бөлу. Жағымды ахуал тудыру (бағалаушыны таңдау) Оқушыларға жақсы қасиеттер жазылған стикерлер таратылады: Қызығушылықты ояту. Бейнефильмнен үзінді. Оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды. «Түйінді сөздер» Оқушыларға проектор арқылы немесе парақшаларда түйінді сөздер тізімі беріледі. Олар топтарда сол сөздерді пайдалана отырып әңгімежасайды, сабақ тақырыбын анықтайды. Түйін сөздер: Ұлы Отан соғысы, қазақ жауынгерлері, қазақтың қайсар ұлы, Украина, Вася т.б. Шығарма авторы, партизан-жазушы Қ.Қайсенов туралы мәлімет беріледі. |
Слайд |
|||||||||||
|
Ортасы |
Мағынаны тану. -Қ.Қайсенов деген кім? -Қандай шығармаларын білесіздер?
2-тапсырма. «Әдеби шеңбер» стратегиясы. Топтық тапсырмалар: Талқылаушы-шығарманың тақырыбын,мазмұнын айтады. Белгілеуші-шығарма желісі бойынша сұрақ дайындайды Байланыстырушы-өмірмен байланыстырады Топ шешені-шығарма мазмұнына қатысты мақал-мәтел айтады Қорытындылаушы- шығарманың негізгі идеясын айтады. 3-тапсырма. Төмендегі кестені толтырыңыз. ЖЖ
4-тапсырма . «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі 1-қадам. Шығармадан үзінді оқыту, оқылған мәтіннің мазмұнына, кейіпкер бейнесіне байланысты әр деңгейлі сұрақтар дайындау; 2-қадам. Оқушылар оқығандары бойынша бір-біріне сұрақтар қояды және талқылайды. Кейіпкер бейнесін ашатын үзінділерді тауып, жаттайды. Кері байланыс. Әр топтың әділ бағалаушыларына сөз беріледі. Топ оқушыларының жұмысы бағаланады. |
«Қасым» фильмі: https://www.youtube.com/watch?v=UW51iigWrdo
https://kaztube.kz/video/190082
Kitap.kz |
|||||||||||
|
Соңы
|
Р «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ- не үйрендім? балаң үйрек- неден қиналдым? ортаң терек- сабақ ұнады ма? шылдыр шүмек- қандай жетістікке қол жеткіздім? |
|
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||
|
Қорытындылау |
. |
||||||||||||
|
1. Сабақ барысына өзгертулер енгіздіңіз бе? Неге? 2. Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? |
Жаңартылған білім беру бағдарламасы бойынша оқу мақсатына сүйене отырып сабақ жоспарын жасадым.Оқушы критериалды бағалау және балдық тапсырмалар арқылы жұмыс жасайды. |
||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1:Критериалды бағалау 2:Жек,топтық жұмыстар Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1: 2: |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі
Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі
|
Тақырыбы: |
Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі |
||||||||||||
|
Күні, айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||
|
7-сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
көркем шығарманың мазмұны мен пішіні (Т/Ж1); әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау (7.Т/Ж1) |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: шығарманың мазұнын баяндайды. |
||||||||||||
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: повестің негізгі ойы мен идясын анықтайды; |
||||||||||||
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Повестің сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі; |
Шығарманың тақырыбын,мазмұнын айтады; Повестің негізгі ойы мен идясын анықтайды; Шығарма желісі бойынша сұрақ дайындайды; |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаты |
Ұлы Отан соғысы, қазақ жауынгерлері |
||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Соғыс басталмай тұрғандағы бейбіт өмір салтанаты туралы өз ойларыңды білдіріңдер. Кішкентай Серік анасы екеуі қайдан келді? Ойын баласы Серіктің ерте есеюіне не себеп болды? |
|||||||||||||
|
Алдынғы оқу: |
М.Әуезов «Көксерек» |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы
|
Ұйымдастыру. Топқа бөлу.«Мозайка» әдісі арқылы бөлу. Жағымды ахуал тудыру (бағалаушыны таңдау) Оқушыларға жақсы қасиеттер жазылған стикерлер таратылады: Қызығушылықты ояту. Бейнефильмнен үзінді. Оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды. «Түйінді сөздер» Оқушыларға проектор арқылы немесе парақшаларда түйінді сөздер тізімі беріледі. Олар топтарда сол сөздерді пайдалана отырып әңгімежасайды, сабақ тақырыбын анықтайды. Түйін сөздер: Ұлы Отан соғысы, қазақ жауынгерлері, қазақтың қайсар ұлы, Украина, Вася т.б. Шығарма авторы, партизан-жазушы Қ.Қайсенов туралы мәлімет беріледі. |
Слайд |
|||||||||||
|
Ортасы |
Мағынаны тану. -Қ.Қайсенов деген кім? -Қандай шығармаларын білесіздер?
2-тапсырма. «Әдеби шеңбер» стратегиясы. Топтық тапсырмалар: Талқылаушы-шығарманың тақырыбын,мазмұнын айтады. Белгілеуші-шығарма желісі бойынша сұрақ дайындайды Байланыстырушы-өмірмен байланыстырады Топ шешені-шығарма мазмұнына қатысты мақал-мәтел айтады Қорытындылаушы- шығарманың негізгі идеясын айтады. 3-тапсырма. Төмендегі кестені толтырыңыз. ЖЖ
4-тапсырма . «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі 1-қадам. Шығармадан үзінді оқыту, оқылған мәтіннің мазмұнына, кейіпкер бейнесіне байланысты әр деңгейлі сұрақтар дайындау; 2-қадам. Оқушылар оқығандары бойынша бір-біріне сұрақтар қояды және талқылайды. Кейіпкер бейнесін ашатын үзінділерді тауып, жаттайды. Кері байланыс. Әр топтың әділ бағалаушыларына сөз беріледі. Топ оқушыларының жұмысы бағаланады. |
«Қасым» фильмі: https://www.youtube.com/watch?v=UW51iigWrdo
https://kaztube.kz/video/190082
Kitap.kz |
|||||||||||
|
Соңы
|
Р «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ- не үйрендім? балаң үйрек- неден қиналдым? ортаң терек- сабақ ұнады ма? шылдыр шүмек- қандай жетістікке қол жеткіздім? |
|
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||
|
Қорытындылау |
. |
||||||||||||
|
1. Сабақ барысына өзгертулер енгіздіңіз бе? Неге? 2. Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? |
Жаңартылған білім беру бағдарламасы бойынша оқу мақсатына сүйене отырып сабақ жоспарын жасадым.Оқушы критериалды бағалау және балдық тапсырмалар арқылы жұмыс жасайды. |
||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1:Критериалды бағалау 2:Жек,топтық жұмыстар Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1: 2: |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
ефлекcия












