|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||
|
Пәні |
Алгебра |
|||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары. |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|||||||||||||||||||
|
Күні: 8.02.2023 |
Қатысушылар саны: 18 |
Қатыспағандар саны: 2 |
||||||||||||||||||
|
Сынып: |
7 « Г» |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру. |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарлама-сына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1,2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану ; 7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша қөбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу ; |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- қысқаша көбейту формулаларын академиялық тілде айта алады ; - тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолданады : - қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді көбейткіштерге жіктейді.. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, сыныптағы қажеттілікті түгелдеу, психологиялық ахуал қалыптастыру. Сыныпты «Формулалар » жазылған парақшалар арқылы 3 топқа топтастырамын 1-топ a²-b² 2-топ (a+b)3 3-топ a3 -b3 Сабақтың бастапқы кезеңінде оқушылар сабақ мақсатын, өздері ашады. « Осы тақырыпты оқу барысында сендер нені үйренесіңдер ? |
Сәлемдеседі. Сабаққа дайындалады. Топқа бөлу: 1-топ 2-топ 3-топ үш топқа бірігіп отырады. Оқу мақсатымен танысады. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Алгебра Алматы «Мектеп» баспасы, 2017 А.Е.Әбілқасымова , Т.П.Кучер |
||||||||||||||||
|
10 минут |
Алдыңғы білімді меңгерту . « Жанды математика» әдісі . Бұл әдіс бағдаршаам түстері арқылы оқушыларға қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай білуді,ауызша тұжырымдалған формулаларды жаза білуді үйретеді. «қызыл» түс-формуланы жазады. «сары»түс-формуланың аталуы «жасыл» түс-формуланың оқылуы Қысқаша көбейту формулалары Дарынды оқушы: сұрақтарға өз бетімен жауап береді. Word wall платформа арқылы оқушыларға тапсырмасы беріледі.. Жеке жұмыс. |
Оқушылар берілген формулалардың оқылуын академиялық тілде сөйлетеді. Сұрақтарға жауап береді. . |
Дискриптор : -қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі ; -ауызша тұжырымдалған формулаларды жаза біледі . Бағалау. «Мадақтау сөз» әдісі арқылыбағалау |
Слайд Қима қағаздар Бағдаршам |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
1-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Білім шырағы» әдісі. Тиімді тәсілмен есептеп, көбейткіштерге жіктеңіздер : Жасырын тапсырма : 1- жұп 1) 12,25x2-4225y2 2) 64c3+27d3 3) 2304 a2-3136 b2 2- жұп 1) 3025x2-20,25y2 2) 125c3+8d3 3) 3481a2-4624b2 3- жұп 1) 5625x2-7225y2 2) 27c3+343 d3 3) 2116 a2-5041 b2 Оқушыларға жасырын тапсырмалар беріледі,білім шырағын жағып, жұптасып тапсырманы орындайды, фонариктің көмегімен жауаптарын салыстырады . 1- қадам. Тиімді тәсілмен қай санның квадраты екенін анықтайды.. 2-қадам. Формуланы қолданып, өрнектерді көбейткіштерге жіктейді. 3-қадам. Фонариктің көмегімен білім шырағын жағып, жауаптарын салыстыра алады. Дарынды оқушы: тапсырманы өз бетімен орындай алады, |
Оқушыларды тез ,шапшаң ойланып, шешім қабылдауға дағдыландыру. Жасырын жауап ; 1- жұп (3,5x-65y) (3,5x+65y) (4c+3d)(16c2-12cd+9d2) (48a-56b) (48a+56b) 2- жұп (55x-4,5y) (55x+4,5y) (5c+2d)(25c2-10cd+4d2) (59a-68b) (59a+68b) 3- жұп (75x-85y) (75x+85y) (3c+7d)(9c2-21cd+49d2) (46a-71b) (46a+71b) «Білім шырағы» әдісі бойынша тапсырманы тиімді жолмен есептейдң,формуланы қолданып өрнектерді көбейткіштерге жіктейді. |
Дескриптор: -Тиімді жолмен есептейді ; - қысқаша қөбейту формулаларын қолданып ,өрнектерді көбейткіштерге жіктейді ; -жауаптарды салыстырады. Бағалау: Дискриптор бойынша бағалау. |
Білім шырағы тапсырмалары слайд |
||||||||||||||||
|
10 минут |
2–тапсырма. Топтық жұмыс. 3 топқа 3 түрлі ресурс ұсынылады. Оқушылар берілген функционалдық сауаттылық тапсырмаларын өмірдегі жағдаяттармен байланыстырып орынлайды. 1-топ Математика және жер телімі. Әкімшілік тұрғындарға егін егуге екі түрлі жер телімін беруді ұсынды. 1 ұсыныс : Ауданы х2м болатын шаршы тәріздес жер телімін беру. 2 ұсыныс :Осы шаршының қарама -қарсы қабырғаларының ұзындықтарын 3 метрге арттырып ,қалған екі қабырғаларын сонша метрге кемітіп тіктөртбұрыш тәріздес жер телімін беру. Тұрғындарға қай ұсыныс тиімді ? 2-топ Математика және ауылшаруашылығы Шаршы тәріздес жер телімін екі шаршыға және өлшемдері бірдей екі тіктөртбұрышқа бөліп төрт түрлі жеміс талдарын егу қажет болды. Шаршыны осылай төрт бөлікке бөліп, жеміс талдарын қалай егуге болады ? 3-топ Математика және тұрғын үй Шаршы тәріздес бөлменің ірге тасы қаланған қаланған.Осы аймақты екі шаршы және өлшемдері бірдей екі тіктөртбұрыш тәрізді төрт бөлмеге бөлудің сызбасын құрастырыңдар Шаршыны осылай төрт бөлікке бөлгенде, ең үлкен бөлменің ауданы қаншаға тең бола алады ? Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай топта оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді. |
Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді.. Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды.. |
Дескриптор: - өмірдегі жағдаяттармен байланыстырады: -Қысқаша көбейту формулаларын дәлелдейді. Бағалау: Топтар бірін-бірі бағалайды |
Қима қағаздар Шаршы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
. «Мен қандай құспын ?»
|
Оқушылар тақырыпқа байланысты арнайы дайындалған тапсырмаларды орындайды
|
3 балл-5 балл Cіз торғайсыз ,білімді бір дәннен жинайсыз.
6 балл-7 балл Cіз бұлбұлсыз ,өз біліміңізді басқаларға бересіз.
8 балл-9 балл Cіз бүркітсіз ,сіз үшін білімнің барлық құпиясы ашылды . |
Кері байланыс |
||||||||||||||||
|
2 минут |
Кері байланыс : Classroom сайтымен кері байланыс.Оқушылар Classroom сайты арқылы бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. |
% пайыз әдісі
|
Оқушылар өз ойын айтып, сабақты бекітеді. Оқушылар алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. |
https://classroomscreen.com/ |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру. 7 сынып ашық сабақ
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру. 7 сынып ашық сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||
|
Пәні |
Алгебра |
|||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қысқаша көбейту формулалары. |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|||||||||||||||||||
|
Күні: 8.02.2023 |
Қатысушылар саны: 18 |
Қатыспағандар саны: 2 |
||||||||||||||||||
|
Сынып: |
7 « Г» |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру. |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарлама-сына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1,2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану ; 7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша қөбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу ; |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- қысқаша көбейту формулаларын академиялық тілде айта алады ; - тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолданады : - қысқаша көбейту формулаларын қолданып өрнектерді көбейткіштерге жіктейді.. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесу, сыныптағы қажеттілікті түгелдеу, психологиялық ахуал қалыптастыру. Сыныпты «Формулалар » жазылған парақшалар арқылы 3 топқа топтастырамын 1-топ a²-b² 2-топ (a+b)3 3-топ a3 -b3 Сабақтың бастапқы кезеңінде оқушылар сабақ мақсатын, өздері ашады. « Осы тақырыпты оқу барысында сендер нені үйренесіңдер ? |
Сәлемдеседі. Сабаққа дайындалады. Топқа бөлу: 1-топ 2-топ 3-топ үш топқа бірігіп отырады. Оқу мақсатымен танысады. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Алгебра Алматы «Мектеп» баспасы, 2017 А.Е.Әбілқасымова , Т.П.Кучер |
||||||||||||||||
|
10 минут |
Алдыңғы білімді меңгерту . « Жанды математика» әдісі . Бұл әдіс бағдаршаам түстері арқылы оқушыларға қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай білуді,ауызша тұжырымдалған формулаларды жаза білуді үйретеді. «қызыл» түс-формуланы жазады. «сары»түс-формуланың аталуы «жасыл» түс-формуланың оқылуы Қысқаша көбейту формулалары Дарынды оқушы: сұрақтарға өз бетімен жауап береді. Word wall платформа арқылы оқушыларға тапсырмасы беріледі.. Жеке жұмыс. |
Оқушылар берілген формулалардың оқылуын академиялық тілде сөйлетеді. Сұрақтарға жауап береді. . |
Дискриптор : -қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі ; -ауызша тұжырымдалған формулаларды жаза біледі . Бағалау. «Мадақтау сөз» әдісі арқылыбағалау |
Слайд Қима қағаздар Бағдаршам |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
1-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Білім шырағы» әдісі. Тиімді тәсілмен есептеп, көбейткіштерге жіктеңіздер : Жасырын тапсырма : 1- жұп 1) 12,25x2-4225y2 2) 64c3+27d3 3) 2304 a2-3136 b2 2- жұп 1) 3025x2-20,25y2 2) 125c3+8d3 3) 3481a2-4624b2 3- жұп 1) 5625x2-7225y2 2) 27c3+343 d3 3) 2116 a2-5041 b2 Оқушыларға жасырын тапсырмалар беріледі,білім шырағын жағып, жұптасып тапсырманы орындайды, фонариктің көмегімен жауаптарын салыстырады . 1- қадам. Тиімді тәсілмен қай санның квадраты екенін анықтайды.. 2-қадам. Формуланы қолданып, өрнектерді көбейткіштерге жіктейді. 3-қадам. Фонариктің көмегімен білім шырағын жағып, жауаптарын салыстыра алады. Дарынды оқушы: тапсырманы өз бетімен орындай алады, |
Оқушыларды тез ,шапшаң ойланып, шешім қабылдауға дағдыландыру. Жасырын жауап ; 1- жұп (3,5x-65y) (3,5x+65y) (4c+3d)(16c2-12cd+9d2) (48a-56b) (48a+56b) 2- жұп (55x-4,5y) (55x+4,5y) (5c+2d)(25c2-10cd+4d2) (59a-68b) (59a+68b) 3- жұп (75x-85y) (75x+85y) (3c+7d)(9c2-21cd+49d2) (46a-71b) (46a+71b) «Білім шырағы» әдісі бойынша тапсырманы тиімді жолмен есептейдң,формуланы қолданып өрнектерді көбейткіштерге жіктейді. |
Дескриптор: -Тиімді жолмен есептейді ; - қысқаша қөбейту формулаларын қолданып ,өрнектерді көбейткіштерге жіктейді ; -жауаптарды салыстырады. Бағалау: Дискриптор бойынша бағалау. |
Білім шырағы тапсырмалары слайд |
||||||||||||||||
|
10 минут |
2–тапсырма. Топтық жұмыс. 3 топқа 3 түрлі ресурс ұсынылады. Оқушылар берілген функционалдық сауаттылық тапсырмаларын өмірдегі жағдаяттармен байланыстырып орынлайды. 1-топ Математика және жер телімі. Әкімшілік тұрғындарға егін егуге екі түрлі жер телімін беруді ұсынды. 1 ұсыныс : Ауданы х2м болатын шаршы тәріздес жер телімін беру. 2 ұсыныс :Осы шаршының қарама -қарсы қабырғаларының ұзындықтарын 3 метрге арттырып ,қалған екі қабырғаларын сонша метрге кемітіп тіктөртбұрыш тәріздес жер телімін беру. Тұрғындарға қай ұсыныс тиімді ? 2-топ Математика және ауылшаруашылығы Шаршы тәріздес жер телімін екі шаршыға және өлшемдері бірдей екі тіктөртбұрышқа бөліп төрт түрлі жеміс талдарын егу қажет болды. Шаршыны осылай төрт бөлікке бөліп, жеміс талдарын қалай егуге болады ? 3-топ Математика және тұрғын үй Шаршы тәріздес бөлменің ірге тасы қаланған қаланған.Осы аймақты екі шаршы және өлшемдері бірдей екі тіктөртбұрыш тәрізді төрт бөлмеге бөлудің сызбасын құрастырыңдар Шаршыны осылай төрт бөлікке бөлгенде, ең үлкен бөлменің ауданы қаншаға тең бола алады ? Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай топта оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді. |
Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді.. Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды.. |
Дескриптор: - өмірдегі жағдаяттармен байланыстырады: -Қысқаша көбейту формулаларын дәлелдейді. Бағалау: Топтар бірін-бірі бағалайды |
Қима қағаздар Шаршы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
. «Мен қандай құспын ?»
|
Оқушылар тақырыпқа байланысты арнайы дайындалған тапсырмаларды орындайды
|
3 балл-5 балл Cіз торғайсыз ,білімді бір дәннен жинайсыз.
6 балл-7 балл Cіз бұлбұлсыз ,өз біліміңізді басқаларға бересіз.
8 балл-9 балл Cіз бүркітсіз ,сіз үшін білімнің барлық құпиясы ашылды . |
Кері байланыс |
||||||||||||||||
|
2 минут |
Кері байланыс : Classroom сайтымен кері байланыс.Оқушылар Classroom сайты арқылы бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. |
% пайыз әдісі
|
Оқушылар өз ойын айтып, сабақты бекітеді. Оқушылар алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. |
https://classroomscreen.com/ |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













