Сабақтың
басы
10
минут
|
Сапқа
тұрғызу. Оқушылардың қатарда түзу тұруың
қадағалау.
Сәлемдесу.
Рапорт
тапсыртқызу
Келмеген оқушылардың себебін
анықтау. Оқушылардың спорттық киімдеріне
назар аудару. Сабақтың мақсатын
түсіндіру. Оқушылардың сабақтың тақырыбы
мен мақсатын мұқият тыңдауын қадағалау. Бой жазу жаттығуларын
ережеге сай орындалуын қадағалау. Саптағы
жаттығулар:
Оңға,солға,айналып
бұрылу
Секіріп
бұрылу.
Спорт.
жүріс:
Стадион айнала 2 шеңбер
жүгіру
(бір
баппен)
3 қатарға бөліп жалпы дамыту
жаттығуларын жасау. №1 жаттығулар кешені
Арнайы жүгіріс
жаттығулар:
1. Тізені көтеріп
жүгіру
2. Аяқты артқа лақтырып
жүгіру
3. Түзу аяқты алға лақтырып
жүгіру
4. Бұғы
жүгіріс
5. Сол, оң аяқпен биікке
секіріп алға қозғалу.
6. Жылдам
жүгіру
|
Оқушыларды қатарға тұрғызу.
Сәлемдесу. Рапорт қабылдау. Оқушылардың спорттық киімдеріне назар
аудару. Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен
таныстыру. Бағалау критерийлерін
анықтау. Техника қауіпсіздігін
ескерту. Бой жазу жаттығуларын орындау.
Тыныс жолдарын қалпына келтіру.
|
«Бағалау шкаласы»
әдісі
арқылы бағаланады.

Сабақтың барысында техника
қауіпсіздік ережелерін сақтайды
|
Бор, секунд
өлшегіш
|
Сабақтың
ортасы
30
минут
|
Оқушылардың назарын өзі мен
әріптесі арасында арақашықтық сақтау қажеттігіне аударыңыз;
бұл-бақылағыштық қа және қарқынды реттеуге бағытталған жаттығу.
Жүгіру кезінде, егер орташа жылдамдық алатын болса, өкше мен тізені
көтеру, бас пен денені нық ұстау қажеттігін талқылаңыз. Тыныс алуға
назар аудару қажет. Бұл жаттығу төзімділік пен оқушылар ағзасының
жалпы тонусын
жақсартады.
Ойын басында шақырылған
ойыншылар оң тұстан жүгіріп шығатындығын, ал мәреге жеткенде, оң
тұсты ұстау қажеттігін айту керек. Көбірек ұпай жинаған команда
жеңіске жетеді.
Оқушылар дайын болуы және өз
нөмірлері аталған сәтте дереу жүгіруі тиіс. Ойын басында шақырылған
ойыншылар оң тұстан жүгіріп шығатындығын, ал мәреге жеткенде, оң
тұсты ұстау қажеттігін айту керек. Көбірек ұпай жинаған команда
жеңіске жетеді.
|
(С, Ж, Т) Оқушылар бірнеше
адамнан тұратын топтарда өз білімдері мен интернет ресурстарын
пайдаланады және жақсы денсаулық олардың қысқа әрі ұзақ
қашықтықтарға жүгіруімен қалай байланысты екендігін қарастыра
отырып, жақсы денсаулық компоненттерін
зерттейді.
|
Дескриптор:
«Бағалау
шкаласы» әдісі арқылы
бағаланады.

Дескриптор
-орта және алыс қашықтыққа
жүгіру техникасын
көрсетеді;
-қашықтықтағы дене
жүктемелерінің айырмашылығын
ажыратады;
-орта және алыс қашықтыққа
жүгіру дағдысында ағзаға (тыныс алу, бұлшық ет) тигізетін әсерді
анықтайды. -Сабақтың барысында техника
қауіпсіздік ережелерін
сақтайды
|
конустар, белгілеуші таңбалар,
бор.
|
(ЖЖ, С, К) «Нөмірлерді
шақыру»
2-4 команда қатысады, олар
бір-бірден бағанға тұрады және рет нөмірі бойынша саналады,
әрқайсысы өз нөмірін жаттап алады. Әрбір бағанның алдында 10-15 м
қашықтықта сөре сызығы, одан 2 м арақашықтықта-мәре сызығы
жүргізіледі. Жетекші ойыншыларды кез келген тәртіпте шақырады.
Шақырылған ойыншылар алға жүгіріп шығады, бағанды айналып өтеді де,
кері қайтады. Мәреге бірінші болып жеткен ойыншы өз командасы үшін
бір балл жинайды және өз орнына тұрады. Жетекші кейбір
қатысушыларды 2 рет шақыруы
мүмкін.
Саралау: қозғалыс нысанын
өзгерте отырып, тапсырманы түрлендіруге болады: бағанға дейін-екі
аяқпен секіру, кері қарай - жай жүгіру; бағанға дейін-бір аяқпен
секіру, кері қарай-жай жүгіру және
т.с.с.
|
Сабақтың
соңы
5
минут
|
Сапқа
тұрғызу
Сабақты
қорытындылау:
Қол жеткен нәтижелер туралы
ойлану, өзіндік талдау жүргізуге дағдыландыру. Тақырыпты меңгеру
деңгейін анықтау. Сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жүргізеді. Сабақ
басында қойылған сұрағына әр оқушыдан жауап сұрайды. Сабақ бойынша
рефлексия
Жақсы нәтижеге қол жеткізген
оқушылар мен үздіктерді атайды. Сабақ барысында жіберілген
кемшіліктер мен нәтижелерді талқылайды.
Үй
тапсырмасы: Жетілдіру жаттығуларын
ұсынады.
Ұйымдастырып
қайтару
|
Сапқа
тұрады. Сабақты
қорытындылайды
Оқушылар өз беттерінше сабақтың
басында қойылған сұраққа жауап береді. Өткен тақырып туралы кері
байланыс беру үшін мұғалім сұрақ қояды, оқушылар ауызша жауап
береді.
Сабақ бойынша
рефлексия
Қиын болған немесе жүзеге асыра
алмаған мәселелер бойынша сұрақ қояды. Үздік нәтиже көрсету үшін
өзіндік ойлармен бөліседі. Сабақ басындағы мұғалім сұрағына жауап
береді. Үй
тапсырмасы: Жетілдіру жаттығуларын
ұсынады.
Ұйымдастырып
қайтару
|
Оқушылар бір-біріне кері
байланыс берді. «Қолмен белгі беру» әдісі арқылы рефлексия
жасалды.
Бағалау, үй
тапсырмасы
|

|