|
Сабақ: қазақ тілі |
Мектеп: «Талдықорған қаласындағы «МДШОБ №9 орта мектеп» КММ |
||||||
|
Күні: 21.01.2020 |
Мұғалім: Алыбаева Меруерт Турсынбековна |
||||||
|
Сынып: 8 А |
Қатысқандар саны: 25 оқушы |
Қатыспағандар саны: жоқ |
|||||
|
8-сынып. Бөлім: 4 |
Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер. |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қызыл кітапқа» енген өсімдіктер әлемі |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
8.2.1.1 -тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру; 8.4.4.2 - тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар істей алады: тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстырады,тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік қызметін түсінеді. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады: тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстырады,өз ойын айтады. Тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік қызметін түсініп қолданады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар істей алады: тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстырады,тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік қызметін түсініп қолданады,бір-бірінен ажырата алады. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||
|
Күтілетін нәтижелер: |
Қазақстанның Қызыл кітабына енген өсімдіктерді біледі,табиғатты қорғау шараларын орындауды түсінеді,тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстырады,талдайды. Тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерін ажыратады, сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолданады. |
||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
қоршаған ортаны қорғау, өмір бойы білім алу (тәрбиелік элемент) |
||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Биология,жаратылыстану |
||||||
|
Алдыңғы білім: |
|
||||||
|
С а б а қ т ы ң б а р ы с ы: |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
І. Сабақтың басы: 5 минут Жаңа тақырып 15 минут ІІ. Сабақтың ортасы: 10 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу 2. Оқушылардың сабаққа зейін аудару -Балалар бұл Қызыл Кітап -Қызыл Кітап пен мына түстердің қандай байланысы бар? Қара түс,Қызыл түс,Сары түс,Ақ түс,Жасыл түс,Сұр түс -Дұрыс,Қызыл Кітаптың беттері -НЕЛІКТЕН Қызыл кітап беттері әртүрлі түспен боялған?
ҚБ. Мадақтау сөздерді «Жарайсың! Бәрекелді! Өте жақсы!» сөздерін сұраққа дұрыс жауап беру барысында қолданамын. -Жақсы балалар,бүгінгі сабақтың тақырыбы «Қызыл кітапқа» енген өсімдіктер әлемі. -Сабақтың мақсатын саралап жіберейікші... 1- тапсырма. Зерттеу тапсырмалары. «Қазына іздеу» әдісі Әр оқушыға түрлі өсімдіктер туралы мәліметтерді жинап, зерттеу жобасын дайындау ұсынылған. Зерттеу жобасында өзектілік, мәселе және оның шешу жолдары көрсетілуі керек. Зерттеу жобасы: 1.Өзектілігі яғни маңыздылығы............ 2.Мәселе......... 3.Шешу жолдары...................... -Бізде оқушылар үш топқа бөлінген.Қазір вацап желісінде өздерің дайындап келген жобаларыңды талдап бізге бір жобаны ұсынуға дайындаңыздар. Әр топ бір жобадан оқиды.
Дескриптор: -Зерттеу жобасын жасайды; -Өзектілігін анықтайды; -Шешу жолдарын қарастырады; ҚБ. «Бір +, бір - айту» 2- тапсырма.Іздену тапсырмалары. Көркем шығармамен жұмыс. А деңгей: Көркем шығармадан құрамында тұрлаулы мүшесі бар 3 сөйлем көшіріп жазу. В деңгей: Көркем шығармадан тұрлаусыз мүшелері түгел қамтылған 2 сөйлемді тауып сөйлем мүшесіне талдау. С деңгей: Бүгінгі сабақтың тақырыбына байланысты 3 сөйлем құрау.Сөйлем мүшесіне талдау. Дескриптор: -Көркем шығармадан құрамында тұрлаулы мүшесі бар 3 сөйлем көшіріп жазады. -Көркем шығармадан тұрлаусыз мүшелері түгел қамтылған 2 сөйлемді тауып сөйлем мүшесіне талдайды. -Бүгінгі сабақтың тақырыбына байланысты 3 сөйлем құрайды.Сөйлем мүшесіне талдайды. ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. |
Қашықтық сабақ: ұялы телефон, ноутбук.
ҚБ. «Жақсы сөз»
ҚБ. «Бір +, бір -»
|
|||||
|
ІІІ. Сабақтың аяғы: 5 минут |
Рефлексия. « 3 Неліктен?» әдісі
|
« 3 Неліктен?» әдісі |
|||||
|
Қосымша ақпарат: |
|||||||
|
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Берілген тапсырмалардан әртүрлі жауаптар күтілетін критерий негізінде тапсырмалар дайындаймын |
Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|||||
|
Сабақ барысында қалыптастырушы бағалау жүреді. Мадақтау сөздерді «Жарайсың! Бәрекелді! Өте жақсы!» сөздерін, «Бір +, бір -» айтуды тапсырманы орындау барысында қолданамын. Топтар арасында өзара «Бас бармақ» әдісі жүзеге асады. Бағалау барысында бағалау критерийлері мен дескрипторлар негізге алынады. |
Сабақ барысында сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлері қолданылады. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау ережелері сақталады. |
||||||
|
ӘДІС |
ҚОЛДАНУ ДЕҢГЕЙІ |
ҚАЛАЙ ҚОЛДАУ КӨРСЕТТІМ? |
|||||
|
«Қазына іздеу» әдісі арқылы жүзеге асырады. |
Барынша қолдау Орташа қолдау Төмен қолдау |
- Ашық сұрақтар. - Өз ойын айтқызу. - Тез жауап беру. |
|||||
|
«3 Неліктен» әдісі |
Барынша қолдау Орташа қолдау Төмен қолдау |
Сөйлемді құрастыру. Жаңа тақырыпты талдау. |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Қызыл кітапқа» енген өсімдіктер әлемі
|
Сабақ: қазақ тілі |
Мектеп: «Талдықорған қаласындағы «МДШОБ №9 орта мектеп» КММ |
||||||
|
Күні: 21.01.2020 |
Мұғалім: Алыбаева Меруерт Турсынбековна |
||||||
|
Сынып: 8 А |
Қатысқандар саны: 25 оқушы |
Қатыспағандар саны: жоқ |
|||||
|
8-сынып. Бөлім: 4 |
Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер. |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қызыл кітапқа» енген өсімдіктер әлемі |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
8.2.1.1 -тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру; 8.4.4.2 - тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар істей алады: тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстырады,тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік қызметін түсінеді. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады: тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстырады,өз ойын айтады. Тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік қызметін түсініп қолданады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар істей алады: тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстырады,тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік қызметін түсініп қолданады,бір-бірінен ажырата алады. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||
|
Күтілетін нәтижелер: |
Қазақстанның Қызыл кітабына енген өсімдіктерді біледі,табиғатты қорғау шараларын орындауды түсінеді,тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстырады,талдайды. Тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерін ажыратады, сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолданады. |
||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
қоршаған ортаны қорғау, өмір бойы білім алу (тәрбиелік элемент) |
||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Биология,жаратылыстану |
||||||
|
Алдыңғы білім: |
|
||||||
|
С а б а қ т ы ң б а р ы с ы: |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
І. Сабақтың басы: 5 минут Жаңа тақырып 15 минут ІІ. Сабақтың ортасы: 10 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу 2. Оқушылардың сабаққа зейін аудару -Балалар бұл Қызыл Кітап -Қызыл Кітап пен мына түстердің қандай байланысы бар? Қара түс,Қызыл түс,Сары түс,Ақ түс,Жасыл түс,Сұр түс -Дұрыс,Қызыл Кітаптың беттері -НЕЛІКТЕН Қызыл кітап беттері әртүрлі түспен боялған?
ҚБ. Мадақтау сөздерді «Жарайсың! Бәрекелді! Өте жақсы!» сөздерін сұраққа дұрыс жауап беру барысында қолданамын. -Жақсы балалар,бүгінгі сабақтың тақырыбы «Қызыл кітапқа» енген өсімдіктер әлемі. -Сабақтың мақсатын саралап жіберейікші... 1- тапсырма. Зерттеу тапсырмалары. «Қазына іздеу» әдісі Әр оқушыға түрлі өсімдіктер туралы мәліметтерді жинап, зерттеу жобасын дайындау ұсынылған. Зерттеу жобасында өзектілік, мәселе және оның шешу жолдары көрсетілуі керек. Зерттеу жобасы: 1.Өзектілігі яғни маңыздылығы............ 2.Мәселе......... 3.Шешу жолдары...................... -Бізде оқушылар үш топқа бөлінген.Қазір вацап желісінде өздерің дайындап келген жобаларыңды талдап бізге бір жобаны ұсынуға дайындаңыздар. Әр топ бір жобадан оқиды.
Дескриптор: -Зерттеу жобасын жасайды; -Өзектілігін анықтайды; -Шешу жолдарын қарастырады; ҚБ. «Бір +, бір - айту» 2- тапсырма.Іздену тапсырмалары. Көркем шығармамен жұмыс. А деңгей: Көркем шығармадан құрамында тұрлаулы мүшесі бар 3 сөйлем көшіріп жазу. В деңгей: Көркем шығармадан тұрлаусыз мүшелері түгел қамтылған 2 сөйлемді тауып сөйлем мүшесіне талдау. С деңгей: Бүгінгі сабақтың тақырыбына байланысты 3 сөйлем құрау.Сөйлем мүшесіне талдау. Дескриптор: -Көркем шығармадан құрамында тұрлаулы мүшесі бар 3 сөйлем көшіріп жазады. -Көркем шығармадан тұрлаусыз мүшелері түгел қамтылған 2 сөйлемді тауып сөйлем мүшесіне талдайды. -Бүгінгі сабақтың тақырыбына байланысты 3 сөйлем құрайды.Сөйлем мүшесіне талдайды. ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. |
Қашықтық сабақ: ұялы телефон, ноутбук.
ҚБ. «Жақсы сөз»
ҚБ. «Бір +, бір -»
|
|||||
|
ІІІ. Сабақтың аяғы: 5 минут |
Рефлексия. « 3 Неліктен?» әдісі
|
« 3 Неліктен?» әдісі |
|||||
|
Қосымша ақпарат: |
|||||||
|
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Берілген тапсырмалардан әртүрлі жауаптар күтілетін критерий негізінде тапсырмалар дайындаймын |
Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|||||
|
Сабақ барысында қалыптастырушы бағалау жүреді. Мадақтау сөздерді «Жарайсың! Бәрекелді! Өте жақсы!» сөздерін, «Бір +, бір -» айтуды тапсырманы орындау барысында қолданамын. Топтар арасында өзара «Бас бармақ» әдісі жүзеге асады. Бағалау барысында бағалау критерийлері мен дескрипторлар негізге алынады. |
Сабақ барысында сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлері қолданылады. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау ережелері сақталады. |
||||||
|
ӘДІС |
ҚОЛДАНУ ДЕҢГЕЙІ |
ҚАЛАЙ ҚОЛДАУ КӨРСЕТТІМ? |
|||||
|
«Қазына іздеу» әдісі арқылы жүзеге асырады. |
Барынша қолдау Орташа қолдау Төмен қолдау |
- Ашық сұрақтар. - Өз ойын айтқызу. - Тез жауап беру. |
|||||
|
«3 Неліктен» әдісі |
Барынша қолдау Орташа қолдау Төмен қолдау |
Сөйлемді құрастыру. Жаңа тақырыпты талдау. |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|||||
шағым қалдыра аласыз




















