Пән: қазақ
әдебиеті
Мен балаң жарық күнде сәуле
қуған
Күні:
17.01.2019ж
Сынып:
6
|
Мектеп: арнаулы
мектеп-интернаты
Мұғалімнің аты-жөні:
Трусбекова С.К.
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
«Шығамын тірі болсам, адам
болып» өлеңі
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
6.Т/Ж.1 әдеби шығарманың
жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: өлең мазмұнын оқиды, сюжетімен
танысады
Көптеген
оқушылар: сұрақтарға жауап береді,
өлеңнің фабуласын анықтайды
Кейбір
оқушылар: сюжеттің жанрын анықтайды, өз
пікірін ортаға салады
|
Жетістік
критерийлері
|
Өлең мазмұнын оқиды, сюжетімен
танысады
Сұрақтарға жауап береді,
өлеңнің фабуласын анықтайды
Сюжеттің жанрын анықтайды, өз
пікірін ортаға салады
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Өмір
бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық,
ашықтық
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Қазақ тілі,
тарих
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
интербелсенді
тақта
|
Бастапқы
білім
|
«Шәкірт ойы» өлеңінің ақын
өмірімен байланысы
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Психологиялық
ахуал
|
Ұйымдастыру
кезеңі Сәлемдесу
«Малекулалар» әдісімен
оқышуларды екі топқа бөлемін
Үй тапсырмасын
тексеру
«Иә-жоқ» әдісі екі
топқа екі түрлі мәлімет беріледі. Оқушылар кестеге қарап өз ойларын
білдіреді.
І топ
Мәлімет
|
Иә-жоқ
|
-
Сұлтанмахмұт жас
ақындардың ішіндегі ең үлкені.
-
Ол байлықта, өмір
сүрді.
-
Ешқандай қиындық
көрмеді.
-
Тұрмыспен алысып, жеңе алмай мерт
болды.
|
|
ІІ
топ
Мәлімет
|
Иә-жоқ
|
-
Сұлтанмахмұт бала
кезінен көп ұйықтайтын.
-
Ол зеректігімен,
алғырлығымен көзге түседі.
-
Ол нашар оқитын
балаларға көмектеспейтін.
-
Ол көптеген өлең жазды
|
|
ҚБ
«Басбармақ» әдісі. Оқушылар бір-бірін бағалайды.
Сабақтың
тақырыбы мен мақсатымен танысады
|
Интербел-сенді
тақта
«Иә-жоқ»
|
Сабақтың
ортасы
|
Миға
шабуыл
Сөздік:
Шығамын адам болып – білімді
адам болып деген мағынада
Жиһанда – әлемде,
өмірде
Надан – оқымаған, сараң,
ақымақ мағынасында
Жатқаным көрде тыныш - тірі
болмағаным
Сәуле қуған – білім
іздеген
Күнді алуға –
оқуға
Белді буған - мақсат
қойған
Толған айдай – толық білім
алған деген мағынада
Асылық емес – артық
емес
Ойында оты барлар – ақылы
барлар
Серт ету– уәде
беру
Оқушылар өлеңді алдымен іштей
түсініп оқиды. Содан кейін дауыстап жалғастырып
оқиды.
Сұрақтарға жауап
беру
-
Шығамын тірі болсам, адам
болып» өлеңіде ақын қандай мақсат
қояды?
-
«Надан» деген сөзін қалай
түсінесің?
-
Ақын неге надан болғысы
келмейді?
-
Өлеңнің идеясы
не?
Кесте
толтыру
Өлеңнің
авторы
|
|
Тақырыбы
|
|
Идеясы
|
|
Шумақ
саны
|
|
Тармақ
саны
|
|
Дескриптор:
-
Өлең авторын
анықтайды
-
Тақырыбын
анықтайды
-
Идеясын
анықтайды
-
Шумақ санын
анықтайды
-
Тармақ санын
анықтайды
Оқушылар дескриптор арқылы
бағдаршаммен бағалайды
|
Интербел-сенді
тақта
Кесте
|
Сабақтың
соңы
|
Рефлексия«Бір минуттық
эссе»
Мені таңғалтырды
...
Мен үшін .... қиын
болды.
Мен білдім
...
Мен алдағы уақытта
...
|
|
Саралау
|
Бағалау
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Кесте
толтыру
Өлеңнің
авторы
|
|
Тақырыбы
|
|
Идеясы
|
|
Шумақ
саны
|
|
Тармақ
саны
|
|
|
Басбармақ және дескриптор
арқылы, «Бір минуттық эссе» әдісі
|
Қауіпсіздік техникасы
ережелерін сақтауын қадағалау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы
немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені
білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|