Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Статистикалық деректерді көрсету тәсілдері
|
Бөлім: |
5.4 С Диаграмма |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ниязова Би-Фатима |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Статистикалық деректерді көрсету тәсілдері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.4.3.2 дөңгелек, сызықтық және бағанды диаграммалар салу; 5.4.3.3 кесте немесе диаграмма түрінде берілген статистикалық ақпаратты алу; |
|
Ойлау дағдылары |
Түсіну,қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар статистикалық деректерді меңгереді, статистикалық деректерді көрсету тәсілдерін игереді.
С (ПДТ (психогенді),қыз бала Д,жасы 12-де) Статистикалық деректер орналасқан диаграмма түрлерін ажыратады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 10 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу,түгендеу,психологиялық дайындық жасау. 1. Бастапқы білімін еске түсіру үшін «Өрмекші әдісі» арқылы өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады. Әр топ тоқыма жіпті өткен тақырып бойынша сұрақ қойып лақтырады қағып алған оқушы сол сұраққа жауап береді, жауап бере алмаған жағдайда торға байланады.Осылай әр оқушыға сұрақтар қойылады. Қайта жіпті жинау үшін әр оқушы өзіне келген сұрақты жауабымен қайталап кері айтады. Торда қалған оқушы жауап бере алмаған сұраққа дайындалып тұрады. Жауабы болмаса достары көмектесіп құтқарып алады. Мақсаты: Жылдам жауап беруге,естеу сақтауға, бір-біріне қолдау көрсетуге дағдыландыру. 3 топқа бөлу. (диаграмма түрлері арқылы) «Дөңгелек», «Бағанды», «Сызықтық» Топқа бөлу үшін топ аттары жасырылып жазылған үш түрлі түстен тұратын фигураларды оқушыларға таңдату арқылы 3 топқа бөлу. Топқа бөлінетіндігін бұрын хабарламай, түстерді таңдаған соң айту.
1.Диаграмма деген не? 2. Диаграммалық есептерді шығарудың тәсілдері қандай? 3. Диаграммадағы статистикалық есептерді қалай шығаруға болады? |
Тренингті орындайды.
Таңдаған фигуралары бойынша әр оқушы өз тобына жайғасады.
|
Әрбір дұрыс жауапқа түрлі-түсті фигуралар беріліп отырады. |
Тоқыма жіп
Үлестірме қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс 10 мин |
Топтық жұмыс: «Кім жылдам?» әдісі Мақсаты: Берілген тапсырмаларды орындау барысында бірігіп әрі жылдам жұмыс жасауға жетелейді.
Дене шынықтыру сабағында оқушы қыз балалар 60 м жүгіру нормативін тапсырды. Нәтижелері кестеде берілген (фамилиялардың орнына оқушының журналдағы нөмірі берілген).
Норматив 10,5 с екені белгілі болса, осы кестені пайдаланып, бағанды диаграмма құр және сұрақ құрастыр.
Ерекше қолдауды қажет ететін оқушы топтық жұмыста диаграмма түрлерінің суреттерін ақ қағазға сызып, түрлерін ажыратып көрсетеді. |
Топтар «Әткеншек» әдісі арқылы әр топтан 1 оқушы шығып, келесі топқа өздері құрастырған сұрақ пен оның жауабын түсіндіреді.
|
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен бағаланады
Дескриптор: Осы тапсырманы орындау арқылы кестелер немесе диаграммалар түрінде берілген статистикалық ақпаратты алу мақсаты жүзеге асырылады. Диаграмма түрлерін ажырату |
Интербелсенді тақта (слайд 4)
Интербелсенді тақта (слайд 5) Ақ қағаз, түрлі-түсті қаламдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс 10 мин |
Жұптық тапсырма: «Жұппен жұмыс» әдісі Мақсаты: Балаларды басқа адамды естуге, тыңдауға, диалог жүргізуге, өз пікірін айтуға, дәлелдеуге, басқаның пікірімен санасуға мүмкіндік береді. Жұппен жұмыс істеуде балалар өз серігін өзі таңдайды.
1 - тапсырма Мына сурет бойынша 4 түрлі тағамның қайсысы қай қалада ең қымбат, қайсысы ең арзан екенін табыңыз. Диаграммада Қазақстанның үш қаласындағы кейбір негізгі тағамдардың орташа бағалара (теңгемен) берілген (2014 жылдың басында).
2 – тапсырма Кеcтедегі мәліметтерді пайдаланып, бағанды диаграмма салыңыз:
|

















