|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Тәуелсіздік - қасиет тұнған ұлы ұғым» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 пәні: қазақ әдебиеті |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Р.Ғамзатов «Менің Дағыстаным» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
6.1.2.1 - әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру; 6.3.3.1 - шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді, кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады. Оқушылардың басым бөлігі: Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге өз көзқарастарын білдіріп, идеясын анықтайды, кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады Кейбір оқушылар: Шығарманың идеясы арқылы анықталған әлеуметтік - қоғамдық мәселені бүгінгі күнмен байланыстырады, отбасылық құндылықты заманауи тұрғысынан талдап, дәлелдер келтіреді, әдеби эссе жазады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
– әдеби эссе жазады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысы |
талдау, бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды игерту: |
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының алтыншы құндылығына сәйкес тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығын сақтау, ана тілін кастерлеуге үйрету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсіндіреді, кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: дағыстандық суретші, суретшінің анасы, автор, «Елді аңсау», «Тордағы құс» аңызы т.б |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Тау ішінде өз тілін қастерлемейтін адам сый-құрметтен жұрдай болады. Шұбар тіл- мен жазылған жырын да ешқашан тау-ана оқымайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Тілді қастерлеу отбасылық тәрбиеге байланысты ма? Осылай ойлауға не түрткі болды? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
тарих, география, бейнелеу өнері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Егер тілім ертең болса құрымақ, Мен дайынмын өлуге де бүгін-ақ! |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.Сәлемдесу. Психологиялық ахуал Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу. «Әр елдің сәлемдесуі» ойыны. Қазақтар қол алысады, Италияда құшақтасады, Аустралияда иығын қағады, Аргентинада арқасымен, Зимбабведе шынтақпен, Филиппинде шапалақтасып, секіреді. Топқа бөлу. Тіл туралы мақал-мәтел, өлең, қарасөз жазылған парақшалар арқылы оқушыларды үш топқа бөлу. Мысалы, «Өзге тілдің бәрін біл», «Өз тіліңді құрметте», «Тіліне жаны ашымаған адам – жәндік»,«Өнер алды – қызыл тіл», «Сөзі жоғалған жұрттың өзі де жоғалады», т.б. Ой қозғау. Назар шоғырландыру – «333» тәсіл «Тіл – Діл – Рух» осы үш сөзді байланыстырып, өз ойларыңды білдіріңдер. Осы үш ұғымның байланысы қандай? Ойды тұжырымдау:
/Бұл тәсіл арқылы оқушылардың жаңа білімді игеруге құштарлығы артады, жаңа ақпараттармен, идеялармен алмасып, тікелей қарым-қатынас жасайды, алдағы белсенді танымдық жұмыстар туралы өзіндік тұжырым қалыптасып, өзін-өзі басқаруға басты назар аударады/. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. |
Үлестірме қағаз
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 10 мин 10 мин 10 мин |
1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Пирамидалық талқылау» стратегиясы қолдана отырып, шығармадағы көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талқылаңыз.
«Ашық сұрақтарды» талқылай отырып, ортақ шешімдерін пирамида текшелеріне жазады.
Дескриптор: 1. Шығармадағы көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талқылайды. 2. Өз пікірлерін ортаға салып, идеясын анықтайды.
Қалыптастырушы бағалау. «Үш шапалақ» тәсілі (1-толық емес, 2-орташа түсінік, 3-толық түсінікті) Қалыптастырылатын дағдылар:
Сұрақ төңірегінде әр топ оқушылары өз пікірлерін ортаға сала отырып, сараланған дәлелді дәйектерді ұсынады. Топ мүшелері өз пікірін жеке жазып, ортада талқылап, ортақ пікір қалыптастырады. Әр топ таратылған флипчарт қағазға тапсырмаға байланысты жеке өз ойларын жазады. Қағазды бұру арқылы бір-бірінің жауабымен танысады. Жауаптарымен танысып, ортақ пікірді қағаз ортасына жазып, оқылған материал бойынша мәтіннің негізгі ойын анықтап, қорытынды жасауға үйренеді.
/Осы тәсіл арқылы біз неге қол жеткіземіз? Бұл әдіс арқылы оқушылар шығарма мазмұнын қаншалықты меңгергендігін байқатады. Оқушылар анағұрлым толық жауап беруге, өз пікірлерін білдіруге, ортақ шешімге келуге дағдыланады, яғни әлеуметтік әрекеттесу арқылы оқыту жүзеге асады./ Нәтиже немесе жауап бойынша саралауда бірдей тапсырма ұсынылғанымен, түрлі деңгейдегі жауап күтіледі және қабылданады. Топтағы барлық білім алушыны ынталандыру шаралары да ортақ, бірдей материал ұсынылып, бірдей міндет қойылады. Әр оқушы өз деңгейінде жауап беріп, жүргізілген жұмыс өнімі мен нәтижесі әр түрлі болады.
2-тапсырма. Топпен жұмыс. «Әуе шары» тәсілі арқылы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдаңыз. Берілген сұрақтарды топта талқылап, ортақ мәмілеге келіп, жауабын әуе шарының белдеуіне жазып, ұшуға мүмкіндік алады.
6. Шығармадағы қай эпизод несімен құнды? Осы эпизод қызықтырған оқушылар әуе шарына келіп отырады.
Дескриптор:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша құнды пікірлер айта білген оқушыларға жұлдыз ұсынылса, әлі де ойды жетілдіру қажет ететін оқушыға тілек ұсынылады. Өзара бағалау Қалыптастырылатын дағдылар:
/Бұл тәсілдің тиімділігі: оқушыларға тақырыптың талқылау дағдыларын дамыту және деңгейін арттыру үшін сұрақтар ұсынылады, сұраққа жауап бере отырып, бір-бірінің жауабын өзара бағалайды/
Қарым-қатынас формалары бойынша саралау: Бұл саралау түрі ынтымақтастық оқыту арқылы іске асырылады. Шағын топта қабілеті орта оқушы өзінің құрбысынан көмек алуға мүмкіндігі бар. Яғни білімді өз бетінше игере алмаса да, бірақ құрбысының көмегімен (ЖАДА) қажетті білімге қол жеткізе алады. Ал қабілеті жоғары оқушы өз ойы мен идеясын жүзеге асыру арқылы топ жұмысына үлесін қоса алады. Қарым-қатынас формалары бойынша саралаудың пайдалы тұсы оқушыларды ынтымаққа,бірлікке,татулыққа баулу
3- тапсырма Жеке жұмыс Эссе жазу «Тіл бар жерде өмір бар» деген тақырыпта эссе жаз. Ойыңа нақты дәлелдер келтір. Эссенің сөз саны – 120–150 сөз. Дескриптор:
ҚБ. «Жазбаша кері байланыс» әдісі арқылы жұптағы серіктестер бір-бірініің эссесіне «Негізі сен дұрыс жазғансың, алайда дәлелдемелер керемет немесе солғындау шықққан» деп кері байланыс жасайды, өзара бағалайды. «Автор орындығы»әдісі бойынша ең жақсы деп танылған эссені әр топтан бір оқушыдан «Автор орындығына» отырып оқып береді. Өзін-өзі бағалау жүзеге асады.
Оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралау: себебі кейбір оқушылар белгіленген мақсатқа қол жеткізуі үшін арнайы көмекті қажетсінеді. Көмек ауқымы мен деңгейі де оқушы қажеттілігіне сай сараланған болуы тиіс.Бұл қолдау мұғалім немесе басқа да үлкендер тарапынан көрсетілуі мүмкін.
|
Флипчарт тарату Таймер АКТ Топпен, жұппен және жеке жұмыс.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
«Тәуелсіздік - қасиет
тұнған ұлы ұғым» Күні: Сынып:
6 пәні: қазақ
әдебиеті Қатысқан оқушылар
саны: Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы: Р.Ғамзатов «Менің
Дағыстаным» Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу мақсаттары: 6.1.2.1 - әдеби шығармада
көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы
арқылы түсіндіру; 6.3.3.1 -
шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын
отбасылық құндылық тұрғысынан
талдап, әдеби эссе
жазу Сабақ
мақсаты: Барлық
оқушылар: әдеби
шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық
мәселені идеясы арқылы
түсіндіреді,
кейіпкерлер қарым-қатынасын
отбасылық құндылық тұрғысынан
талдап, әдеби эссе
жазады. Оқушылардың басым
бөлігі: Шығармада
көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге өз көзқарастарын
білдіріп, идеясын анықтайды, кейіпкерлер қарым-қатынасын
отбасылық құндылық тұрғысынан
талдап, әдеби эссе
жазады Кейбір
оқушылар: Шығарманың идеясы
арқылы анықталған әлеуметтік -
қоғамдық мәселені бүгінгі күнмен байланыстырады, отбасылық
құндылықты заманауи тұрғысынан талдап, дәлелдер келтіреді, әдеби
эссе жазады. Бағалау
критерииі
Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы
арқылы анықтайды. кейіпкерлер қарым-қатынасын
отбасылық құндылық тұрғысынан
талдайды; – әдеби эссе
жазады
Ойлау дағдысы
талдау,
бағалау Құндылықтарды игерту: «Мәңгілік Ел» ұлттық
идеясының алтыншы құндылығына сәйкес тарихтың, мәдениет пен тілдің
біртұтастығын сақтау, ана тілін кастерлеуге
үйрету. Тілдік
мақсаттар
Оқушылар орындай
алады:
әдеби шығармада
көтерілген әлеуметтік-қоғамдық
мәселені түсіндіреді, кейіпкерлер
қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан
талдап, әдеби эссе
жазады Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер:
дағыстандық суретші,
суретшінің анасы, автор, «Елді аңсау», «Тордағы құс» аңызы
т.б
Диалог құруға/шығарма
жазуға арналған пайдалы
тіркестер:
Тау ішінде өз тілін қастерлемейтін адам сый-құрметтен
жұрдай болады. Шұбар тіл- мен жазылған жырын да ешқашан тау-ана
оқымайды. Талқылауға арналған
сұрақтар:
Тілді қастерлеу отбасылық тәрбиеге байланысты
ма? Осылай ойлауға не түрткі
болды? Пәнаралық
байланыс тарих, география, бейнелеу
өнері Алдыңғы
білім Егер тілім ертең болса
құрымақ,
Мен дайынмын өлуге де
бүгін-ақ! Жоспар Жоспарланатын
уақыт Жоспар бойынша
орындалуы тиіс іс-әрекеттер Дереккөздер Сабақ
басы 5 мин
Ұйымдастыру кезеңі.Сәлемдесу.
Психологиялық ахуал
Оқушыларды шеңбер бойымен тұрғызу.
«Әр елдің
сәлемдесуі» ойыны.
Қазақтар қол алысады, Италияда
құшақтасады, Аустралияда иығын қағады, Аргентинада арқасымен,
Зимбабведе шынтақпен, Филиппинде шапалақтасып,
секіреді.
Топқа бөлу. Тіл туралы мақал-мәтел, өлең, қарасөз жазылған парақшалар
арқылы оқушыларды үш топқа бөлу. Мысалы, «Өзге тілдің бәрін біл»,
«Өз тіліңді құрметте», «Тіліне жаны ашымаған адам – жәндік»,«Өнер
алды – қызыл тіл», «Сөзі жоғалған жұрттың өзі де жоғалады»,
т.б.
Ой қозғау. Назар
шоғырландыру – «333»
тәсіл
«Тіл – Діл – Рух» осы үш сөзді байланыстырып, өз ойларыңды
білдіріңдер. Осы үш ұғымның байланысы
қандай?
Ойды тұжырымдау:
Тіл мәселесі
күрделі.
Әсіресе
біздің қазақ халқы үшін шешімін таппай келе жатқан
мәселе.
Тілдің
астарында діл,
рух
мәселелері жатыр.
Діл – ұлттың рухани
мінез-құлқы
Жер бетінде рухты
халықтар жойылмайды.
Сол рухты халықтың қатарына
тау халықтары жатады, біз де сондай халық болсақ
екен.
/Бұл тәсіл арқылы оқушылардың жаңа білімді игеруге
құштарлығы артады, жаңа ақпараттармен, идеялармен алмасып, тікелей
қарым-қатынас жасайды, алдағы белсенді танымдық жұмыстар туралы
өзіндік тұжырым қалыптасып, өзін-өзі басқаруға басты назар
аударады/. Сабақтың тақырыбы, оқу
мақсаты мен бағалау критерийлері
таныстырылады. Үлестірме
қағаз
Сабақ
ортасы 10
мин 10
мин 10 мин
1-тапсырма. Топтық
жұмыс.
«Пирамидалық
талқылау» стратегиясы қолдана отырып,
шығармадағы көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені
талқылаңыз.
«Ашық сұрақтарды» талқылай отырып, ортақ шешімдерін пирамида текшелеріне
жазады.
Авар халқы тіл мәселесіне қалай қарайды
екен?
Р. Ғамзатовтың «Тау ішінде өз тілін қастерлемейтін адам сый-құрметтен жұрдай
болады. Шұбар тілмен жазылған жырын да ешқашан тау-ана оқымайды»
деген ойлары нені меңзейді?
Шығармадан қандай отбасылық құндылық
байқадыңдар?
Шығармаларда қанша
кейіпкербар?
Кейіпкерлер
несімен ерекше?
Бүгінгі өмірде дәл
осындай кейіпкерлер бар ма?
Дескриптор:
1. Шығармадағы көтерілген
әлеуметтік-қоғамдық мәселені талқылайды.
2. Өз пікірлерін ортаға салып,
идеясын анықтайды.
Қалыптастырушы
бағалау. «Үш
шапалақ» тәсілі (1-толық емес, 2-орташа
түсінік, 3-толық түсінікті) Қалыптастырылатын
дағдылар: ойлану; талдау; тиісті ақпаратты
жинақтау шешім қабылдау;
Сұрақ төңірегінде әр топ оқушылары өз пікірлерін
ортаға сала отырып, сараланған дәлелді дәйектерді ұсынады.
Топ мүшелері өз пікірін жеке жазып, ортада
талқылап, ортақ пікір қалыптастырады. Әр топ таратылған флипчарт
қағазға тапсырмаға байланысты жеке өз ойларын жазады. Қағазды бұру
арқылы бір-бірінің жауабымен танысады. Жауаптарымен танысып, ортақ
пікірді қағаз ортасына жазып, оқылған материал бойынша мәтіннің
негізгі ойын анықтап, қорытынды жасауға
үйренеді.
/Осы тәсіл арқылы біз неге
қол жеткіземіз? Бұл әдіс арқылы оқушылар
шығарма мазмұнын қаншалықты меңгергендігін байқатады.
Оқушылар анағұрлым толық жауап беруге,
өз пікірлерін білдіруге, ортақ шешімге келуге дағдыланады, яғни
әлеуметтік әрекеттесу арқылы оқыту жүзеге
асады./
Нәтиже немесе жауап бойынша
саралауда
бірдей
тапсырма ұсынылғанымен, түрлі деңгейдегі жауап күтіледі және қабылданады. Топтағы барлық білім
алушыны ынталандыру шаралары да ортақ, бірдей материал ұсынылып,
бірдей міндет қойылады. Әр оқушы өз деңгейінде жауап беріп,
жүргізілген жұмыс өнімі мен нәтижесі әр түрлі
болады.
2-тапсырма. Топпен
жұмыс.
«Әуе
шары»
тәсілі арқылы кейіпкерлер
қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан
талдаңыз.
Берілген сұрақтарды топта
талқылап, ортақ мәмілеге келіп, жауабын әуе шарының белдеуіне
жазып, ұшуға мүмкіндік алады.
Әуе шарында кімдер болуы
мүмкін?
Кейіпкер туыстарымен бақытты болуы үшін оларда не болуы
керек?
Олардың бақытты болуына қандай факторлар кедергі
жасады?
Қиындықпен күресудің қандай жолын
ұсынасыңдар?
Мәселені қалай шешер
едіңдер?
6. Шығармадағы қай эпизод несімен құнды? Осы эпизод
қызықтырған оқушылар әуе шарына келіп
отырады.
Дескриптор: Сұрақтарға жауап
береді. Кейіпкерлер қарым-қатынасын
талқылайды.
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір
тілек» әдісі бойынша құнды пікірлер
айта білген оқушыларға жұлдыз ұсынылса, әлі де ойды жетілдіру қажет
ететін оқушыға тілек ұсынылады. Өзара
бағалау
Қалыптастырылатын
дағдылар: Бірлескен жұмыс,
ынтымамақтастық; Ақпаратты жинақтау,
сұрыптау; Белсенді тыңдау; Ойлау, шешім
қабылдау;
/Бұл тәсілдің тиімділігі: оқушыларға тақырыптың талқылау дағдыларын дамыту және
деңгейін арттыру үшін сұрақтар ұсынылады, сұраққа жауап бере
отырып, бір-бірінің жауабын өзара
бағалайды/
Қарым-қатынас формалары
бойынша саралау: Бұл саралау түрі
ынтымақтастық оқыту арқылы іске асырылады. Шағын топта қабілеті
орта оқушы өзінің құрбысынан көмек алуға мүмкіндігі бар. Яғни
білімді өз бетінше игере алмаса да, бірақ құрбысының көмегімен
(ЖАДА) қажетті білімге қол жеткізе алады. Ал қабілеті жоғары оқушы
өз ойы мен идеясын жүзеге асыру арқылы топ жұмысына үлесін қоса
алады. Қарым-қатынас формалары
бойынша саралаудың пайдалы тұсы оқушыларды
ынтымаққа,бірлікке,татулыққа
баулу
3- тапсырма Жеке жұмыс Эссе
жазу
«Тіл бар жерде өмір бар» деген
тақырыпта эссе жаз. Ойыңа нақты дәлелдер келтір. Эссенің сөз саны –
120–150 сөз.
Дескриптор:
Эссе құрылымын сақтайды.
Кіріспе бөлімде тіл қасиеті туралы өзіндік пікір білдіреді.
(20–25 сөз);
Негізгі бөлімде ана үкімі, тіл мәселесіне отбасының қатаң
талап қою себебін анықтайды (50
сөз);
ана мен авар халқы қасиетіне шығармадан дәлел келтіреді
(50сөз);
қорытынды бөлімде ана мен авар халқы бойынан өзіне, қазақ
халқына үлгі алатын қасиеттерін айтып, ойын тұжырымдайды
(20–25сөз).
ҚБ. «Жазбаша кері байланыс»
әдісі арқылы жұптағы
серіктестер бір-бірініің эссесіне «Негізі сен дұрыс жазғансың,
алайда дәлелдемелер керемет немесе солғындау шықққан» деп кері
байланыс жасайды, өзара бағалайды.
«Автор орындығы»әдісі бойынша ең жақсы деп танылған эссені әр топтан бір
оқушыдан «Автор орындығына» отырып оқып береді. Өзін-өзі бағалау
жүзеге асады.
Оқушыға жеке қолдау көрсету
арқылы саралау: себебі кейбір оқушылар
белгіленген мақсатқа қол жеткізуі үшін
арнайы
көмекті қажетсінеді. Көмек ауқымы мен
деңгейі де оқушы қажеттілігіне сай сараланған болуы тиіс.Бұл қолдау
мұғалім немесе басқа да үлкендер тарапынан көрсетілуі
мүмкін.
Флипчарт
тарату Таймер АКТ Топпен, жұппен және жеке
жұмыс. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















