Шымкент қаласы білім басқармасының
«Есту қабілеті бұзылған балаларға арналған
№1 арнайы мектеп-интернаты»
коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
мұғалімі Боранбай Лаура
Сабақтың тақырыбы: «Шалғын жануарлары». №3(4).
Сабақтың мақсаты: 1. Өткен сабақты пысықтау және жаңа
тақырыппен таныстыру. Шалғын жануарлары
туралы мәлімет беру.
2. Оқушылардың сөздік қорын молайту,
дыбыстардың дұрыс айтылуын қадағалау.
3. Шалғын жануарларын тануға, пәнге деген
қызығушылығын ояту.
Көрнекілігі: суреттер, қима-қағаздар.
Сабақтың түрі: сұрақ-жауап.
Меңгерілетін сөздер: табиғи мекен жайлар, шалғын өсімдіктері мен
жануарлары.
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі.
а) диалог.
- Қабылдағышты киіңдер, аппаратты қосыңдар.
- [Па-Па-Па] Дыбыс бар ма?
- [..., сен қалай естисің?]
- [Қазір қандай сабақ?]
- Сабақты неден бастаймыз?
б) сөздік жаттығу.
Мақсаты: Сөздерді дұрыс бір екпінмен оқыту.
Табиғи мекен жайлар: шалғын, дала, шөлейт, орман, тау, егістік.
-
Өткен сабақты пысықтау.
-
Үй тапсырмасын тексеру.
-
Өткен сабақтың тақырыбы қандай?
-
(Өткен сабақтың тақырыбы «Шалғын өсімдіктері»)
-
Үйге қандай тапсырма берілді?
-
(«Шалғын өсімдіктері» туралы оқу, сұрақтарға жауап беру).
-
Дұрыс, енді сұрақтарға жауап береміз.
-
Сұрақтармен жұмыс.
-
Шалғын дегеніміз не?
-
(Шалғын дегеніміз ылғалы мол, гүлге ұқсас шөптер өсетін жер).
-
Шалғын қандай жерлерде болады?
-
(Шалғындар тау беткейлерінде, көл жағалауларында, орманның ашық алаңдарында болады).
-
..., толықтыр.
-
(Шалғындар жазықта да, тауда да кездеседі).
-
Шалғында өсетін өсімдіктерді ата.
-
(Жоңышқа, қоңырбас, атқонақ, қоңыраубас, тышқанбұршақ).
-
Жаңа сабақ.
Тақырыптың аты: «Шалғын жануарлары». (бірге оқимыз)
Меңгерілетін сөздер.
-
Бүгінгі сабақта кездесетін жаңа сөздермен танысамыз.
Ұқсас – бірдей.
Ұсақ қоңыз – майда қоңыз.
Алуан түрлі – әр түрлі.
Бүркіт, бөдене – құстың аты.
Шегіртке, көбелек – жәндіктің аты.
(бірге оқимыз)
-
Сонымен, балалар, шалғын дегеніміз не?
-
(Шалғын дегеніміз ылғалы мол, гүлге ұқсас шөптер өсетін жер).
-
Мынау қандай жер? (суреттер)
-
(Шалғынды жер).
-
Неге олай ойлайсыңдар?
-
(Шалғынды жерде шөптер, гүлдер өседі).
-
Мына жерді шалғын деп атауға болады ма?
-
(Жоқ).
-
Неге?
-
(Себебі, бұл жерде ағаштар өсіп тұр.)
-
Дұрыс, енді шалғын жерде өмір сүретін жануарлармен танысамыз. (суретке қараңдар)
-
Мынау шалғын жер. Шалғыннан нені көруге болады?
-
Мынау не?
-
(Көбелек, бал ара, шегіртке, құрт.) (бәрі бірге)
-
Балалар, шегіртке, бал ара, көбелектен басқа тағы нені көріп тұрсыңдар?
-
(Құс).
-
Қандай құс екенін білесіңдер ме?
-
(Бозторғай құсы). (бәрі бірге)
Бозторғай құсы жер бетіне шыққан құрттармен, қоңыздармен қоректенеді. Шалғынды жерде бозторғайдан басқа құстар да кездеседі. Олар: бүркіт, бөдене. (суреттен көрсету)
-
Қандай құстарды көруге болады?
-
Бүркіт, бөдене, құладын. (бәрі бірге)
-
Бөдене неге ұқсайды?
-
(Тауыққа ұқсайды).
-
Шалғыннан тек құстарды ғана емес, сұртышқандар мен саршұнақтарды да кездестіруге болады. Олар қалың шөптен көрінбейді.
-
Сабақты бекіту.
а) оқулықпен жұмыс.
- Оқулықтың 102-ші бетін ашыңдар.
- Бүгінгі жаңа тақырыпты жәй дауыспен оқыңдар.
б) дәптермен жұмыс.
- Дәптерлеріңді ашыңдар. Жаңа сөздерді дәптерлеріңе жазыңдар.
в) «Баскетбол» ойыны
- Берілген суреттерді тиісті кәрзеңкеге салыңдар.
(Өсімдіктер мен жануарлардың суреттері және екі баскетбол кәрзеңкесі болады)
-
Үйге тапсырма.
Оқулықтың 102-ші бетін оқып келу. Сұрақтарға жауап беру.
-
Сабақты қорыту.
[- Бүгін біз сабақта не істедік?]
[- Бүгін біз сабақта не білдік?]
-
Оқушыларды бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шалғын жануарлар (ашық сабақ)
Шалғын жануарлар (ашық сабақ)
Шымкент қаласы білім басқармасының
«Есту қабілеті бұзылған балаларға арналған
№1 арнайы мектеп-интернаты»
коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
мұғалімі Боранбай Лаура
Сабақтың тақырыбы: «Шалғын жануарлары». №3(4).
Сабақтың мақсаты: 1. Өткен сабақты пысықтау және жаңа
тақырыппен таныстыру. Шалғын жануарлары
туралы мәлімет беру.
2. Оқушылардың сөздік қорын молайту,
дыбыстардың дұрыс айтылуын қадағалау.
3. Шалғын жануарларын тануға, пәнге деген
қызығушылығын ояту.
Көрнекілігі: суреттер, қима-қағаздар.
Сабақтың түрі: сұрақ-жауап.
Меңгерілетін сөздер: табиғи мекен жайлар, шалғын өсімдіктері мен
жануарлары.
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі.
а) диалог.
- Қабылдағышты киіңдер, аппаратты қосыңдар.
- [Па-Па-Па] Дыбыс бар ма?
- [..., сен қалай естисің?]
- [Қазір қандай сабақ?]
- Сабақты неден бастаймыз?
б) сөздік жаттығу.
Мақсаты: Сөздерді дұрыс бір екпінмен оқыту.
Табиғи мекен жайлар: шалғын, дала, шөлейт, орман, тау, егістік.
-
Өткен сабақты пысықтау.
-
Үй тапсырмасын тексеру.
-
Өткен сабақтың тақырыбы қандай?
-
(Өткен сабақтың тақырыбы «Шалғын өсімдіктері»)
-
Үйге қандай тапсырма берілді?
-
(«Шалғын өсімдіктері» туралы оқу, сұрақтарға жауап беру).
-
Дұрыс, енді сұрақтарға жауап береміз.
-
Сұрақтармен жұмыс.
-
Шалғын дегеніміз не?
-
(Шалғын дегеніміз ылғалы мол, гүлге ұқсас шөптер өсетін жер).
-
Шалғын қандай жерлерде болады?
-
(Шалғындар тау беткейлерінде, көл жағалауларында, орманның ашық алаңдарында болады).
-
..., толықтыр.
-
(Шалғындар жазықта да, тауда да кездеседі).
-
Шалғында өсетін өсімдіктерді ата.
-
(Жоңышқа, қоңырбас, атқонақ, қоңыраубас, тышқанбұршақ).
-
Жаңа сабақ.
Тақырыптың аты: «Шалғын жануарлары». (бірге оқимыз)
Меңгерілетін сөздер.
-
Бүгінгі сабақта кездесетін жаңа сөздермен танысамыз.
Ұқсас – бірдей.
Ұсақ қоңыз – майда қоңыз.
Алуан түрлі – әр түрлі.
Бүркіт, бөдене – құстың аты.
Шегіртке, көбелек – жәндіктің аты.
(бірге оқимыз)
-
Сонымен, балалар, шалғын дегеніміз не?
-
(Шалғын дегеніміз ылғалы мол, гүлге ұқсас шөптер өсетін жер).
-
Мынау қандай жер? (суреттер)
-
(Шалғынды жер).
-
Неге олай ойлайсыңдар?
-
(Шалғынды жерде шөптер, гүлдер өседі).
-
Мына жерді шалғын деп атауға болады ма?
-
(Жоқ).
-
Неге?
-
(Себебі, бұл жерде ағаштар өсіп тұр.)
-
Дұрыс, енді шалғын жерде өмір сүретін жануарлармен танысамыз. (суретке қараңдар)
-
Мынау шалғын жер. Шалғыннан нені көруге болады?
-
Мынау не?
-
(Көбелек, бал ара, шегіртке, құрт.) (бәрі бірге)
-
Балалар, шегіртке, бал ара, көбелектен басқа тағы нені көріп тұрсыңдар?
-
(Құс).
-
Қандай құс екенін білесіңдер ме?
-
(Бозторғай құсы). (бәрі бірге)
Бозторғай құсы жер бетіне шыққан құрттармен, қоңыздармен қоректенеді. Шалғынды жерде бозторғайдан басқа құстар да кездеседі. Олар: бүркіт, бөдене. (суреттен көрсету)
-
Қандай құстарды көруге болады?
-
Бүркіт, бөдене, құладын. (бәрі бірге)
-
Бөдене неге ұқсайды?
-
(Тауыққа ұқсайды).
-
Шалғыннан тек құстарды ғана емес, сұртышқандар мен саршұнақтарды да кездестіруге болады. Олар қалың шөптен көрінбейді.
-
Сабақты бекіту.
а) оқулықпен жұмыс.
- Оқулықтың 102-ші бетін ашыңдар.
- Бүгінгі жаңа тақырыпты жәй дауыспен оқыңдар.
б) дәптермен жұмыс.
- Дәптерлеріңді ашыңдар. Жаңа сөздерді дәптерлеріңе жазыңдар.
в) «Баскетбол» ойыны
- Берілген суреттерді тиісті кәрзеңкеге салыңдар.
(Өсімдіктер мен жануарлардың суреттері және екі баскетбол кәрзеңкесі болады)
-
Үйге тапсырма.
Оқулықтың 102-ші бетін оқып келу. Сұрақтарға жауап беру.
-
Сабақты қорыту.
[- Бүгін біз сабақта не істедік?]
[- Бүгін біз сабақта не білдік?]
-
Оқушыларды бағалау.
шағым қалдыра аласыз













