Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: математика |
Мектеп «№57 И.В.Панфилов атындағы ЖОМ» |
||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:1 В бөлім-Геометриялық пішіндер |
|
||||||||
|
Күні: 08.06.17 |
Мұғалімнің аты- жөні:Турдибаева Н . |
||||||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар- 20 |
Қатыспағандар - 0 |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Кеңестік фигуралар |
|
||||||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.3.1.2 жазық фигураларды ( үшбұрыш, шеңбер, шаршы,тіктөртбұрыш ) кеңістіктегі фигураларды( куб, шар, цилиндрьконус,пирамида) ажырату және оларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстыру. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Кеңестік және жазық фигураларын біледі ,ажыратады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кеңестік және жазық фигураларын айналадағы заттардан таба алады, ажыратады. Кейбір оқушылар орындай алады: Кеңестік фигураларды жазық фигуралармен сәйкестендіреді. |
||||||||
|
Ойлау деңгейлері |
Білу,түсіну,талдау, қолдану.
|
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Геометрик фигураларды айтады . 2. Геометрик фигураларды ажыратады. |
||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
||||||||
|
Құндылық-тарды дарыту |
Бір-біріне деген құрмет көрсету қасиетін тәрбиелеу |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, дүниетану. |
||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Проектор геометрик фигуралар макеті |
||||||||
|
Бастапқы білім |
геометрик фигураларды біледі.. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс -әрекеті |
Оқушының іс -әрекеті |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы
Топқа бөлу. «Мыға шабуыл» |
Психологиялық ахуал. «Ертеңгілік шеңбер» Дөңгеленіп тұрайық Керегені құрайық Уықтар боп иіліп Шаңыраққа киіліп Киіз үйді құрайық Өлеңді айтып киіз үйдің сұлбасын салады.Осы жаттығу арқылы жаңа тақырыпқа көпірше саламын. Геометрик фигуралар суреттері арқылы топқа бөлу (пирамида,шар,цилиндр). 1 топ. Пирамида. 2 топ. Шар. 3 топ. Цилиндр.
-1топ
-2топ
-Қәне балалар біз қазір қандай фигура болып тұрмыз? (дөңгелек) -Жарайсындар балалар! Тағы қандай фигураларды білеміз? Балалар өздері білген фигуралар ды атап шығады.Ал енді мен ауда геометрик фигураларды саламын,сіздер қандай фигура екендігін табасыздар.Ауада фигураларды сызамын, оқушылар қандай фигура екендігін табады. |
Оқушылар дөңгелек болып тұрады,өлең шұмақтарын айтады.Киіз үйдің макетін ауда бейнелейді.
Геометрик фигуралар суреттері арқылы топқа бөлінеді. Сұрақтарға жауап береді, фигураларды айтады. |
геометрик фигуралар |
||||||
|
Сабақтың ортасы Білу,түсіну. Қолдану |
Слайд арқылы кеңестік фигураларды көрсетіп жаңа тақырыпты ашып бердім. Топтық жұмыс«Ашық хат»әдісі арқылы кеңістіктегі фигураларды анықтайды. (сараланған тапсырма) 1топ. Цилиндрге ұқсайтын формалары бар заттар:ағаштардың діндері,зауыттың мұржалары,т.б суреттері бар конверт беремін. 2 топ. Шарға ұқсайтын формалары бар заттар: доптар,ойыншықтар,маржандарт.б суреттері бар конверт беремін. 3 топ. Күнделікті өмірде қолда -нып жүргенпирамида формасиндағы сүттің тетрапакеті, мысыр пирамидаларының суреті, ертедегі үйлердің шатырларының суреттері бар конверттерді таратамын. Критерий 1.Геометрик фигураларды айтады. 2. Геометрик фигураларды ажыратады. |
Слайдты тамашалайды,фигураларды айтады. Барлығы: суреттерге қарап фигураларды айтады. Көпшілігі: бір-бірінен айырмашы лығын ажыратады. Кейбіреулері: өмірде қандай пайдала-натындығын айтады. Дескриптор .Кеңестік фигураларды айтады. .Кеңестік фигураларды ажыратады. .Өмірде қандай пайдаланатындығын айтады. |
слайд геометрик фигуралар |
||||||
|
|
Жұлдызшалар арқылы бағалау
|
Топтар бірін-бірі бағалайды. |
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
«Суретке ену» әдісі. Сергіту сәті Зерттеуге негізделген жұмыс Дәптермен жұмыс. |
Жұптық жұмыс. Суретке қара. Суреттен кеңістік фигуралары пішініндегі ғымараттарды тап.Астана қаласының ғымараттарының суреттерінен таныс пішіндерді табуы керек. Слайдтан пайдаланып,ғимарат- тардың нақты өмірдегі пішінде- рін көрсету. «Керемет» арқылы бағалау
Әр топқа резиналар тарқатамын.Фигуралардың атын атаймын.Оқушылар резинадан фигуралардың пішіндерін жасайды. «Ойлан-жұптас-бөлін» әдісі. Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып,жұп боліп пікірлермен бөліседі;бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.Фигураларды домала тып көруін сұраймын.Олар тапсырманы орындай отырып цилиндр алға да,артқа да домалайтынын,конустың тек қана айналатынын,шардың барлық бағытта домалай алатынын ,ал пирамиданың домаламайтынын байқайды. Фигуралармен заттардың пішіндерін салыстыр.Тапсырма қандай жазық геометриялық фигуралар берілген заттың бейнесіне сәйкес келетінін анықтай білу дағдысын тексеруге арналған. |
Суреттен танылған фигураларын топтама- ның ішінен тауіп, оны жоғары көтереді. Резиналардан фигуралардың пішіндерін жасайды. Зерттеу жүргізеді. Сыныптан кеңестік фигураларды табады. Солардың біреуінің суретін салады. Қолы- дағы фигураларды партаның үстінде домалатып көреді . «Жарайсын». Бір-бірін бағалайды. Кеңістіктегі заттың піші нінің жазық геометрия- лық фигуралардың қай- сысына сәйкес келетінін анықтайды.Фигура заттың түсіне сәйкес бояумен бояйды. |
Таныстырылым фигуралар Резиналар. геометриялық фигуралар |
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
Калыптастырушы бағалау |
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау.
|
|
|
||||||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
|
|
Денсаулық және қауіпсіздіктехникасының сақталуы Оқу құралдарын дұрыс пайдалану.
|
||||||
|
Зерттеу жұмыстары арқылы гометрик фигураларды ажыратады, геметрик фигуралардың аттарын біледі.Күнделікті өмірде қолданатын фигураларды біледі. |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Смайлик мен бас бармақ арқылы бағалау.
|
|
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орын далды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Қандай кедергі- лер болды? Не сәтті өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?
|
Оқу мақсаттары мен міндеттері оқыту мен оқу әдістерін пайдалануда орындалды.
Сабақ өз деңгейінде өтті.
Топтық жұмыстар. Зерттеу мен саралау жұмыстары айқын жүргізілді.
Тапсырмаларды уақытында орындадым. Оқу мақсатында тиімді әдіс -тәсілдерді пайдаланып, оқу мақсаты қызықты өтті. Кеңестік фигураларды жазық фигуралармен салыстыра отырып жаңа тақырыпты меңгертуді жоспарладым..
|
||||||||
|
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз.Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "1 В бөлім-Геометриялық пішіндер "
Сабақ жоспары "1 В бөлім-Геометриялық пішіндер "
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: математика |
Мектеп «№57 И.В.Панфилов атындағы ЖОМ» |
||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:1 В бөлім-Геометриялық пішіндер |
|
||||||||
|
Күні: 08.06.17 |
Мұғалімнің аты- жөні:Турдибаева Н . |
||||||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар- 20 |
Қатыспағандар - 0 |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Кеңестік фигуралар |
|
||||||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.3.1.2 жазық фигураларды ( үшбұрыш, шеңбер, шаршы,тіктөртбұрыш ) кеңістіктегі фигураларды( куб, шар, цилиндрьконус,пирамида) ажырату және оларды қоршаған ортаның заттарымен байланыстыру. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Кеңестік және жазық фигураларын біледі ,ажыратады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кеңестік және жазық фигураларын айналадағы заттардан таба алады, ажыратады. Кейбір оқушылар орындай алады: Кеңестік фигураларды жазық фигуралармен сәйкестендіреді. |
||||||||
|
Ойлау деңгейлері |
Білу,түсіну,талдау, қолдану.
|
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Геометрик фигураларды айтады . 2. Геометрик фигураларды ажыратады. |
||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
||||||||
|
Құндылық-тарды дарыту |
Бір-біріне деген құрмет көрсету қасиетін тәрбиелеу |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, дүниетану. |
||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Проектор геометрик фигуралар макеті |
||||||||
|
Бастапқы білім |
геометрик фигураларды біледі.. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс -әрекеті |
Оқушының іс -әрекеті |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы
Топқа бөлу. «Мыға шабуыл» |
Психологиялық ахуал. «Ертеңгілік шеңбер» Дөңгеленіп тұрайық Керегені құрайық Уықтар боп иіліп Шаңыраққа киіліп Киіз үйді құрайық Өлеңді айтып киіз үйдің сұлбасын салады.Осы жаттығу арқылы жаңа тақырыпқа көпірше саламын. Геометрик фигуралар суреттері арқылы топқа бөлу (пирамида,шар,цилиндр). 1 топ. Пирамида. 2 топ. Шар. 3 топ. Цилиндр.
-1топ
-2топ
-Қәне балалар біз қазір қандай фигура болып тұрмыз? (дөңгелек) -Жарайсындар балалар! Тағы қандай фигураларды білеміз? Балалар өздері білген фигуралар ды атап шығады.Ал енді мен ауда геометрик фигураларды саламын,сіздер қандай фигура екендігін табасыздар.Ауада фигураларды сызамын, оқушылар қандай фигура екендігін табады. |
Оқушылар дөңгелек болып тұрады,өлең шұмақтарын айтады.Киіз үйдің макетін ауда бейнелейді.
Геометрик фигуралар суреттері арқылы топқа бөлінеді. Сұрақтарға жауап береді, фигураларды айтады. |
геометрик фигуралар |
||||||
|
Сабақтың ортасы Білу,түсіну. Қолдану |
Слайд арқылы кеңестік фигураларды көрсетіп жаңа тақырыпты ашып бердім. Топтық жұмыс«Ашық хат»әдісі арқылы кеңістіктегі фигураларды анықтайды. (сараланған тапсырма) 1топ. Цилиндрге ұқсайтын формалары бар заттар:ағаштардың діндері,зауыттың мұржалары,т.б суреттері бар конверт беремін. 2 топ. Шарға ұқсайтын формалары бар заттар: доптар,ойыншықтар,маржандарт.б суреттері бар конверт беремін. 3 топ. Күнделікті өмірде қолда -нып жүргенпирамида формасиндағы сүттің тетрапакеті, мысыр пирамидаларының суреті, ертедегі үйлердің шатырларының суреттері бар конверттерді таратамын. Критерий 1.Геометрик фигураларды айтады. 2. Геометрик фигураларды ажыратады. |
Слайдты тамашалайды,фигураларды айтады. Барлығы: суреттерге қарап фигураларды айтады. Көпшілігі: бір-бірінен айырмашы лығын ажыратады. Кейбіреулері: өмірде қандай пайдала-натындығын айтады. Дескриптор .Кеңестік фигураларды айтады. .Кеңестік фигураларды ажыратады. .Өмірде қандай пайдаланатындығын айтады. |
слайд геометрик фигуралар |
||||||
|
|
Жұлдызшалар арқылы бағалау
|
Топтар бірін-бірі бағалайды. |
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
«Суретке ену» әдісі. Сергіту сәті Зерттеуге негізделген жұмыс Дәптермен жұмыс. |
Жұптық жұмыс. Суретке қара. Суреттен кеңістік фигуралары пішініндегі ғымараттарды тап.Астана қаласының ғымараттарының суреттерінен таныс пішіндерді табуы керек. Слайдтан пайдаланып,ғимарат- тардың нақты өмірдегі пішінде- рін көрсету. «Керемет» арқылы бағалау
Әр топқа резиналар тарқатамын.Фигуралардың атын атаймын.Оқушылар резинадан фигуралардың пішіндерін жасайды. «Ойлан-жұптас-бөлін» әдісі. Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып,жұп боліп пікірлермен бөліседі;бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.Фигураларды домала тып көруін сұраймын.Олар тапсырманы орындай отырып цилиндр алға да,артқа да домалайтынын,конустың тек қана айналатынын,шардың барлық бағытта домалай алатынын ,ал пирамиданың домаламайтынын байқайды. Фигуралармен заттардың пішіндерін салыстыр.Тапсырма қандай жазық геометриялық фигуралар берілген заттың бейнесіне сәйкес келетінін анықтай білу дағдысын тексеруге арналған. |
Суреттен танылған фигураларын топтама- ның ішінен тауіп, оны жоғары көтереді. Резиналардан фигуралардың пішіндерін жасайды. Зерттеу жүргізеді. Сыныптан кеңестік фигураларды табады. Солардың біреуінің суретін салады. Қолы- дағы фигураларды партаның үстінде домалатып көреді . «Жарайсын». Бір-бірін бағалайды. Кеңістіктегі заттың піші нінің жазық геометрия- лық фигуралардың қай- сысына сәйкес келетінін анықтайды.Фигура заттың түсіне сәйкес бояумен бояйды. |
Таныстырылым фигуралар Резиналар. геометриялық фигуралар |
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
Калыптастырушы бағалау |
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау.
|
|
|
||||||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
|
|
Денсаулық және қауіпсіздіктехникасының сақталуы Оқу құралдарын дұрыс пайдалану.
|
||||||
|
Зерттеу жұмыстары арқылы гометрик фигураларды ажыратады, геметрик фигуралардың аттарын біледі.Күнделікті өмірде қолданатын фигураларды біледі. |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Смайлик мен бас бармақ арқылы бағалау.
|
|
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орын далды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Қандай кедергі- лер болды? Не сәтті өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?
|
Оқу мақсаттары мен міндеттері оқыту мен оқу әдістерін пайдалануда орындалды.
Сабақ өз деңгейінде өтті.
Топтық жұмыстар. Зерттеу мен саралау жұмыстары айқын жүргізілді.
Тапсырмаларды уақытында орындадым. Оқу мақсатында тиімді әдіс -тәсілдерді пайдаланып, оқу мақсаты қызықты өтті. Кеңестік фигураларды жазық фигуралармен салыстыра отырып жаңа тақырыпты меңгертуді жоспарладым..
|
||||||||
|
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз.Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||
шағым қалдыра аласыз


















