|
Сабақ: Ы. Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесі №2 |
«Жетібай ауылының №4 орта мектебі» КММ |
|||
|
Күні: 05.12.2017ж |
Куватбаева Ж.Б |
|||
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Оқу мақсаты |
5.Б/С3. Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу. 5.А/И4. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап, авторға хат, өлең жазу. |
|||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы оқушылар орындай алады: Кейіпкерлерді табады, мінездеме береді Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Құндылығын аша алады, кейіпкерлер іс-әрекетін салыстыра алады. Кейбірі оқушылар орындай алады: Шығармадан алған әсерін сипаттай алады, шығарманы талдап эссе жаза алады, алған әсерін сипаттайды, хат жаза алады. |
|||
|
Бағалау критерийі |
Шығармадағы кейіпкердің құндылығын дәлелдейтін эпизодтарды анықтап, эссе жазады; Эссе құрылымын сақтайды; Шығармадан алған әсерін сипаттайды; Пікірін жазбаша жеткізеді. |
|||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Синквейн, кластер, ВЕНН диаграмасы. Қасиеттерді салыстыра алады: Жомарттық, қанағатшылдық, сараңдық, тәкәппарлық. |
|||
|
Диалог құруға/ эссе/хат жауға арналған пайдалы тіркестер |
Атымтай жомарт, қолы ашық, шық бермес, мырза, сараң, дәулетті, қанағатшыл, жомарттық, есепсіз бай |
|||
|
Талқылауға арналған сұрақтар |
Қазіргі заманда Атымтай сияқты адамдар бар ма? Бүгінгі заманның Атымтай жомарттары қандай адамдар? |
|||
|
Алдыңғы оқу |
2-тапсырма (75-бет).Әңгімедегі Атымтай жомарт айтатын төрт түрлі себеп туралы өз пікіріңді білдіріңдер. Төрт түрлі себеп: Бірінші себеп - масаттанбау, тәкәппарланбау; Екінші себеп – өзгелерге үлгі-өнеге болу; Үшінші себеп- адал еңбектің дәмін тату; Төртінші себеп- келген дәулетті дұрыс пайдалану. |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер/ ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (Білу ,түсіну) |
Сабақтың ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу, тапсырмалар беру.
1-кезең. Оқушылар Атымтайдың қай қасиетін таңдаса өз еріктерімен сол топқа отырады. І Топ: “Жомарт” ІІ Топ: “Қанаға” ІІІ Топ: “Дәулет” |
Қазақ әдебиеті, 75-76беттер |
||
|
Сабақтың ортасы Қолдану, талдау, жинақтау |
2-кезең. Тапқырлар І Топ: “Атымтай жомарт” сөзіне синквейн жасаңдар. 1.Тақырып: (зат есім) 2. Екі сөзбен сипаттау (сын есім) 3.3 қимыл атауын жазу (етістік) 4.4сөзден тұратын бір сөйлем жазу 5. тақырыптың мәнін ашатын синоним сөз. ІІ Топ: “Атымтай жомарт” кластер
(тұжырымдамалық карта) жасаңдар. ІІІ Топ: “Жомарт-сараң ” сөзіне ВЕНН диаграммасын жасаңдар.
Жомарт Сараң Жетістік критерийлері 1-топ.
2-топ.
3-топ.
3-кезең. «Мақал сөздің мәйегі...» әр топ мақал айтып жарысады. Жетістік критерийлері Үш топ тақырыпқа сай 2-2-ден мақал айта алды. Өзге топтардың жасырған мақалының жалғасын таба алды. 4-кезең. Бүгінгі заманның Атымтай жомарттары қандай адамдар? І Топ: “5-5-1” әдісі ІІ Топ: «Бүгінгі заманның Атымтай жомарттары қандай адамдар?» Эссе ІІІ Топ: «Егер мен бай болсам...» авторға хат Жетістік критерийлері
|
https://bilimland.kz /kk/content/lesson/ 77561_ybyraj_ altynsarin_atymtaj _zhomart |
||
|
Сабақтың соңы Бағалау Ойтаразы |
5-кезең. Сандар сөйлейді 1-топ. 1 желтоқсан 2-топ: 16,17 желтоқсан, 1986,1991 3-топ: 2017, 30 Жетістік критерийлері 1.Сандардың мәнін аша алады. 2.Әр топ өз тобының атымен байланыстырып сөйлем құрай алады.
|
google.kz/ |
||
|
|
Қосымша ақпарат |
|
||
|
Саралау |
Бағалау |
Рефлексия |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары Ы. Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесі
Сабақ жоспары Ы. Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесі
|
Сабақ: Ы. Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесі №2 |
«Жетібай ауылының №4 орта мектебі» КММ |
|||
|
Күні: 05.12.2017ж |
Куватбаева Ж.Б |
|||
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Оқу мақсаты |
5.Б/С3. Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу. 5.А/И4. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап, авторға хат, өлең жазу. |
|||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы оқушылар орындай алады: Кейіпкерлерді табады, мінездеме береді Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Құндылығын аша алады, кейіпкерлер іс-әрекетін салыстыра алады. Кейбірі оқушылар орындай алады: Шығармадан алған әсерін сипаттай алады, шығарманы талдап эссе жаза алады, алған әсерін сипаттайды, хат жаза алады. |
|||
|
Бағалау критерийі |
Шығармадағы кейіпкердің құндылығын дәлелдейтін эпизодтарды анықтап, эссе жазады; Эссе құрылымын сақтайды; Шығармадан алған әсерін сипаттайды; Пікірін жазбаша жеткізеді. |
|||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Синквейн, кластер, ВЕНН диаграмасы. Қасиеттерді салыстыра алады: Жомарттық, қанағатшылдық, сараңдық, тәкәппарлық. |
|||
|
Диалог құруға/ эссе/хат жауға арналған пайдалы тіркестер |
Атымтай жомарт, қолы ашық, шық бермес, мырза, сараң, дәулетті, қанағатшыл, жомарттық, есепсіз бай |
|||
|
Талқылауға арналған сұрақтар |
Қазіргі заманда Атымтай сияқты адамдар бар ма? Бүгінгі заманның Атымтай жомарттары қандай адамдар? |
|||
|
Алдыңғы оқу |
2-тапсырма (75-бет).Әңгімедегі Атымтай жомарт айтатын төрт түрлі себеп туралы өз пікіріңді білдіріңдер. Төрт түрлі себеп: Бірінші себеп - масаттанбау, тәкәппарланбау; Екінші себеп – өзгелерге үлгі-өнеге болу; Үшінші себеп- адал еңбектің дәмін тату; Төртінші себеп- келген дәулетті дұрыс пайдалану. |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер/ ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (Білу ,түсіну) |
Сабақтың ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу, тапсырмалар беру.
1-кезең. Оқушылар Атымтайдың қай қасиетін таңдаса өз еріктерімен сол топқа отырады. І Топ: “Жомарт” ІІ Топ: “Қанаға” ІІІ Топ: “Дәулет” |
Қазақ әдебиеті, 75-76беттер |
||
|
Сабақтың ортасы Қолдану, талдау, жинақтау |
2-кезең. Тапқырлар І Топ: “Атымтай жомарт” сөзіне синквейн жасаңдар. 1.Тақырып: (зат есім) 2. Екі сөзбен сипаттау (сын есім) 3.3 қимыл атауын жазу (етістік) 4.4сөзден тұратын бір сөйлем жазу 5. тақырыптың мәнін ашатын синоним сөз. ІІ Топ: “Атымтай жомарт” кластер
(тұжырымдамалық карта) жасаңдар. ІІІ Топ: “Жомарт-сараң ” сөзіне ВЕНН диаграммасын жасаңдар.
Жомарт Сараң Жетістік критерийлері 1-топ.
2-топ.
3-топ.
3-кезең. «Мақал сөздің мәйегі...» әр топ мақал айтып жарысады. Жетістік критерийлері Үш топ тақырыпқа сай 2-2-ден мақал айта алды. Өзге топтардың жасырған мақалының жалғасын таба алды. 4-кезең. Бүгінгі заманның Атымтай жомарттары қандай адамдар? І Топ: “5-5-1” әдісі ІІ Топ: «Бүгінгі заманның Атымтай жомарттары қандай адамдар?» Эссе ІІІ Топ: «Егер мен бай болсам...» авторға хат Жетістік критерийлері
|
https://bilimland.kz /kk/content/lesson/ 77561_ybyraj_ altynsarin_atymtaj _zhomart |
||
|
Сабақтың соңы Бағалау Ойтаразы |
5-кезең. Сандар сөйлейді 1-топ. 1 желтоқсан 2-топ: 16,17 желтоқсан, 1986,1991 3-топ: 2017, 30 Жетістік критерийлері 1.Сандардың мәнін аша алады. 2.Әр топ өз тобының атымен байланыстырып сөйлем құрай алады.
|
google.kz/ |
||
|
|
Қосымша ақпарат |
|
||
|
Саралау |
Бағалау |
Рефлексия |
||
шағым қалдыра аласыз














