
Бөлім Отбасы құндылықтары
Педагогтың аты – жөні:
Күні: 27.04.2021ж.
Сынып: 5 « » Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы: Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?». Қонақта.
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту
мақсаттары:
эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау. (5.А/И2.)
Сабақтың мақсаты:
Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.Оқулықта
берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
Бағалау критерийлері Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Сабақтың кееңі Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Ресустар
40 минут Сұрақ-жауап.
Шығарманың тақырыбына нені арқау етіп
алдыңыз?
Шығарма арқылы қандай идея ұсынғыңыз
келді?
Шығармада әжені іздеу қалай басталды?
Шығармадағы кейіпкерге әже бойынан қандай
қасиет іздеткіздіңіз?
Әже бойынан кейіпкерлер іздеген қасиет
қайда кеткен?
Шығармадағы әжені басқа қырынан
сипаттағыңыз келсе, қалай сипаттар едіңіз.
Егер шығармаңыз жалғасар болса, Азатқа
қыздарына берген уәдені қалай орындатар
едіңіз.
Сіздіңше Әрбір үйде әженің болғаны дұрыс
па?
Тапсырмалар.
1.Әжеге арнап өлең жазу.
2.Әңгімедегі әже бейнесі туралы қорытынды пікір
жазу.
3.Нағыз қазақ әжесінің бейнесін жазу.
Дескрипторлар:
-Өлең жаза алады;
-Нағыз әженің бейнесін ашып жазады;
“ Микрафон ” әдісі арқылы сұралады.
ҚБ. «Бас бармақ»
Тапсырма2.
Жеке жұмыс:
Әңгіме үзіндісінде берілген суреттеулерді пайдалана
отырып, “Менің әжем” тақырыбында әңгіме
жазайық.
“Нағыз әже” қандай болу керек?
Дескриптор
-Суреттерді пайдалана отырп,әңгіме жазады.
5-сынып
оқулық



Сабақтың кезеңі
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресустар

Қазақ әдебиетіндегі сондай таза бұлақтардың бірі –
Төлеген Айбергеновтің поэзиясы. Отызға да толмай
опат болған ақынды қыршын кетті деп айтуға да
обалсынады екенсің. Алайда, дәм-тұзының тым ерте
таусылғанына қарамастан Төлеген өлеңдері жастыққа
тән албырттығымен және соған қарамастан өмір
туралы танымының тереңдігімен һәм
сыршылдығымен, тұнығы лайланбаған тазалығымен
дараланатын, әдебиетіміздегі ерекше құбылыс болған,
ғасырдан-ғасырға жасай беретін –жасампаз поэзия;
адамды өмірге ғашық қылдырып, іңкәр сезіміне енін
таққан – сыршыл поэзия және сонымен қатар
жырларында дауыл күнгі дарияның асау
толқынындай алапат күші бар – қуатты поэзия. Оның
өлеңдерінде басқа ақындардың ешқайсысында да
кездеспейтін дүниеге деген ерекше бір сағыныш бар.
Жаныңызды жұмбақ сиқырымен арбайтын сағыныш
құдіреті ақынның барлық өлеңдерінде кездеседі.
Өтті ғой, сәулем-ай талай,
Көрмедім қанша өзіңді,
Қайталай берем, қайталай,
Сүйемін деген сөзіңді.
Қайтейін жаным аңсады,
Сабыр да керек десек те.
Сағынған көздің моншағы,
Шашалып жатыр төсегі.
Тапсырма 1.
Дескриптор:
-Ақын туралы мәліметтерді
біледі;
-Сұрақтарға жылдам жауап
береді;
-Ақын шығармашылығы
жөнінде өз ой-пікірлерін
айтады.
Тапсырма2.
Салыстырмалы кесте»
тәсілін пайдаланып,
Оқушылар әртүрлі
қайнаркөздерді
пайдаланып, туған жер
тақырыбына арналған екі
өлеңді жазып алады,
салыстырады, өз ойларын
кестеге түсіреді.
Дескриптор:
-жаңа сөздерді үйренеді;
-сөздік жұмысын жүргізеді,
-әртүрлі қайнаркөздерді
пайдаланады;
-өлең мәтінін талдай алады.
Мәтінмен
жұмыс. Мәтінмен жұмыс
істеу негіздерін
қалыптастыру үшін
оқушыларға мәтінді
оқытады. Оқушылар
мәтінді оқиды, тірек
5-сынып
оқулық

сөздерді анықтайды, негізіг
ойды табады, мәтіндегі қою
кәріппен жазылған
сөздердің мағынасын
анықтайды, мазмұны
бойынша жоспарды ретімен
жазады.
Дескриптор:
-мәтінді оқиды, түсінеді;
-тірек сөздерді табады;
-мәтіннен қажет ақпаратты
алады;
-негізгі ойды табады;
-жоспар құрады.
.
.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспар. 5-сынып Нұрдәулет Ақыш "Нағыз әже қайда?" әңгімесі
Сабақ жоспар. 5-сынып Нұрдәулет Ақыш "Нағыз әже қайда?" әңгімесі

Бөлім Отбасы құндылықтары
Педагогтың аты – жөні:
Күні: 27.04.2021ж.
Сынып: 5 « » Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы: Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?». Қонақта.
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту
мақсаттары:
эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау. (5.А/И2.)
Сабақтың мақсаты:
Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.Оқулықта
берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
Бағалау критерийлері Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Сабақтың кееңі Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Ресустар
40 минут Сұрақ-жауап.
Шығарманың тақырыбына нені арқау етіп
алдыңыз?
Шығарма арқылы қандай идея ұсынғыңыз
келді?
Шығармада әжені іздеу қалай басталды?
Шығармадағы кейіпкерге әже бойынан қандай
қасиет іздеткіздіңіз?
Әже бойынан кейіпкерлер іздеген қасиет
қайда кеткен?
Шығармадағы әжені басқа қырынан
сипаттағыңыз келсе, қалай сипаттар едіңіз.
Егер шығармаңыз жалғасар болса, Азатқа
қыздарына берген уәдені қалай орындатар
едіңіз.
Сіздіңше Әрбір үйде әженің болғаны дұрыс
па?
Тапсырмалар.
1.Әжеге арнап өлең жазу.
2.Әңгімедегі әже бейнесі туралы қорытынды пікір
жазу.
3.Нағыз қазақ әжесінің бейнесін жазу.
Дескрипторлар:
-Өлең жаза алады;
-Нағыз әженің бейнесін ашып жазады;
“ Микрафон ” әдісі арқылы сұралады.
ҚБ. «Бас бармақ»
Тапсырма2.
Жеке жұмыс:
Әңгіме үзіндісінде берілген суреттеулерді пайдалана
отырып, “Менің әжем” тақырыбында әңгіме
жазайық.
“Нағыз әже” қандай болу керек?
Дескриптор
-Суреттерді пайдалана отырп,әңгіме жазады.
5-сынып
оқулық



Сабақтың кезеңі
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресустар

Қазақ әдебиетіндегі сондай таза бұлақтардың бірі –
Төлеген Айбергеновтің поэзиясы. Отызға да толмай
опат болған ақынды қыршын кетті деп айтуға да
обалсынады екенсің. Алайда, дәм-тұзының тым ерте
таусылғанына қарамастан Төлеген өлеңдері жастыққа
тән албырттығымен және соған қарамастан өмір
туралы танымының тереңдігімен һәм
сыршылдығымен, тұнығы лайланбаған тазалығымен
дараланатын, әдебиетіміздегі ерекше құбылыс болған,
ғасырдан-ғасырға жасай беретін –жасампаз поэзия;
адамды өмірге ғашық қылдырып, іңкәр сезіміне енін
таққан – сыршыл поэзия және сонымен қатар
жырларында дауыл күнгі дарияның асау
толқынындай алапат күші бар – қуатты поэзия. Оның
өлеңдерінде басқа ақындардың ешқайсысында да
кездеспейтін дүниеге деген ерекше бір сағыныш бар.
Жаныңызды жұмбақ сиқырымен арбайтын сағыныш
құдіреті ақынның барлық өлеңдерінде кездеседі.
Өтті ғой, сәулем-ай талай,
Көрмедім қанша өзіңді,
Қайталай берем, қайталай,
Сүйемін деген сөзіңді.
Қайтейін жаным аңсады,
Сабыр да керек десек те.
Сағынған көздің моншағы,
Шашалып жатыр төсегі.
Тапсырма 1.
Дескриптор:
-Ақын туралы мәліметтерді
біледі;
-Сұрақтарға жылдам жауап
береді;
-Ақын шығармашылығы
жөнінде өз ой-пікірлерін
айтады.
Тапсырма2.
Салыстырмалы кесте»
тәсілін пайдаланып,
Оқушылар әртүрлі
қайнаркөздерді
пайдаланып, туған жер
тақырыбына арналған екі
өлеңді жазып алады,
салыстырады, өз ойларын
кестеге түсіреді.
Дескриптор:
-жаңа сөздерді үйренеді;
-сөздік жұмысын жүргізеді,
-әртүрлі қайнаркөздерді
пайдаланады;
-өлең мәтінін талдай алады.
Мәтінмен
жұмыс. Мәтінмен жұмыс
істеу негіздерін
қалыптастыру үшін
оқушыларға мәтінді
оқытады. Оқушылар
мәтінді оқиды, тірек
5-сынып
оқулық

сөздерді анықтайды, негізіг
ойды табады, мәтіндегі қою
кәріппен жазылған
сөздердің мағынасын
анықтайды, мазмұны
бойынша жоспарды ретімен
жазады.
Дескриптор:
-мәтінді оқиды, түсінеді;
-тірек сөздерді табады;
-мәтіннен қажет ақпаратты
алады;
-негізгі ойды табады;
-жоспар құрады.
.
.
шағым қалдыра аласыз













