Сабақ жоспары "Ғабит Мүсірепов "Тимка-Димка" 6-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сабақ жоспары "Ғабит Мүсірепов "Тимка-Димка" 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың мақсаты: • білімділік: қазақ әдебиетінің классигі Ғ.Мүсіреповтің өмірімен таныстыру, шығарма мазмұнын меңгерту; • дамытушылық: оқушылардың дүниетанымдық көзқарасын, ой - өрісін, сөздік қорын, тіл байлығын, шығармашылық қабілеттерін дамыту; • тәрбиелік: шығарма кейіпкерлерінің әрекеті арқылы адалдыққа, қайырымдылыққа баулу.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сыныбы: 6 «а»

Сабақтың тақырыбы: Ғ. Мүсірепов «Тимка-Димка»

Сабақтың мақсаты:

• білімділік: қазақ әдебиетінің классигі Ғ.Мүсіреповтің өмірімен таныстыру, шығарма мазмұнын меңгерту;

• дамытушылық: оқушылардың дүниетанымдық көзқарасын, ой - өрісін, сөздік қорын, тіл байлығын, шығармашылық қабілеттерін дамыту;

• тәрбиелік: шығарма кейіпкерлерінің әрекеті арқылы адалдыққа, қайырымдылыққа баулу. Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту. Әдісі: сұрақ - жауап, түсіндіру, түртіп алу.

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, орыс тілі.
Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: • оқушылармен сәлемдесу; • кезекшінің мәліметі.


ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:

Сәбит Мұқановтың өмірі және шығармашылығы жөнінде әңгімелеу;

• «Каронмен күрес» әңгімесінің мазмұнын баяндау.


ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру

«Кластер» әдісі арқылы Ғ. Мүсіреповтың қызметін топтастыру

драматург

DrawObject4 DrawObject3 DrawObject2 DrawObject1 жазушы публицисит


DrawObject8 DrawObject7 DrawObject6 DrawObject5


аDrawObject9 удармашы киносценарист Қазақ КСР Ғылым Қазақстанның Халық академиясының академигі қоғам қайраткері жазушысы

Туған жері: қазіргі Солтүстік Қазақстан облысы, Жамбыл ауданы, Жаңа жол ауылы.

Ғ. Мүсірепов шығармашылығын үш кезеңге бөлуге болады: 1-кезең (1927-1932) шығармалары: • «Тулаған толқында» повесі (1927, тұңғыш көлемді шығармасы. 1916 жылғы дүрбелең кездегі ауыл тірлігі жайлы);

• «Өмір ертегісі»; • «Көк үйдегі көршілер» және т.б.; 2-кезең (1932-1938) шығармалары: • «Талпақ танау»; • «Шұғыла», ана туралы 8 новелла («Адамның анасы», «Өлімді жеңген ана», «Ана кесімі айнымайды» атты үш әңгімені М. Горькийден аударған); • «Қыз Жібек» пьесасы (1934): • «Амангелді» пьесасы (1936. Бейімбет Майлинмен бірге жазған). 3-кезең шығармалары: • «Қозы Көрпеш – Баян сұлу» пьесасы (1939); • «Ақан сері – Ақтоқты» (1941); • «Қазақ батыры» повесі (кейін «Қазақ солдаты» романы, 1945); • «Оянған өлке» романы (1953, Оралдан келген орыс, украин жұмысшыларымен өндіріске жаңа тартылған қазақ кедейлерінің ащы өмірдің азабын бірге тартып, біте қайнасуы суреттеледі); • «Кездеспей кеткен бір бейне» (1968). Бұл еңбегі үшін Қазақ КСР Мемлекеттік сыйлығын алды. • «Суреткер парызы» кітабы (1970); • «Ұлпан» повесі (1974); • «Заман және әдебиет» кітабы (1982); • «Жат қолында» (1984. «Оянған өлке» романының екінші кітабы. Қарағанды көмір кенін ағылшын алпауыттарының тонауы суреттелген); • «Қыз Жібек» либреттосы; • «Ақан сері – Ақтоқты» пьесасы.


IV. Оқулықпен жұмыс Әңгіменің мазмұнын түсініп оқу және әңгіме ішінде кездесетін түсініксіз сөздерді түртіп алу.


V. Сөздікпен жұмыс кезек – очередь

сыпыртқы – веник

сүбелі – известный, видный

кінәсіз – безвинный

таңқаларлық – удивительный

жымию – улыбаться

әрең – еле Осы сөздермен сөз тіркесін, сөйлемдер құрату.

Кезекке тұру. Дүкенде кезекте тұрдым. Сүбелі адам. Ол көпке танымал, сүбелі адам. Әрең қозғалды. Марат орнынан әрең қозғалды. Анам сыпыртқымен үй сыпырып шықты. Ағам өзінің кінәсіз екенін дәлелдеді. Әкем бізге таңқаларлық сиқыр жасап көрсетті. Мұғалім маған қарап жымиды. Мен ауыр жүкті әрең көтердім.

VDrawObject11 DrawObject10 I. Дәптермен жұмыс. Тимка-Димка мен сүбелі жазушының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын «Венн» диаграммасына түсіріңдер.

DrawObject12








Оқушыларға 20 сұрақтан тұратын кестені толтыруға беріледі.


Сұрақ

Жауабы

1

Ғабит қайда барушы еді?

Ғабит моншаға барушы еді

2

Билет пен сыпыртқының құны қанша?

Билет он бес тиын, сыпрытқы он тиын

3

Моншада жұмыс жасайтын қазақтың аты кім?

Тимка-Димка. Шын атын ешкім білмейді

4

Бір адамның орнына екі адам кіріп бара жатса, Тимка-Димка не дейді?

Назат! - дейді

5

Бір күні ол Ғабиттен не сұрады?

10 сом ақша сұрады

6

Ақша берген Ғабитке Тимка-Димка алғыс айтты ма?

Алғыс айтқан жоқ

7

Бір күні Ғабит моншада кімді кезіктірді?

Сүбелі жазушылардың бірін кезіктірді

8

Ол Тимкаға қатысты қандай әңгіме айтты?

Ол ұсынған 11 тиынның 1 тиынын қайтарып бергенін айтты

9

Сүбелі жазушы Ғабиттен не сұрады?

Екі жүз сом ақша сұрады

10

Ол қарызын қашан қайтаратынын айтты?

Кітабы шыққан күні

11

Ғабит қанша уақыт моншаға бармады?

4-5 ай

12

Ол не себепті моншаға бара алмады?

Жолаушылап кетті де, қайтып келісімен қала сыртында тұрды

13

Қайтып келген Ғабит неліктен Тимканы моншада кезіктіре алмады?

Ол демалысқа шығып кеткен еді

14

Ғабит моншаға қай күндері барушы еді?

Сенбі және дүйсенбі

15

Қайтып келген Ғабитке Тимка не берді?

Алған қарыз ақшасын қайтарды

16

Ғабит ақшаны алды ма?

Жоқ, Тимканың өзіне ұстатты

17

Қайтып келген Ғабит моншада кімді кезіктірді?

Өзінен қарыз алған сүбелі жазушыны

18

Ол қарызын қайтарды ма?

Жоқ, қарызын қайтармады

19

Олардың қарым-қатынастары өзгерді ме?

Танымай өте беретін халге жетті.

20

Ғабит сүбелі жазушыдан қарызын сұрады ма?

Жоқ, сұраған жоқ



«Синквейн» стратегиясы Зат есім: Тимка-Димка

Сын есім: момын, адал

Етістік: моншада жұмыс істейді, қарыз сұрады, қарызын қайтарды. Түйін сөйлем: Алаған қолым - береген Айқындауыш синоним: Тимка-Димка – адам


VII. Cабақты қорыту сұрақтары:

• Тимка – Димка деген кім?

• ол қандай адам? • Тимканың адалдығы қай жерден көрінеді?

• автор қандай адам?


VIII. Үйге тапсырма беру:

• Ғабит Мүсіреповтың өмірі және шығармашылығымен толықтай танысу;

• Әңгіменің мазмұнын түсініп оқу.

Бағалау.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
17.12.2017
1418
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі