Тексерілді: ___________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жария құқық Мектеп: №23 Т. Рысқұлов атындағы орта мектебі Күні: 28.11.2024 жыл. 29.11.2024 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Сегизбаева А. Д. Пәні: Құқық негіздері Сынып: 10 «А», «Ә», «Б» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қылмыстық кодекс қылмыстық құқықтың негізгі қайнар көзі ретінде |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.2.4.1 - қылмыстық кодекстің мазмұны мен құрылымын анықтау; 10.2.4.2 - нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіру |
|
Сабақ мақсаты |
-қылмыстық кодекстің мазмұны мен құрылымын анықтайды; - нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіреді.
Барлық оқушылар орындайды: «Қылмыстық кодекс» ұғымымен және оның құрылымымен танысады; Қылмыстық құқық нормаларның құрылымын анықтайды; Қылмыстық заң дегеніміз не? екенін анықтайды (білу, түсіну) Басым бөлігі орындайды: Нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіреді (қолдану) Кейбір оқушылар орындайды: Диспозицияның тұрлеріне сипаттама береді, талдайды (қолдану, талдау) |
|
Құндылықтарға баулу |
- ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП Заң мен құқықтық актілерді дұрыс түсіндіре алуы және түсіне білу • Құқықтық білімді нақты өмірде, нақты практикалық жағдайларды шешуде өз бетінше қолдана білу |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы: |
Білім алушылармен амандасамын, сыныпты түгендеймін, сыныпты 3-топқа АВС-әріптері арқылы бөлемін, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбымен оқу мақсатымен таныстырамын. |
Амандасады. Топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбын жазады, мақсатымен танысады. |
Тамаша! Керемет! |
АВС әріптері |
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
Б 1-тапсырма: 1-топ: «Қылмыстық кодекс» ұғымын анықтаңдар 2-топ: Қылмыстық құқық нормаларының құрылымын анықтаңдар
Қылмыстық құқық нормаларының құрылымы
3-топ: Қылмыстық заң дегеніміз не? екенін анықтаңдар Басым бөлігі орындайды: «Үш қадамдық сұқбат» әдісімен жұппен және жеке орындайды. 2-тапсырма: Нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіріңдер Жағдаят: ҚР-ның Қылмыстық кодексіндегі 99-бап «Адам өлтіру», 188-бап «тонау», 205-бап «Ақпаратқа, ақпараттық жүйеге немесе телекоммуникациялар желісіне құқыққа сайымсыз қол жеткізу» баптарын оқып үйрендіңдер. Әрбір қағиданың депозициясы мен санкциясын анықтаңдар. Кейбір оқушылар орындайды: Тірек сызбамен жеке жұмыс жасайды 3-тапсырма: Диспозицияның түрлеріне сипаттама беріңдер
Диспозицияның түрлері
ЕБҚО тапсырмасы: тақырып соңындағы деңгейлік тапсырманы орында |
Дескриптор: -Қылмыстық кодекс қылмыстық құқықтық жалғыз қайнар көзі болып табылатынын анықтайды; - Қылмыстық құқық нормаларының құрылымы: гипотеза, диспозиция, санкция құрылымын анықтайды; -Қылмыстық заң-қылмыс жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартуды реттейтін мемлекеттік биліктің жоғарғы ұйымы-Парламент қабылдаған нормативтік құқықты акт екенін түсіндіреді; -«Аялдама» әдісімен мәтінді топта оқиды, талқылайды, келесі топтарға барып, түсіндіреді, постермен жұмыс жасайды; - Топтық бағалау Дескриптор: -бірінші оқушы- ҚР-ның Қылмыстық кодексіндегі 99-бап «Адам өлтіру», 188-бап «тонау», 205-бап «Ақпаратқа, ақпараттық жүйеге немесе телекоммуникациялар желісіне құқыққа сайымсыз қол жеткізу» баптарына талдау жүргізеді; -екінші оқушы-Әрбір қағиданың депозициясы мен санкциясын анықтайды; -үшінші оқушы- екеуінің пікірлерін тыңдап, қорытынды жасайды, баға береді; -Топтық бағалау Дескриптор: -Қарапайым диспозиция қылмыс белгілерін ашпай, тек қылмыстық іс-әрекеттерді атайтынын түсіндіреді; -Сипаттау диспозициясы қылмыстық әрекетті атап қана қоймай, оның белгілерін де ашып көрсетеді; -Бланкетті диспозиция қылмыстың нақты белгілерін сипаттамайды, оны құқықтың басқа салаларына немесе нормативті актілерге бағыттайтынын анықтайды; -Сілтемелік диспозиция қылмыстың белгілерін суреттемейді, оларды анықтау үшін ҚК-нің басқа баптарына немесе басқа бөлігіне бағыттайтынын анықтайды; -Кестеге жазады, өз жұмыстарын түсіндіреді; -топтық бағалау Дескриптор: -деңгейлік тапсырманы орындайды. |
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі 1-4 балл аралығы Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі 1-4 балл аралығы Мадақтау 1-2 балл аралығы Мадақтау 5-7 балл аралығы |
оқулық, үлестірме материалдар, флипчарт қағаздары, маркерлер, бағалау парақтары |
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. Жазаша бағалау. «Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады. Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады:
Үйге : тақырыптық тест жаттау Критерийге сай бағаны білімкласқа салу
|
Рефлексия жасайды. Өзін-өзі критерийге сай бағалайды. Үйге тапсырма алады
|
Тамаша! Керемет! |
жазбаша бағалау парағы |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қылмыстық кодекс қылмыстық құқықтың негізгі қайнар көзі ретінде
Қылмыстық кодекс қылмыстық құқықтың негізгі қайнар көзі ретінде
Тексерілді: ___________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жария құқық Мектеп: №23 Т. Рысқұлов атындағы орта мектебі Күні: 28.11.2024 жыл. 29.11.2024 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Сегизбаева А. Д. Пәні: Құқық негіздері Сынып: 10 «А», «Ә», «Б» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қылмыстық кодекс қылмыстық құқықтың негізгі қайнар көзі ретінде |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.2.4.1 - қылмыстық кодекстің мазмұны мен құрылымын анықтау; 10.2.4.2 - нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіру |
|
Сабақ мақсаты |
-қылмыстық кодекстің мазмұны мен құрылымын анықтайды; - нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіреді.
Барлық оқушылар орындайды: «Қылмыстық кодекс» ұғымымен және оның құрылымымен танысады; Қылмыстық құқық нормаларның құрылымын анықтайды; Қылмыстық заң дегеніміз не? екенін анықтайды (білу, түсіну) Басым бөлігі орындайды: Нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіреді (қолдану) Кейбір оқушылар орындайды: Диспозицияның тұрлеріне сипаттама береді, талдайды (қолдану, талдау) |
|
Құндылықтарға баулу |
- ЗАҢ ЖӘНЕ ТӘРТІП Заң мен құқықтық актілерді дұрыс түсіндіре алуы және түсіне білу • Құқықтық білімді нақты өмірде, нақты практикалық жағдайларды шешуде өз бетінше қолдана білу |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы: |
Білім алушылармен амандасамын, сыныпты түгендеймін, сыныпты 3-топқа АВС-әріптері арқылы бөлемін, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбымен оқу мақсатымен таныстырамын. |
Амандасады. Топқа бөлінеді. Сабақтың тақырыбын жазады, мақсатымен танысады. |
Тамаша! Керемет! |
АВС әріптері |
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
Б 1-тапсырма: 1-топ: «Қылмыстық кодекс» ұғымын анықтаңдар 2-топ: Қылмыстық құқық нормаларының құрылымын анықтаңдар
Қылмыстық құқық нормаларының құрылымы
3-топ: Қылмыстық заң дегеніміз не? екенін анықтаңдар Басым бөлігі орындайды: «Үш қадамдық сұқбат» әдісімен жұппен және жеке орындайды. 2-тапсырма: Нақты өмірлік жағдаяттарды қылмыстық құқық нормаларына сәйкестендіріңдер Жағдаят: ҚР-ның Қылмыстық кодексіндегі 99-бап «Адам өлтіру», 188-бап «тонау», 205-бап «Ақпаратқа, ақпараттық жүйеге немесе телекоммуникациялар желісіне құқыққа сайымсыз қол жеткізу» баптарын оқып үйрендіңдер. Әрбір қағиданың депозициясы мен санкциясын анықтаңдар. Кейбір оқушылар орындайды: Тірек сызбамен жеке жұмыс жасайды 3-тапсырма: Диспозицияның түрлеріне сипаттама беріңдер
Диспозицияның түрлері
ЕБҚО тапсырмасы: тақырып соңындағы деңгейлік тапсырманы орында |
Дескриптор: -Қылмыстық кодекс қылмыстық құқықтық жалғыз қайнар көзі болып табылатынын анықтайды; - Қылмыстық құқық нормаларының құрылымы: гипотеза, диспозиция, санкция құрылымын анықтайды; -Қылмыстық заң-қылмыс жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартуды реттейтін мемлекеттік биліктің жоғарғы ұйымы-Парламент қабылдаған нормативтік құқықты акт екенін түсіндіреді; -«Аялдама» әдісімен мәтінді топта оқиды, талқылайды, келесі топтарға барып, түсіндіреді, постермен жұмыс жасайды; - Топтық бағалау Дескриптор: -бірінші оқушы- ҚР-ның Қылмыстық кодексіндегі 99-бап «Адам өлтіру», 188-бап «тонау», 205-бап «Ақпаратқа, ақпараттық жүйеге немесе телекоммуникациялар желісіне құқыққа сайымсыз қол жеткізу» баптарына талдау жүргізеді; -екінші оқушы-Әрбір қағиданың депозициясы мен санкциясын анықтайды; -үшінші оқушы- екеуінің пікірлерін тыңдап, қорытынды жасайды, баға береді; -Топтық бағалау Дескриптор: -Қарапайым диспозиция қылмыс белгілерін ашпай, тек қылмыстық іс-әрекеттерді атайтынын түсіндіреді; -Сипаттау диспозициясы қылмыстық әрекетті атап қана қоймай, оның белгілерін де ашып көрсетеді; -Бланкетті диспозиция қылмыстың нақты белгілерін сипаттамайды, оны құқықтың басқа салаларына немесе нормативті актілерге бағыттайтынын анықтайды; -Сілтемелік диспозиция қылмыстың белгілерін суреттемейді, оларды анықтау үшін ҚК-нің басқа баптарына немесе басқа бөлігіне бағыттайтынын анықтайды; -Кестеге жазады, өз жұмыстарын түсіндіреді; -топтық бағалау Дескриптор: -деңгейлік тапсырманы орындайды. |
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі 1-4 балл аралығы Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі 1-4 балл аралығы Мадақтау 1-2 балл аралығы Мадақтау 5-7 балл аралығы |
оқулық, үлестірме материалдар, флипчарт қағаздары, маркерлер, бағалау парақтары |
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. Жазаша бағалау. «Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады. Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады:
Үйге : тақырыптық тест жаттау Критерийге сай бағаны білімкласқа салу
|
Рефлексия жасайды. Өзін-өзі критерийге сай бағалайды. Үйге тапсырма алады
|
Тамаша! Керемет! |
жазбаша бағалау парағы |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













