Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән:дүниетану |
Мектеп «№57 И.В.Панфилов атындағы ЖОМ» |
||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Саяхат |
|
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты- жөні: |
Турдибаева Н.А. |
|||||||
|
Сынып:1 |
Қатысқандар- 20 |
Қатыспағандар-0 |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы:Ежелгі ата-бабаларымыз |
|
||||||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.3.2.1 көрнекі материалдар негізінде сақтардың өмір салтын сипаттау. 1.3.4.1дереккөздерді зерделеу арқылы Томирис туралы әңгімелеу |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Көрнекі материалдар негізінде ерте кездегі ата-бабаларымыздың салтын сипаттайды Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Дереккөздерді зерделеу арқылыТомирис ханшайым туралы түсінік қалыптасады Кейбір оқушылар орындай алады: Сақтардың қоныстанған жерінің сызбасын жасайды
|
||||||||
|
Ойлау деңгейлері |
Білу,түсіну,талдау, қолдану.
|
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Ерте кездегі ата-бабаларымыздың салтын әңгімелеу 2. Сақтардың қоныстанған жерінің сызбасын жасау,картамен көрсету. 3.Томирис сақ ханшайым екендігін айту.
|
||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
||||||||
|
Құндылық-тарды дарыту |
Сын тұрғысынан ойлайды, ұлттық салт-дәстүрді үйренеді, құрметтейді. Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы. «Мәңгілік ел» идеясы |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, көркем еңбек, музыка |
||||||||
|
АКТқолдану дағдылары |
Бейнежазба, проектор. |
||||||||
|
Бастапқы білім |
1.3.1.1көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелейді. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс -әрекеті |
Оқушының іс -әрекеті |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы
|
Психологиялық ахуал. Оқушылар бүгінгі сабақта бір –біріне өз рызашылығын білдіреді. |
Бір-біріне ризашылығын білдіреді: -Мен сізді құрметтеймін, өйткені сіз.......... . |
|
||||||
|
Топқа бөлу.
|
Көліктер суреттері арқылы топқа бөлу(ежелгі және қазіргі көліктер). 1 топ. АТ. 2 топ. Машина 3 топ. Арба
|
Ежелгі және қазіргі көліктердің суреттері арқылы топқа бөлінеді.
|
Ежелгі және қазіргі көліктер суреті.
|
||||||
|
«Миға шабуыл» әдісі. |
-Ежелгі адамдар қандай өмір сүрген? (Ежелгі адамдар тайпа болып өмір сүрген). -Қандай тайпаларды білесіз? ( сақ тайпасы). Жаңа сабаққа көшу мақсатында «Миға шабуыл» әдісін қолдандым. Бұл әдіс жаңа тақырыпқа көпірше бола алды. |
Сын тұрғысынан ойлау арқылы сұрақтарға жауап береді,жаңа тақырып түралы түсінік қалыптасады. |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырып. «Тыныштық сәті» арқылы жаңа тақырыпты ашу.Музыка арқылы оқушыларды ежелгі сақтар еліне саяхатқа алып шығу.Музыка ойналып тұрады. Барлығымыз көзімізді жұмамыз.Денемізді тік ұстап,терең дем аламыз.Жай ғана орнымыздан тұрып,аяғымыздың ұшымен сыртқа шығамыз.Есіктің алдында атпен арба тур. Арбаға отырып ежелгі сақтар еліне саяхат жасаймыз .Арбамен жүріп, сақтардың қонысына қонаққа барамыз.Біз ол жерде сақтардың тіршілігі мен және сақ ханшайымы Томириспен танысамыз.Ал енді көзімізді ашып бейнефильм тамашалай- мыз. -Қәне балалар біз қазір нені тамашаладық? -Жарайсындар бүгін біз сақтар- дың өмір-салтын, тіршілігін,сақ ханшайымы Томирис туралы түсініктер аламыз. -Ал енді бейнефильм тамашалай- мыз.Мұқыят қараңыздар біз тап- сырмалар орындау барысында кейіпкерлерді сыпаттаймыз.
|
Көздерін жұмып,ежелгі сақтар еліне саяхат жасайды.
Өзін-өзі мадақтайды.
|
музыка ойналып турады. Очень красивая музыка. Ғаламтор |
||||||
|
«Кинометафора» әдісі. Білу
Түсіну
|
Бейнефильмсақтардың өмірі ,Томирис туралы фильм корсету. Бейнефильм көрсету арқылы сақтардың өмір- салтын, тіршілігінтаныстыру, жаңа тақырыпты терең меңгерту фильмнен бас кейіпкерді таба білуін,Томирис бейнесін сыпаттап айта білуін,мінездеме беру дағдыларын қалыптастыру.
Топтық жұмыс 1топ. Сақтардың тіршілігін сипаттаңыз. 2 топ. Сақ ханшайымы Томирис туралы әңгімелеңіз. 3 топ. Сақтардың қоныстанған жерінің сызбасын жасаңыз.
Критерий Ежелгі ата-бабаларымыздың өмірі. Томирис ханшайым туралы әңгімеле.
Жұлдызшалар арқылы
|
Сақтардың өмірі, Томи- рис туралы бейнефильм тамашалайды.Әр топтан бір оқушыөз ойларын айтады.
Әр топ мүшелері өздері- не берілген тапсырма- ларды топта орындайды. Сақтардың өмір –салтын есіне сақтайды,сақ ханшайымы Томирис туралыәңгімелейді,сақ-тардың қоныстанған жерінің сызбасын жасайды, картамен жұмыс жасайды.
Дескриптор Сақтардың тіршілігін сипаттайды. Сақ ханшайымы Томирис туралы әңгімелейді.Сақтардың қоныстанған жерінің сызбасын жасайды картадан көрсетеді. Топтық бағалау. Топтар бірін-бірі бағалайды.
|
бейне-фильм Ғаламшар
флипчарт, маркер, Сақ патшалы-ғының картасы,
|
||||||
|
«Суретке ену» әдісі.
Сергіту сәті Дәптермен жұмыс.
|
|
|
|
||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс
|
«Білім теңізіне қайықты жіберіңіз».Тақырыпты жақсы меңгердім деп есептеген оқушылар қайығы н «Білім» теңізіне жібереді ,ал оған сенімсіз оқушылар «Ереже шығанағында қалады.Бұл әдісті алу мақсатым оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергендігін анықтау болды |
Сабақ туралы ойларын айтады.Сабақты жақсы меңгердім деген оқушылар қайықтарын «Білім»теңізіне жібереді , ал оған сенімсіз балалар «Ереже» шығанағында қалады. «От шашу» әдісі арқылы бағалау |
Клименко Л.В. №10 топ. Нурпеисова А.Т. |
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
|
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Қандай кедергі- лер болды? Не сәтті өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?
|
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері толық орындалды.
Сақ тайпаларынынң тіршілігімен сақ ханшайымы Томирис туралы.
Сабақ өз деңгейінде өтті. Жұмыс барысында оқушылардың қозғалыстары.
Топтық жұмыс,жұптық жұмыс.
Саралау жұмыстары нәтіжелі болды.Тапсырмалар саралау
Уақыттан тиімді пайдаландым.
Келесі сабақтарымда зерттеу жұмыстарына көбірек уақыт ажыратамын |
||||||||
|
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз.Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Ежелгі ата-бабаларымыз "
Сабақ жоспары "Ежелгі ата-бабаларымыз "
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән:дүниетану |
Мектеп «№57 И.В.Панфилов атындағы ЖОМ» |
||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Саяхат |
|
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты- жөні: |
Турдибаева Н.А. |
|||||||
|
Сынып:1 |
Қатысқандар- 20 |
Қатыспағандар-0 |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы:Ежелгі ата-бабаларымыз |
|
||||||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.3.2.1 көрнекі материалдар негізінде сақтардың өмір салтын сипаттау. 1.3.4.1дереккөздерді зерделеу арқылы Томирис туралы әңгімелеу |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Көрнекі материалдар негізінде ерте кездегі ата-бабаларымыздың салтын сипаттайды Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Дереккөздерді зерделеу арқылыТомирис ханшайым туралы түсінік қалыптасады Кейбір оқушылар орындай алады: Сақтардың қоныстанған жерінің сызбасын жасайды
|
||||||||
|
Ойлау деңгейлері |
Білу,түсіну,талдау, қолдану.
|
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Ерте кездегі ата-бабаларымыздың салтын әңгімелеу 2. Сақтардың қоныстанған жерінің сызбасын жасау,картамен көрсету. 3.Томирис сақ ханшайым екендігін айту.
|
||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
||||||||
|
Құндылық-тарды дарыту |
Сын тұрғысынан ойлайды, ұлттық салт-дәстүрді үйренеді, құрметтейді. Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы. «Мәңгілік ел» идеясы |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, көркем еңбек, музыка |
||||||||
|
АКТқолдану дағдылары |
Бейнежазба, проектор. |
||||||||
|
Бастапқы білім |
1.3.1.1көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелейді. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс -әрекеті |
Оқушының іс -әрекеті |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы
|
Психологиялық ахуал. Оқушылар бүгінгі сабақта бір –біріне өз рызашылығын білдіреді. |
Бір-біріне ризашылығын білдіреді: -Мен сізді құрметтеймін, өйткені сіз.......... . |
|
||||||
|
Топқа бөлу.
|
Көліктер суреттері арқылы топқа бөлу(ежелгі және қазіргі көліктер). 1 топ. АТ. 2 топ. Машина 3 топ. Арба
|
Ежелгі және қазіргі көліктердің суреттері арқылы топқа бөлінеді.
|
Ежелгі және қазіргі көліктер суреті.
|
||||||
|
«Миға шабуыл» әдісі. |
-Ежелгі адамдар қандай өмір сүрген? (Ежелгі адамдар тайпа болып өмір сүрген). -Қандай тайпаларды білесіз? ( сақ тайпасы). Жаңа сабаққа көшу мақсатында «Миға шабуыл» әдісін қолдандым. Бұл әдіс жаңа тақырыпқа көпірше бола алды. |
Сын тұрғысынан ойлау арқылы сұрақтарға жауап береді,жаңа тақырып түралы түсінік қалыптасады. |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырып. «Тыныштық сәті» арқылы жаңа тақырыпты ашу.Музыка арқылы оқушыларды ежелгі сақтар еліне саяхатқа алып шығу.Музыка ойналып тұрады. Барлығымыз көзімізді жұмамыз.Денемізді тік ұстап,терең дем аламыз.Жай ғана орнымыздан тұрып,аяғымыздың ұшымен сыртқа шығамыз.Есіктің алдында атпен арба тур. Арбаға отырып ежелгі сақтар еліне саяхат жасаймыз .Арбамен жүріп, сақтардың қонысына қонаққа барамыз.Біз ол жерде сақтардың тіршілігі мен және сақ ханшайымы Томириспен танысамыз.Ал енді көзімізді ашып бейнефильм тамашалай- мыз. -Қәне балалар біз қазір нені тамашаладық? -Жарайсындар бүгін біз сақтар- дың өмір-салтын, тіршілігін,сақ ханшайымы Томирис туралы түсініктер аламыз. -Ал енді бейнефильм тамашалай- мыз.Мұқыят қараңыздар біз тап- сырмалар орындау барысында кейіпкерлерді сыпаттаймыз.
|
Көздерін жұмып,ежелгі сақтар еліне саяхат жасайды.
Өзін-өзі мадақтайды.
|
музыка ойналып турады. Очень красивая музыка. Ғаламтор |
||||||
|
«Кинометафора» әдісі. Білу
Түсіну
|
Бейнефильмсақтардың өмірі ,Томирис туралы фильм корсету. Бейнефильм көрсету арқылы сақтардың өмір- салтын, тіршілігінтаныстыру, жаңа тақырыпты терең меңгерту фильмнен бас кейіпкерді таба білуін,Томирис бейнесін сыпаттап айта білуін,мінездеме беру дағдыларын қалыптастыру.
Топтық жұмыс 1топ. Сақтардың тіршілігін сипаттаңыз. 2 топ. Сақ ханшайымы Томирис туралы әңгімелеңіз. 3 топ. Сақтардың қоныстанған жерінің сызбасын жасаңыз.
Критерий Ежелгі ата-бабаларымыздың өмірі. Томирис ханшайым туралы әңгімеле.
Жұлдызшалар арқылы
|
Сақтардың өмірі, Томи- рис туралы бейнефильм тамашалайды.Әр топтан бір оқушыөз ойларын айтады.
Әр топ мүшелері өздері- не берілген тапсырма- ларды топта орындайды. Сақтардың өмір –салтын есіне сақтайды,сақ ханшайымы Томирис туралыәңгімелейді,сақ-тардың қоныстанған жерінің сызбасын жасайды, картамен жұмыс жасайды.
Дескриптор Сақтардың тіршілігін сипаттайды. Сақ ханшайымы Томирис туралы әңгімелейді.Сақтардың қоныстанған жерінің сызбасын жасайды картадан көрсетеді. Топтық бағалау. Топтар бірін-бірі бағалайды.
|
бейне-фильм Ғаламшар
флипчарт, маркер, Сақ патшалы-ғының картасы,
|
||||||
|
«Суретке ену» әдісі.
Сергіту сәті Дәптермен жұмыс.
|
|
|
|
||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс
|
«Білім теңізіне қайықты жіберіңіз».Тақырыпты жақсы меңгердім деп есептеген оқушылар қайығы н «Білім» теңізіне жібереді ,ал оған сенімсіз оқушылар «Ереже шығанағында қалады.Бұл әдісті алу мақсатым оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергендігін анықтау болды |
Сабақ туралы ойларын айтады.Сабақты жақсы меңгердім деген оқушылар қайықтарын «Білім»теңізіне жібереді , ал оған сенімсіз балалар «Ереже» шығанағында қалады. «От шашу» әдісі арқылы бағалау |
Клименко Л.В. №10 топ. Нурпеисова А.Т. |
||||||
|
|
|
|
|
||||||
|
|
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
|
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті? Қандай кедергі- лер болды? Не сәтті өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?
|
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері толық орындалды.
Сақ тайпаларынынң тіршілігімен сақ ханшайымы Томирис туралы.
Сабақ өз деңгейінде өтті. Жұмыс барысында оқушылардың қозғалыстары.
Топтық жұмыс,жұптық жұмыс.
Саралау жұмыстары нәтіжелі болды.Тапсырмалар саралау
Уақыттан тиімді пайдаландым.
Келесі сабақтарымда зерттеу жұмыстарына көбірек уақыт ажыратамын |
||||||||
|
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз.Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||
шағым қалдыра аласыз















