«Саналы ұрпақ-жарқын болашақ»

Тақырып бойынша 31 материал табылды

«Саналы ұрпақ-жарқын болашақ»

Материал туралы қысқаша түсінік
«Саналы ұрпақ-жарқын болашақ»
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:

17.02.2025

Сынып:8 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып сағатының тақырыбы

«Саналы ұрпақ-жарқын болашақ»

Сабақтың мақсаты:

Өскелең ұрпақтың білімге құштарлығын қалыптастыру , оқушыларға еліміздің даму бағытын ұқтыру, болашақ білімде екенін түсіндіру.

Күтілетін нәтиже

оқушылар болашақ білімде екенін түсінеді.

Құндылық

жасампаздық және жаңашылдық

Аптаның дәйексөзі

Өнерлі бала - өрге жүзер (Мақал)

Қолданылатын ресурстар

Интернет желісі

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті


Сабақтың басы

(10 мин)



Сәлемдесу.

Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу

Әрбір топқа қимақағаздар тарату арқылы 3 топқа бөлу

Миға шабуыл сұрақтары:

Сіздер саналы, білімді азамат болып өсуі үшін өздеріңнің бірінші парыздарыңыз не деп ойлайсыңдар?


Оқушылар салемдеседі.


Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптасады.

Оқушылар жауабы:

Білім алу;

Отанды сүю.

Ана тілін құрметтеу,т.б.












Сабақтың ортасы

(23 мин




















«Адамға ең бірінші білім емес, тәрбие берілуі керек, тәрбиесіз берілген білім – адамзаттың қас жауы, ол келешекте оның барлық өміріне апат әкеледі», - деген Әл –Фараби бабамыз. Мағынасын қалай түсінеміз? Топта ақылдасып,ойларын ортаға салады.

«Бәйге» Әр топ кезектесіп сұраққа тез жауап береді.

ұрыш тобы

Шеңбер тобы


1.

ҚР - ның рәміздерін ата.

(Әнұран, Елтаңба, Ту)

Еліміз Тәуелсіздік алған күні?

1991ж. 16 желтоқсан


2.

Жеті қазынаны ата

(Ер жігіт, сұлу әйел, ақыл, білім, жүйрік ат, қыран бүркіт, берен мылтық, жүйрік тазы)

Үш қуатты ата.

(Ақыл қуат, Жүрек куат, Тіл куат)


3.

Қазақтың ең бірінші ұшқыш    ғарышкері (Тоқтар Әубәкіров)

Екі жарым таяқтың неше ұшы  бар?

(6 ұшы бар)


4.

«Кел, балалар, оқылық!» өлеңін жазған кім? Жалғастырып айт.

(Ыбырай Алтынсарин)


ҚР - ның Ата Заңы қашан қабылданды?

((1995ж. З0 тамыз)

Бес қаруды ата

(Садақ, Мылтық, Най за, Қылыш, Айбалта)

Әуес көріп жүгірген жас балалар

Беті - қолы домбығып үсік шалды.

Шидем мен тон қабаттап киген малшы,

Бет қарауға шыдамай теріс айналды.

Кімнің қай өлеңінен үзінді?

(Абай Құнанбаев «Қыс»)



«Дода»

1.Жүз теңгең болғанша,

Жүз   .. болсын.

(дос - друг - friend)

2. Қабат - қабат қаптама, Ақылың болса аттама

(кітап - книга – bооk)

3. Тұмсығымен қозғалар,

Соңынан аппақ із калар.

(бор - мел - chalk)

Оқушылар мұғалімді тыңдайды, қажетті ақпартты жазып алады.




Топта ақылдасып,ойларын ортаға салады. .






Топпен жауап береді.





Сабақтың соңы

(12 мин)



Сабақта талқыланған негізгі ойларды қорытындылаңыз.

Оқушыларды осы құндылықтарды күнделікті өмірде қалай қолдануға болатыны туралы ойлануға шақырыңыз.


Қауіпсіздік сабағы Менің қандай құқығым бар?

Сабақтың мақсаты:оқушыларды олардың құқықтары мен міндеттерімен, сондай-ақ оларды қорғау тетіктерімен таныстыру.

Негізгі міндеттер: 1. Балалар мен жасөспірімдердің негізгі құқықтарын қарастыру.

2. Құқықтарды қорғаудың қандай тетіктері бар екенін түсіндіру.

3. Балаларды құқықтары бұзылған жағдайда көмек сұрауға үйрету.

Сабақтың барысы

1. Кіріспе (2 минут)

2. Баланың қандай құқықтары бар?

2002 жылы 8 тамызда қабылданған «Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» Заңының

15-бап Баланың білім алу құқығы

16-бап Баланың еңбек бостандығына құқығы

16-1-бап Баланың экономикалық қанаудан қорғау құқығы

17-бап Баланың мемлекеттік көмекке құқығы

19-бап Баланың демалуға құқығы

20-бап Баланың міндеттері

35-бап Бала және дін

36-бап Баланы әлеуметтік ортаның теріс әсерінен қорғау

37-бап Баланы алкоголь өнімдері мен темекі өнімдерінің зиянды әсерінен қорғау

38-бап Баланы психоактивті заттардан, күшті немесе улы заттардан қорғау

Сонымен қатар, баланың отбасында өмір сүруге, ата-анасы кім екенін білуге, ата-ана құқықтарынан айырылған жағдайда-қорғаншының, қамқоршының немесе балалар мекемесінің тәрбиесінде болуға; ата-анасымен, әжесімен, атасымен, ағаларымен, әпкелерімен және басқа туыстарымен қарым-қатынас жасауға; өз пікірін білдіруге, әкесінің тегін алуға құқығы бар.

2. Негізгі бөлім (6 минут)

І топқа: Баланың құқықтарымен бірге қандай міндеттері бар?

ІІ топқа: Құқықтар бұзылған жағдайда не істеу керек?

3. Қорытынды (2 минут)

Балалардың құқықтарын қорғайтын қандай ұйымдар бар? Оларға қалай хабарласуға болады?

Мысалы: Бала құқықтары жөніндегі комитет, ювеналды полиция т.б

Пайдалы сілтемелер: https://drive.google.com/file/d/1wmwTmpH3kzXagil-u_QHoy6a-GAs3lAh/view https://youtu.be/nuFxGnJUWGc?si=VrnUmbx2IXXfcY2SСабақты қорытындылау.

Кері байланыс: (2 минут)

«Смортфон» әдісі

Пікір алмасады.

Жауаптарын тақтаға жазады.




Тексерілді

Басшының тәрбие ісі жөніндегі орынбасары_______________


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.02.2025
69
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі