Материалдар / Сабақ жоспары. Тақырыбы: Жеке адамды зерттеу және тәрбиелік деңгейді анықтау
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сабақ жоспары. Тақырыбы: Жеке адамды зерттеу және тәрбиелік деңгейді анықтау

Материал туралы қысқаша түсінік
Жеке адам дамуы мен қалыптасуында ықпал жасаушы әсерлер екі топқа бөлінеді: ішкі және сыртқы. Қоршаған отра және тәрбие – сыртқы әсерлер. Сыртқы орта, тәрбие әсерлерінен пайда болатын сезімдер мен толғаныстардың жиынтығы – ішкі әсерлерге жатады. Жеке адамның дамуы мен қалыптасуы осы екі фактордың байланысынан басталады. Тәрбие, адамның ішкі жан дүниесіне ұнамды қозғау салып, онда өзіндік өңдеу туғыза алғанда ғана, жеке адамдық, тұлғалық, даралық қалыптастыру қызметін орындай алады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қырқүйек 2022
224
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары
Тақырыбы: Жеке адамды зерттеу және тәрбиелік деңгейді анықтау

Оқытушы: С. Ескалиева

Сабақтың технологиялық картасы
Пән атауы
Курсы
Сабақтың нөмірі, тақырыбы
Сабақтың мақсаты
Сабақтың міндеттері

Сабақта қолданылатын көрнекіліктер
(стендтер, плакаттар, кестелер,
сызбанұсқалар, үлестірме материалдары )

Тәрбие жұмысын ұйымдастыру әдістемсі
3
№9
Жеке адамды зерттеу және тәрбиелік деңгейді анықтау
Даралық, индивид, тұлға, жеке адам адам ұғымдары туралы білімдерін жетілдіру. Жеке адам
қалыптасып, дамуындағы ата-ананың, педагогтің ролі және «Мағыналы өмір» туралы түсінік
қалыптастыру.
білім беру
дамыту
тәрбиелік
Даралық, индивид, тұлға,
Жеке адам дамуындағы
Студенттерде жеке даралықты,
жеке адам, «Мағыналы
қоршаған орта ықпалының ролі жауапкершілікті, адалдықты,
өмір», ата-ана ықпалы,
туралы түсініктерін дамыту
өзара жолдастықты
педагог өнегесі
қалыптастыру
ұғымдарының мәнін ашу
Көрнекі тірек сызбалары: «Тәрбие процесінде жеке адамның қалыптасуы және дамуы», «Жеке
адам дамуындағы белсенділіктің орны»

Сабақта қолданылатын электронды
ресурстар (универсалды, Интернет желісі
Электрондық оқулық «Тәрбие жұмысының теориясы және ұйымдастыру әдістмесі»
ресурстары, CD-ROM,
бейнематериалдар,флипчарттар,
презентациялар, электронды плакаттар,
электронды оқулық және т.б.)
Жабдықтармен және бағдарламамен
қамтамасыз ету қажеттілігі (локалдық желі,
интернетке қосылу, мультимедиялық
компьютер, бағдарламалық құралдар)
сайттар атаулары, адрестері
Интернеттегі білім ресурстары
Проектор, экран
Практикалық-лабораториялық
жұмыстарға қажетті құрал-жабдықтар
С. Есқалиева, Тәрбие жұмысының теориясы және ұйымдастыру әдістемесі, Фолиант, Астана, 2014
Қолданылған әдебиеттер тізімі
8-16 беттер

Сабақтың құрылымы
Оқытушының қызметі
Сабақ кезеңдерінің мазмұны

Сабақтың
Уақыты,
кезеңдері
мин
Ұйымдастыру бөлімі
3
Студенттерді сабаққа
икемдеу, сабақ тақырыбын
презентация арқылы көрсету.
Үй
тапсырмасын
тексеру

7

Үй тапсырмасын тексеру

Жаңа
түсіндіру

сабақ

60

тақырыпты

15

Электрондық оқулық
қолданылады.
Сабақ сүсіндіру барысында
слайд түрінде тірек сызбасы
пайдаланылады.
С. Есқалиеваның «Тәрбие
жұмысының терориясы және
ұйымдастыру әдістемесі»
оқулығы қолданылады.
Жаңа
тақрыпты
бекіту
тапсырмалары.

Жаңа
бекіту

Сабақты
қорытындылау

5

Үйге тапсырма беру.
«Өзімді
бағалаймын»
шкаласын
толтыруды
түсіндіру
Оқушыларды бағалау

Студенттердің сабаққа қатысымын
тексеру, журналды толтыру, сабаққа
икемдеу, сабақ тақырбын хабарлау,
көрсету.
Студенттерден ауызша, жазбаша үй
тапсырмалары бойынша білімдерін
тексеру
Жаңа тақырыпты ауыша баяндау.
Студенттерге сұрақтар қоя отырып,
жаңа тақырыпты ашуға белсендіру.
Пікірлерін
білдіруге
шақыру,
ынталадыру.
Оқулықпен
жұмыс
жасауын
ұйымдастыру.
Презентация қолдану
Бекіту сұрақтарын қою.
Слайд арқылы оқушыларға бекіту
тапсырмасын беру
Сабақты қорытындылау.
«Өзімді бағалаймын»
шкаласын
толтыруды ұсыну
Студенттерді бағалау
Үй тапсырмасын беру.

Үй тапсырмасын тексеру.
Жаңа сабақ түсіндіру
Дәріс материалдары.
Практикалық-лабораториялық жұмыстың әдістемелік нұсқауы.
Жаңа білімдерді бекіту тапсырмалары.
Үйге берілетін тапсырмалар

Студенттің
қызметі
Сабақт меңгеруге дайындалу, оқу
құраларын реттеу

Үй тапсырмасына жауап беру.
Қойылған сұрақтарға жауап беру.
Еске түсіру
Тыңдау, сұрақтарға жауап беру, өз
ойларын
білдіру.
Оқулықпен
жұмыс жасау, жаңа тақырып
бойынша
қажетті
жерлерін
конспектлеу.

Слайдтағы
тапсырма
реттерін
таңдай отырып, оны орындау,
жауап беру
Үйтапсырмасын жазып алу. С.
Есқалиева «Тәрбие жұмысының
теориясы
және
ұйымдастыру
әдістемесі» оқулығы, – 16 – 18 бет.
Бекіту тапсырмасын орындау

Жан-жақты білімдерді тексеру тапсырмалары
Жеке адам және оның дамуы
1. Тәрбие процесінде жеке адамның қалыптасуы және дамуы
2. Жеке адам дамуындағы белсенділіктің орны
Тәрбие процесінде жеке адамның қалыптасуы және дамуы
Жеке адам дамуы мен қалыптасуында ықпал жасаушы әсерлер екі топқа бөлінеді: ішкі және сыртқы. Қоршаған отра және тәрбие – сыртқы
әсерлер. Сыртқы орта, тәрбие әсерлерінен пайда болатын сезімдер мен толғаныстардың
жиынтығы – ішкі әсерлерге жатады. Жеке адамның дамуы мен қалыптасуы осы
екі фактордың байланысынан басталады. Тәрбие, адамның ішкі жан дүниесіне ұнамды қозғау салып, онда өзіндік өңдеу туғыза алғанда ғана, жеке
адамдық, тұлғалық, даралық қалыптастыру қызметін орындай алады.
Қоғамдық өмірде адам үшін ең бастысы - әлеуметтік қатынастар жүйесінің, оның мазмұнының, көпшілік әсерінің жеке адам қалыптасуы
үшін құндылығын дұрыс түсіну. Жаңашылдық бүгінде адамзат үшін нақты, бірақ кең мағыналы өмір шеңберін сызды. Сондықтан кез келген
таңдаудың мәдениетпен белгіленген шегі бар.
Тәрбиенің негізгі мақсаты - жеке адамды қалыптастыру және оның жан – жақты толыққанды дамуын қамтамасыз ету. Ал бұл міндеттің
табысты шешімін беру жеке адамның дамуы қалай өтетінін және оның қалыптасуына қандай жағдайлар ықпал ететінін білумен байланысты.
Схема түрінде жеке адамның дамуы және сыртқы ортаға қалыптасу реті келесідей:

1

2

3

,

4

5

6
…..

Мұнда:
1 - субъектінің жеке әрекеті
2 - сыртқы ортаның қайтарым-баға әсері
3 - жаңа мінез – құлық моделі
4 - әлеуметтік орта талап ететін мінез – құлық моделі
5, 6 .... – динамикалық даму модельдері
Схема қалыптасып жатырған қарым-қатынастың жеке көріністерін, бояуын көрсетпейді. Бірақ ол тәрбие процесінің жүйелік қосындылары

арқылы оның логикасын құруға мүмкіндік береді.

ЖЕКЕ АДАМНЫҢ ҚАЛЫПТАСУЫ ЖӘНЕ ДАМУЫ
Жеке адам қалыптасуы мен дамуына ықпал
жасаушы факторлар:
ІШКІ ЖӘНЕ СЫРТҚЫ

Қоршаған орта және тәрбие –
СЫРТҚЫ ӘСЕРЛЕР

Сыртқы орта, тәрбие әсерлерінен
пайда болатын сезімдер мен
толғаныстардың жиынтығы –
ІШКІ ӘСЕРЛЕР

Қоғамда адам дамуы даралық, индивид ғана емес
жеке адам деңгейіне өтуі тиіс.

ДАРАЛЫҚ бір адамның
екіншісіне ұқсамайтын, өзіндік
ерекшелігі және өзгешелігімен
сипатталады.

ИНДИВИД – ақыл – есі дұрыс
әрбір адамзат тегінің бөлек
өкілі.
ЖЕКЕ АДАМ – адамның
қоғамдық сипатын танытатын,
өзіндік әлеуметтік сапалар
және қасиеттер жинағы бар
тұлға

1. 2. Жеке адам дамуындағы белсенділіктің орны
Адам белсенділігінің табиғатын тани білу, еңбек және моральдық белсенділік дәрежесі бойынша адамның қоғам мен ұжым үшін
жарамдылығын жете анықтау педагогтің басты міндеті.

БЕЛСЕНДІЛІК -

АДАМНЫҢ ІС - ӘРЕКЕТ
БАРЫСЫНДАҒЫ КҮЙІ

Қарым – қатынас жасау белсенділігі
негізінде жеке адамда: мейірімділік,
қайырымдылық, қамқорлық, жауапкершілік
т.б. секілді құнды
қасиеттер (сезімдер) қалыптасады.
Таным белсенділігі негізінде жеке адам:
құмарлық, талпынғыштық, бақылағыштық
қасиеттеріне ие болады.

Жеке адам санасының қалыптасуы
барысында өзін - өзі тәрбиелеу
белсенділігінің орны ерекше

Қарым – қатынас жасау белсенділігі жеке адамда құнды қасиеттерінің (мейірімділік, қайырымдылық, қамқорлық, жауапкершілік т. б.
сезімдер) қалыптасуына мүмкіндік туғызады.
Таным белсенділігі арқасында жеке адам өзін қоршаған заттар мен құбылыстардың мән жайын, мазмұнын, ерекшелігін, қажеттілігін түсінеді.
Таным белсенділігінің мазмұны да жас ерекшелікке байланысты күрделеніп отырады.

Өзін - өзі тәрбиелеу белсенділігін оларды қоғамдық пайдалы жұмыстарға қатыстыру арқылы дамытуға болады. Тапсырмалардың түрлері өте көп.
Олардың бір қатары: топ старостасы, тазалық секторы, топта қабырға газетінің редакторы болу, қайырымдылық, көмек акциялары мен
жұмыстарына қатысу т. б. қоғамдық жұмыстар.
Тарауды бекіту тапсырмасы
Нұсқау: Таблицаның оң жағына жауаптарын толтырыңыз

1
2
3

4
5
6

Сұрақтар
Ақыл – есі дұрыс әрбір адамзат тегінің бөлек өкілі.
Адамның қоғамдық сипатын танытатын, өзіндік әлеуметтік сапалар және қасиеттер
жинағы бар тұлға
Адамзаттың барлық маңызына сай келетін, оның барлық мүкіншіліктерін ашуға,
оны өзге тіршілік иелерінен мүлдем ажырататын функцияларын жүзеге асыруға
мүмкіндік беретін өмір.
Ақырғы нәтижені болжаудың ең оңтайлы жолы
Адамның іс - әрекет үстіндегі күйін айтады
Жеке адамда құнды қасиеттердің
(мейірімділік, қайырымдылық, қамқорлық, жауапкершілік
т. б. сезімдер)
қалыптасуына мүмкіндік туғызады

8

Оқушыға рухани күш беріп, оған сенім артып отыру педагогтің қандай әрекетінен
көрінеді
Оқушылар түрлі заттардың, құбылыстардың мәніне, ғылыми ұғымдар мен
заңдылықтарды терең түсінуге, алған теориялық білімдерін практикада еркін
қолдана білуге үйренеді қай кезде үйренеді?

9

Кіші жаста баланың қарым – қатынас жасау белсенділігі қандай әрекеттерден
көрінеді?

10

Мектеп жасына дейінгі балалардың таным белсенділігінің негізгі көрнісі

7

Үйге тапсырма
1. Лекцияны толықтыру, оқу

Жауабы

С. Есқалиева «Тәрбие жұмысының теориясы және ұйымдастыру әдістемесі» оқулығы, Фолиант, Астана, 2014ж., 16 – 18 бет.
2. «Өз білімімді бағалаймын» шкаласы бланкасын толтыру нәтижесін талдау
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!