Сабақтың
басы
3 мин
|
-
Ұйымдастыру
кезеңі.
Сәлеметсіздерме!
Бүгін,
Кеңістіктегі түзулердің өзара
орналасуы
тақырыбын
қарастырамыз
Бүгінгі сабақта
меңгеретініңіз:
-
кеңістіктегі
параллель түзулердің қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда
қолдану;
|
Педагогпен
амандасады.
Үй
жұмысын айтады.
|
|
Презентация Геометрия
10
классов
|
2
мин
Сабақтың
ортасы
10
мин
8
мин
Бекіту
тапсырмасы
20
минут
|
II. Қолайлы орта
қалыптастыру.
Ұғым,анықтама
|
Сызба
|
1. Бір
жазықтықта жататын
және
қиылыспайтын түзулерді
параллель
түзулер
деп
атайды.
|
|
2. Түзуден
тысқары
орналасқан нүкте
арқылы
осы
түзуге
жалғыз
ғана
түзу
өтеді.
|
|
3. Лемма Егер
жазықтықта жатпайтын
түзу
осы
жазықтықтағы түзуге
параллель
болса, онда
бұл
түзу
берілген
жазықтыққа параллель
болады.
|
|
4. Теорема Үшінші
бір
түзуге
параллель
екі
түзу
өзара
параллель
болады.
|
|
Сабақтың
тақырыбын
хабарлайды және
оқушылармен бірге
сабақтың
мақсаты
мен
оқу
мақсатын
анықтайды.
|
Қайталау.
Оқушылар
сызба
сызады
Сабақтың тақырыбын (мақсатын)
анықтауға қатысады. Сабақтың мақсаты жайлы өз ойларын ортаға
салады.
|
|
|
III.
Жаңа тақырыпты
меңгерту.
a∩b= M c‖d p мен m-айқас
түзулер
Бақылау
сұрақтары:
1.
Геометрияның қандай бөлімі стереометрия деп
аталады?
2. Стереометрияның негізгі
ұғымдарын атаңдар.
3. СІ,
СІІ, СІІІ аксиомаларын тұжырымдап, олардың мағынасын сызба арқылы
түсіндіріңдер.
4.
Нүкте, түзу және жазықтық қалай
белгіленеді?
5.
Кеңістікте қандай түзулер параллель деп
аталады?
6.
Қандай түзулер айқас түзулер деп
атайды?
Есептер
шығару.
№
1.44
№1.45
№1.46
|
Қажетті анықтамаларды
жазып, сызбаларды сызады.
Тақырып бойыншы
ресурстарды қарап, танысады
Сұрақтарға жауап
береді
СІ. Қандай жазықтықты алсақ та сол жазықтықта жататын
нүктелер де, жатпайтын нүктелер де
табылады.
СІІ. Бір түзуде жатпайтын кез келген үш нүкте арқылы бір
ғана жазықтық жүргізуге болады.
СІІІ. Егер түзудің екі нүктесі жазықтықта жатса,онда түзу
тұтасымен осы жазықтықта жатады.
CIV.Егер әр түрлі екі жазықтықтың
ортақ нүктесі бар болса, онда жазықтықтар осы нүкте арқылы өтетін
түзу бойымен қиылысады.
Есептерді дәптерге орындайды,
тақтаға әр есепке 1 оқушыдан шығады.
|
Сабақ барысында мұғалімнің
формативті бағалауы – мұғалім жаттығулардың орындалуын
қадағалайды
«Екі жұлдыз бір
ұсыныс»
|
https://www.youtube.com/watch?v=pazW_WYr7WQ
|
Сабақтың
соңы
2
мин
|
Бүгінгі
сабақта:
-
Кеңістіктегі
параллель, қиылысатын және айқас түзулердің айырмашылығын
түсінеді.
Параллель, айқас және
перпендикуляр түзулердің белгілері мен қасиеттерін біледі және оны
қолдана алады.
Кері
байланыс.
Білемін
|
Білдім
|
Білгім
келеді
|
|
|
|
|
Тақырыпты меңгергенін
анықтау
Үйге
тапсырма.№.1.47
|
Кері
байланыс
|
Оқулық
|