жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары 9-сынып Озон қабаты
Сабақ жоспары 9-сынып Озон қабаты
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы |
Мектеп: Қазыбек бек коммуналды мемлекеттік мекемесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: Сынып:9 |
Мұғалімнің аты-жөні: Қайдауылова Г Ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылы жай эффектісі және озон қабатының бұзылуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасынасілтеме) |
9.3.2.4 Озон қабатының бұзылу себептері мен салдарын түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Озон қабатының бұзылуының себептері мен салдарын біледі - Жылы жай эффектісінің түзілу салдарын анықтайды - Озон қабатының тіршіліктегі рөлі туралы ой қозғай алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Озон қабатын сипаттай алуы - Озон қабатының бұзылу себебі мен салдарын білуі -жылы жай газдарының жиналу зардаптарын дәлелдей алуы - сабаққа қорытынды жасай алуы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік емес пəндер үшін қалыптастырылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер. Озондық тесік. Жылыжай эффектісі. Климаттың жылынуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Жылыжай эффектісі-ғаламшардағы ауа температурасының күрт өсуі Климаттың жылынуы- айрықша ыстық күндер, қуаңшылықты тудырады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
қарым-қатынас жасау қабілеті, достық , сыни тұрғысынан ойлау, шығармашылық дағдысын қалыптастыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
География. жауын-шашынның азайуы, АҚШ, Қытай, Қазақстан елдерінде дәнді-дақылдар түсімінің азайуы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Озон қабатын біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
1. Сәлемдесу. 2. Ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру \Біз екеуміз ұқсаймыз, өйткені ... \ 3. Топтастыру Санақ жүргізу арқылы топтастыру \3топқа топтастыру\ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин 5мин 6-мин 5мин |
Жаңа сабақ. 1-тапсырма .Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс. 1-топ. озон қабатын сипаттаңыз. Кестені толтыр.
Дескриптор 1.Озон қабаты газының формуласын біледі 2. Озон қабатының орналасуын біледі 3. Озон қабатының тіршілік үшін маңызын біледі
2-топ. Мәтінді оқи отырып, озон қабатының бұзылу себептері мен салдарын түсіндіріңіз. «Еркін әңгіме». Постер Дескриптор 1.Озон қабатының бұзылу себебін біледі 2. Озон қабатының бұзылу салдарын біледі 3-топ. Мәтінді оқи отырып, төмендегі берілген зардаптардың қайсысы жылы жай эффектісі газдарының жиналуынан екенін анықтап, дәлелде. «Журналисттік зерттеу» 1.ормандардың өртенуі 2. Көмірқышқыл газының көбеюі 3.Азия, АҚШ елдерінде астық дақылдарының түсімі азаюы 4.Дүниежүзілік мұхиттің көтерілуі 5.Мұздықтардың еруі 6.қатерлі ісі ауруларының көбеюі 7. ауа райының күрт төмендеуі 8. Өсімдіктердің үсік шалуы 9.Шөлді жерлердің көбеюі 10.жер сілкінісінің жиіленуі Дескриптор 1.Жылы жай эффектісін біледі 2.Жылыжай эффектісі газдарының жиналуынан туындайтын зардаптарды біледі. Қ.Б: топтар арасында бағалау. + Т –Т 2-тапсырма. Жұптық жұмыс . Кестені толтыр.
Дескриптор:1.Озон қабатының бұзылу себебін біледі 2.Озон қабатының бұзылу салдарын біледі 3. жылы жай газдары жиналуының зардаптарын біледі Қ.Б: екі жұлдыз бір тілек 3-тапсырма.Семантикалық карта. Төмендегі кестеде берілген мәліметтердің дұрыс немесе бұрысын анықтап, кестені толтыр
Дескриптор:1.Берілген ақпараттың дұрыс не бұрыстығын табады 2.Бұрыс мәліметтің дұрыс нұсқасын табады Қ.Б:Берілген шкала арқылы бағалау. «Диаграмма» 4-тапсырма. Жеке жұмыс Алған білімдерің бойынша «мені ойландырады», «мен жауаптымын» тіркестерін пайдаланып қысқа мәтінді шығарма жаз. |
Үлестірме мәтіндер https:\\kk.wikipedia. org Кестелер https:\\kk.wikipedia. org кесте
карта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 мин |
рефлексия «SWOT» талдауы
|
талдау кестесі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













