|
Бөлім: Дананың сөзі - ақылдың көзі |
Мектеп: №9жббм |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мерзім:16.10 |
Мұғалімнің аты-жөні: ХХ |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Шалкиіздің«Би Темірге бірінші толғауындағы»көріктеу құралдары. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
-Толғаудағы тілдік
қолданыстар, көркемдегіш |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
-Шығармадағы көркемдегіш |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
-Шығармадағы көркемдегіш |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сөздер мен сөз тіркестер: ғұмыр, ғұмырнама, мемуар, өмірбаян Пән лексикасы және терминология: психологиялық параллелизм, перифраз, гротеск, эллипсис Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша...., мен оны былай түсіндіремін....., себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын...., мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,...., қорыта келе,....... |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
қазақ тілі, тарих |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис туралы алған білімді кеңейту |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Қызығушылықты ояту.
«
Алтынды кесе сары
бал Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушыларға толғаудан үзінділер беріледі. Олар үзіндінің қандай көркемдегіш тәсіл арқылы жасалып тұрғанын айтып, анықтауы тиіс.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. |
Қалыптастырушы бағалау ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану 1-тапсырма. Оқушыларға толғаудан үзінділер таратылады. 1-қадам. Оқушылар жұппен үзінділерді оқып, өмірлік сипатын анықтайды. 2-қадам. Мұғалім оқушылардан әрі қарай ойды өз болжамдары бойынша жалғастыруды сұрайды және жорамалын кестенің 1-бағанына жаздырады:
3-қадам. Оқушылар өз болжамдарын 1-үзіндінің мазмұнына сүйене отырып, кестенің 2-бағанын толтырады. Жұмыс осы сызба бойынша жалғасады. 4-қадам. Толғаудың поэтикалық сұхбатқа (автордың өзіне, тыңдаушысына қарата жырлауы) жататынын түсіндіреді.
2 Мұғалім оқушылардың талқылау жүргізуі үшін үзінділерді қысқартып бере алады.
3-тапсырма. «Керемет пікірталас» Барлық оқушылар бірнеше шағын топтарға бірігеді. Әр топтан бір өкіл шығады. Толғаудың ерекшелігіне қатысты берілген пікірге қарсы пікір білдіреді. Сол арқылы автордың стиліне шағын талдау жүргізеді. Өзара бағалау.
|
Оқушыларға толғаудан үзінділер таратылады. Оқушылар жұппен үзінділерді оқып, өмірлік сипатын анықтайды.
Толғаудың поэтикалық сұхбатқа (автордың өзіне, тыңдаушысына қарата жырлауы) жататынын түсіндіреді.
«Пирамидалық талқылау» арқылы топтар мәтіннің ішінен көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды. Мұғалім оқушылардың талқылау жүргізуі үшін үзінділерді қысқартып бере алады.
|
Қалыптастырушы бағалау ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
Қалыптастырушы бағалау ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
|
https://sites.google.com/site/olenym/aktanberdi-zyrau/k-ldir-k-ldir-kisinetip
Әдебиет хрестоматиясы
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі
Аяқталмаған ойды
толықтырыңыз. ................. қызықты болды.
......................... қиын
болды.
......................... екенін
түсіндім.
Мен...............................
сезіндім Сабақ менің өміріме..... берді. Менің............. жасағым келді. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы Толғаудан үзінді жаттау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциацияны, берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер қоясыз?
|
Сіз оқушылардың сабақ барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді пайдаланасыз? |
Техника
қауіпсіздігі мен денсаулықты
сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.
|
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан ыңыз. |
Денсаулықты сақтау технологиялары. Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы: Шалкиіздің«Би Темірге бірінші толғауындағы»көркемдік ерекшелігі
Сабақтың тақырыбы: Шалкиіздің«Би Темірге бірінші толғауындағы»көркемдік ерекшелігі
|
Бөлім: Дананың сөзі - ақылдың көзі |
Мектеп: №9жббм |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мерзім:16.10 |
Мұғалімнің аты-жөні: ХХ |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Шалкиіздің«Би Темірге бірінші толғауындағы»көріктеу құралдары. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
-Толғаудағы тілдік
қолданыстар, көркемдегіш |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
-Шығармадағы көркемдегіш |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
-Шығармадағы көркемдегіш |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сөздер мен сөз тіркестер: ғұмыр, ғұмырнама, мемуар, өмірбаян Пән лексикасы және терминология: психологиялық параллелизм, перифраз, гротеск, эллипсис Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша...., мен оны былай түсіндіремін....., себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын...., мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,...., қорыта келе,....... |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
қазақ тілі, тарих |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис туралы алған білімді кеңейту |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Қызығушылықты ояту.
«
Алтынды кесе сары
бал Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушыларға толғаудан үзінділер беріледі. Олар үзіндінің қандай көркемдегіш тәсіл арқылы жасалып тұрғанын айтып, анықтауы тиіс.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. |
Қалыптастырушы бағалау ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану 1-тапсырма. Оқушыларға толғаудан үзінділер таратылады. 1-қадам. Оқушылар жұппен үзінділерді оқып, өмірлік сипатын анықтайды. 2-қадам. Мұғалім оқушылардан әрі қарай ойды өз болжамдары бойынша жалғастыруды сұрайды және жорамалын кестенің 1-бағанына жаздырады:
3-қадам. Оқушылар өз болжамдарын 1-үзіндінің мазмұнына сүйене отырып, кестенің 2-бағанын толтырады. Жұмыс осы сызба бойынша жалғасады. 4-қадам. Толғаудың поэтикалық сұхбатқа (автордың өзіне, тыңдаушысына қарата жырлауы) жататынын түсіндіреді.
2 Мұғалім оқушылардың талқылау жүргізуі үшін үзінділерді қысқартып бере алады.
3-тапсырма. «Керемет пікірталас» Барлық оқушылар бірнеше шағын топтарға бірігеді. Әр топтан бір өкіл шығады. Толғаудың ерекшелігіне қатысты берілген пікірге қарсы пікір білдіреді. Сол арқылы автордың стиліне шағын талдау жүргізеді. Өзара бағалау.
|
Оқушыларға толғаудан үзінділер таратылады. Оқушылар жұппен үзінділерді оқып, өмірлік сипатын анықтайды.
Толғаудың поэтикалық сұхбатқа (автордың өзіне, тыңдаушысына қарата жырлауы) жататынын түсіндіреді.
«Пирамидалық талқылау» арқылы топтар мәтіннің ішінен көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды. Мұғалім оқушылардың талқылау жүргізуі үшін үзінділерді қысқартып бере алады.
|
Қалыптастырушы бағалау ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
Қалыптастырушы бағалау ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
|
https://sites.google.com/site/olenym/aktanberdi-zyrau/k-ldir-k-ldir-kisinetip
Әдебиет хрестоматиясы
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі
Аяқталмаған ойды
толықтырыңыз. ................. қызықты болды.
......................... қиын
болды.
......................... екенін
түсіндім.
Мен...............................
сезіндім Сабақ менің өміріме..... берді. Менің............. жасағым келді. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы Толғаудан үзінді жаттау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциацияны, берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер қоясыз?
|
Сіз оқушылардың сабақ барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді пайдаланасыз? |
Техника
қауіпсіздігі мен денсаулықты
сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.
|
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан ыңыз. |
Денсаулықты сақтау технологиялары. Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















