рационал сандарды бөлу

Тақырып бойынша 11 материал табылды

рационал сандарды бөлу

Материал туралы қысқаша түсінік
Әрбір оқушыға сапалы терең білім беру, ой-өрісін дамыта отыра ақпараттық құралдар арқылы алған білімдерін, толықтырып бекіту. Теорияны практикамен ұшырастыра отырып, амалдарды тиімді пайдалануға үйрету және логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Пәнге қызығушылығын арттырып, өз бетінше еңбек етуге, ізденуге баули отыра, ой-өрісін кеңейтіп, жауапкершілікті сезінуге, адамгершілікке баулу.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Математика 6 сынып

Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды бөлу.


Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Әрбір оқушыға сапалы терең білім беру, ой-өрісін дамыта отыра ақпараттық құралдар арқылы алған білімдерін, толықтырып бекіту.

Дамытушылық: Теорияны практикамен ұшырастыра отырып, амалдарды тиімді пайдалануға үйрету және логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Пәнге қызығушылығын арттырып, өз бетінше еңбек етуге, ізденуге баули отыра, ой-өрісін кеңейтіп, жауапкершілікті сезінуге, адамгершілікке баулу.

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, топпен жұмыс.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивтік тақта, компьютер, слайдтық презентация.


Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, қатыс тексеру.

Оқушылар, оқушылар

Сұрақтарға бастадым.

Көп сұрақты жинап ап,

Алдарыңа тастадым.

Алғырың да жауап бер

Жылдамың да жауап бер

Әр сұрақтың түйінін

Жылдам кәне тауып бер!



11-ші ай қараша,

4 апта және 2 күн.

1 аптада 7 күн

2-ші күн дүйсенбі

Айдың бүгін нешесі? (27)

Ертеде киіз үйді «қараша үй» деп те атаған және салық малы осы айда жиналатын болған. Оны халық «Қараж», қаражшы, яғни қаражат жинаушы деп атап кеткен.


ІІ. Жаңа сабақ. Рационал сандарды бөлу.

І. Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу:

DrawObject2 DrawObject1 DrawObject3

( - ) : ( + ) = ( - ) Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары әр түрлі болса, бөліндінің мәні

DrawObject4 теріс сан болады.

( + ) : ( - ) = ( - ) 1-мысал: -4,2:6=-0,7 себебі (-0,7)∙6=-4,2

2DrawObject5 себебі (-3)∙



Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу үшін:

  1. бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлу керек;

  2. шыққан бөліндінің алдына « - » таңбасын қою керек.


ІІ. Таңбалары бірдей сандарды бөлу:

(DrawObject6 DrawObject7 DrawObject8 - ) : ( - ) = ( + ) Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары бірдей болса, бөлінді оң сан

DrawObject9 болады.

( + ) : ( + ) = ( + ) 2-мысал: (-3,6):(-1,2)=3

DrawObject10

Таңбалары бірдей сандарды бөлу үшін:

  1. бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлу керек;

  2. шыққан бөліндінің алдына « + » таңбасын қою керек.

ІІІ. Нөл санын кез келген нөлден өзге санға бөлгендегі бөлінді нөлге тең:

0 : а =0, а 0

Мысалы: 0:(-5)=0 себебі 0∙(-5)=0

Нөлге бөлуге болмайды!


ІІІ. Есептер шығару: №555, №556, №557, №558, №559

№555

  1. -42:3=-14 2) 72:(-3)=-24

78:(-26)=-3 -76:19=-4

-3,6:(-4)=0,9 -68:(-34)=2

№ 538, 539
Амалдарды орындаңдар:
- 63∙(7 - 11)=- 63∙(- 4)=252
9, 9∙(3 - 5)=9, 9∙(- 2)=- 19, 8
- 2, 2∙(8 - 3)=- 2, 2∙5=- 11
(26 - 11)∙(- 0, 4)=15∙(- 0, 4)=- 6
(32 - 40)∙3, 5=- 8∙3, 5=- 28
(0, 99 - 1)∙26=- 0, 01∙26=0, 26

Есептеңдер:
1, 9∙(- 13)+30=- 24, 7+30=5, 3
- 3, 5∙9, 2 - 7, 8=- 32, 2 - 7, 8=- 40
- 6, 1∙(- 0, 5)- 4, 15=3, 05 - 4, 15=- 1, 1
0, 05∙(- 100)+(- 11, 2)∙2=- 5+(- 33, 6)=- 38, 6
- 20∙(- 6, 9)- 39, 4∙10=138 - 394=- 256
8, 5∙(- 0, 4)+(- 1, 3)∙2=- 3, 4+(- 2, 6)=- 6


ІV. Бекіту.

  1. Қоссақ, қайта азайып

Көбейтсең тіпті кері кеткен

Қырсық еді – бұл неткен?!

(оң және теріс сан)

  1. Түлкі 33 тышқан аулады. Ол аулаған тышқандарын тышқан санын әр түрлі етіп, 6 үймеге бөліп үйді. Үймелердің ең үлкенінде 8 тышқан бар. Келесі үймедегі тышқандар саны оның алдындағы үймедегі тышқандар санынан 1 тышқан кем. Ең соңғы үймеде неше тышқан болды?

( 3 )

  1. ТОЛПА ( ЛОЖА ) ТИПАЖ

НОМЕР ( . . . . . . .) АКТЕР

(МОРЕ)

  1. УЛЁТ (УТКА ) КАША

САНА ( . . . . . .) ЛАНА

(САЛА)

V. Бағалау.

VІ. Үй жұмысы: №558



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
21.12.2017
619
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі