Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сабақ жоспары Пирамида тақырыбына
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Көпжақтар
|
Колледж: Кентау көпсалалы колледжі |
||||||
Мұғалімнің аты-жөні: Молдабекова Райхан Ержановна |
|||||||
Сынып: І - курс |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақ тақырыбы: |
Пирамида |
||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Пирамиданың қасиеттерін біу және бейнелей алу; Пирамиданың жазбаларын жасай алу; Пирамиданың элементтеріне байланысты берілген есептерді шығара алу; |
||||||
Сабақ мақсаттары |
- Пирамиданың қасиеттерін біледі және бейнелей алады; - Пирамиданың жазбаларын жасай алады; - Пирамиданың элементтеріне байланысты берілген есептерді шығара алады; (PISA есебін шығару) |
||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||
Тілдік мақсаттар |
Пирамида ұғымын, элементтерін және оларды табу жолдарын түсіндіре алады; Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Пирамиданың макетін қолдан жасау үшін ... Пирамида туралы ... |
||||||
Құндылықтарды дарыту |
Бірлесіп жұмыс жасауға, өзара пікір алысуға, шапшаңдыққа, жауапкершілікке, сызбаларды ұқыпты орындауға, мәдениетті, әрі көркем сөйлеуге уақыттарын тиімді жоспарлай білуге баулу. |
||||||
Пәнаралық байланыстар |
Сызу, тарих |
||||||
Бастапқы білім |
Үшбұрыш және оның түрлерін, перпендикуляр, биіктік ұғымын, периметрді табуды, аудан есептеуді, Пифагор теоремасын қолдануды біледі. |
||||||
Сабақ барысы |
|||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
Сабақтың басы (8 минут) |
Оқушылармен амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Сабақтың мақсатын жетістік критерийлерін жәриялау «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі, оқушылардың кезекпен жауап беруі сұралады. Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру
|
Сұрақтар, есептер Слайд 1 |
|||||
Сабақтың ортасы 7 минут
5 минут
15 минут
|
Жаңа сабақты түсіндіру Пирамида-деп бір жағы кез келген көпбұрыш, ал қалған n жағы төбелері ортақ үшбұрыштардан тұратын көпжақты атайды .
Пирамиданың төбесін табанының төбелерімен қосатын кесінділер пирамиданың бүйір қырлары деп аталады. Пирамиданың беті табаны мен бүйір жақтарынан тұрады. Әрбір бүйір жағы – үшбұрыш. Пирамиданың биіктігі деп пирамиданың төбесінен табан жазықтығына түсірілген перпендикулярды айтады. Егер пирамиданың табаны үшбұрыш болса, онда оны тетраэдр деп атайды. Егер пирамиданың табаны дұрыс көпбұрыш болса, ол дұрыс пирамида деп, ал пирамиданың төбесін табан центрімен қосатын кесінді оның биіктігі деп аталады. Дұрыс пирамиданың төбесінен жүргізілген бүйір жағының биіктігі апофема деп аталады.
«Ой
қозғау» (Есептер шығару, тесттік
тапсырмаларды орындау) жұптық,
жеке
жұмыс Кешегі пирамида (Хеопс пирамидасының суреті көрсетіліп беріледі) Египет астанасы – Каирде оңтүстікке қарай қатарласа шөгіп жатқан ақшаңқай сұрғылт таулар көрінеді. Ең үлкені Хеопс пирамидасы, оның биіктігі 146 м, жер бетіндегі периметрі 1000 м. Б.з.б. 28 ғасырда, бұдан 5 мың жылдай бұрын салынды. Бүйір бетінің ауданын табайық.
Топтық жұмыс. Лабиринт ойыны. І. Төртбұрышты
дұрыс пирамиданың биіктігі 5см, ал табанының қабырғасы 8см.
Бүйір қырын есепте. ІІ. Пирамиданың табан
қырлары 6см, 8см болатын тік төртбұрыш әрбір қыры 13см биіктігін
тап. А) 10см Б) 4см С) 12 см Д) 5см ІҮ.Дұрыс төртбұрышты пирамиданың биіктігі 7 см, ал табан қабырғасы 8 см. Пирамиданың бүйір қырының ұзындығын табыңдар. А) 9см Б) 8см С) 14 см Д) 5см Кітаппен жұмыс жасау «Ойлан, жұптас әдісі» Есептер шығару №7,8,9,10(А деңгейі) Дескриптор: Білім алушы
ҚБ: «Бағдаршам» Жеке жұмыс.(Білім алушыларға ортақ сұрақ) 1.Жақтарының бірі көпбұрыш (Пирамида табаны) (кейде үшбұрыш болуы да мүмкін), ал қалған жақтары (бүйір жақтары) төбесі (Пирамида төбесі) ортақ болып келетін үшбұрыштардан тұратын көпжақты біз не деп атаймыз?Және неліктен? 2. Табанының төбелері санына байланысты пирамида: Үшбұрышты,төртбұрышты Бесбұрышты және т.с.с. болып бөлінеді неге олай? 3. Пирамиданың беті оның табаны мен бүйір жақтарынан тұрады. Әр бүйір қыры үшбұрыш болып келеді.Неліктен үшбұрыш? ҚБ: «Басбармақ» Топтық жұмысы: (білім алушылардың математикалық сауаттылығын бағалау. PISA 2018) «Үй» С уретте, шатыры пирамида тəрізді, үй көрсетілген. Төменде үй шатырының оқушы жасаған математикалық үлгісі жəнекейбір кесінділердің ұзындығыберілген.
Үй шатырының үлгісінің табаны - ABCD квадрат. Шатыр арқалықтары, тікбұрышты параллелепипед - EFGHKLMN тəрізді, бетон блогінің қабырғаларына бекітілген. E — AT қырының ортасы, F — BT қырының ортасы, G — CT-ның ортасы, H — DT-ның ортасы. Пирамиданың барлық қырлары 12 м тең. 1 сұрақ. (01) ABCD квадрат болып келген, шатыр табанының ауданын есепте. 2 сұрақ. (0123) Бетон блогының көлденең қабырғасы- EF кесіндісінің ұзындығын тап. Дескриптор: Білім алушы
- ABCD квадратының шатыр етегіні ауданын есептеп шығарады;
|
Слайд 2
Ж.Қайдасов, В.Гусев, Ә.Қағазбаева 11 сыныбына арналған Геометрия оқулығы.
Слайд 3
Слайд 4 Оқулық, 10 сынып Оқулықта ғы жаттығу лар Парақша лар таратыла ды, оқушылар ға плакаттар мен маркерлер беріліп, кестелер толтырылады
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7 PISA тапсырмалар жинағы: 2018 PISA: математическая грамотность. – Минск: РИКЗ, 2020. – 252 с. |
|||||
Сабақтың соңы 8 минут |
Кері байланыс : |