Материалдар / Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік функция

Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік функция

Материал туралы қысқаша түсінік
Тобы: СТ-17/9Г Аудитоия: 310С Сабақтың мерзімі: 18.11.2017ж Уақыты: 10.00 – 11.20 I.Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік функция II.Сабақтың мақсаты: 1. Білімділігі: Логарифмдік функция ұғымымен танысу. Логарифмдік функциямен көрсеткіштік функцияның арасындағы қатынасты меңгерту
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Қаңтар 2018
918
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҚЫЗЫЛОРДА ОБЛЫСЫНЫҢ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ«Болашақ» университеті колледжі» мекемесі



Келісемін БекітемінӘдіскер Директордың оқу-жұмыстарыА. Қ Рахметова________ жөніндегі орынбасары«___»____________ 2017ж Г.С Каденова________ «___»_________ 2017ж













«Математика» пәніненАШЫҚ САБАҚ







Тақырыбы:«Логарифмдік функция»Оқу тобы:СТ-17/9гПән оқытушы:Абибуллаев Шоқан Бақытжанұлы









«Техникалық мамандықтар» пәндер циклдік комиссия отырысында қаралып, мақұлданды Хаттама №____«____»___________ 2017жПЦК жетекшісі ___________ В.А. Жұбаниязова





Қызылорда, 2017

Тобы: СТ-17/9ГАудитоия: 310ССабақтың мерзімі: 18.11.2017ж Уақыты: 10.00 – 11.20I.Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік функцияII.Сабақтың мақсаты:
  • Білімділігі: Логарифмдік функция ұғымымен танысу. Логарифмдік функциямен көрсеткіштік функцияның арасындағы қатынасты меңгерту. Логарифмдік функция мен көрсеткіштік функцияның графиктерін салуды, оның у ═ х түзуіне қарағанда симметриялылығын көрсету. Анықталу облысын табуды үйрету.
  • Дамытушылығы: Оқушылардың математикалық сөйлеу, ойлау қабілетінің дамуына, ақпараттық мәдениеттің сауатты қалыптасуына ықпал ету. Тапқырлық, ізденімпаздық қасиеттерге жетелеу, ойы орамды, тілі бай, мәдени өрісі кең, адамгершілігі мол азамат қалыптастыру.
  • Тәрбиелілігі: Оқушыларды дәлдікке, нақтылыққа, ұқыптылыққа, шыдамдылыққа, еңбекті сүюге тәрбиелеу. Алға қойған мақсатқа жетуге тәрбиелеу.
ІІІ. Сабақтың түрі: тәжірбиелікІV. Сабақтың типі: жаңа білімді меңгертуV. Сабақтың әдісі: Сұрақ жауап, жарыс.. Сабақтың көрнекілігі: Интерактивтік тақта. Электронды оқулық, Плакаттар, кеспелер.Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру 1. Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру;2. Дәрісхананың тазалығы;3. Оқушылар сабаққа дайындығына назар аудару.ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
  • Көрсеткіштік функция дегеніміз не?
Жауап: у ═ ах, а≠1 түріндегі функция
  • Оның негізгі қандай қасиеттері бар?
Жауап: а˃1 функция өспелі 0˂а˂1 функция кемімелі.
  • Көрсеткіштік теңдеу дегеніміз не? Жауап: Айнымалы дәрежедегі теңдеуі.
  • Көрсеткіштік теңдеуді қандай тәсілмен шығарамыз? Жауап: 1) Бірдей негізге келтіру. ) Жаңа айнымалыға енгізу.
  • Көрсеткіштік теңсіздіктерді қалай шешеміз?
  • Логарифм дегеніміз не? Жауап: ах ═ в х ═ logaв
  • Ондық логарифм дегеніміз не? Жауап: Негізі 10 болатын санның логарифмі.
  • Натурал логарифм дегеніміз не? Жауап: Негізі е болатын санның логарифмі.
  • е неге тең? Жауабы: е≈2,7 иррационал саны шектеусіз периотсыз.
  • Логарифмнің негізгі қасиеттерін атайық:
10. loga а ═ 1

20. loga 1═ 0

30. loga (вс)═ loga в+loga с

40. logа в ═ loga в +logac c

50. logавn ═ n* logaв

60. log akв ═1 log aв k

70. Басқа негізгі көшу формуласы: logав ═ logeв logca

  • Логарифмнің негізгі тепе – теңдігі:


logaв log25а ═ в 2 ═ 5

log216═ 4, log232═ 5, log5 1═ -1, log2 √2═ 1 2 2

lg1002, lga-2, lg10003,



log248═1log 2 23 1 *3log 22 ═ 3 4 4 4

Тарсия ойыны бойынша есептер шығару:


log381



e ln3


log9 81


log11211


log28


ln e -4


7 log70.2



5 -2


log39


log0.2 25


log193
1 -2 8

log1 0,008 5


10 1-lg2


log25 5


3-2


log20400


5 log 251
log2 32

6 1+ log62


log24


log2 4 3 9


log23 8


log168


log√2 4




Жауаптары:



4


3


2


√2


3


-4


0,2
125

4


-2


-2


64


3


5


√5
19

2


1


√3


6√2


2


2


27
34

4


ІІІ. Үй тапсырмасын қорытындылау: Көрсеткіштік функцияға кері функция логарифмдік функция деп аталады. Логарифм - logos —сан және arіthmos — қатынас деген сөздерінен туындайды да , сандардың қатынасы деп аударылады. Логарифм атауын Джон Непер ұсынған.(1550-1617)

ІV.Үйтапсырмасын бағалау: үй тапсырмасын бағалау оқушылардың сұрақтарға жауап бергеніне орай 5 (бес) баллдық жүйемен бағаланады.

VІІ. Жаңа сабақ.

Көрсеткіштік функцияға кері функция логарифмдік функция деп аталады.

y ═ log a xтүріндегі функциялогарифмдік функция



























y ═ log a x логарифмдік функция y ═ log 2 x

y2x y1 0 1 y ═ log 2 x, a ˃12 1x 4 2-2-1О 121 -1 2 -1

-2 4 -2





y ═ ax көрсеткіштік функция y ═ 2xy 2

1Оx-2-1 1 2-1

-2



Енді екі функцияның графигін координаталық жазықтыққа салсақ, y ═ x түзуіне қарағанда симметриялы графиктер шығады.



0 ˂ a ˂1y1 x y 22y ═ x1 Ox -2-112 -1y═log1 x2 -2







Логарифмдік функцияның қасиеттері :1) Д (log a x) – барлық оң сандар жиынтығы R + 0; + ∞ 2) Е (log a x) – барлық нақты сандар жиынтығы R -∞; + ∞

3) а ˃1 болса, функция өспелі болады, 0 ˂ а ˂ 1 функция кемиді.

4) Функция өзінің анықталу облысында үзіліссіз.

Ал, енді мен сендерге мынадай графикалық суретін ілемін. Әрқайсысын дұрыс атын жазыңдар:y ═ x3 ;y ═ 2х;y ═( x);y ═ x2;y ═ log2x;y ═ log2xy ═ x0,5

y ═ 1 x





y y ═ x0,51

Ox-11-1



y ═ 2 xy y ═2x

1 x -1 O 1 -1







yy ═log2 x1

O -1 1x -1



yy ═ log2x1 O x 770 ₸ - Сатып алу
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ