|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3В Қысқаша көбейту фрмулалары |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.10. а² - в²=(а – в)(а+в)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өрнектері түрлендіруде а² - в²=(а – в)(а+в)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Екі өрнектің қосындысының және айырмасының квадраттарының формулаларын және екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын оңнан солға қарай және керісінше қолданады 2. Формуланы амалдарды орындауда, көбейткіштерге жіктеуде,теңдеуді шешуде дұрыс қолданудың маңызын түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік мақсат Математикалық сөйлеу мәнерін қалыптастырады. Көпмүшені көпмүшеге көбейтеді, жақша ашу ережесін біледі,қысқаша көбейту формуласын қорытып шығара алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология Бірмүше, ұқсас мүше, көпмүше, бірмүшенің дәрежесі Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Сөз тіркестерін қолдана алады. Бірмүше дегеніміз... Көпмүше дегеніміз... Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін... Екі өрнектің квадраттарының айырымы... Екі өрнектің қосындысының квадраты.... Екі өрнектің айырмасының квадраты.... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Үйренген білімін есеп шығаруда және күнделікті өмірде пайдалану, бірігіп жұмыс істеу, бәсекеге қабілетті болу және ұйымшылдыққа тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
8, 9 және 10, 11 сыныптарға арналған алгебра, алгебра және анализ бастамалары пәндерінде оқылатын тақырыптар мен шығарылатын есептердің іргетасы болып табылады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Бірмүше, көпмүше, көпмүшелерді көбейту, бірмүшенің квадраты |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут 3 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңдері: 1. Оқушылармен амандасу. 2. Сыныпта психологиялық ахуал туғызу. Математика – ғылымдар патшасы деп Мойындаған бар ғылым жер шарында Сол қағида тағы да дәлелденбек Бүгінгі сабақ жоспарында!!! 3. Топқа бөлу. (Смарт бейдж арқылы 4 - топтарға бөліну) ІІ. «Қалам столдың ортасында» (Өткен материалдарды қайталау) Тапсырмалар: 1. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуді қалай түсінесіз? 2. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің неше тәсілі бар? 3. Топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу тәсілін сипаттаңыз. 4. 2в(а – 3) – 5с(3 – а) көбейткіштерге жіктеңіздер 5. (у – 5)(у +11)=0 теңдеуді шешіңіздер 6. (а+9)²+2а(а+9) өрнегін көбейткіштерге жіктеңіздер. |
А4 қағаз Дәптер Оқулық, слайд, түрлі- түсті маркерлер Смарт бейдж
Қаламдар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут 3 минут 5 минут 7 минут 5 минут |
ІІІ. «Мағынаны тану» (Жаңа мазмұнды ашу) 1) (а-в)(а+в) = (х+у)(х-у) = (m+n)(m-n) = (k+r)(k-r)= Әр топтан бір оқушы шығып, берілген тапсырманы тақтаға орындайды. Оқушылардың өздеріне анализ жасатып, формуланы қорытып шығарту, яғни (а-в)(а+в)=а2-в2 немесе а2-в2=(а-в)(а+в) Екі өрнектің квадраттарының айырымы екі өрнектің қосындысы мен айырмасының көбейтіндісіне тең. 2) 5²=5*5=25 а²=а*а
Бірінші және төртінші бағандағы жауаптарды салыстырыңдар? Қандай қорытындыға келдіңдер?
Бірінші және төртінші бағандағы жауаптарды салыстырыңдар? Қандай қорытындыға келдіңдер? Сонымен, екі өрнектің қосындысының квадраты бірінші өрнектің квадраты, екі еселенген бірінші және екінші өрнектердің көбейтіндісі мен екінші өрнектің квадратының қосындысына тең. (а+в)²=а²+2ав+в² немесе а²+2ав+в²=(а+в)² Екі өрнектің айырмасының квадраты бірінші өрнектің квадраты, екі еселенген бірінші және екінші өрнектердің көбейтіндісінің айырмасы мен екінші өрнектің квадратының қосындысына тең. (а-в)²=а²-2ав+в² немесе а²-2ав+в²=(а-в)²
ІV. Сергіту сәті
Б
Мұндағы менің мақсатым оқушыларға цифр мен санды ажырату дағдыларын қалыптастыру.
V. «Ойлан талда» (Оқулықпен жұмыс) 1. 49х2-121у2 2. Өрнекті ықшамда : (2-3в)(2+3в) 3. Теңдеуін шеш: х2-225=0 4. Өрнектің мәнін тап: 452-352 VІ. «Ой толғаныс» (Оқулықмен жұмыс) Көпмүше түрінде жаз:
5) (5-3x)²= 6) (b+7)2=
VІІ. «Жеке жұмыс». (Кестені толтыр)
|
Интербелсенді тақта, флипчарт, маркерлер және т.б.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут
2 минут |
VІІІ. «Т кестесі» (Сабақты қорытындылау) 1. 5х2-49у=(5х-7у)(5х+7у) 2. а²+2а+1=(а+1)² 3. (в – 6с)²=в²+12вс+36с² 4. 81а²-49в²=(9а+7в)(9а-7в) 5. 64в² - 48вс+9с²=(8в – 3с) 6. (11х+12у)(11х – 12у)=121х² - 144у²
ІХ. Рефлексия.
Чемодан – әрі қарай менің керегіме жарайды
Ет тартқыш – алған ақпаратты өңдеймін
Қоқыс шелегі – барлық ақпаратты тастаймын
.
|
Флипчарт, маркерлер.
Қиынды қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныпқа психолгиялық ахуал туғызу арқылы және топтастыру арқылы сынып оқушыларының арасында достық қарым қатынас орнатамын. «Қалам столдың ортасында» әдісін оқушылардың өткен білімдерін еске түсіруге бағыттадым. Жаңа сабақтың мазмұнын ашу ушін «Мағынаны тану» әдісін пайдаландым. «Ойлан, талда», «Ой толғаныс» әдіс – тәсілдерін күтілетін нәтижеге жеткен, жетпегенін білу үшін қолдандым. Сабақты қорытындылау үшін «Т кестесін» пайдаландым. Кейбір үлгерімі жақсы оқушыларға іріктелген тапсырмалар бердім.
|
Бағалау критерийлері бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар аударамын. |
Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ – мен байланыс. Оқушыларға қауіпсіздік ережелері ескертіліп, бір – бірін тыңдау, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқаша көбейту формулалары
Қысқаша көбейту формулалары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3В Қысқаша көбейту фрмулалары |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қысқаша көбейту формулалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.10. а² - в²=(а – в)(а+в)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өрнектері түрлендіруде а² - в²=(а – в)(а+в)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Екі өрнектің қосындысының және айырмасының квадраттарының формулаларын және екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын оңнан солға қарай және керісінше қолданады 2. Формуланы амалдарды орындауда, көбейткіштерге жіктеуде,теңдеуді шешуде дұрыс қолданудың маңызын түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік мақсат Математикалық сөйлеу мәнерін қалыптастырады. Көпмүшені көпмүшеге көбейтеді, жақша ашу ережесін біледі,қысқаша көбейту формуласын қорытып шығара алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология Бірмүше, ұқсас мүше, көпмүше, бірмүшенің дәрежесі Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Сөз тіркестерін қолдана алады. Бірмүше дегеніміз... Көпмүше дегеніміз... Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін... Екі өрнектің квадраттарының айырымы... Екі өрнектің қосындысының квадраты.... Екі өрнектің айырмасының квадраты.... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Үйренген білімін есеп шығаруда және күнделікті өмірде пайдалану, бірігіп жұмыс істеу, бәсекеге қабілетті болу және ұйымшылдыққа тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
8, 9 және 10, 11 сыныптарға арналған алгебра, алгебра және анализ бастамалары пәндерінде оқылатын тақырыптар мен шығарылатын есептердің іргетасы болып табылады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Бірмүше, көпмүше, көпмүшелерді көбейту, бірмүшенің квадраты |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут 3 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңдері: 1. Оқушылармен амандасу. 2. Сыныпта психологиялық ахуал туғызу. Математика – ғылымдар патшасы деп Мойындаған бар ғылым жер шарында Сол қағида тағы да дәлелденбек Бүгінгі сабақ жоспарында!!! 3. Топқа бөлу. (Смарт бейдж арқылы 4 - топтарға бөліну) ІІ. «Қалам столдың ортасында» (Өткен материалдарды қайталау) Тапсырмалар: 1. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуді қалай түсінесіз? 2. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің неше тәсілі бар? 3. Топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу тәсілін сипаттаңыз. 4. 2в(а – 3) – 5с(3 – а) көбейткіштерге жіктеңіздер 5. (у – 5)(у +11)=0 теңдеуді шешіңіздер 6. (а+9)²+2а(а+9) өрнегін көбейткіштерге жіктеңіздер. |
А4 қағаз Дәптер Оқулық, слайд, түрлі- түсті маркерлер Смарт бейдж
Қаламдар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут 3 минут 5 минут 7 минут 5 минут |
ІІІ. «Мағынаны тану» (Жаңа мазмұнды ашу) 1) (а-в)(а+в) = (х+у)(х-у) = (m+n)(m-n) = (k+r)(k-r)= Әр топтан бір оқушы шығып, берілген тапсырманы тақтаға орындайды. Оқушылардың өздеріне анализ жасатып, формуланы қорытып шығарту, яғни (а-в)(а+в)=а2-в2 немесе а2-в2=(а-в)(а+в) Екі өрнектің квадраттарының айырымы екі өрнектің қосындысы мен айырмасының көбейтіндісіне тең. 2) 5²=5*5=25 а²=а*а
Бірінші және төртінші бағандағы жауаптарды салыстырыңдар? Қандай қорытындыға келдіңдер?
Бірінші және төртінші бағандағы жауаптарды салыстырыңдар? Қандай қорытындыға келдіңдер? Сонымен, екі өрнектің қосындысының квадраты бірінші өрнектің квадраты, екі еселенген бірінші және екінші өрнектердің көбейтіндісі мен екінші өрнектің квадратының қосындысына тең. (а+в)²=а²+2ав+в² немесе а²+2ав+в²=(а+в)² Екі өрнектің айырмасының квадраты бірінші өрнектің квадраты, екі еселенген бірінші және екінші өрнектердің көбейтіндісінің айырмасы мен екінші өрнектің квадратының қосындысына тең. (а-в)²=а²-2ав+в² немесе а²-2ав+в²=(а-в)²
ІV. Сергіту сәті
Б
Мұндағы менің мақсатым оқушыларға цифр мен санды ажырату дағдыларын қалыптастыру.
V. «Ойлан талда» (Оқулықпен жұмыс) 1. 49х2-121у2 2. Өрнекті ықшамда : (2-3в)(2+3в) 3. Теңдеуін шеш: х2-225=0 4. Өрнектің мәнін тап: 452-352 VІ. «Ой толғаныс» (Оқулықмен жұмыс) Көпмүше түрінде жаз:
5) (5-3x)²= 6) (b+7)2=
VІІ. «Жеке жұмыс». (Кестені толтыр)
|
Интербелсенді тақта, флипчарт, маркерлер және т.б.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут
2 минут |
VІІІ. «Т кестесі» (Сабақты қорытындылау) 1. 5х2-49у=(5х-7у)(5х+7у) 2. а²+2а+1=(а+1)² 3. (в – 6с)²=в²+12вс+36с² 4. 81а²-49в²=(9а+7в)(9а-7в) 5. 64в² - 48вс+9с²=(8в – 3с) 6. (11х+12у)(11х – 12у)=121х² - 144у²
ІХ. Рефлексия.
Чемодан – әрі қарай менің керегіме жарайды
Ет тартқыш – алған ақпаратты өңдеймін
Қоқыс шелегі – барлық ақпаратты тастаймын
.
|
Флипчарт, маркерлер.
Қиынды қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныпқа психолгиялық ахуал туғызу арқылы және топтастыру арқылы сынып оқушыларының арасында достық қарым қатынас орнатамын. «Қалам столдың ортасында» әдісін оқушылардың өткен білімдерін еске түсіруге бағыттадым. Жаңа сабақтың мазмұнын ашу ушін «Мағынаны тану» әдісін пайдаландым. «Ойлан, талда», «Ой толғаныс» әдіс – тәсілдерін күтілетін нәтижеге жеткен, жетпегенін білу үшін қолдандым. Сабақты қорытындылау үшін «Т кестесін» пайдаландым. Кейбір үлгерімі жақсы оқушыларға іріктелген тапсырмалар бердім.
|
Бағалау критерийлері бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар аударамын. |
Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ – мен байланыс. Оқушыларға қауіпсіздік ережелері ескертіліп, бір – бірін тыңдау, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
алалар,
мына берілген суретте қандай цифрлар көріп отырсыздар. Топ бойынша
жұмыс жасау арқылы алдыңыздағы парақшаға
жазыңыздар.















