|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қиял мен шындық |
||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Роза Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесінің тақырыбы мен идеясы |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.2.1 Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады, өзіндік көзқарас білдіреді. |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ: Құқықтық және экологиялық мәдениеті жоғары бағалайды. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Кезекшіні тыңдап, оқушыларды түгендеу. 2. Психологиялық ахуал. «Қасиет» ойыны Оқушылар ортаға шығып, дөңгелене тұрады. Әр оқушы өз бойындағы жағымсыз қасиетті айтады. Ал балалар оны жағымдыға айналдырады. Мысалы Жанар: «Мен тым әсершілмін», – дейді. Ал балалар «әсершілдіктің» де пайдасы бар, алған әсерің өмір бойы ойыңда қалады, алға жетелейді, т.с. сойларын айтады. Бір-біріне ілтипат, қолдау көрсетеді. І. Қызығушылықты ояту.
«Креативті матрица» тәсілі Қазақстан – Семей – Полигон – Қасірет» осы сөздердің бір-бірімен қандай байланысы бар? Оқулықтағы мәліметтерді және әңгіме идеясын пайдалана отырып, креативтіматрицаны толтыру. 1.«Қазақстан – Семей – Полигон – Қасірет» осы сөздердің бір-бірімен қандай байланысы бар? 2.Бұл қазақ халқы үшін қолдан жасалған нәубет пе? 3.Оған кім кінәлі? Адам ба, заман ба, жоқ әлде қоғам ба? Олай ойлауға не себеп болды?
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар ортаға шығып, дөңгелене тұрады. Әр оқушы өз бойындағы жағымсыз қасиетті айтады. Ал балалар оны жағымдыға айналдырады. Оқулықтағы мәліметтерді және әңгіме идеясын пайдалана отырып, креативті матрицаны толтырады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ. «Қошемет сөздер»
|
8-сынып қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 минут
10 минут
10 минут
5 минут |
ІІ. Мағынаны тану. Бейнежазба көрсету https://www.youtube.com/watch?v=caaqrOeQdXk Мұғалім бейне жазбаны көрсетеді. «Мәңгілік бала бейнені» жазуға қаламгерге түрткі болған деталь туралы ой қозғайды. Тақырыптың өнер туындысының іргетасы болатындығына мән береді. Тақырып пен идея бір-бірімен тығыз байланысты. Шығарманың өн бойында автордың сезімі, жан тебіренісі жатады. Ол – пафос. Ләйлә үнемі ай мен сырласады. Автор да үнемі бала күнінде аймен сырласып, тілдеседі екен. Дескриптор:
Тапсырма. «Үш түрлі күнделікпен» жұмыс. 1-қадам. Шығармадағы кейіпкерлерді анықтап, мәтінмен танысады. 2-қадам. Мәтінді оқу барысында жеке күнделікт олтырады.
3-қадам.Жұмыс нәтижесін жұпта, топта талқылау. Тапсырма. Әңгіме мазмұны бойынша «Үш қадам» кестесін толтырыңдар.
Бекіту сұрақтары. 1. Айға арналған қыз монологін қалай түсіндірер едіңдер? 2. Ләйлә бейнесінде бүкіл адам баласына тән қандай қасиеттер бар? 3. Ләйлә-қыздың трагедиялық тағдыры туралы ой бөлісіңдер. 4. Қалай ойлайсыңдар, «Айдағы жасырынбақ» әңгімесінің бір бөлімі ретінде Ләйлә-қыздың тағдырын қуанышты аяқталатын фантастикалық әңгіме түрінде жазуға бола ма?
|
Оқушылар «Мәңгілік бала бейнені» жазуға қаламгерге түрткі болған деталь туралы ой қозғайды. Шығарманың өн бойындағы автордың сезімі, жан тебіренісі туралы ой қозғайды. Оқушылар «Үш түрлі күнделік» әдісімен ерекше әсер еткен жолдарды жазады; Идеяны ашудағы рөліне талдау жасайды; Туындаған ой мен сұрағын жазады, жұпта, топта талқылайды. Әңгіме мазмұны бойынша «Үш қадам» кестесін толтырыңдар.Әңгіме кестесінде көтерілген мәселені анықтайды; Ләйлә-қыздың трагедиялық тағдырының себебін анықтайды; Мәселенің өзектілігін анықтайды. |
Дескриптор: -Ерекше әсер еткен жолдарды жазады; -Идеяны ашудағы рөліне талдау жасайды; -туындаған ой мен сұрағын жазады, жұпта, топта талқылайды. Дескриптор: -Әңгіме кестесінде көтерілген мәселені анықтайды; -Ләйлә-қыздың трагедиялық тағдырының себебін анықтайды; -Мәселенің өзектілігін анықтайды. |
https://www.youtube.com/watch?v=caaqrOeQdXk
Р. Мұқанова «Мәңгілік бала бейне»
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия «Тазалық»
|
|
|||||||||||||||||
мына сөздер неге бағытталып
айтылған
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Роза Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесінің тақырыбы мен идеясы
Роза Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесінің тақырыбы мен идеясы
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қиял мен шындық |
||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Роза Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесінің тақырыбы мен идеясы |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.2.1 Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады, өзіндік көзқарас білдіреді. |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ: Құқықтық және экологиялық мәдениеті жоғары бағалайды. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Кезекшіні тыңдап, оқушыларды түгендеу. 2. Психологиялық ахуал. «Қасиет» ойыны Оқушылар ортаға шығып, дөңгелене тұрады. Әр оқушы өз бойындағы жағымсыз қасиетті айтады. Ал балалар оны жағымдыға айналдырады. Мысалы Жанар: «Мен тым әсершілмін», – дейді. Ал балалар «әсершілдіктің» де пайдасы бар, алған әсерің өмір бойы ойыңда қалады, алға жетелейді, т.с. сойларын айтады. Бір-біріне ілтипат, қолдау көрсетеді. І. Қызығушылықты ояту.
«Креативті матрица» тәсілі Қазақстан – Семей – Полигон – Қасірет» осы сөздердің бір-бірімен қандай байланысы бар? Оқулықтағы мәліметтерді және әңгіме идеясын пайдалана отырып, креативтіматрицаны толтыру. 1.«Қазақстан – Семей – Полигон – Қасірет» осы сөздердің бір-бірімен қандай байланысы бар? 2.Бұл қазақ халқы үшін қолдан жасалған нәубет пе? 3.Оған кім кінәлі? Адам ба, заман ба, жоқ әлде қоғам ба? Олай ойлауға не себеп болды?
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар ортаға шығып, дөңгелене тұрады. Әр оқушы өз бойындағы жағымсыз қасиетті айтады. Ал балалар оны жағымдыға айналдырады. Оқулықтағы мәліметтерді және әңгіме идеясын пайдалана отырып, креативті матрицаны толтырады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ. «Қошемет сөздер»
|
8-сынып қазақ әдебиеті |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 минут
10 минут
10 минут
5 минут |
ІІ. Мағынаны тану. Бейнежазба көрсету https://www.youtube.com/watch?v=caaqrOeQdXk Мұғалім бейне жазбаны көрсетеді. «Мәңгілік бала бейнені» жазуға қаламгерге түрткі болған деталь туралы ой қозғайды. Тақырыптың өнер туындысының іргетасы болатындығына мән береді. Тақырып пен идея бір-бірімен тығыз байланысты. Шығарманың өн бойында автордың сезімі, жан тебіренісі жатады. Ол – пафос. Ләйлә үнемі ай мен сырласады. Автор да үнемі бала күнінде аймен сырласып, тілдеседі екен. Дескриптор:
Тапсырма. «Үш түрлі күнделікпен» жұмыс. 1-қадам. Шығармадағы кейіпкерлерді анықтап, мәтінмен танысады. 2-қадам. Мәтінді оқу барысында жеке күнделікт олтырады.
3-қадам.Жұмыс нәтижесін жұпта, топта талқылау. Тапсырма. Әңгіме мазмұны бойынша «Үш қадам» кестесін толтырыңдар.
Бекіту сұрақтары. 1. Айға арналған қыз монологін қалай түсіндірер едіңдер? 2. Ләйлә бейнесінде бүкіл адам баласына тән қандай қасиеттер бар? 3. Ләйлә-қыздың трагедиялық тағдыры туралы ой бөлісіңдер. 4. Қалай ойлайсыңдар, «Айдағы жасырынбақ» әңгімесінің бір бөлімі ретінде Ләйлә-қыздың тағдырын қуанышты аяқталатын фантастикалық әңгіме түрінде жазуға бола ма?
|
Оқушылар «Мәңгілік бала бейнені» жазуға қаламгерге түрткі болған деталь туралы ой қозғайды. Шығарманың өн бойындағы автордың сезімі, жан тебіренісі туралы ой қозғайды. Оқушылар «Үш түрлі күнделік» әдісімен ерекше әсер еткен жолдарды жазады; Идеяны ашудағы рөліне талдау жасайды; Туындаған ой мен сұрағын жазады, жұпта, топта талқылайды. Әңгіме мазмұны бойынша «Үш қадам» кестесін толтырыңдар.Әңгіме кестесінде көтерілген мәселені анықтайды; Ләйлә-қыздың трагедиялық тағдырының себебін анықтайды; Мәселенің өзектілігін анықтайды. |
Дескриптор: -Ерекше әсер еткен жолдарды жазады; -Идеяны ашудағы рөліне талдау жасайды; -туындаған ой мен сұрағын жазады, жұпта, топта талқылайды. Дескриптор: -Әңгіме кестесінде көтерілген мәселені анықтайды; -Ләйлә-қыздың трагедиялық тағдырының себебін анықтайды; -Мәселенің өзектілігін анықтайды. |
https://www.youtube.com/watch?v=caaqrOeQdXk
Р. Мұқанова «Мәңгілік бала бейне»
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия «Тазалық»
|
|
|||||||||||||||||
мына сөздер неге бағытталып
айтылған
шағым қалдыра аласыз














