|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Вандализм және бұзақылық» |
|
|
Қауіпсіздік сабағы. |
«ҚАУІПТІ ХОББИ ЖӘНЕ СЕРУЕНДЕУ ОРЫНДАРЫ» |
|
|
Апта дәйексөзі |
Отанды сүю – отбасынан басталады! |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға вандализм туралы түсінік қалыптастыру, бұзақылық әрекеттері үшін жауапкершілік туралы ақпарат беру және оқушыларды жақсылыққа тәрбиелеу |
|
|
Құндылық |
Әділдік және Жауапкершілік Құқық қорғау органдарының, билік пен қоғамның
бірлескен күш-жігерімен ғана вандализм деңгейі төмендеуі мүмкін.
Бұл – ұлттық мәдени мұраны сақтауға мүмкіндік
береді. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
|
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар мен амандасып,түгендеу. «Жақсы сөз-жарым ырыс»трининг. Мұғалім: Бала тәрбиелеудегі маңызды болып саналатын ең басты қағида – баланың бойына рухани құндылықтарды сіңіру. Баланың бойына имани тәрбиенің дәні анасының құрсағында жатқанында көктей бастайтыны туралы көпшілігіміз біле бермейміз, білсек те оған аса мән бермейді екенбіз. Халқымыз, бала тәрбиесі ана сүтімен даритынын әуелден білген және оған аса ыждаһаттылықпен, жауапкершілікпен қараған. Сұрақ:Вандализм деген сөзді қалай түсінесіңдер оқушылыр? |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Оқушылар шеңберді айнала тұрып,бір біоіне жақсы сөздер айтады
|
слайд
|
|
Сабақ басы (5 мин) |
Мұғалім: Вандализм – қоғам мен мәдени құндылықтарға үлкен зиян келтіретін қылмыс түрі. Соңғы кездері Қазақстанда қоғамдық орындар мен тарихи нысандардың бүлінуі жиілеп кетті. Бұл мәселе тек материалдық шығындармен шектелмей, әлеуметтік шиеленіс пен моральдық құндылықтарға да әсер етуде. Мемлекет пен қоғам бұл түйткілді қалай шешуде, қандай шаралар қолданылуда? |
Біз тәуелсіз елде өмір сүрудемізз. Біздің алаңсыз білім алуымызға, бақытты балалық шағымызға барлық жағдай жасалған. Арықарайда бақытты өмір сүруіміз үшін бұзақылықпен айналыспауымыз қажет. Айналамызға мейіріммен қарауымыз керек. |
Презентация |
|
Ортасы (20 мин) |
Мұғалім: Жастар арасында вандализм наразылықтың бір түрі немесе өзін-өзі растау тәсіліне айналып барады. Агрессия, стресс және қоғамға қарсы мінез-құлық сияқты жеке психологиялық мәселелер вандализмге әкеп соғады.Соңғы жылдары елімізде тарихи ескерткіштерді, рухани-мәдени құндылықтарды, қоғам мүлкін қасақана жою, тып-типыл тонау әрекеттері жиі орын ала бастады. Аялдамаларда сынған әйнек, қираған орындық, жабыстырылған, жұлынған хабарландыруларды жиі көреміз. Қоғам меншігіне атүсті қарайтын, өзгенің мүлкін сыйламайтын, ойына келгенін ойрандап, қасақана қиратып, бүлдіріп жүретін бұзақыларға шектеу қою мәселесіне Мемлекет басшысы да баса назар аударып отыр. «Вандализм, кейбір азаматтарымыздың тәртіпсіздігі, мәдениетсіздігі, неше түрлі тұрмыстық жанжалдар еліміздің халықаралық аренадағы абыройына нұқсан келтіретін болды. Біздің негізгі мақсатымыз – заңды қатаң сақтау, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету. Біз мәдениетті, білімді, ғылымды дамыту арқылы қазіргі ашық әлемнің бір бөлшегі болуға ұмтылуымыз керек», – деді Қасым-Жомарт Тоқаев биылғы Жолдауында. Вандализм (лат. vandalism) — мәдени-тарихи ескерткіштерді, басқа да рухани мәдениет құндылықтарды, қоғамдық орындардағы мүліктерді аяусыз, қасақана жою, қиратып бүлдіру, тып-типыл тонау әрекеті. Сілтеме: hhttps://youtu.be/sMpL2hIcxwM
Қауіпсіздік сабағы. «ҚАУІПТІ ХОББИ ЖӘНЕ СЕРУЕНДЕУ ОРЫНДАРЫ» Сабақтың барысыКіріспе (2 минутқа дейін)
Негізгі бөлім (6 минутқа дейін)
сенімді ересек адамның көмегіне жүгіну, сенімдерін ұстану, қысымға берілмеу, салдары туралы ойлау).
|
Мұғалімді тыңдайды, өз ойымен бөлісіеді
Ведио роликті көріп,талдау жүргізеді. Эссе жазу
Сабақты қорытындылау. Көшеде қауіпсіз жүріс-тұрыс ережелері бар жадынамалар тарату. Пайдалы сілтеме: https://drive.google.com/file/d/1alWN8U2OxJLUEaa3zxdD0Ls94PpziMof/view https://drive.google.com/file/d/1rJTUrgLk4rS4sPyqdBCOEbG94uh58A77/view
|
Презентация
Слайд |
|
Соңы (2 мин) Кері байланыс |
Қорытынды: Рефлексия. «Ашық микрофон»әдісі Оқушылар бүгінгі сабақ туралы өз пікірлерін айтады. |
|
Слайд |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Құқық бұзушылық және бұзақылық тәрбие сағаты.docx
Құқық бұзушылық және бұзақылық тәрбие сағаты.docx
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Вандализм және бұзақылық» |
|
|
Қауіпсіздік сабағы. |
«ҚАУІПТІ ХОББИ ЖӘНЕ СЕРУЕНДЕУ ОРЫНДАРЫ» |
|
|
Апта дәйексөзі |
Отанды сүю – отбасынан басталады! |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға вандализм туралы түсінік қалыптастыру, бұзақылық әрекеттері үшін жауапкершілік туралы ақпарат беру және оқушыларды жақсылыққа тәрбиелеу |
|
|
Құндылық |
Әділдік және Жауапкершілік Құқық қорғау органдарының, билік пен қоғамның
бірлескен күш-жігерімен ғана вандализм деңгейі төмендеуі мүмкін.
Бұл – ұлттық мәдени мұраны сақтауға мүмкіндік
береді. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
|
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар мен амандасып,түгендеу. «Жақсы сөз-жарым ырыс»трининг. Мұғалім: Бала тәрбиелеудегі маңызды болып саналатын ең басты қағида – баланың бойына рухани құндылықтарды сіңіру. Баланың бойына имани тәрбиенің дәні анасының құрсағында жатқанында көктей бастайтыны туралы көпшілігіміз біле бермейміз, білсек те оған аса мән бермейді екенбіз. Халқымыз, бала тәрбиесі ана сүтімен даритынын әуелден білген және оған аса ыждаһаттылықпен, жауапкершілікпен қараған. Сұрақ:Вандализм деген сөзді қалай түсінесіңдер оқушылыр? |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Оқушылар шеңберді айнала тұрып,бір біоіне жақсы сөздер айтады
|
слайд
|
|
Сабақ басы (5 мин) |
Мұғалім: Вандализм – қоғам мен мәдени құндылықтарға үлкен зиян келтіретін қылмыс түрі. Соңғы кездері Қазақстанда қоғамдық орындар мен тарихи нысандардың бүлінуі жиілеп кетті. Бұл мәселе тек материалдық шығындармен шектелмей, әлеуметтік шиеленіс пен моральдық құндылықтарға да әсер етуде. Мемлекет пен қоғам бұл түйткілді қалай шешуде, қандай шаралар қолданылуда? |
Біз тәуелсіз елде өмір сүрудемізз. Біздің алаңсыз білім алуымызға, бақытты балалық шағымызға барлық жағдай жасалған. Арықарайда бақытты өмір сүруіміз үшін бұзақылықпен айналыспауымыз қажет. Айналамызға мейіріммен қарауымыз керек. |
Презентация |
|
Ортасы (20 мин) |
Мұғалім: Жастар арасында вандализм наразылықтың бір түрі немесе өзін-өзі растау тәсіліне айналып барады. Агрессия, стресс және қоғамға қарсы мінез-құлық сияқты жеке психологиялық мәселелер вандализмге әкеп соғады.Соңғы жылдары елімізде тарихи ескерткіштерді, рухани-мәдени құндылықтарды, қоғам мүлкін қасақана жою, тып-типыл тонау әрекеттері жиі орын ала бастады. Аялдамаларда сынған әйнек, қираған орындық, жабыстырылған, жұлынған хабарландыруларды жиі көреміз. Қоғам меншігіне атүсті қарайтын, өзгенің мүлкін сыйламайтын, ойына келгенін ойрандап, қасақана қиратып, бүлдіріп жүретін бұзақыларға шектеу қою мәселесіне Мемлекет басшысы да баса назар аударып отыр. «Вандализм, кейбір азаматтарымыздың тәртіпсіздігі, мәдениетсіздігі, неше түрлі тұрмыстық жанжалдар еліміздің халықаралық аренадағы абыройына нұқсан келтіретін болды. Біздің негізгі мақсатымыз – заңды қатаң сақтау, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету. Біз мәдениетті, білімді, ғылымды дамыту арқылы қазіргі ашық әлемнің бір бөлшегі болуға ұмтылуымыз керек», – деді Қасым-Жомарт Тоқаев биылғы Жолдауында. Вандализм (лат. vandalism) — мәдени-тарихи ескерткіштерді, басқа да рухани мәдениет құндылықтарды, қоғамдық орындардағы мүліктерді аяусыз, қасақана жою, қиратып бүлдіру, тып-типыл тонау әрекеті. Сілтеме: hhttps://youtu.be/sMpL2hIcxwM
Қауіпсіздік сабағы. «ҚАУІПТІ ХОББИ ЖӘНЕ СЕРУЕНДЕУ ОРЫНДАРЫ» Сабақтың барысыКіріспе (2 минутқа дейін)
Негізгі бөлім (6 минутқа дейін)
сенімді ересек адамның көмегіне жүгіну, сенімдерін ұстану, қысымға берілмеу, салдары туралы ойлау).
|
Мұғалімді тыңдайды, өз ойымен бөлісіеді
Ведио роликті көріп,талдау жүргізеді. Эссе жазу
Сабақты қорытындылау. Көшеде қауіпсіз жүріс-тұрыс ережелері бар жадынамалар тарату. Пайдалы сілтеме: https://drive.google.com/file/d/1alWN8U2OxJLUEaa3zxdD0Ls94PpziMof/view https://drive.google.com/file/d/1rJTUrgLk4rS4sPyqdBCOEbG94uh58A77/view
|
Презентация
Слайд |
|
Соңы (2 мин) Кері байланыс |
Қорытынды: Рефлексия. «Ашық микрофон»әдісі Оқушылар бүгінгі сабақ туралы өз пікірлерін айтады. |
|
Слайд |
шағым қалдыра аласыз























