Бекітемін:
|
Бөлім: Даналар сөзі – ақылдың көзі |
Мектеп: М.Арын атындағы Қарғалы қазақ орта мектебі |
||||||
|
Күні: 16.10.2020 |
Мұғалімнің аты: Калабазарова Э.А. |
||||||
|
Сынып: 8 «Г» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауы» |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Б/С. 8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау |
||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Шалкиіз жырау мен Ақтамберді жыраудың толғауларын салыстырып, идеясын ашады Көптеген оқушылар: Толғаулардың тарихи құндылықтарына баға береді, салыстырады; Кейбір оқушылар: Шығармалардың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, баға береді, салыстырады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
• шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалай алады. |
||||||
|
Құндылықтар |
Мәңгілік ел» құндылығы: Тіл және мәдениет Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет; Ынтымақтастық; Жауапкершілік; Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет. Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың жеке және жұптаса, топтаса отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихымен байланыс. Шалкиіз жырау қазақ пен ноғайлы хандарымен, соның ішінде ноғайлының билеушісі Би Темірмен жақын араласқаны белгілі. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар қолдана алады: Толғаудың тақырыбы мен идеясын осы тектес шығармалармен салыстырады; Ауызша шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді; Өз көзқарастарын жазылым жұмысында жеткізе алады. Пәндік лексика мен терминология: Тарихи және көркемдік құндылық Диалог пен жазылымға арналған тілдік қолданыстар: Менің ойымша... Менің байқауымша... Шығармада көтерілген мәселе жайында былай ойлаймын... Шығарманың басқа шығармалармен үнестігін салыстыра қарайтын болсақ: Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығы мынада деп білемін: |
||||||
|
Осыған дейінгі оқылғандар |
Ақтамберді, Шалкиіз жыраулардың толғауларымен танысып, «Би Темірге бірінші толғаудың» мазмұнын толықтай меңгерді. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Уақытты жоспарлау |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 7мин |
Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. Оқу мақсаты таныстырылғаннан кейін «Болжау» стратегиясы арқылы сабақта қандай жұмыс жүргізілетінін болжатуға болады. Сынып оқушылары санамалау әдісімен төрт топта бірігеді. Топ басшылары сайланады. |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 25мин 2мин |
Үй тапсырмасы «Шалкиіз – өз заманының адал перзенті» тақырыбында шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазып келген. Сөз саны – 150. Үй тапсырмасын әр топтан екі оқушы оқып, берілген бағалау критреийі бойынша бағаланады. Өтілген тақырыпты пысықтау мақсатында төмендегі сұрақтар беріледі: 1.Шалкиізге халық не себепті жырау деген атауды теліген? 2.Толғауының идеясы қандай? 3.Қалай ойлайсыңдар, не себепті жырау Би Темірді аса көтермелеп мадақтаған? 4.Шалкиіз жыраудың толғауында қандай көркемдегіш құралдар көп кездесті? Топтық жұмыс Әр топқа төмендегідей тапсырмалар беріледі. Топтағы оқушылар деңгейіне қарай тапсырмаларды бөліп алып, дайындалады. Әр топтан 3 оқушы шығып, өздеріне берілген жұмысты қорғауы тиіс. 1-топ 1.Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғау» шығармасы арқылы оқырманға не айтқысы келді? 2.Ақтамберді Сарыұлы «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауы арқылы не айтқысы келді? 3.Екі шығарманың ортақ ұқсастығы неде? 2-топ 1.Шалкиіз жырау өмір сүрген орта қандай болды? 2.Ақтамберді Сарыұлы өмір сүрген орта қандай болды? 3.Екеуінің ортақ ұқсастығы неде? 3-топ 1.Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғау» шығармасында қандай көркемдегіш құралдар қолданды? 2.Ақтамберді Сарыұлы «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауында қандай көркемдегіш құралдар қолданған? 3.Екі жыраудың тілдік қолданысында қандай ортақ ұқсастық бар? 4-топ 1.Ақтамберді Сарыұлына мінездеме бер. 2.Шалкиіз жырауға мінездеме бер. 3.Екі жыраудың бойында қандай ортақ ұқсастық бар? Жұмысты бағалау дескрипторы 1.Ақтамберді Сарыұлы мен Шалкиіз жыраудың шығармаларының идеясын, өмір сүрген ортасын, толғауларының көркемдік тілін салыстырады; 2.Құндылығына баға береді. 3.Өз ойларын дәлелмен еркін жеткізеді. Әр топ өз жұмыстарын тақырып бойынша қорғап болған соң, топтық бағалау жүреді. Мұғалім тарапынан кері байланыс (түзету, мадақтау) жүреді. Үй тапсырмасы ретінде толғаудан үзінді жаттау ұсынылады. |
Шалкиіздің дүниеге келуі «Қазақ хандығы» Таратпа қағаздар Стикерлер Маркерлер |
|||||
|
Сабақтың соңы 6мин |
Рефлексия 1.Бүгінгі сабақта алған пайдалы ақпарат... 2.Қиындық тудырған тапсырма... 4.Ең жеңіл болған тапсырма... 5.Кімнен көмек алдың? |
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Дифференциация – сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеттері жоғарылау оқушыларды қалайша ынталандыруды жоспарлайсыз? |
Бағалау – сіз оқушылардың оқу деңгейін қалайша тексеруді жоспарлайсыз? |
Пәнаралық сілтемелер |
|||||
|
Ынтымақтастық (коллаборативті) оқыту саралаудың тиімді тәсілі болып табылады. Шағын топтарда қабілеті орта оқушы өзінің құрбысынан көмек алуға мүмкіндігі болды ма? Қабілетті оқушылар өз ойы мен идеясын жүзеге асыру арқылы топ жұмысына үлесін қоса алды ма? |
Тапсырмаларды түсіндіруде нұсқаулықтардың берілуі Топтар бір-бірінің жауабын тексеріп, өзара бағалауы қалай жүрді? Мұғалім сындарлы кері байланысты бере алды ма? |
Денсаулық сақтау технологиялары, қауіпсіздік ережелері сақталады, барлық жағдай ескерілген. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауы» 8 сынып
Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауы» 8 сынып
Бекітемін:
|
Бөлім: Даналар сөзі – ақылдың көзі |
Мектеп: М.Арын атындағы Қарғалы қазақ орта мектебі |
||||||
|
Күні: 16.10.2020 |
Мұғалімнің аты: Калабазарова Э.А. |
||||||
|
Сынып: 8 «Г» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауы» |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Б/С. 8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау |
||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Шалкиіз жырау мен Ақтамберді жыраудың толғауларын салыстырып, идеясын ашады Көптеген оқушылар: Толғаулардың тарихи құндылықтарына баға береді, салыстырады; Кейбір оқушылар: Шығармалардың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, баға береді, салыстырады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
• шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалай алады. |
||||||
|
Құндылықтар |
Мәңгілік ел» құндылығы: Тіл және мәдениет Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет; Ынтымақтастық; Жауапкершілік; Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет. Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың жеке және жұптаса, топтаса отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихымен байланыс. Шалкиіз жырау қазақ пен ноғайлы хандарымен, соның ішінде ноғайлының билеушісі Би Темірмен жақын араласқаны белгілі. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар қолдана алады: Толғаудың тақырыбы мен идеясын осы тектес шығармалармен салыстырады; Ауызша шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді; Өз көзқарастарын жазылым жұмысында жеткізе алады. Пәндік лексика мен терминология: Тарихи және көркемдік құндылық Диалог пен жазылымға арналған тілдік қолданыстар: Менің ойымша... Менің байқауымша... Шығармада көтерілген мәселе жайында былай ойлаймын... Шығарманың басқа шығармалармен үнестігін салыстыра қарайтын болсақ: Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығы мынада деп білемін: |
||||||
|
Осыған дейінгі оқылғандар |
Ақтамберді, Шалкиіз жыраулардың толғауларымен танысып, «Би Темірге бірінші толғаудың» мазмұнын толықтай меңгерді. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Уақытты жоспарлау |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 7мин |
Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. Оқу мақсаты таныстырылғаннан кейін «Болжау» стратегиясы арқылы сабақта қандай жұмыс жүргізілетінін болжатуға болады. Сынып оқушылары санамалау әдісімен төрт топта бірігеді. Топ басшылары сайланады. |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 25мин 2мин |
Үй тапсырмасы «Шалкиіз – өз заманының адал перзенті» тақырыбында шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазып келген. Сөз саны – 150. Үй тапсырмасын әр топтан екі оқушы оқып, берілген бағалау критреийі бойынша бағаланады. Өтілген тақырыпты пысықтау мақсатында төмендегі сұрақтар беріледі: 1.Шалкиізге халық не себепті жырау деген атауды теліген? 2.Толғауының идеясы қандай? 3.Қалай ойлайсыңдар, не себепті жырау Би Темірді аса көтермелеп мадақтаған? 4.Шалкиіз жыраудың толғауында қандай көркемдегіш құралдар көп кездесті? Топтық жұмыс Әр топқа төмендегідей тапсырмалар беріледі. Топтағы оқушылар деңгейіне қарай тапсырмаларды бөліп алып, дайындалады. Әр топтан 3 оқушы шығып, өздеріне берілген жұмысты қорғауы тиіс. 1-топ 1.Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғау» шығармасы арқылы оқырманға не айтқысы келді? 2.Ақтамберді Сарыұлы «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауы арқылы не айтқысы келді? 3.Екі шығарманың ортақ ұқсастығы неде? 2-топ 1.Шалкиіз жырау өмір сүрген орта қандай болды? 2.Ақтамберді Сарыұлы өмір сүрген орта қандай болды? 3.Екеуінің ортақ ұқсастығы неде? 3-топ 1.Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғау» шығармасында қандай көркемдегіш құралдар қолданды? 2.Ақтамберді Сарыұлы «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауында қандай көркемдегіш құралдар қолданған? 3.Екі жыраудың тілдік қолданысында қандай ортақ ұқсастық бар? 4-топ 1.Ақтамберді Сарыұлына мінездеме бер. 2.Шалкиіз жырауға мінездеме бер. 3.Екі жыраудың бойында қандай ортақ ұқсастық бар? Жұмысты бағалау дескрипторы 1.Ақтамберді Сарыұлы мен Шалкиіз жыраудың шығармаларының идеясын, өмір сүрген ортасын, толғауларының көркемдік тілін салыстырады; 2.Құндылығына баға береді. 3.Өз ойларын дәлелмен еркін жеткізеді. Әр топ өз жұмыстарын тақырып бойынша қорғап болған соң, топтық бағалау жүреді. Мұғалім тарапынан кері байланыс (түзету, мадақтау) жүреді. Үй тапсырмасы ретінде толғаудан үзінді жаттау ұсынылады. |
Шалкиіздің дүниеге келуі «Қазақ хандығы» Таратпа қағаздар Стикерлер Маркерлер |
|||||
|
Сабақтың соңы 6мин |
Рефлексия 1.Бүгінгі сабақта алған пайдалы ақпарат... 2.Қиындық тудырған тапсырма... 4.Ең жеңіл болған тапсырма... 5.Кімнен көмек алдың? |
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Дифференциация – сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеттері жоғарылау оқушыларды қалайша ынталандыруды жоспарлайсыз? |
Бағалау – сіз оқушылардың оқу деңгейін қалайша тексеруді жоспарлайсыз? |
Пәнаралық сілтемелер |
|||||
|
Ынтымақтастық (коллаборативті) оқыту саралаудың тиімді тәсілі болып табылады. Шағын топтарда қабілеті орта оқушы өзінің құрбысынан көмек алуға мүмкіндігі болды ма? Қабілетті оқушылар өз ойы мен идеясын жүзеге асыру арқылы топ жұмысына үлесін қоса алды ма? |
Тапсырмаларды түсіндіруде нұсқаулықтардың берілуі Топтар бір-бірінің жауабын тексеріп, өзара бағалауы қалай жүрді? Мұғалім сындарлы кері байланысты бере алды ма? |
Денсаулық сақтау технологиялары, қауіпсіздік ережелері сақталады, барлық жағдай ескерілген. |
|||||
шағым қалдыра аласыз













