Электротехника колледжі
План учебного занятия
Оқу сабағының жоспары
|
№9 Tomorrow’s world. |
|
(тема занятия/сабақ тақырыбы) |
|
Наименование модуля /дисциплины |
Английский язык |
|
Модуль /пән атауы |
Ағылшын тілі |
|
Подготовил педагог |
Ильясова Гүлім Бауыржанқызы |
|
Дайындаған педагог |
"__"____________ 20_ года
-
Общие сведения/Жалпы мәліметтер
|
Курс, группы / Курс, топ: |
I курс, |
|
Тип занятия/ Сабақ типі: |
Теоретический/теориалық |
2. Цели, задачи/ Мақсаты, міндеттер:
|
Цели урока/ Сабақтың мақсаты: |
Образовательная/ Білімділік: organize and present information clearly to others; understand the main points in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics; understand specific information in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics; |
|
|
Воспитательная / Тәрбиелік: evaluate and comment on the views of others in a growing variety of talk contexts on a growing range of general and curricular topics; understand main points in extended texts on a wide range of unfamiliar general and curricular topics; |
|
|
|
Развивающая/ Дамытушылық: skim a range of lengthy texts with speed to identify content meriting closer reading on a range of general and curricular topics; use a growing range of vocabulary, which is appropriate to topic and genre, and which is spelt accurately; |
|
|
|
3. Ожидаемые результаты/ Күтілетін нәтижелер: |
||
|
All learners will be able to: listen and read for gist, for specific information Most learners will be able to: listen and read for gist, read for specific information, compare buildings Some learners will be able to: listen and read fir gist, read for specific information, compare buildings, write about an eco-friendly building |
||
|
4. Необходимые ресурсы / Қажетті ресурстар: |
|
Using videos and pictures, presentations, working with URLs, tutorial Action 10. |
|
5. Ход урока/ Сабақтың барысы: |
|||
|
Этапы урока/ Сабақтың кезеңдері |
Время (минут)/Уақыт |
Виды деятельности/ Жумыстың түрлері |
Учебные ресурсы и материалы/ Оқу ресурстары мен материалдары |
|
I.Организационный этап/Ұйымдастыру кезеңі.
|
5 |
greeting mark of those present |
(vocabulary) (text) |
|
II.Опрос домашнего задания/ Үй тапсырмасын сұрау. |
10 |
control of homework |
|
|
III.Объяснение нового материала/ Жаңа тақырыпты түсіндіру |
20 |
Applications of virtual reality. Read the definition. What do you know about VR? What do we use for it? Orally task. March the application of VR (1-6) to the pictures (A-F) New words. (link to the video 2) Listen and translate the text. (link to the video 3) |
|
|
IV.Закрепление полученных знаний и умений/Алынған білім мен дағдыларды бекіту. |
30 |
Task 1. Read the text and for question 1-7, choose from the texts (A-C). Task 2. Fill in the words. (ex.4,p.37) Task 3. March the examples (1-7) to the descriptions (A-G) (ex.4,p.37) |
|
|
V.Контроль и самоконтроль усвоения знаний и способов деятельности/ Білім мен іс-әрекет тәсілдерін меңгеруді бақылау және өзін-өзі бақылау. |
20 |
|
|
|
VI. Рефлексия/ Сабақ бойынша рефлексия. |
3 |
Reflection Mark smiles on the board
|
|
|
VII .Домашнее задание/ Үй тапсырмасы. |
2 |
Read the text again Learn the new words
|
|
_____________подпись/ қолы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Tomorrow’s world."
Сабақ жоспары "Tomorrow’s world."
Электротехника колледжі
План учебного занятия
Оқу сабағының жоспары
|
№9 Tomorrow’s world. |
|
(тема занятия/сабақ тақырыбы) |
|
Наименование модуля /дисциплины |
Английский язык |
|
Модуль /пән атауы |
Ағылшын тілі |
|
Подготовил педагог |
Ильясова Гүлім Бауыржанқызы |
|
Дайындаған педагог |
"__"____________ 20_ года
-
Общие сведения/Жалпы мәліметтер
|
Курс, группы / Курс, топ: |
I курс, |
|
Тип занятия/ Сабақ типі: |
Теоретический/теориалық |
2. Цели, задачи/ Мақсаты, міндеттер:
|
Цели урока/ Сабақтың мақсаты: |
Образовательная/ Білімділік: organize and present information clearly to others; understand the main points in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics; understand specific information in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics; |
|
|
Воспитательная / Тәрбиелік: evaluate and comment on the views of others in a growing variety of talk contexts on a growing range of general and curricular topics; understand main points in extended texts on a wide range of unfamiliar general and curricular topics; |
|
|
|
Развивающая/ Дамытушылық: skim a range of lengthy texts with speed to identify content meriting closer reading on a range of general and curricular topics; use a growing range of vocabulary, which is appropriate to topic and genre, and which is spelt accurately; |
|
|
|
3. Ожидаемые результаты/ Күтілетін нәтижелер: |
||
|
All learners will be able to: listen and read for gist, for specific information Most learners will be able to: listen and read for gist, read for specific information, compare buildings Some learners will be able to: listen and read fir gist, read for specific information, compare buildings, write about an eco-friendly building |
||
|
4. Необходимые ресурсы / Қажетті ресурстар: |
|
Using videos and pictures, presentations, working with URLs, tutorial Action 10. |
|
5. Ход урока/ Сабақтың барысы: |
|||
|
Этапы урока/ Сабақтың кезеңдері |
Время (минут)/Уақыт |
Виды деятельности/ Жумыстың түрлері |
Учебные ресурсы и материалы/ Оқу ресурстары мен материалдары |
|
I.Организационный этап/Ұйымдастыру кезеңі.
|
5 |
greeting mark of those present |
(vocabulary) (text) |
|
II.Опрос домашнего задания/ Үй тапсырмасын сұрау. |
10 |
control of homework |
|
|
III.Объяснение нового материала/ Жаңа тақырыпты түсіндіру |
20 |
Applications of virtual reality. Read the definition. What do you know about VR? What do we use for it? Orally task. March the application of VR (1-6) to the pictures (A-F) New words. (link to the video 2) Listen and translate the text. (link to the video 3) |
|
|
IV.Закрепление полученных знаний и умений/Алынған білім мен дағдыларды бекіту. |
30 |
Task 1. Read the text and for question 1-7, choose from the texts (A-C). Task 2. Fill in the words. (ex.4,p.37) Task 3. March the examples (1-7) to the descriptions (A-G) (ex.4,p.37) |
|
|
V.Контроль и самоконтроль усвоения знаний и способов деятельности/ Білім мен іс-әрекет тәсілдерін меңгеруді бақылау және өзін-өзі бақылау. |
20 |
|
|
|
VI. Рефлексия/ Сабақ бойынша рефлексия. |
3 |
Reflection Mark smiles on the board
|
|
|
VII .Домашнее задание/ Үй тапсырмасы. |
2 |
Read the text again Learn the new words
|
|
_____________подпись/ қолы
шағым қалдыра аласыз
















