Тәрбие сағаты: «Бала құқығы-асыл қазына»
Мақсаты: а) Адам құқықтарын сақтау, өз құқықтары мен міндеттерін
жүзеге асыруға дайындық қабілеттілігін қалыптастыру.
ә) Оқушыларға адам құқығы, бала құқығы, құқықты алаң, оқушының
құқығы мен міндеті ұғымдарын меңгерту, проблемалық жағдаяттарды
құқықтық тәсілмен шешуге үйрету.
б) Оқушыларға өз құқықтары мен еркіндіктерін шектеп ұстау
міндеттілігі туралы, құқықтық нормативтік актілерді орындай,
құрметтей білуге үйрету, адамгершілікке, елжандылыққа, құқықтық
сауаттылыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Ата Заң, тәртіп туралы нақыл сөздер, Қазақстан
Республикасындағы баланың құқықтары туралы Заңы, интерактивті
тақта.
Сабақтың түрі:
құқықтық сауаттандыру
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру
кезеңі
ІІ. Кіріспе
Мұғалімнің Заң туралы кіріспе
сөзі
ІІІ. Негізгі бөлім
Тренинг «қол соғыңыздар, егер …»
ойыны
«Бала құқығы туралы халықаралық конвенция»
Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы Заңы
Заң сөздікшесі
Балаларды қорғауға арналған халықаралық күндер
«Әрекет-қабілеттілік пирамидасы»
«Қызықты сұрақтар»
Жағдаятты шешу
Топтық
жұмыс
Рефлексия «Әділдік
таразысы».
1.Гимн орындалады. (сынып ұжымы)
Тренинг барысы:.
«Қол соғыңыздар, егерде …» ойыны
— сіздер бүгін жақсы көңіл-күймен және жаңа білім алуға
келсеңіздер;
— кімді адам құқығы, оның ішінде баланың құқықтары ойландырады;
— кім адам құқықтарын және бала құқықтарын сақтап және құрметтей
отырып жұмыс істеуге дайын.
Заң дегеніміз- қоғамның негізгі тірегі. Қоғам деп отырғанымыз-мына
біздер. Ата Заңымыз- еліміздің рәміздерінің бірі. Елбасымыз
Нұрсұлтан Назарбаев «Конституция — бұл да ел рәміздерінің бірі.
Сондықтан негізгі Заңды елдің Туы, Әнұраны, және Елтаңбасы секілді
қадірлеу, құрметтеу-біздің парызымыз» деген. Сондықтан әрбір
адамның заң талабына бағынып жат қылықтар, өрескел тәртіп
бұзушылыққа бармауы, өзіне жүктелген міндетті уақытылы орындаудың
өзін еліміздің Ата Заңын, халықты құрметтеуі деп білуімізге
болады.
Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы
Қазақстан Республикасының 2002 жылығы 8
тамызда № 345 Заңы Конституция- елдің барлық ережелері жинақталған
мемлекеттің негізгі құжаты. Сондықтан да біз оны Ата Заң деп
құрметтейміз. Әрбір адам өзінің де, өзге елдің заңына бағынуға
міндетті. Әр мемлекеттің өзіне тән заңы бар. Олай
болмағанда дүние астаң-кестеңі шығып, небір жан түршігерлік
нәрселер болар еді. Сан мыңдаған жылдар бұрын адамзат пайда болды.
Міне, сонымен қатар түрлі мәселелер де туындай бастады. «Адамдар не
істеуге болады, не істей алады?» деген сұрақтар туындай бастады.
Міне, осы кезде әр елдің заңы, ережелері шыға бастады.
Міне, балалар, адамның шыр етіп жерге түскен минутынан бастап оның
өмірін, денсаулығын, тыныштығын қорғап отырған заң бар. Бұл
заң- 1948 жылы
10-желтоқсанда қабылданған «Адам
құқығының жалпыға бірдей декларациясы», сонымен қатар
1959 жылы қабылданған «Бала құқықтары декларациясы». Міне осы
декларациядан кейін 61 ел қол қойған 1989 жылы 20-қарашада «Бала құқығы туралы конвенция»
қабылданды. Қазірде бұған 91
мемлекет кірген.
Конвенция дегеніміз- арнаулы мәселелер жөніндегі келесім шарт.
Осы Конвенция негізінде 2002 жылы тамызда Қазақстанда «Бала құқығы
туралы» Заң қабылданды. Бұл Заң 10 тарау, 53 баптан
тұрады. 2002 жылы 2-қыркүйекте
Қазақстан «Бала құқығы туралы конвенцияға» қол
қояды, сөйтіп қазақстанның «Бала
құқығы туралы заңы» енгізілген.
«Бала құқығы туралы халықаралық конвенциядан» Конвенцияға кіретін құқықтардың бәрі барлық балаға бірдей
тарайды. Конвенцияға қол қойғаннан кейін балаларды кемсітуден
қорғауға және олардың құқықтарын жүзеге асыруға жәрдемдесу үшін
белсенді шаралар қолдану міндетін мемлекет өзіне
алады.
«Бала құқығы туралы
халықаралық конвенциядан»
— Мемлекет әрбір баланың аман-сау өсіп, жан-жақты дамуын қамтамасыз
етеді.
— Бала өмірге келе салысымен тіркеуге алынады және өзіне есім мен
азаматтық алуға құқылы.
— Әрбір бала өз отбасында ата-анасымен бірге өмір сүруге
құқылы.
— Бала мектепте кінәлі болғанда да оны ешкім ұрып жазалауға,
кемсітіп қорлауға құқығы жоқ.
— Бала тынығуға және мәдени демалуға құқылы.
— Әрбір баланың ой-пікір, ар-ождан және дін еркіндігіне құқығы
бар.
— Бала өзі қалаған спорт түрімен шұғылдануға құқылы.
— Бала денсаулығын сақтауға, емделуге құқылы.
— Бала өз ойын еркін айтуға құқылы.
Балалар адамға қатысты
барлық құқықтарға ие, бірақ ересектерге қарағанда өз құқықтарын
қорғау мүмкіндіктері аз болғандықтан ерекше құқықтық қорғауды қажет
етеді. Қазақстанда балалардың құқығын қорғау үшін арнайы күндер
берілген.
1-маусым Балаларды қорғаудың халықаралық күні
20-қараша Балалардың дүниежүзілік күні
10-желтоқсан Адам құқығы күні
10-желтоқсан 1948 жылы Адам құқықтарының жалпыға ортақ
Декларациясын БҰҰ қабылдады.
1959 жылы Әлемде бала құқығының халықаралық күнін мерекелеу
Декларацияны жариялаудан басталды.
1979 жылы Балалардың халықаралық жылы өтті
20-қараша 1989 жылы БҰҰ-да Бала құқықтары туралы Конвенция
қабылданды
28-қазан 1993 жылы Қазақстан Республикасының тұңғыш Конституциясы
қабылданды
8-маусым 1995 жылы Қазақстан Бала құқықтары туралы Конвенцияны
бекітті.
«Әрекет-қабілеттілік пирамидасы».
40 жас- Президент
30 жас -Сенат депутаты
25 жас – Полиция, сот
20 жас- Маслихат депутаты
18 жас- Сайлау, үйлену құқығы
17 жас- Өсиет жазу құқығы
16 жас- Төлқұжат, еңбек ету құқығы, қылмыстың барлық түрлері
бойынша жауапқа тартылу
15 жас- Жұмыс істеу (рұқсатпен)
14 жас- Қылмыстық ісі үшін жауапқа тартылу, еңбекақыға иелік
ету
10 жас- Асырап алуға, қорғаныш болуға келісім беру, ата-аналардың
бірімен тұруын
таңдау құқығы
6-7 жас-Тұрмыстық келісім шааралар, мектепке оқуға баруға
0 жас- Туу, құқық қабілеттілікке ие болу
«Менің құқығым»
І бөлім «Құқықтық
сауаттылық – заман талабы».
1. Құқық деген не? (Мемлекет шығарған немесе
бекіткен тәртіп ережелерінің жиынтығы)
2. Адам құқықтары мен бостандықтары туралы
Декларацияны қандай ұйым қабылдады?
(БҰҰ).
3.БҰҰ-ның мақсаты не?(Әлемде бейбітшілікті
сақтау,адам құқықтары мен бостандықтарын қорғау).
4.Бала құқығы туралы Конвенцияға Қазақстан
Президенті қай жылы қол қойды?
(1995 ж.Нью-Иорк қаласында156-мемлекет болып қол
қойды).
5.Қазақстан Республикациясының азаматтары қандай
білім алуға міндетті?(орта).
6.Қазақстанның әрбір азаматының ең басты құқығын
ата.(әркімнің өмір сүруге құқығы бар).
7.Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары
туралы заң қашан қабылданды?
(2002 жылы 8-тамызда).
8.Заң бойынша бала деп кімді атайды?(18 жасқа
толмаған адам).
9.Бала құқығы туралы Конвенция қашан
қабылданды?(1989 жылы 20- қарашада).
10.Әлемде ең алғаш конституция қай елде жазылған?
(АҚШ-та).
11.Адамның ешкім қол сұғуға болмайтын құқығы
не?(Бостандық).
12.Қылмыстық жауапкершілікке тартылатын жас
шамасы(16 жас,ерекше ауыр қылмысқа 14 жастан
тартылады).
13.Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы
қашан қабылданды?(1948 жылы 10-желтоқсанда).
14.Қай жастан бастап жасөспірімдердің еңбекке
араласуға құқығы бар?(14 жастан).
15.Қазақстандағы ең қымбат қазына
(адам).
16.»Жеті жарғы» заң жинағының авторы (Тәуке
хан).
17.Қазақстан БҰҰ-ға қашан мүше болды?(1992
жылы).
18.Өз тағдырыңды өзің шешудің тарихи
мүмкіндігі(тәуелсіздік).
19.Отанға деген сүйіспеншілік
(патриотизм).
20.Баланың құқығы туралы заң неше тарау, неше
баптан тұрады?(10 тарау,53 баптан).
ІІ бөлім
Жағдаят талдау
-
Нұрланның ата –анасының қылығын қалай түсінуге
болады.
-
Сырт тараптың міндеті
-
Сынып жетекшісі ретінде
міндетіңіз
-
Ата –ананың бала алдындағы міндеттері мен
құқықтары
ІІІбөлім постер қорғау
Қорытынды: Ата Заң- қорғанымыз. «Азамат жолы-ар
жолы» демекші, ешкімнің ала жібін аттамай, өз
құқымызды да, өзгенің құқығың
да бұзбай тәуелсіз елдің арқа сүйер айбынды, ақылды ұл-қызы болып
өсейік.
«Еліміздің ертеңгі тағдыры сіздермен байланысты» деген еді
Елбасымыз Нұрсұлтан Назарбаев. Ендеше сабағымыөдың соңынды сендерге
мынадай үндеу тастағым келеді.
Үндеу:
Жас жеткіншек! Сен өзіңді құрметтеуге
тиіссің. Бойындағы бар қабілетіңді тек жақсылыққа бағыттай біл.
Зиянды әдеттерден, ішімдіктен, шылымнан, есірткіден аулақ бол.
Ар-намысыңды биік ұста. Өз тағдырың-өз қолыңда. Өзіңе сен. Өзіне
сенімді адам ғана өзгелердің теріс әсеріне бағындай өзін сақтай
алады.
Тәртіпті бол, өз құқығыңды дұрыс пайдалан. Сен ел үшін керексің,
өйткені сен- тәуелсіз еліміздің
болашағысың.